Knihy

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
davka
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 3/10/2014, 11:51

Lámání v kole: Afghánistán

Příspěvek od davka »

Kniha Lámání v kole: Afghánistán

Dle popisu na www.databazeknih.cz jde údajně o románovou zpověď vojáka speciálních jednotek ČSLA, který se pod záminkou ostrého cvičení v SSSR dostal do Afghanistánu během konfliktu v 80. letech.
Ve skutečnosti je to pochybná beletrie, škvár plný hloupostí.
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Knihy

Příspěvek od Kouzelnik »

Nic není pravda a všechno je možné: Surreálné srdce nového Ruska
https://www.kosmas.cz/knihy/220713/nic- ... -je-mozne/

Tato kniha pro ty kdo platí koncesionářské poplatky Českému rozhlasu je k poslechu (poslech bude možný jen pár dní) zde

wiki o autorovi

Rozhovor s autorem z r. 2016
cituji z uvedeného odkazu na webu Českého rozhlasu:
Peter Pomerantsev: Volby v Rusku jsou rituálem. Lidé hrají, že podporují Putina, a Putin hraje, že mu na tom záleží píše:Je podle něho Rusko svobodná země? „To je velice zajímavá otázka. Řekl bych to takhle: diktátoři jsou mnohem chytřejší, než bývali. Myslím, že to základní rozlišení mezi otevřenou a uzavřenou společností, mezi svobodnou a nesvobodnou společností, už neplatí. Nejde jen o Putina, ale také o Erdogana, o Orbána v Maďarsku, o Čínu, o Lukašenka v Bělorusku. Hrajou to mnohem jemněji.“
Zasazení knihy do kontextu dalších knih
R.I.P.
bambitka
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 16/2/2016, 18:30

Re: Knihy

Příspěvek od bambitka »

Zdravím, potřebuji poradit. Jako děcko jsem četl knihu nějakého francouzského novináře, který ztrávil jednu tříměsíční misi na francouzské nukleární ponorce a napsal o tom knihu. Nepamatuji si autora a ani název knihy. Neví někdo o jakého autora šlo? (Ne, Jules Verne to nebyl, tím jsem si jistý. :D )

Je to tak unikátní téma, že by tu knihu i přes můj chabý popis paměťového záznamu někdo poznat mohl.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4086
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Jiří Kovařík mě opět překvapil knižní sérií Bitvy a osudy válečníků. Jako první jsem si koupil pátý díl nazvaný Války na moři, který pojednává o admirálech, vývoji bojové taktiky a hlavně námořních bitvách v letech 1652-1712, kdy Anglie válčila s Nizozemím a Francií o námořní nadvládu.

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

Jaké to je? Když to třeba srovnáš s Plachty v ohni od Františka Novotného (jestli si tedy četl).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4086
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Je to více zaměřeno na osudu tehdejších admirálů a samozřejmě i mnohem podrobnější. Kovařík se zaobírá nepoměrně kratším časovým úsekem než Novotný, takže si třeba může na pozadí životního příběhu francouzského admirála Duquesne dovolit věnovat celou kapitolu nizozemsko-francouzskému válčení ve Středomoří včetně de Ruyterově poslední bitvy. Dost mě překvapil počet padlých admirálů v tehdejších bitvách, protože hlavně ti nizozemští měli obrovské ztráty. Promenádovat se v bitevní vřavě v admirálské uniformě na palubě sice odpovídalo námořním tradicím, ale moc rozumné to nebylo.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

Díky. A ještě z hlediska popisu konstrukce lodí, vývoje signalizace taktiky a strategie apod.?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4086
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Tak v tomto ohledu kniha do přílišných podrobností nezachází. Ale dozvěděl jsem se třeba proč Nizozemci na svých řadových lodích používali děla menších ráží než jejich protivníci. Kvůli pobřežním mělčinách musely mít jejich řadové lodě malý ponor, tudíž byly menší a nesly slabší výzbroj. To byl v námořních bitvách značný handicap, a když uvážíme, že většinou bojovali proti početně silnějšímu nepříteli, je obdivuhodné, že admirál de Ruyter i přesto dokázal vítězit.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
bheid
praporčík
praporčík
Příspěvky: 352
Registrován: 7/12/2008, 19:26

Re: Knihy

Příspěvek od bheid »

Zdravím, pokud se zde kromě historie zajímá i o německou faleristiku, vychází druhé, značně přepracované a rozšířené, vydání katalogu německých vyznamenání apod.

http://www.warcross.cz/wordpress/?p=7227
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Knihy

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Peter Kijaba-Kontraktor
ISBN 978-80-222-0759-1
Vydavateľstvo Tatran 2018
Obrázek

Zaujímavé čítanie, od pôsobenia autora na ZVS ako výsadkár vtedy ešte Armáde SR, dezilúziu a jej rozklad, odchod a následný príbeh od Cudzineckej légie, odchodu ku kontraktorom, až po Afganistan.

Kontraktor je fenomén 21. storočia, ktorý sa zrodil z chudoby a vojnových konfliktov.

Kontraktora si najímajú súkromné osoby, firmy a politici, aby ich ochraňoval a sprevádzal na nebezpečných misiách. Je telesne zdatný, psychicky odolný, dobre znáša ťažké podmienky a v krajnom nebezpečenstve sa rozhoduje s chladnou hlavou.

Skôr ako autor knihy (píšuci pod menom) Peter Kijaba dostal ponuku na uzavretie kontraktu, prešiel tvrdým výcvikom v Cudzineckej légii. Jeho rozprávanie prináša tému, s ktorou sa na Slovensku stretávame po prvý raz (pôsobenie v nej je pre občana SR trestné). Odkrýva tabu francúzskej Cudzineckej légie, tvrdé podmienky v nej a päťročný výcvik, ktorým prešiel. Časť výcviku absolvoval v Gabone a na Pobreží Slonoviny v čase, keď v krajine začali vyčíňať Mladí patrioti.

Ako kontraktor pôsobil na Haiti, kde bol očitým svedkom posledného zemetrasenia, o ktorom informovali médiá celého sveta. Dnes pôsobí ako kontraktor v Afganistane.
Tatran


https://knihy.heureka.sk/peter-kijaba-kontraktor/#

https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=pe ... kontraktor
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Knihy

Příspěvek od niko »

To Pikujucy brizolit: Cital som. Dobra kniha, aj ked s niektorymi jaho nazormi nesuhlasim. Uz mimochodom napisal aj druhu knihu:

https://www.martinus.sk/?uItem=310480

Obrázek
Uživatelský avatar
kastellan
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 202
Registrován: 22/1/2015, 20:55

Re: Knihy

Příspěvek od kastellan »

Zdar všem,
Chci se přeptat; neznáte tento titul?:
https://www.databazeknih.cz/knihy/zazra ... oci-379098

Známý ji celkem adoroval... Ale půjčit nechce... Koupit? Nekoupit?
Ď.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11568
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4086
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Vzhledem k tomu, že anotace na tuto knihu je na webu nakladatele už půl roku, aniž by se její vydání jakkoliv přiblížilo, je krajně nejisté, zda se někdy dostane do prodeje.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Knihy

Příspěvek od Kouzelnik »

Půl roku? Tak to mi tedy není jasná příčina.

Zkušenost z jiné země. Aktuální:

Obecný postup
S kamarádem z UK chceme koupit každý "napůl" knížku (od vydavatele se sídlem v UK). Tj. kamarád (má věrnostní slevu u tohoto vydavatele) si koupí z webu nakladatele s dodací adresou v UK, neriskuje problémy s doručením mimo UK (a neřeší poštovné u zásilky s jednou položkou) a posléze, až za mnou někdy přijede na návštěvu do CZE, tak mi "přečtenou" knížku "prodá" výměnou za jiné věci.

Konkrétní situace - komplikace
Shodli jsme se na nákupu maritimní literatury od Aidan Dodson https://www.pen-and-sword.co.uk/Spoils- ... ck/p/17281. Knížka měla původně vyjít okolo konce března 2020. Kamarád měl udělanou předobjednávku, jenže mu přišlo, že datum vydání se posunulo. Finálně by prý knížka mohla vyjít na konci dubna 2020. Prý cílem je, aby knížka vyšla až bude víc lidí ve knihkupectvích (v UK/Commonwealthu, v USA), protože momentálně je pouze papírová edice (=není e-book). No a "novinka" na regálech je prý nejefektivnější marketing u takto "specializovaných" knížek, myšleno z pohledu "náhodných kupců", kteří si takto specializované knížky koupí intuitivně, při návštěvě v knihkupectví

Bo dlouhodobí zájemci (o maritimní literaturu WW1/WW2) o takto specializovanou knížku, tak tito lidé nepotřebují knížku "náhodou najít" v knihkupectvích, nýbrž o takhle "slibné knížce" už vědí a pokud nekoupili, tak proto že si počkají na recenze.

Tož tak.

Držím palce, ať se vydání knížky doporučené od @Zemakt, netáhne dalšího půl roku.
R.I.P.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11568
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Obávám se, že po tom Michanovo posledním martýriu, je toto v ČR standardem.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Knihy

Příspěvek od michan »

Pan umělecký ředitel Nakladatelství při telefonech, když Zemakt napsal michan a jeho zkušenost - ",abychom se jeden druhému neztratili, když jednáme" - pravil - "A může být i hůř, ale nebojte a volejte mě..."
Krušné časy knih - Věřte...

Kolegyně a kolegové taky řekl, a mě se to líbilo: "věřte a volejte mě po čtrnácti dnech" - a tak volám a:

"Žiji novou nadějí".

To je velice důležité - Žijme novou nadějí i u knih.

Hodně zdraví Vám všem.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 896
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Knihy

Příspěvek od Ataman »

jarl píše:Vzhledem k tomu, že anotace na tuto knihu je na webu nakladatele už půl roku, aniž by se její vydání jakkoliv přiblížilo, je krajně nejisté, zda se někdy dostane do prodeje.
Zemakt píše:Obávám se, že po tom Michanovo posledním martýriu, je toto v ČR standardem.
A důvod toho všeho? Resp.proč oznamují, že něco vydají, když se k tomu pak nemají?

A ještě jedna otázka, tahle knížka:
https://www.svetkridel.cz/index.php?id= ... 1555191026
má něco společného s dřívější Anatomií U-bootů a prací v Námořním žurnálu?
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11568
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Já bych řekl, že by to mělo být knižní vydání tebou zméněného. Jestli to opravdu vyjde, tak jsem si zaškrtl tuto https://www.svetkridel.cz/index.php?id= ... 1560377418 no ale jestli to má obdobné konotace jak naznačil Jarl, tak je to zřejmě v.....
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Knihy

Příspěvek od Kouzelnik »

Ataman píše:
jarl píše:(...)

A ještě jedna otázka, tahle knížka:
https://www.svetkridel.cz/index.php?id= ... 1555191026
má něco společného s dřívější Anatomií U-bootů a prací v Námořním žurnálu?
@Ataman ... nemůžu srovnat, bo knížku "Anatomie U-bootů" nemám k dispozici, tj. nečetl jsem.

Obsah knížky na kterou se dotazuješ (=naskenovaná stránka z knížky, kde je sepsán obsah) je dostupný zde: https://obalkyknih.cz/view?isbn=+978-80-7573-056-5
Mám ji od března (zatím jsem četl jen pár stránek), ale z toho co jsem četl = OK (a tři stovky nejsou tolik peněz, tak proč to neprubnout, když to pomůže přežít nynější mizérií lidem, kteří se tak či onak živí knížkami).

P.S. Pár dní se nezavítám,tak všem lidem krásné Velikonoce. Christos voskres.
R.I.P.
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“