Das Boot

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Olaf
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 17/6/2007, 18:52
Bydliště: Praha

Das Boot

Příspěvek od Olaf »

Dnes jsem si po dlouhé době pustil na DVD ,,Ponorku´´ v originále a musím uznat, že i když je to už poměrně hodně starý film tak co se týče ,,ponorkového´´ žánru tak podle mě lepší ještě nenatočili. Jaký máte názor na tento film a taky mě zajímá co si myslíte o americkém klonu U-571? Podle mě je to mnohem horší film, navíc tam bylo plno technických nesmyslů (ponorky této třídy ještě neměly aktivní sonar apod.) ale to zřejmě americkému divákovi moc nevadí. Také ostatní americké velkofilmy s ponorkovou tematikou podle mě nedosahují kvalit ,,Das Boot.´´Pokud pomineme realističnost zvláštních efektů tak americké historické filmy podle mého názoru za moc nestojí, s výjimkou těch starších (tehdy tam ještě nebyly tolik zakořeněny zjevné nesmysly odporující historickým faktům a milostné zápletky, které kazí děj). Předpokládám, že Das Boot většina příznivců válečných filmů viděla, i když je to ,,záležitost´´ z 1981 roku.

Obrázek
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Tak tento snímek řadím osobně mezi nejlepší válečné filmy. Žádná zbytečná omáčka(lovestory), výborný zvuk a super vyjádřená atmosféra. Mám doma i knihu a obojí je super.
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Re: Das Boot

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Olaf píše: ale to zřejmě americkému divákovi moc nevadí.
Presne, zato kazdemu neamericanovi to hned udre do oci :roll:
Das Boot je mistrovsky spracovany film a ve sve kategorii nema obdoby, podobne jako v kategorii letectva nemaji obdoby Memphis Belle nebo Bitva o Britanii.
Ostatne ponorkove filmy mne nezajimaji, ani dej ani atmosfera mne nedokazou nadchnout tak jako pri Das Boot.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Olaf
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 17/6/2007, 18:52
Bydliště: Praha

Příspěvek od Olaf »

,,Ostatne ponorkove filmy mne nezajimaji, ani dej ani atmosfera mne nedokazou nadchnout tak jako pri Das Boot.´´

Tak to jsme na tom podobně. Jinak Bitva o Británii je skvost, to máš pravdu. Při natáčení se použilo něco kolem 150 historických letadel z druhé světové. Dnes by se to všechno udělalo počítačově a i když bys nepoznal rozdíl, tak stejně už by to nebylo ono.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Hele Olafe, obrázky se na Palbu vkládají jinak, stačí si přečíst to, co je napsané nahoře na Portálu.

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1569
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Olaf
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 17/6/2007, 18:52
Bydliště: Praha

Příspěvek od Olaf »

aha, tak to se tam budu muset kouknout.) Omlouvám se.
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Re: Das Boot

Příspěvek od karaya1 »

M1A2 Abrams píše:Ostatne ponorkove filmy mne nezajimaji, ani dej ani atmosfera mne nedokazou nadchnout tak jako pri Das Boot.
Možná by tě (vás) mohlo zajímat, že Das Boot není tak úplně původní, ale jaksi "reaguje" na neméně skvělý film ze sovětské dílny, Kapitán šťastné štiky z roku 1972. Viz http://www.csfd.cz/film/197765-velitel- ... j-shchuki/

Btw, o tom, jak si Hamilton s Bitvou o Británii vyhrál, svědčí i to, že tvůrci Tmavomodrého světa od něj nakoupili nemálo (ne)použitých scén...
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Ten film jsem kdysi viděl a je výbornej. Například záběry z betonových bunkrů ponorkové základny, která znovu ožila. Potápění do hloubky přes 200 metrů, vrzání trupu a praskání potrubí je sugestivní … nebo průnik Gilbraltarským průlivem. Z psychologického hlediska je zajímavé chování posádky při výbuchu hlubinných náloží. Film vystihuje tragiku ponorkových sil, kdy z počátku z úspěšného lovu, se nakonec ponorka sama stala kořistí. Muzika u filmu je kvalitní. Jsou tam i takové detaily jako pověšené banány, salámy nebo obraz Dönitze uvnitř U-bootu.

FotoGalerie ponorek na Palbě
http://galerie.palba.cz/thumbnails.php?album=45

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Das Boot – Konvoj
http://www.youtube.com/watch?v=yyj_YNZEGkg

Das Boot (cuts)
http://www.youtube.com/watch?v=d4zzYP81E3A

Das Boot - Remix
http://www.youtube.com/watch?v=NPgOrZxdmak

Das Boot - trailer
http://www.youtube.com/watch?v=TpAd69BHee8

Das Boot (Tipperary Song)
http://www.youtube.com/watch?v=_KIl8-GADyE
Naposledy upravil(a) Lord dne 3/7/2007, 18:05, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Olaf
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 17/6/2007, 18:52
Bydliště: Praha

Příspěvek od Olaf »

karaya1 – O tom jsem nevěděl. Překvapuje mě, že film je údajně skvělý jak píšeš, to u sovětských snímků (navíc s této doby) rozhodně nebylo obvyklé. No jsem zvědavý, budu se na něj muset v dohledné době podívat. Možná příjemně překvapí.
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Film jsem videla uz davno, libil se mi i kdyz ponorkove bitvy nejsou mym objektem zajmu. Film byl ale technicky velmi dobre udelan.
jirka
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 14/12/2006, 20:07

Příspěvek od jirka »

mám doma i knížku, ale film se mi líbil víc, což se nestává tak často
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

V tom filmu byla mistrně podána statečnost obyčejných vojáků a neschopnost velení a nereálnost jejich plánů. Proto se také spousta lidí co film viděla dokázala s posádkou lidsky identifikovat, protože pocitu manipulace a nemožnosti se vzepřít systému se těžko ubrání každý z nás.
franc
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 6/10/2007, 20:29

Příspěvek od franc »

Rosomak-tak to je jako bys mi to četl z hlavy.Mám úplně stejný názor.Jinak film patří určitě k jedněm z nejlepších co znám.
Neexistuje hrdinství bez činů!
Uživatelský avatar
Tazator
četař
četař
Příspěvky: 64
Registrován: 15/8/2007, 21:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tazator »

Film je supr lepsi asi zatim neni proste parada. U571 neni spatny, ale das Boot je nej film.
Uživatelský avatar
burilu
Příspěvky: 3
Registrován: 15/11/2007, 20:41

Příspěvek od burilu »

Můj osobní názor je že je Das Boot nejlepší ponorkovej film, škoda že takovích filmů není více. :cry:
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

Tazator píše:Film je supr lepsi asi zatim neni proste parada. U571 neni spatny, ale das Boot je nej film.
U571 je absolútna zlátanina človeče...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
score51
desátník
desátník
Příspěvky: 47
Registrován: 28/2/2009, 22:10
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od score51 »

U-571 je film ktorý je až príliš moderný na dobu v ktorej sa odohráva,ale Das Boot je špička a je fakt škoda,že takýchto filmov je málo.
..A la guerre les trois quarts sont des affaires morales - vojna je z troch štvrtín záležitost morálky..
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Také ostatní americké velkofilmy s ponorkovou tematikou podle mě nedosahují kvalit "Das Boot".
Hon na Rudý Říjen jsi asi neviděl, že?
Proto se také spousta lidí co film viděla dokázala s posádkou lidsky identifikovat,
Identifikovat se s Náckama? Díky, nechci...
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Vallun: Hon na Rudý Říjen jsi asi neviděl, že?
To myslíš tu kravinu, jak se jeden sovětský kapitán zblázní a novou ponoru chce předat Američanům? To se ti vážně líbilo? Vždyť ani princip toho pohonu není dodnes využitelný u většího jak zkušebního plavidla. Nebo útoky ponorek na ponorky pomocí torpéd ve stylu leteckých soubojů, kdy je ponorka rychlejší než naváděné torpédo a ponorka to torpédo vymanévru je tak, že torpédo zasáhne ponorku, ze kterého bylo torpédo vystřeleno...Mám pokračovat?

Vallun: Identifikovat se s Náckama? Díky, nechci...
To se asi pleteš, ne každý Němec musel být zákonitě nácek. To je jak, že každý Čechoslovák byl po roku 1948 komunista. Fuj, taky se s Čechama nechcu ztotožňovat. A jestlis to viděl, tak si kluci z ponorky rádi zpívali písničky od tomíků...

A malá otázečka, nebyl seriál ještě lepší? Máme to nahrané na VHS a je to bomba...
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

It's a longway, to Tipperary :)
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“