Stránka 1 z 1

Film Silver A

PříspěvekNapsal: 6/6/2007, 08:01
od Jája
Zajímal by mě váš názor na současný vývoj polemik ohledně českého filmu Silver A (r. Jiří Strach), který šel cca před měsícem v kinech.
Problém je v tom, že odbojářům se nelíbí jak jsou ve filmu vylíčení parašutisté shozeni před atentátem (jako pijani, svádí manželky odbojářů, vše zlehčují apod.).

Celý spor má dvě strany:

ČT - ta tvrdí, že nejde o rekonstrukci, ale o film inspirovaný skutečností a že scénář byl konzultován s historiky, dále že na filmu nevidí nic špatného, protože měl úspěch u diváků

X

Odbojáři - hlavní výtkou je, že pokud nešlo o rekonstrukci, neměly ve filmu zaznít pravá jména, aby nedošlo k poškození reálných hrdinů. Dále se jim nelíbí, že jsou parašutisti vylíčení tak, jak jsou

Více o sporu:
http://show.idnes.cz/zalobu-na-ct-kvuli ... mvideo_efl

Za sebe musím podotknout, že o této části WWII mám jen povrchní znalosti a neodvážím si tedy někoho soudit a chtěl bych vědět názor lidí, kteří toho o tom vědí nepochybně více. Je možné, že se spor přenese do úrovně umělecké (rekonstrukce X film inspirovaný skutečnou událostí) a bude se řešit zda bylo vhodné odkazovat na skutečné parašutisty či ne.

PříspěvekNapsal: 6/6/2007, 11:51
od YAMATO
Další žabomyší válka. Z odstupu by to mohlo vypadat, že u nás žádné opravdové problémy nemáme a abysme se nenudili, tak takhle blbnem. Myslivci a večerníček, odbojáři a film, ministryně obrany a největší trapas, jaký jsem kdy viděl...

IMHO odbojáři byli taky lidi. Chtějí snad, aby byli líčeni jako dokonalé bytosti bez chyb?

PříspěvekNapsal: 6/6/2007, 19:08
od sa58
Možná je to žabomyší válka, ale přece jen je zde snaha v některých médiích mírně "ohýbat" historii. Stačí se podívat komu patří největší největší média...

Nerad bych se dočkal situace, kdy se bude o parašutistech psát jako o teroristech....

PříspěvekNapsal: 7/7/2007, 15:00
od Inger
Rada bych ten film videla. Vysel na DVD?
Videli jste ho? Jak se Vam libil? To bych chtela videt. Je tam nejaky novy pohled na atentat?

PříspěvekNapsal: 7/7/2007, 19:53
od jaromír dolanský
To Sa 58.
Dějiny píší vítězové. To je třeba si uvědomit. A tak, pokud by v WWII vítězem byl někdo jiný , mohlo by se to lehko stát. (On takový Dzeržinski byl do určité doby vyzdvihován, stejně jako Stalin, Beria a další. A jméno Usama je v některých zemích dnes nejčastěji dávané narozeným chlapcům. Častěji než Mohamed.) Takže, kdo ví, jak budou vypadat učebnice dějepisu za pár let.

PříspěvekNapsal: 26/7/2007, 21:54
od Jiřík
Dneska jsem četl vyjádření tvůrců filmu a zdálo se mi docela věrohodné. Vždyť i parašutisté byli lidi, a proto nechápu, že by měli být zobrazováni jako nějací polobozi. Byli to mladí chlapi. Kolik z nás by se zachovalo jinak?

PříspěvekNapsal: 27/7/2007, 09:45
od Inger
Ten film bych chtela videt. Muze byt velmi zajimavy. Vesel uz na DVD?

PříspěvekNapsal: 3/8/2007, 11:09
od Inger
Muze mi nekdo z vas prosim, obstarat ten film Silver A na dvd? Dekuji vam predem.

PříspěvekNapsal: 24/7/2009, 01:26
od Jekatěrina Dolgoruká
Já to vidím trochu z jiné strany, když se podíváte podrobně na čísla Kinorevue, která tu hrají poměrně velkou roli, zjistíte, že se nestrefili :(

PříspěvekNapsal: 24/7/2009, 05:43
od Pátrač
Já čísla Kinorevue nemám k dispozici. Mohla bys tedy napsat podrobněji co a proč vidíš jinak? V čem se tedy nestrefili? A kdo?

PříspěvekNapsal: 24/7/2009, 10:28
od Destroyman
Pátrač píše:V čem se tedy nestrefili? A kdo?

Přece Gabčík do Heydricha. :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 25/7/2009, 16:54
od Jekatěrina Dolgoruká
Pátrač píše:Já čísla Kinorevue nemám k dispozici. Mohla bys tedy napsat podrobněji co a proč vidíš jinak? V čem se tedy nestrefili? A kdo?


Jde o to, že časopis Kinorevue byl pravidelný týdeník v letech 1934-1945 a když se dostal do dění tím, že hlavní hrdinky tam zaslaly své fotografie a film se neodehrává někdy plus mínus v prvních letech protektorátu, tak to chtělo i sednou si nad ta čísla Kinorevue a odpočítat si, která čísla měla "hrát" v kterých scénách. Je to jeden z mínusů celého projektu, kdy není jasné, jak moc reálně by se měl brát.