Film Silver A

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Film Silver A

Příspěvek od Jája »

Zajímal by mě váš názor na současný vývoj polemik ohledně českého filmu Silver A (r. Jiří Strach), který šel cca před měsícem v kinech.
Problém je v tom, že odbojářům se nelíbí jak jsou ve filmu vylíčení parašutisté shozeni před atentátem (jako pijani, svádí manželky odbojářů, vše zlehčují apod.).

Celý spor má dvě strany:

ČT - ta tvrdí, že nejde o rekonstrukci, ale o film inspirovaný skutečností a že scénář byl konzultován s historiky, dále že na filmu nevidí nic špatného, protože měl úspěch u diváků

X

Odbojáři - hlavní výtkou je, že pokud nešlo o rekonstrukci, neměly ve filmu zaznít pravá jména, aby nedošlo k poškození reálných hrdinů. Dále se jim nelíbí, že jsou parašutisti vylíčení tak, jak jsou

Více o sporu:
http://show.idnes.cz/zalobu-na-ct-kvuli ... mvideo_efl

Za sebe musím podotknout, že o této části WWII mám jen povrchní znalosti a neodvážím si tedy někoho soudit a chtěl bych vědět názor lidí, kteří toho o tom vědí nepochybně více. Je možné, že se spor přenese do úrovně umělecké (rekonstrukce X film inspirovaný skutečnou událostí) a bude se řešit zda bylo vhodné odkazovat na skutečné parašutisty či ne.
Doufám, že umřu dřív, než vymře lidstvo.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Další žabomyší válka. Z odstupu by to mohlo vypadat, že u nás žádné opravdové problémy nemáme a abysme se nenudili, tak takhle blbnem. Myslivci a večerníček, odbojáři a film, ministryně obrany a největší trapas, jaký jsem kdy viděl...

IMHO odbojáři byli taky lidi. Chtějí snad, aby byli líčeni jako dokonalé bytosti bez chyb?
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Možná je to žabomyší válka, ale přece jen je zde snaha v některých médiích mírně "ohýbat" historii. Stačí se podívat komu patří největší největší média...

Nerad bych se dočkal situace, kdy se bude o parašutistech psát jako o teroristech....
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Rada bych ten film videla. Vysel na DVD?
Videli jste ho? Jak se Vam libil? To bych chtela videt. Je tam nejaky novy pohled na atentat?
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

To Sa 58.
Dějiny píší vítězové. To je třeba si uvědomit. A tak, pokud by v WWII vítězem byl někdo jiný , mohlo by se to lehko stát. (On takový Dzeržinski byl do určité doby vyzdvihován, stejně jako Stalin, Beria a další. A jméno Usama je v některých zemích dnes nejčastěji dávané narozeným chlapcům. Častěji než Mohamed.) Takže, kdo ví, jak budou vypadat učebnice dějepisu za pár let.
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
Jiřík
vojín
vojín
Příspěvky: 14
Registrován: 22/7/2007, 23:17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiřík »

Dneska jsem četl vyjádření tvůrců filmu a zdálo se mi docela věrohodné. Vždyť i parašutisté byli lidi, a proto nechápu, že by měli být zobrazováni jako nějací polobozi. Byli to mladí chlapi. Kolik z nás by se zachovalo jinak?
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Ten film bych chtela videt. Muze byt velmi zajimavy. Vesel uz na DVD?
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Muze mi nekdo z vas prosim, obstarat ten film Silver A na dvd? Dekuji vam predem.
Uživatelský avatar
Jekatěrina Dolgoruká
vojín
vojín
Příspěvky: 12
Registrován: 24/7/2009, 01:54

Příspěvek od Jekatěrina Dolgoruká »

Já to vidím trochu z jiné strany, když se podíváte podrobně na čísla Kinorevue, která tu hrají poměrně velkou roli, zjistíte, že se nestrefili :(
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Já čísla Kinorevue nemám k dispozici. Mohla bys tedy napsat podrobněji co a proč vidíš jinak? V čem se tedy nestrefili? A kdo?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Pátrač píše:V čem se tedy nestrefili? A kdo?
Přece Gabčík do Heydricha. :mrgreen:
さようなら。
Uživatelský avatar
Jekatěrina Dolgoruká
vojín
vojín
Příspěvky: 12
Registrován: 24/7/2009, 01:54

Příspěvek od Jekatěrina Dolgoruká »

Pátrač píše:Já čísla Kinorevue nemám k dispozici. Mohla bys tedy napsat podrobněji co a proč vidíš jinak? V čem se tedy nestrefili? A kdo?
Jde o to, že časopis Kinorevue byl pravidelný týdeník v letech 1934-1945 a když se dostal do dění tím, že hlavní hrdinky tam zaslaly své fotografie a film se neodehrává někdy plus mínus v prvních letech protektorátu, tak to chtělo i sednou si nad ta čísla Kinorevue a odpočítat si, která čísla měla "hrát" v kterých scénách. Je to jeden z mínusů celého projektu, kdy není jasné, jak moc reálně by se měl brát.
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“