Souboj vojevůdců

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Jak jsou na tom s hodnověrností například dnešní (27.3.) díl od Stalingradu, na to by ti mohli odpovědět jiní machři.
Ale třeba ta Midway, to byla katastrofa. Tolik faktografických chyb až mně to kopalo k telefonu abych zavolal do TV a pořádně jim vynadal. A nešlo jen o ty archivní záběry. Díl o Guadalcanalu byla zase taková selanka, že jsem v půlce nudou usnul, prostě tragédie.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

Co se týče toho Stalingradu: Mě tam jen vadilo, že na mapě byly německé šipky útoku (obchvaty Stalingradu ze sev. a jihu) vedeny až za Volhu, takže si mohl nějaký Neználek udělat obraz o tom, že Němci stalingrad obklíčili. Navíc ti pitomci několikrát prohlásili stalingrad němcema za OBKLÍČENÝ!!!! Chápu, že to asi mysleli po zemi, ale někdo kdo se v tom zas nevyzná z toho musel mít guláš hned ve chvíli, kdy krátce poté co prohlásili, že stalingrad je obklíčen tam byly záběry na zásobování stalingradu přes Volhu. Ale jinak v poho.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Co se týče těch šipek bral jsem to jako plán jak to Němci vymysleli, rozuměj původní plán, pak tuším ukazovali další mapy kam se reálně dostali, bylo tam ukázáno, že město obklíčili ze všech stran jen ne ze strany, kde tekla Volha. Pak sice nebylo řádně vysvětleno proč Němci řeku nepřekročili a místo toho se pustili do boje o každý dům. Bylo řečeno pouze něco v tom smyslu, že Hitler si dal za cíl město dobýt a Stalin ho hodlal za každou cenu ubránit, rázný Čujkov předpokládal, že v troskách města vytvoří frontovou linii, každý zbořený dům vytvoří překážku, úkryt.

Na druhou stranu zas bylo vysvětleno, že německá pěchota nebyla připravena pro boj ve městě, včetně tanků (doplněno krátkou animací Pz III, bohužel šedivou a málo vysvětlující), protože doposavad města obcházela a ruská vojska se obvykle potom rychle vzdala. Bohužel scénáristi v zájmu určité dynamiky udělali to, že spíše ukazovali jak úderná německá vojska buší do Čujkova, ale už zapomněli připomínat a lépe analyzovat proč se 6. armáda sama výrazně opotřebovávala, a že už v té době byla oslabena a vázlo zásobování a doplňování jejich vojsk. Zastavení pak bylo dokumentováno příchodem zimy někdy v říjnu zrovna, když se Němci chystali dobýt poslední předmostí továrnu Rudý říjen.

Vcelku obstojně, i když v rychlosti a v kostce pak byl alespoň dokumentován ruský protiútok operace Uranus, Mansteinův plán na osvobození, i když nebylo řečeno kolik měl k dispozici divizí a pak hřebíček do rakve operace Saturn. Ovšem zas nebyla dokumentováno co hrozilo jižnímu křídlu německé armády, která byla ještě na Kavkaze, že Paulus vázal sovětské síly, které by mohly jinak Rusové uvolnit k odříznutí německé kavkazské armády, kterou ovšem bylo lepší stáhnout již dříve, ale Hitler to neudělal protože stále doufal v dobytí ropných polí atd., atd … asi by to pak byl film o něčem jiném.

Pravda je asi ta, že na vylíčení podrobností neměli scénáristi příliš mnoho času a dokument by musel trvat asi 2x déle. Název to má Souboj vojevůdců, tak se snažili alespoň vylíčit vcelku uspokojivě profily Pauluse a Čujkova od narození až přes jejich kariéru, případně konec.

Jaký dojem z toho měl neználek těžko říct, sám si pamatuji, že když jsem válečné dokumenty někdy v pubertě sledoval, tak jsem o válce příliš nevěděl a fascinovali mě spíše dobové filmové záběry, i když právě co se týče některých záběrů tak neodpovídaly ani té dané době, což ovšem jako laik nevíte a baví Vás spíše ta údernost. Například bylo ukázáno, že Němci v létě 1942, po kruté zimě opět úspěšně pokračovali v ofenzívě a bylo to dokumentováno tankem Tiger, který tam střílí jak na posvícení, i když tento záběr bych datoval spíše o rok dál k operaci Citadela.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6823
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Dobrá analýza, mám podobné zkušenosti i ze svého mládí a přikláním se k tomu, že to je asi pro začátečníky. Koho to ze začátečníků zaujme ať se zajímá dál.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Je to prostě vhodnej dokument pro lidi co večer sednou před bednu a sledujou nějakou válku, že? Nedovedu si představit, že by se vysvětlovalo něco víc odborněji - to by většina lidí nepochopila, nedej bože mohla by se nudit ... nevím možná existují lepší dokumenty, ale já jich moc neviděl, rozhodně ne na ČT2. Tyhle dokumenty vobčas sledujou i báby, takže jde spíš o efekt a mužnost :lol:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Já blbec to nahrávám do DivX :( .

Jinak producent je History Channel, což je zřejmě US stanice. Takže program pro běžného diváka s hambáčem v ruce :)
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Dle mého názoru pořad jako celek nevyzněl špatně. Aspoň nemám s ničím jiným srovnání. Do televize do je asi vhodný … ostatní podrobnosti se hodí do knih.

Zejtra vysílají Von Manstein proti Vatutinovi, což může bejt zajímavý. Vatutin byl smrtelně zraněn ukrajinskými nacionalisty ze zálohy a co budou říkat o osudu von Mansteina?

Po porážkách, které utrpěl pod Moskvou a u Stalingradu, chtěl Hitler dosáhnout rozhodujícího vítězství na východní frontě. Německá ofenziva u Kurska, krycím jménem "Operace Citadela", postupně přerostla v kruté a zoufalé střetnutí. Došlo tam k největší tankové bitvě v dějinách. Pokud by Němci zvítězili, znovu by se jim otevřela cesta do Moskvy. Tisíce tanků a samohybných děl se tu utkaly v chaotické bitvě, kde často bojoval muž proti muži a kde tanky proti sobě pálily přímou střelbou. Odpovědnost za výsledek bitvy ležela na polním maršálovi Erichu von Mansteinovi a na ruském generálovi Nikolaji Vatutinovi.

Aspoň to pojednání je líčeno populární formou, o tom zda by měli Němci sílu po vítězství v bitvě otevřenou cestu až do Moskvy lze pohybovat z hlediska jejich vyčerpání, atd.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Jistě, to je nesmysl...v té době už šlo jen o získání remízy...alespoň na to Manstein podle svých pamětí pomýšlel...prostě Sověty vysílit...o vítězství už se nedalo uvažovat. Ostatně i na remízu už bylo spíše pozdě...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11538
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Podle mého se dozvíme, jak Manstein měl na dosah vítězství u Kurska, ale potom se vylodili Západní spojenci na Sicílii a Hitler nařídil stáhnout hlavní síly proti nim, přes naléhání Mansteina na pokračování útoku a Němci to tedy museli zabalit. :roll:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Mám takový dojem že stejný záběr na tanky KV jsem viděl už potřetí.... A poprvé to bylo při komentáři o tanku T-34. Zase se objevuje zmínka o Pantheru coby tanku ovlivněnému tankem T-34... Už mi chybí jen komunistické "nedokonalá kopie T-34".

Přitom u Kursku si sověti uvědomili konec jejich technické nadvlády v tancích, proto taky začala modernizace stávajících typů. Kanon ráže 76,2 už na větší vzdálenost na nové panzery prostě nestačil.

Dobrý byl záběr na zničené ruské tanky, jedním z nich byla britská Matilda.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
lembloud
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 14/11/2005, 13:09
Bydliště: Hořovice

Příspěvek od lembloud »

Rozesmál mě i jeden záběr, kde se mluví o Vatutinovi a do kamery se směje Žukov :-)
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11538
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Jen bych upozornil, že Matilda v RA má co dělat, protože tam byla dodána v rámci Půjčky a pronájmu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Dzin píše:Jen bych upozornil, že Matilda v RA má co dělat, protože tam byla dodána v rámci Půjčky a pronájmu.
Já to tam napsal jen jako perličku, cizích strojů bylo v RA docela dost.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Sa58: Jen nahrávej, někteří z nás by to stejně chtěli poté vidět.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Jen takový detail, u děla Ferdinand bylo uváděno, že byl sestrojen na podvozku tanku Tiger. Což kdybychom si chtěli rejpnout by jsme mohli zpochybnit. Na druhou stranu chápu, že nebudou složitě vysvětlovat jak to s těmi podvozky od Porscheho vlastně bylo.

Dále uváděli, že paradoxně největší ztráty měly tanky Panther, kvůli kterým Hitler odložil operaci. Už neuváděli proč, svádí to jakoby na bojové ztráty, my víme, že tanky také trpěly dětskými nemocemi a byly poruchové. Nejdále dle nich pronikly samohybná děla Ferdinand a těžké tanky Tiger, přičemž děla Ferdinand mohla snadno vyřadit ruská pěchota minami, absence kulometu na obranu, tanky Tiger zas nebyly zastoupeny v takovém počtu, i když na svou dobu možná stačilo pár kousků.

O samohybném děle Ferdinand
www.palba.cz/viewtopic.php?t=251

Celkově musím říct, že tento díl opět nevyzněl špatně, ale prostě existují vždy v každém dílu průpovídky, které nejsou vždy přesné – otázkou je zda to je záměrně, pro snadný komentář nebo opravdu neznalost. Další vadou na kráse se může zdát, že záběry nepocházejí vždy z dané doby, což ovšem asi záměr je. Pro německé tanky dále uvádějí spojenecká kódová označení Mark IV apod., i když toto je možná chyba překladu, kdy mohli uvést německé názvy. Jde jen o to, že člověk by předpokládal, že když je někdo za něco placený, že odvede solidní práci, pokud jde navíc o History Channel, že si pozve na konzultace odborníky.

Dále tam bylo srovnávání mezi štukou a šturmovikem, tyto letadla uváděli na roveň.

Něco o tom, zde
www.palba.cz/viewtopic.php?t=363
www.palba.cz/viewtopic.php?t=447

A fundovaný článek o YAMATA - Ju 87 srovnání s Il-2
www.palba.cz/viewtopic.php?t=490

Líbilo se mi, že zařadili alespoň animaci o S-taktice, celkový dojem nevyznívá špatně, ale drobná polemika je možná.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11538
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

sa58: Já to zase psal jen proto, aby nevznikl mylný dojem ze spojení tvého článku a následného lembloudova (rozesmávající záběr).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Tak co, díval se někdo včera na tento seriál? Co říkáte na zničenou US techniku v Ardenách, konkrétně na SU-76? Asi nějaká splátka za dodávky USA do SSSR :D

O takových drobnostech jako je označování Kingtigera jako Pz VII nebo záběry na Pz IV s krátkým kanonem (na přelomu 44/45) nemá smysl ani diskutovat.

Asi jsem to tu již napsal ale tento seriál mě zklamal :(
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Marvin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 149
Registrován: 21/12/2005, 18:18

Příspěvek od Marvin »

Nejhorší na tom seriálu je že za vola jsem já! Nikdy to totiž nevydržím a začnu nahlas komentovat. Všichni si už myslí že akorát honím vodu a dělám machra, protože tolik chyb tam prostě nemůže být. Začínám chápat svého známého biologa, který kvete u některých přírodopisných dokumentů.
mechoš
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 181
Registrován: 5/10/2005, 08:45

Příspěvek od mechoš »

Priznam se ze ta SU-76 me taky trochu zaskocila :-)
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Mně se zase strašně líbí to označování německých tanků: Mk IV, Mk V atd.:shock: Já myslel že tohle používali Američani a Britové, ale koukám že i nějaký blbý překladatel z angliny do češtiny.
No jo, takhle to dopadne když má TV jen jednoho překladatele a ten dělá všechno od válečných dokumentů až po zaláskované filmy pro ženy. :x
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“