Mezikontinentální balistická ŘS R-9A / SS-8 Sasin

Odpovědět
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Mezikontinentální balistická ŘS R-9A / SS-8 Sasin

Příspěvek od redboy »

Mezikontinentální balistická řízená střela R-9A


Obrázek

R-9A (8K75)

Vzhledem k mé chybě v článku o UR-100, které si pozorný čtenář všim, sem se na jeho žádost rozhodl napsat krátký článek mimo můj „ediční plán“ a napsat pár řádku o raketě R-9A, poslední Koroljovově raketě ve výzbroji Sovětských strategických sil:

Výnos Rady Ministrů SSSR o vývoji R-9 byl přijatý 13.května 1959. Vývojem bylo pověřeno OKB-1 S.P.Koroljova. Dostalo tím přednost před R-26, což byl návrh Jangelův z OKB-586. Představa byla raketa o vzletové hmotnosti do 100t, doletu 10000km a návrh byl představen v dubnu 1958. Právě kombinace kapalný kyslík a petrolej měl umožnit výrazně menší hmotnost rakety proti R-7. Byla to téměř třetina proti R-7.

Šlo o dvoustupňovou konstrukci se stupni klasicky nad sebou (na rozdíl od R-7), se čtyřkomorovým motorem RD-111 o tahu 141,2t od V.P.Gluška, tj OKB-456 a poprvé v Sovětském svazu bylo pro řízení stupně použito řízení přímo nosným motorem pomocí výklopných trysek. Právě motor RD-111 a jeho dlouhý vývoj nesl značný díl zodpovědnosti za zdržení vývoje celé rakety. Zlí jazykové tvrdí, že za problémy stály neshody mezi Gluškem a Koroljovem. Vývoj jistě nebyl jednoduchý a jaký díl tyto neshody nesly nedokáži posoudit, ale jejich vzájemná nevraživost je fakt a nesla se celou dobou, kterou oba pracovali v Sovětském raketovém programu, čili do Koroljovoi smrti. Ve stupni druhém byl použit čtyřkomorový motor RD-0106 o tahu 30t od Kosberga, čili OKB-154. Pro řízení druhého stupně byly použity řídící trysky pracující na pracovní plyn z turbín. V okamžiku zážehu motorů druhého stupně sloužily ke stabilizaci i aerodynamické plochy pro první sekundy samostatného letu po oddělení stupňů. Sama koncová část druhého stupně se oddělovala několik sekund po stupni prvním. R-9 měla ještě jedno prvenství, pro tlakování palivových nádrží bylý použity produkty hoření paliva, což umožnilo odstranit nádrže plnícího plynu.

Naváděcí soustava byla z počátku kombinovaná. Inerciální na aktivním úseku letu s radiokorekcí na koncové části aktivního letu, později bylo od radiokorekce ustoupeno v souvislosti se zlepšováním parametrů inerciální naváděcí soustavy. Jako první MBŘS v Sovětském svazu měla roztáčení gyroskopů pomocí turbíny, což výrazně zkrátilo přípravu na start. Proti R-7, kde roztáčení gyroskopů na pracovní otáčky (60000ot/min) zabralo značnou část času předstartovní přípravy, to byl značný pokrok. Trvalo to 15 minut.

Pro raketu byly vyvinuty dvě hlavice. Lehká o ráži cca 2Mt s nichž měla raketa dolet 12500km a těžká, o ráži cca 5Mt a doletem 10500km. Přesnost tyto MBŘS po celou dobu předurčovala k napadání plošných a méně chráněných cílů, i když se proti R-7 jednalo o pokrok.

ObrázekObrázek

Dva pohledy na R-9A sloužící jako památníky.


Pro raketu vyly postupně vyvinuty tři verze startovacích pozic. První byla pozemní verze Desna-N. Raketa byla skladována v horizontální poloze v zodolněné pozici. V jednom komplexu byly dvě ŘS, podzemní velitelské stanoviště a zařízení technického zajištění a systémů radiokorekce. V podzemí byly umístněny také nádrže s palivem a okysličovadlem, což pochopitelně nebylo zcela jednoduché. Okysličovadlem byl podobně jako u prvních MBŘS ve Spojených státech kapalný kyslík, který sice poskytoval ideální výkon, ale práce s plynem zkapalněném a uchovávaným při velmi nízké teplotě (-186 stupňů) není jednoduchá.
Komplex Dolina odpovídal předchozímu s tím rozdílem, že celý proces předstartovní přípravy byl automatizován. Obnášel ustavení rakety do svislé polohy, její přistykování na startovací stůl, natankování a zprovoznění naváděcího systému. Celá doba přípravy rakety od zahájení příprav po start trvala cca 20minut a druhá raketa komplexu mohla startovat za 9 minut po té. Přebití na novou salvu, pochopitelně již ne automatizované, trvalo 2,5hodiny.
Posledním a nejsofistikovanějším startovacím komplexem byl šachtový Desna-V. Sestával z podzemního velitelského stanoviště, pomocných systémů a systémů radiokorekce, spolu se zásobníky paliva. Rakety byly tři v silech o hloubce 36m a průměru 7,8m. Uvnitř sila byla cylindrická vestavba o průměru 5,5m kde byla umístněna raketa. Prostor okolo vnitřní vestavby sloužil pro odvod plynů od motorů v okamžiku startu rakety. Ten probíhal pomocí motorů prvního stupně. Odolnost sila byla cca 15-20 kg/cm2. Celý komplex byl podle mého názoru podobný komplexu Šeksna-V pro rakety R-16. Jde o stejné období a stejnou koncepci.

ObrázekObrázek

Start rakety z pozemního komplexu na Bajkonuru a vedle raketa v letu.
Všiměte si obláčků odpařujícího se kyslíku, pro Sovětské MBŘS nezvyklý jev.


Raketa byla v bojové pohotovosti po dobu maximálně jednoho roku. To bylo v podobě, kdy komponenty paliva byly uskladněny v zásobnících v podzemí komplexu. Systém uskladnění kapalného kyslíku údajně umožňoval skladování za minimálních ztrát. Pouze 2-3% za rok. Ke startu potom mohlo dojít po natankování paliva a okysličovadla a zprovoznění inerciální naváděcí soustavy. V natankovaném stavu, což by bylo provedeno pouze v okamžiku vyostření politické situace mohla být raketa po dobu 24 hodin.

Letové testy z Bajkonuru, z pozemního startovacího stolu (systém Desna-N) byly zahájeny 9.dubna 1961. To znamená v podstatě v té samé době jako R-16. První start byl úspěšný. Mimochodem bylo tři dny před tím, než z několik kilometrů vzdálené odpalovací rampy č.1 startoval Jurij Alekseevič Gagarin ke svému legendárnímu letu. Druhý let 21.dubna 1961 byl také úspěšný ale již 25. dubna začala černá série a začalo se dařit výrazně méně. Problémem byly především motory prvního stupně. Tři starty po sobě nezdařené. Úspěch a neúspěchy se postupně střídaly. Z prvních 32 startů bylo 15 havárií a celkem pro letové zkoušky proběhlo 54 startů.
14.února začaly testy z komplexu verze Dolina a o rok později z komplexu Desna-V, bylo to 2.února 1964.

S testy je spojena i tragická havárie. Je až neuvěřitelné, že jde opět o 24 říjen. 24.října 1963 na zkušebním komplexu Desna-V probíhaly testy. Díky netěsnosti vedení kapalného kyslíku došlo k jeho úniku. Obsah kyslíku převýšil povolenou směs v atmosféře a v 8. podzemní patře obsluha nastoupila do výtahu. Chyba na ovládacím panelu výtahu způsobila jiskru, ale ve výbušném prostředí si exploze vyžádala sedm životů z jedenácti členů obsluhy komplexu.


V té době již probíhala výstavba bojových pozic a výroba rakety, která probíhala v Kujbyševském závodě Progress. 21.července 1965 byl systém R-9A (8K75) přijat do výzbroje Raketových Vojsk Strategického Určení ve dvou variantách odpalovacích komplexů, Dolina a Desna-V. Do konce roku 1964 byly ve výzbroji a na bojové pohotovosti čtyři pluky Dolina a jeden Desna-V. Celkem bylo k prosinci 1964 v bojové pohotovosti 17 MBŘS a rok na to již bylo ve výzbroji 23 raket. To byl ale vrchol. Je potřeba vzít v úvahu že od roku 1965 již začalo zavádění R-36 a UR-100 a tyto systémy již přináleží druhé generaci MBŘS v Sovětském svazu a R-9 jim nemohla být po technických parametrech konkurencí. Od roku 1971 jich bylo ve výzbroji pouze 23 a poslední byly vyřazeny spolu s R-16 v roce 1976. Je otázkou jestli ovšem k tomuto datu byly v bojové pohotovosti. Asi už ne.


Právě dlouhý vývoj, nevhodné pohonné hmoty a rychlý rozvoj raket nové generace udělaly z R-9 jen okrajovou záležitost MBŘS v Sovětském svazu. Je ale pravdou, že byly rozhodně nejdéle sloužící rakety s kryogenním palivem na světě. Každopádně to byly jediné rakety na světě, které v sériovém provedení startovaly přímo z podzemního sila při použití kapalného kyslíku jako okysličovadla. Zkušenosti při vývoji R-9 použil Koroljov především při vývoji globální rakety GR-1 a později dále v kosmickém programu.

Obrázek

TTD:
Typ…………………………………...R-9A
……………………………………......8K75
Rok zavedení……………………1964
Kod NATO…………………………SS-8 Sasin
Hmotnost………………………….80,4t
Délka………………………………. 24,3m
Průměr………………………………2,68m
Dolet max…………………………10500/12500km
Hlavice……………………………..1x 2Mt/1x 5Mt


Jedná se článek který vznikl jaksi narychlo, já se původně této raketě věnovat samostatně nechtěl, jednak pro to, že jde o okrajovou záležitost a jednak já sem chtěl dát přednost raketám které tvořily páteř strategických sil velmocí. Proto ten menší rozsah a v podstatě jen jeden zdroj:

P.A.Podviga - Strategičeskoe jadernoe vooruženie Rossii (Moskva 1998)

Díky za pozornost, obzvláště Ekologovi.

redboy.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

redboy:
Hlavně díky tobě.
Opět jsem si ale dovolil zasáhnout do názvu článku - z již dříve zmíněných důvodů.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Ano, děláš dobře... Proč se vždycky když to toho hrábnu přesune?

PS: Jsou okamžiky kdy na Palbě nejsi? Ještě se mi nestalo, abych něco napsal a nebo komentoval a Ty jsi na to nereagoval během minut a to může být i půlnoc.... Máš nějakej systém jak nespat.. pokud ano, sem s ním :)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

redboy:
Třeba ted jsem nebyl víc jak 24h (Pá 14H- So 16h). Ale proto nejsem jediný Admin, aby byla Palba stále pod dohledem. Taky se ale nestává, že Palba padne a nikdo s tím nic nedělá.
Recept na nespavost nemám,ale přeci nebudu sdělovat své provozní časy, aby si je vyčíhnul nějaký hacker. Sice máme každodení zálohy,ale i 24h ztráta dat je nepříjemná.

Tím,že něco upravíš v prvním článku vlastně vyřadíš funci "Přidání na Portál"(zjednodušeně řečeno). Aby si to mohl napravit, přidělím ti za chvíli moderátorská práva pro sekci Jaderné a kosmické zbraně.
Příště se ti již při psaní článku pod jeho názvem zjeví lišta s výběrem kategorie - tam zadáš příslušnou sekci(v případě MBŘS Těžké zbraně) a článek je na Portálu. To samé platí pro opravu v prvním článku.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Ekolog
rotný
rotný
Příspěvky: 86
Registrován: 13/2/2007, 21:12
Bydliště: Náchodsko

Devítka

Příspěvek od Ekolog »

Pane děkuji za opět výborný článek. Jen jednu věc. Tou rychlostí s jako jste reagoval, to jste mne teda dostal. Děkuji.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

jsem teď kouknul do katalogu "Oružie Rossii IV díl " a jelikož je R-9 málo fotek tak sem něco prohnal scanerem. Kvalita je hrozná, ale to je způsobeno tím, že jsem vlastníkem xerox kopie knihy.

ObrázekObrázek

Motor prvního a druhého stupně. Mezi tryskami motoru jsou patrné malé
řídící trysky, které pracovaly na použitý plyn z turbíny motoru.


Obrázek

Řez raketou:
1-Bojová část
2-Přechodový úsek
3-Nádrž paliva druhého stupně
4-Nádrž okysličovadla druhého stupně
5-Koncová část druhého stupně a na ní
6-Aerodynamické stabilizátory (složené)
7-Přechodová konstrukce oddělení stupňů
8-Nádrž okysličovadla prvního stupně
9-Přístrojový úsek
10-Nádrž paliva prvního stupně
11-Koncová část prvního stupně
12-Nosný motor RD-111 prvního stupně


Ekolog.... já děkuji, aspoň vidím, že to někdo kdo má přehled čte pozorně, takhle sem balamutil spoustu čtenářů, kteří to berou jako zdroj a co se rychlosti týče, no měl sem dvě hodiny čas, já to lehce odflákl, jen sem si přečet zdroj, přidal něco z hlavy a našel pár fotek. To třeba R-36 byla na 10x tolik času, tohle je epizoda.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Pege, tak sem tajně doufal, že máš opravdu figl na spánek, tak nic, no....

Dík za moderátorství.. díky Tvému návodu se mi tam podařilo z5 dostat UR-100...
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

U Tebe i "okrajové" rakety sem chlape taky patří. Pro skutečný přehled je asi dobré, když se Ti sem povede dát pokud možno vše. Člověk má pak lepší představu co to obnášelo.
Přehlédnout se je lidské ( dávej si pozor hambáři), hlavní je, že se na to přijde a opraví. :D
Skutečně pro mne bylo zajímavé i to, že jejich vývoj pak sloužil k vývoji GR - 1.
Redboy ď.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Katalog balistických raket“