Výzbroj Luftwaffe – část 2 – kanony ráže 20 mm

Moderátor: Hans S.

PETR ŠPAČEK
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 14/2/2009, 18:50

Příspěvek od PETR ŠPAČEK »

Při zkouškách střelby z 20 mm. kanónů MG 213 C urazil granát vzdálenost 1 000 m. za 1,74 s. To by spíš odpovídalo úsťové rychlosti 1 065m/s., která se udává také dost často.
Kdesi jsem to našel v knížkách o kanónech.
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Ono bude určitě dost záležet na munici. Němci měli vyvinutou docela širokou paletu a prubojné střeli poletí zcela určitě jinak rychle, než např. explozivni pro ničení bombardérů.
Mě by spíš zajímalo, jestli by nebyly problémy se synchronizací s touto kadencí. To že by se to špatně montovalo kvůli váze a moc velké spotřebě do běžných FW 190 si ale moc nemyslím. Vždyt´by mohli místo 4 klasických 20mm použít jen jeden pár MG 213C s dvojnásobnou municí. Váhově a kadenčně by to vyšlo možná i lépe pro MG 213C, zvýšila by se úsťová rychlost i destrukční efekt a zmenšil by se rozptyl. Otázka taky možná budou samotné rozměry a tvar zbraně, než jen její váha.
Mě by spíš nepřekvapily nějaké komplikace při výrobě a ještě velká nespolehlivost. Přece jen snad u každé nové zbraně trvalo docela dlouho, než se vychytali všechny mouchy a zbraň byla spolehlivá.
PETR ŠPAČEK
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 14/2/2009, 18:50

Příspěvek od PETR ŠPAČEK »

Se synchronizací problémy nebyly. Jediný problém byl s odvodem prázdných nábojnic ven při tak velké kadenci, ale to prý vyřešili pootočením kanónu.
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

MG-213A/C měli být určeny jako výzbroj proudového Me 262, o zástavbě do Fw 190 se tuším ani neuvažovalo.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Kdysi v L+K se psalo, že u 213 byla extrémně rychle zničena hlaveň, údajně to vycházelo na hlaveň na každý let...ale jelikož toto je mimo můj záběr, tak nevím nakolik to může být reálné.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Možné by to bolo - ak je hlaveň relatívne tenkostenná a počiatočné rýchlosti vysoké (=vysoké tlaky a vysoké teploty plynov), tak jej teplotný režim pri streľbe dlhšou dávkou je krajne nepriaznivý.
Je to podobná situácia ako u GŠ-23 - životnosť zbrane je udávaná 4000 rán, ale vystrelenie palebného priemeru 200 rán v jednej dlhej dávke znamená ukončenie životnosti zbrane. Podobné problémy sa objavujú u všetkých automatických kanónov s vysokou kadenciou a počiatočnými rýchlosťami.
Uživatelský avatar
letecz
četař
četař
Příspěvky: 69
Registrován: 5/2/2009, 21:45
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzbroj Luftwaffe – část 2 – kanony ráže 20 mm

Příspěvek od letecz »

sa58 píše:Kromě původního modelu se posléze kanon dočkal modernizace označené jako MG FF/M. Ta se snaží odstranit nízkou úsťovou rychlost střely.
Dovolil bych si drobnou opravu. Označení MG FF/M označovalo upravenou verzi zbraně pro použití s novou trhavou municí Mine-Geschoss. (poprvé se objevila u nově zaváděných Messerschmittů 109E-4 v létě 1940). Tato nová, tenkostěnná střela o malé hmotnosti (92g) a její náboj nedokázaly vyvinout dostatečný zpětný ráz ke znovunabití 20mm kanónu MG FF jímž byly vyzbrojeny starší verze 109E-2 a E-3. Proto byla tato zbraň upravena a mimo jiné opatřena slabší pružinou vratného mechanismu, umožňující právě střelbu s municí Mine-Geschoss. Tento upravený kanón nesl označení MG FF/M a vzhledem k rozdílnému nabíjecímu mechanismu nebylo možno používat munici ze starších MG FF a naopak.

Mimochodem, originální dokumentaci ke kanónům MG.151 (i dalším, třeba Mk.108) najdete zde: http://www.cockpitinstrumente.de/archiv ... umente.htm Hledejte pod písmenem "M".

Píšu článek o britských testech účinnosti a průraznosti různé munice do kanónu MG151 a dalších. Kdyby byl zájem, postu potom i sem.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Herr Letecz má pravdu s těmi MG/FFM.
Zájem o článek pojednávající o průraznosti apod. samozřejmě je :)
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

letecz-ten odkaz je paráda.Je to zajímavé čtení .Tam asi dnes strávim celou noc a pak celej víkend :lol:
Uživatelský avatar
letecz
četař
četař
Příspěvky: 69
Registrován: 5/2/2009, 21:45
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od letecz »

Jo ten website je skvělý! Už nemusím kupovat CD s takovými dokumenty po 10 Eurech :)
Uf, článek jednou bude. Když už ho mám 3 roky rozepsaný, tak by si zasloužil dodělat.
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Jo to je paráda.Ale není tam bohužel nic o MG FF.Ale jinak paráda.
Díky.

Na ten článek se těším,tak se ukaž.
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

PETR ŠPAČEK píše:Při zkouškách střelby z 20 mm. kanónů MG 213 C urazil granát vzdálenost 1 000 m. za 1,74 s. To by spíš odpovídalo úsťové rychlosti 1 065m/s., která se udává také dost často.
Kdesi jsem to našel v knížkách o kanónech.
1065 m/s?
Tohle,kdyby montovali do tanků,tak bůh s námi,tedy.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No třeba 8,8 cm Pz.Gr.40/43 měl úsťovou rychlost 1130 m/s :wink:
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

No,tak 8,8cm FLAK je kapitola sama o sobě......
A ten náboj,tipuji,průrazný....
Obrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Tohle vážně nevypadá jako diskuse o tankových kanonech. Pokud o nich chcete diskutovat, jděte na příslušné místo.
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

Jistě,Mein Herr.
Obrázek
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

PETR ŠPAČEK píše:Při zkouškách střelby z 20 mm. kanónů MG 213 C urazil granát vzdálenost 1 000 m. za 1,74 s. To by spíš odpovídalo úsťové rychlosti 1 065m/s., která se udává také dost často.
Kdesi jsem to našel v knížkách o kanónech.
Tomuhle nerozumím. Čekal bych čas okolo 1 s, tedy při úsťové rychlosti 1 065 m/s. Zbraním moc nerozumím, projektil musí určitě ztrácet energii a zpomalovat, ale takhle rapidně? Vysvětlí někdo laikovi jak to, že čas 1,74 s na 1000 m odpovídá úsťové rychlosti 1 065 m/s?
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Popravdě řečeno by mě také zajímalo, na základě čeho je ten původní odhad.
15 mm granát (MG 151/15) se na 1000 m při úsťové rychlosti 960 m/s dostal za 1,618 sec.
20 mm granát (MG 151/20) se na 1000 m při úsťové rychlosti 720 m/s dostal za 2,407 sec.

Čím je granát těžší, tím pomaleji rychlost vytrácí, samozřejmě záleží i na tvaru samotného granátu - vybral jsem alespoň dva s ostrou špičkou. Osobně předpokládám, že granát ráže 20 mm mohl 1000 za 1,74 vteřiny uletět úplně v pohodě při úsťové rychlosti okolo 900 m/s. Těch 1065 m/s mi přijde moc. Ale bude záležet na munici.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Mám niečo ako balistické tabuľky a výkresy pre muníciu pre nemecké letecké palubné zbrane - "Handbuch der Flugzeug Bordwaffenmunition 1936-1945" (vročenie a vydavateľ neznámy). Materiál sa vzťahuje k munícii, nie k zbraniam.
Údaj 1065m/s sa nevyskytuje.

Niekoľko stránok:
Obrázek

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

:shock: Kde jsi to,dopierona,sehnal?
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Vybavení letounů“