Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Moderátor: Hans S.

Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od kacermiroslav »

Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)
Protektorát Čechy a Morava
Rok 1943-1944


Obrázek

Meziválečné Československo se řadilo mezi světové velmoci co se vývoje a výroby letecké techniky týče. Firmy jako Avia, Aero, Praga a další měly velký zvuk i v zahraničí a naše stroje sklízeli vavříny na celé řadě mezinárodních leteckých závodů. Československo se tak řadilo mezi málo těch vyspělých států světa, která dokázalo vybudovat vojenské letecký složky prakticky v plném rozsahu z vlastních zdrojů, což jasně dokazují například stíhací letouny Avia B-534, které v předválečné době tvořily páteř stíhacího letectva. Stejně tak na tom bylo průzkumné a lehké bombardovací letectvo. Poněkud horší situace panovala u bombardérů, kde se naše armáda musela nedobrovolně spolehnout na výpomoc ze spojenecké Francie a Sovětského svazu. To ale nijak nesnižuje fakt schopnosti československého průmyslu stavět vlastní stroje v masovém měřítku. Bohužel vzájemné rivalita se poněkud podepisovala na výrobních kapacitách i na době vývoje, který se někdy neúměrně dlouho táhl. Tak se stalo, že v září 1938 nemělo Československo k dispozici sériový moderní stíhací stroj Avia B-135 (B-35), který byl přitom velice nadějným strojem.

Němci si samozřejmě uvědomovali potenciál československého průmyslu a i toho leteckého a tak v březnu 1939 po zabrání i toho zbytku Československa, se rozhodli ihned zmapovat všechny výrobní kapacity, kapacity, technologie a vývojové projekty. První kroky německých okupantů tak logicky vedly na letiště, do skladů, kasáren a logicky i to vývojových center leteckých firem. Vojenské letectvo bylo stejně jako další složky československé armády rozpuštěno a ústav VTLÚ byl uveden do likvidace. Rovněž civilní dopravní letecké společnosti museli postupně převést všechen svůj majetek na Lufthansu. V květnu 1939 byl zřízen Český národní aeroklub, který ale umožňoval stavbu pouze na bází modelařiny. Nicméně tento klub neměl dlouhého trvání. Všechny československé letecké společnosti byly v rámci Třetí říše začleněny jako součást německého říšského ministerstva letectví (RLM) a všechny výrobní a vývojové programy se tak dostali pod kontrolu nacistického Německa. Není se pak čemu divit, že se v Protektorátu nakonec leteckému průmyslu věnovalo za války na 120.000 zaměstnanců, protože válečné potřeby Třetí říše se rozšiřovali i na firmy, které tento průmysl vůbec nedělali. A to ani nemluvíme o dalších tisících lidech, kteří byli donuceni jít pro letecký průmysl pracovat přímo do Říše.

Po záboru zbytku republiky byla většina našeho leteckého parku použitá k různým cvičným účelům, případně rozprodávána schváleným odběratelům. Nová výroba se tak omezila na „licenční“ produkci německých strojů, nebo jejich částí, které se následně kompletovali přímo v Říši. Firma Aero tak vyráběl školní dvojplošníky Bucker Bu 131D, či dvoutrupé Focke-Wulf Fw 189 a později od roku 1943 i dvoumotorové Siebel Si 204D. Avia pak prakticky po celou dobu války produkovala pro německého „zákazníka“ Arado Ar 96B a koncem války Ar 396.
Obrázek
Škodovy závody se stejně jako další někdejší československé letecké společnosti stali součástí mamutího koncernu, který ve svém názvu nesl jméno Hermanna Göringa a jako takové se vše v nich kompletně podřizovalo německé vůli. Stejně tak na tom byli různé konstrukční kanceláře, mezi které patřili i dvě sídlící v Praze. Jednalo se o Škoda-Kauba a FGP a právě prvně jmenovaná kancelář je pro nás zajímavá. Pod jménem Škoda-Kauba (v německé verzi samozřejmě bez háčku na prvním písmenem) byla tato vývojová kancelář zřízená v roce 1940 Rakušanem Otto Kaubem, který sršel různými velice zajímavý a svéráznými nápady. Sídlo kanceláře bylo Na poříčí v Praze v budově dnešních denních periodik s tím, že letadla se stavěla v Avii, v Klecanech a některé díly se stavěly i Na poříčí. Ing. Otto Kauba se do Prahy dostal krátce po okupaci Československa a vzniku Protektorátu. Tehdy tomuto vídeňskému rodákovi bylo pouhých 31 let a spolu s ním do Prahy přišla i jeho velice půvabná dvacetiletá sekretářka Walburga Illmaierová, rodačka z Karlových Varů, která byla obdivovaná celým osazenstvem Škoda-Kauba Werke GmbH. Kaubova kariéra byla velice strmá a zaslouží si alespoň krátkou zmínku. Před válkou se tento Rakušan zabýval prodejem luxusních automobilů, a jelikož německý říšský maršál Göring miloval vše luxusní, tak s tímto prodejcem přišel do osobního styku. V době, kdy spojenecké nálety začali trápit Třetí říši, tak Kauba zaslal na RLM (Říšské ministerstvo letectví) několik projektů na malé vzdušné torpédo a Göring si uvědomil, že toho muže zná. Ze známosti u tak poskytl nemalé finanční prostředky, aby Kauba mohl dále vyvíjet nové a zajímavé zbraně. Jako spolupracovníky mu dal k dispozici inženýra Eduarda Lehmayera a Kurta Hasse, kteří jej doprovodili do Prahy. Krátce po založení firmy v roce 1940 začal Kauba ve skupině pod vedením Ing. Františka Kadlece pracovat na jednomístném pokusném letounu, který by bylo možné stavět i v bezpilotní verzi Sk V-1a. Další zajímavé koncepty a prototypy následovaly, ale asi nejvíce vzruchu vyvolal stroj V-4, který vznikl v letech 1943-1944.

Obrázek

Jednalo se o velice svižnou a elegantní jednosedadlovku poháněnou motorem Argus As 10C o výkonu 177 kW (240 koňských sil) s maximální rychlosti 420 km/h a dvoulistou vrtulí. Jejím hlavním účelem bylo zaškolování stíhacích pilotů ze starých dvouplošných letounů na moderní konstrukce. Konstrukce byla typická pro Kaubu, tj. s trubkovitým kónickým nosníkem křídla, na kterém byly po celé délce příruby po našroubování předních a zadních částí žeber. I přes slabý výkon motoru, který měl pouhých 240 koňských sil, dosahoval letoun vysoké rychlosti, čehož bylo mimo jiné docíleno elegantním a aerodynamickým vzhledem. Tady na chvilku odbočím, protože zrovna v otázce rychlosti se zdroje poněkud rozcházejí. Pokud budu vycházet z Němečka a jeho knihy „Československá letadla 1918-1945 – Praha 1983“, tak má předchozí slova platí. Pokud se ale podívám na Wiki a pár dalších internetových zdrojů, tak zde se píše, že pro sériovou výrobu Němci počítali se silnějším pístovým motorem Argus As 410 o výkonu 485 koňských sil. S tímto výkonnějším motorem pak stroj měl dosahovat maximální rychlosti 350 km/h, což mi nějak nesedí k předchozími zdroji. Takže se přiznávám, že jsem v tomto poněkud zmaten. Tak třeba někdo ze čtenářů bude vědět více. V každém případ se jednalo o nádherný stroj, pro který mám i přes to málo informací, velkou slabost a proto jsem se rozhodl pár řádků pro Palbu na toto téma napsat.

Co se sériové produkce týče, tak tu RLM po dlouhých testech dvou prototypů schválilo v počtu jednoho tisíce kusů, které se měly vyrábět pod označením Sk 257. Ty dva uvedené prototypy se stavěli v Avii, ale bohužel se mi nepodařilo dohledat v jakém období atd. Sériová produkce se měla realizovat v opravně letadel v Trenčianských Biskupicích na Slovensku, kde se skutečně výroba rozběhla, ale z původně plánovaného množství 1.000 kusů se počet snížil na jednu desetinu. Nakonec ale ani toto množství nebylo naplněno a výroba na Slovensku dala pouhých pět letounů, které navíc trpěli mizernou dílenskou kvalitou. Celkem nakonec bylo včetně dvojice prototypů postaveno devět strojů, jejichž další osud mi bohužel není znám.

TTD – výcvikový letoun Škoda-Kauba Sk V4 (Sk 257)
* Počet členů osádky: 1
* Rozpětí: 7,60 m
* Délka: 5,65 m
* Výška: 1,85 m
* Nosná plocha: 8,40 m2
* Plošné zatížení: 141,2 kg/m2
* Hmotnost prázdného letounu: 1.020 kg
* Vzletová hmotnost: 1.250 kg
* Maximální rychlost: 420 km/h
* Cestovní rychlost: 280 km/h
* Výzbroj: bez výzbroje
* Dostup: 7.500 m
* Stoupavost: 10,2 m/s
* Dolet: 930 km
* Motor / Výkon: Argus As 10 C, výkon 177 kW (240 k)
* Vyrobeno kusů: 9 ks
* Uživatelé: Německo, Protektorát Čechy a Morava

Zhodnocení
Velmi zajímavý stroj vznikl zřejmě příliš pozdě na to, aby nějakým způsobem zasáhl do pokročilejšího výcviku německých stíhacích pilotů. Na druhou stranu ale nelze pominout fakt, že za relativně malý peníz bylo možno postavit velice výkonný letoun, který by ještě pár let před válkou mohl být zařazen mezi absolutní světovou špičku. Stačí se podívat jen na srovnání s naší Avii B-534, která měla motor o výkonu 632 kW (840 koňských sil) a dosahovala maximální rychlosti v rozmezí 375-415 km/h (dle typu B-534, Bk-534, B-634). Nicméně jednalo se o výcvikový letoun, který byl prost výzbroje. Když Kaubovi nevyšel tento model, tak se vrhnul na další nekonvenční stroje jako V-5, V-6, což je ale jiná kapitola.

Obrázek

Zdroje:

http://www.technickytydenik.cz/rubriky/ ... 11525.html
https://oldmachinepress.wordpress.com/2 ... 57-and-v5/
http://www.histaviation.com/Skoda-Kauba.html
• Václav Němeček – Československá letadla 1918-1945 – Praha 1983
www.wikipedia.org
www.palba.cz
ObrázekObrázekObrázek
johny_g
svobodník
svobodník
Příspěvky: 27
Registrován: 18/12/2010, 22:38

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od johny_g »

Ohledně rychlosti - když si pořádně přečteš ten popis na oldmachinepress.wordpress.com, tak tam je to zas přesně naopak než píšeš. Prototyp V4 měl max. rychlost 350 km/h, SK 257 pak oněch 420 km/h. Což mi přijde logičtější. Je vůbec možné, aby cca tunový letoun s 240 koňmi pod kapotou dokázal letět přes 400 km/hod? I kdyby byl sebelépe aerodynamicky tvarovaný?
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od kacermiroslav »

Mě to taky přijde logičtější, na druhou stranu Němečkovi docela věřím. A celá řada zdrojů právě uvádí, že i s tím slabším motorem měl V-4 létat rychlostí přes 400 km/h.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11563
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od Zemakt »

No, když to porovnám "na hrubo" s S.A.I. 207 a 403, ale i jinými podobnými konstrukcemi, tak se mi těch 400km/h nejeví jako nereálné. On Kauba byl vcelku zajímavá postava a konstruktér s velkou invencí, nutno podotknout pouze papírovou. Nicméně ani V-5 není nezajímavý.

Edit: ještě jedna krátká vsuvka. Docela by mne zajímalo, zda ta jeho konstrukce hlavního nosníku křídla byla v letectví ojedinělá, či šlo o jeho specialitu? Zrovna tak nejde přehlédnout, že prakticky všude používal šípové křídlo. I když teď mne napadá, že to jinak asi nešlo.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11563
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od Zemakt »

No, když to porovnám "na hrubo" s S.A.I. 207 a 403, ale i jinými podobnými konstrukcemi, tak se mi těch 400km/h nejeví jako nereálné.
Tak mi to nedalo, ale nyní jsem toho názoru že Johny_g je pravdě blíže. Když člověk podrobněji porovná fotografie prototypu a sériovky zjistí, že tady jsou nemalé odlišnosti. Například:

- příď je u SK 257 podstatně delší. Počet výfuků je rovněž jiný, což by znamenalo, že tam bude o pár "škopků" více. Tedy místo osmiválce by to mohl být ve článku zmiňovaný dvanáctiválcový Argus 410.

- dále je výrazně prodloužena zadní část trupu, což nahrává vyrovnání vyšší hmoty na přídi, tedy těžšímu motoru.

- v poslední řadě, sériový letoun nemá a nebo má, ovšem né tak výrazné šípové křídlo jako prototyp.

Resumé: V4 350 km/h s Argusem o 240 koníkách, SK 257 420 km/h s Argusem o 485 koních. Přičemž se jednalo oproti prototypu o dost přepracovaný a těžší letoun. Na závěr, netuší někdo jak byla sériová éra označována oficiálně? SK 257 A-0 (A-1)? A jaký byl jejich osud, jednotka apod.?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
johny_g
svobodník
svobodník
Příspěvky: 27
Registrován: 18/12/2010, 22:38

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od johny_g »

Obávám se, že v tomhle případě asi vznikl dokonalý mix údajů, jak z prototypu V4 tak z té "sériové" verze SK-257. V uvozovkách proto, že na opravdovou sériovou výrobu nikdy nedošlo. Navíc to vypadá, že pro sériovou výrobu byl SK-257 ještě dále upraven, než jak vypadá na té fotce v článku - jiná ocasní část, jiný kryt kabiny, asi chybí kryty podvozku. Jestli se dá věřit zdroji, tak právě po vyrobení 5 strojů byla výroba zastavena, protože kvalita výroby byla tak mizerná, že ji raději zrušili a přesunout asi nebylo kam (psal se rok 43).
Legio148
Příspěvky: 3
Registrován: 30/6/2014, 13:33

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od Legio148 »

Našiel som medzi fotografiami po otcovi aj malú nekvalitnú fotku, zobrazujúcu Lietadlo Škoda Kauba vyrobené v Trenčianskych Biskupiciach pravdepodobne pri motorovej skúške. Hangár pred ktorým lietadlo stojí stále existuje a momentálne ho užíva letecká škola. Žiaľ nemám žiadne ďalšie informácie okrem letopočtu 1944 napísaného na zadnej strane fotografie.
Obrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od kacermiroslav »

Díky za super fotku. Díky okolo stojícím osobám vyniknou úžasně malé rozměry letounu. Docela by mě zajímalo, jestli se zamontovanou výzbrojí by měl stroj nějakou šanci proti tehdejším plnokrevným stíhacím letounům (i když je mi jasné, že asi moc velkou ne:-) .
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11563
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od Zemakt »

Paráda, foto nemá chybu, toto jsem ještě neviděl. Tmavá kamufláž! :up:

No a podlé této fotky, to zase vypadá na osmiválec. Ocasní plochy rovněž dost modifikované.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1875
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od El Diablo »

Co to má za divný kužel?
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11563
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od Zemakt »

Vrtulový? Je to taková vychytávka na stavění úhlu náběhu vrtule. Typické pro motory Argus.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1875
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od El Diablo »

To se pak sundalo nebo s tím lítali?
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11563
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od Zemakt »

Kde pa, je to tam na furt. Velmi obecně, funguje to na principu aerodynamických lopatek, či tak nějak..
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4208
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od Alfik »

Lítali s tím (bez toho to nedunguje :) ). Je to protikus ze zařízení na přestavování listů vrtule.
Je to jakýsi předstupeň systému na tzv. stálé otáčky - je jednodušší, neřeší otáčky motoru - vrtule, řeší jen to, aby vrtulové listy stály vždy v takové pozici, v níž mají nejlepší poměr mězi tahem a odporem. A pilot s tím nemusí nic dělat (ani nemůže :D ).
Jak to fachčí: Ty lopatky mají stálý úhel nastavení (a nadto jiný než listy vrtule), takže se v závislosti na dopředné rychlosti letadla mění jejich úhel náběhu. Od kladného po záporný. No a to vede k pootočení toho olopatěného kuželu, a tento pohyb se přenáší na nastavení listů. Ty se pak nastaví samočinně do takové polohy, v níž se vyrovnají síly působící na pootáčení kužele a krutné síly na listech vrtulí.
Bylo to chytré, bylo to jednoduché, takřka bezúdržbové, takřka nezničitelné, jediná nevýhoda je (viz výše) neřešení otáček motoru. A neřeší (neumí :D ) ani praporování, ani "brždění" motorem (vrtulí), nebo vytlačování (couvání). Umí jen nastavovat vrtuli na nejlepší možný dopředný tah, ve všech rychlostech vč. stání na zemi.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od Kouzelnik »

kacermiroslav píše:Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)
Protektorát Čechy a Morava
Rok 1943-1944


(...) Další zajímavé koncepty a prototypy následovaly, ale asi nejvíce vzruchu vyvolal stroj V-4, který vznikl v letech 1943-1944.
(...) Jednalo se o velice svižnou a elegantní jednosedadlovku poháněnou motorem Argus As 10C o výkonu 177 kW (240 koňských sil) s maximální rychlosti 420 km/h a dvoulistou vrtulí. (...) Pokud se ale podívám na Wiki a pár dalších internetových zdrojů, tak zde se píše, že pro sériovou výrobu Němci počítali se silnějším pístovým motorem Argus As 410 o výkonu 485 koňských sil. (...)
Co se sériové produkce týče, tak tu RLM po dlouhých testech dvou prototypů schválilo v počtu jednoho tisíce kusů, které se měly vyrábět pod označením Sk 257. Ty dva uvedené prototypy se stavěli v Avii, ale bohužel se mi nepodařilo dohledat v jakém období atd. Sériová produkce se měla realizovat v opravně letadel v Trenčianských Biskupicích na Slovensku, kde se skutečně výroba rozběhla, ale z původně plánovaného množství 1.000 kusů se počet snížil na jednu desetinu. (...)
Zemakt píše:
No, když to porovnám "na hrubo" s S.A.I. 207 a 403, ale i jinými podobnými konstrukcemi, tak se mi těch 400km/h nejeví jako nereálné.
Tak mi to nedalo, ale nyní jsem toho názoru že Johny_g je pravdě blíže. Když člověk podrobněji porovná fotografie prototypu a sériovky zjistí, že tady jsou nemalé odlišnosti. Například:

- příď je u SK 257 podstatně delší. Počet výfuků je rovněž jiný, což by znamenalo, že tam bude o pár "škopků" více. Tedy místo osmiválce by to mohl být ve článku zmiňovaný dvanáctiválcový Argus 410.

- dále je výrazně prodloužena zadní část trupu, což nahrává vyrovnání vyšší hmoty na přídi, tedy těžšímu motoru.

(...)
Resumé: V4 350 km/h s Argusem o 240 koníkách, SK 257 420 km/h s Argusem o 485 koních. (...)
K té disputaci s motory = jestli Argus 10C nebo Argus 410 (asi 410A)... no a bylo v době objednávky zajištěn dodávka jednoho tisíce motorů Argus 10C? Dobu objednávky velmi zhruba odhaduji na někde v období přelomu 1942/43.

Přece Argus As 10 byl výběhový typ (vyráběný od konce 20.-tých let). IMHO v době 1942/1943 běžela sériová produkce už jen 2 typů mašin používajících Argus 10C:
a) Bf-108 (dle wiki se od roku 1942 se vyrobilo něco mezi sto až dvě letadly a není tak úplně jasné s jakými motory)

b) Fi-156 Storch. Verze vyráběná ve Francii během WW2 po spotřebování Argusů 10 začala do Storchů montovat motory francouzské konstrukce - dle wiki "Salmson-9ab". A v Protektorátu bylo od cca 1943 vyrobeno už jen cca 150 Storchů.


Pozn. webovka WalterJinonice.cz uvádí, že fy Walter vyráběl Argus 10 do r. 1943. A poté začal vyrábět motor jiné hmotnostní a jiné výkonové kategorie, tj. Argus 410:
walterjinonice.cz píše:Počty prodaných motorů:
(...)
Argus 10...Invertní 8 válců řad. V...období:1940 – 1943...Licence:Argus Motorenw....1920 ks
Argus 410...Invertní 12 válců řad. V....období:1943 – 1945...Licence:Argus Motorenw.....3150 ks
R.I.P.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od kacermiroslav »

Kouzelnik píše:Přece Argus As 10 byl výběhový typ (vyráběný od konce 20.-tých let). IMHO v době 1942/1943 běžela sériová produkce už jen 2 typů mašin používajících Argus 10C.
To vůbec nevadí, že se jednalo o výběhový typ. Šlo o to instalovat do cvičného letadla, co bylo dostupné, spolehlivé, jednoduché a v dostatečném množství. pro účel, s kterým byl Škoda-Kauba Sk V4 konstruován, to mělo bohatě stačit. Mě spíše překvapuje, že do cvičného letounu se neuvažovala zabudovat ani minimální výzbroj. Bez ní si mohl pilot cvičit celou řadu věcí, ale nikoliv střelbu. Navíc takový lehký cvičný, ale vyzbrojený letoun mohl být i exportním artiklem do chudých spojeneckých zemí. A za určitých podmínek by šel zařadit i bojových útvarům, i když spíše jen v absolutní nouzi.
ObrázekObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od Kouzelnik »

kacermiroslav píše:(...)Mě spíše překvapuje, že do cvičného letounu se neuvažovala zabudovat ani minimální výzbroj. Bez ní si mohl pilot cvičit celou řadu věcí, ale nikoliv střelbu. Navíc takový lehký cvičný, ale vyzbrojený letoun mohl být i exportním artiklem do chudých spojeneckých zemí. A za určitých podmínek by šel zařadit i bojových útvarům, i když spíše jen v absolutní nouzi.
a) jj, smysl Sk 257 v té době mi taky uniká. Příliš nerozumím proč jej objednávali, pokud je pravdou že objednávka byla zhruba na přelomu 1942/43.

Leda, že smysl Skoda-Kauba 257 byl v tom, že šlo o dostupnější letadlo z hlediska surovin i z hlediska pracnosti - míněno např. že Sk 257 snad byl z více dostupných materiálů (např. na bázi dřeva) než jaké materiály byly potřeba na celokovové Arado Ar-96.

Takže možná RLM vyřešilo situaci tak, že tlačilo na vznik Arado Ar-296 resp. Ar-396 resp. že zčásti situaci s pokročilými letadly na výcvik vyřešily atypické letadla získaná jako kořist v rámci okupace vichystické Francie na podzim 1942/v rámci okupace Itálie na podzim 1943.

b) Navíc je zajímavé, že zadáním výroby Sk 257 do T. Biskupic (de facto do Trenčína) byl porušen státní plán Třetí říše RLM Lieferplan (=nebyl dodržen Sonderausschuss), protože pokud byl tým Kauba v rámci leteckého oddělení Škody, tj. v rámci dřívější Avie (= toho času Sonderausschuss F6 Arado), tak trenčínský závod nemohl být součástí F6, neboť šlo o firmu Slovenského štátu (...nevím přesně jak souvisí existence předválečného provozu Avie v Trenčíně s pozdější existenci slovenské státní opravárenské firmy v Trenčíně) (viz str. 114 v German aircraft industy ... od F.A.Vajda, P. Dancey, vydáno 1998)

Nicméně příliš nerozumím souvislosti s angažmá Beneš-Mráz z Chocně a následně brémské Weser Flugzeug v Trenč. Biskupicách. http://www.vrtulnik.cz/orlican.htm. Možná že fakt šlo o 2 samostatné provozy (státní letecké opravny a samostatný provoz produkční linky) ... akorát prameny možná nerozlišují, když používají označení "Továreň na dopravné prostriedky (TDP)") http://www.vrtulnik.cz/ww2/protektorat-trencin.htm

... Nevím jsou-li spolehlivé info http://www.trencan.6f.sk/0090-LOT-pociatky.pdf z podrobného zdroje (neboť píše že výroba Sk 257 byla přesunuta do Německa)... Pokud je zdroj pravdivý, tak moje hypotéza o datování objednávky na Sk 257 do období 1942/43 má být asi jiná, neboť zdroj píše o zahájení výroby v létě 1944.



P.S. Ohledně toho jestli v produkční verzi Sk 257 byl Argus As 10 C nebo nějaká verze Argus As 410, tak nemám víc faktů (a následných závěrú) než jsem napsal...
R.I.P.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od kacermiroslav »

Arado 96 bylo sice dobré výcvikové letadlo, ale vývoj šel prostě dál a dál. Takže letoun, který v roce 1938/1939 vyhovoval pro výcvik, prostě o pár let začal zastarávat. Ale hlavní důvod je jak jsi napsal, v jeho konstrukci. Kauba-Škoda měla být levnější na surovinové potřeby a navíc měla i vyšší výkony, jako např. rychlost o cca 100 km/h vyšší.

Jj s tou výrobou na Slovensku máš pravdu. Jen teď nevím, jestli Trenčín spadal do demilirované zóny mezi Protektorátem a Slovenským štátem, či nikoliv. Holt Němci v tomto případě asi sledovali to, že české letecké firmy pořád měli ve výrobě modely jako Ar-96 a aby nebyla narušená výroba, tak se hledal vhodný výrobce jinde. No a Slovensko, silně agrární, to mohlo vítat jako vhodnou pracovní příležitost pro své lidi.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11563
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od Zemakt »

Škoda Kauba V4 a řada Ar 96 jsou zcela jiné kategorie. Zatímco Arafa byla cvičná pokračovací, V4 lze chápat jako kondiční. Z tohoto důvodu lze Škodu chápat jako doplněk.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Výcvikový letoun ŠKODA-KAUBA Sk V4 (Sk 257)

Příspěvek od Kouzelnik »

kacermiroslav píše:Arado 96 bylo sice dobré výcvikové letadlo, ale vývoj šel prostě dál a dál. Takže letoun, který v roce 1938/1939 vyhovoval pro výcvik, prostě o pár let začal zastarávat. Ale hlavní důvod je jak jsi napsal, v jeho konstrukci. Kauba-Škoda měla být levnější na surovinové potřeby a navíc měla i vyšší výkony, jako např. rychlost o cca 100 km/h vyšší.
No, jestliže jsme v období 1942/43 (pokud je pravdivý můj odhad) že RLM objednalo 1000 letadel mimo zavedené výrobce letadel (proto jsem se rozepsal o vazbě trenčinaské provozu TTD na existující Production Ring/-y), tak mi fakt není jasná využitelnost Sk 257 - např. ve vztahu k nastupujícím proudovým letadlům LW.

Ohledně menší náročnost výroby Sk 257 na "surovinové potřeby" ... jj, je to pravděpodobné, ale nenašel jsem o tom informace. Teda je možné že jsem něco přehlédnul, protože k Sk-257 je hodně málo informací.

kacermiroslav píše: Jj s tou výrobou na Slovensku máš pravdu. Jen teď nevím, jestli Trenčín spadal do demilirované zóny mezi Protektorátem a Slovenským štátem, či nikoliv. Holt Němci v tomto případě asi sledovali to, že české letecké firmy pořád měli ve výrobě modely jako Ar-96 a aby nebyla narušená výroba, tak se hledal vhodný výrobce jinde. No a Slovensko, silně agrární, to mohlo vítat jako vhodnou pracovní příležitost pro své lidi.
jj, Schutzzone (viz orientační mapa)
... praktické aspekty (ukrývání strojů před německými ozbrojenými silami v železničářských vagonech na kolejích ve směru na Topoľčany) jsou ve výše uvedeném odkazu na vrtulnik.cz

Ohledně logiky, že 1000 ks (nebo první série 100 ks) letadel by mělo být vyráběno pouze na jednom místě a to - u jediného (téměř nezkušeného) výrobce letadel... Pokud by objednávka byla v období 1942/43, tak bych spíše čekal výrobu na dvou místech současně - např. v Trenčianských Biskupicách v TTD plus zapojení některé (leteckých či neleteckých) fabrik v okupované vichystické Francii



Zemakt píše:Škoda Kauba V4 a řada Ar 96 jsou zcela jiné kategorie. Zatímco Arada byla cvičná pokračovací, V4 lze chápat jako kondiční. Z tohoto důvodu lze Škodu chápat jako doplněk.
[/quote]

@Zemakt... napsal jsi to srozumitelně. Akorát jsem nenašel nic o reálnosti Tvého tvrzení, pokud by objednávka na 1000 Sk257 byla na přelomu 1942/43. A jako spíše nevyužitelný nápad bych pokládal, pokud by objednávka byla udělena nikoliv v 42/43, ale až později = tj. s termínem dodávek ve druhé polovině 1944, tak jak byl reálný termín zahájení výroby (je-li pravdivý výše uvedený zdroj o historii LOT Trenčín).

Pokud vím, tak německé ozbrojené síly používaly specializované jednomístné (spíše obratné/mrštné) letadla v rámci výcviku pilotů.

Focke-Wulf Fw-56 a v menší míře Arado Ar-76 (dalšími - neúspěšnými - typy v tehdejším výběru byly Heinkel He-74 a od Hensechel: hornoplošný a dolnoplošný).

Ale to se bavíme o výběru v polovině 30.-tých let, kdy dosahované paramenty (zejm. maximálka necelých 300 km/h a nesená výzbroj až 2xlehký kulomet (asi v trupu) + možnost nosit několik pár-kilogramových bombiček) nebyly zase až tak odlišné od tehdejších špičkových vojenských jednomotorových letadel.

Jenže v období druhé poloviny WW2 letadlo Kauba Sk 257 se hodně vzdalovalo výkonům špičkových vojenských jednomotorových letadel. A navíc a (je-li to pravda), tak Kaba byla bez možnosti výzbroje (aspoň jedním kulometem) na rozdíl od Fw-56 a Ar-76... Proto jsem psal pochybnost o využitelnosti spousty letadel Kauba Sk-257.

Nebo jsi snad měl na mysli, že Sk 257 nebyly určeny pro jednotky typu FFS A/B, ale pro jiné jednotky LW? Pokud ano, tak pro které?
R.I.P.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní letadla“