Bagration 1944 I. Plánování Č 1-4.

Nejen bitva samotná, ale i události které ji provázely.

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Bagration 1944 I. Plánování Č 1-4.

Příspěvek od michan »

Mapa - Východní fronta před operací Bagration.

Obrázek



Bagration 1944 I. Plánování Č 1-4.

Díl I.

Část 1.

Bagration – žádná operace ww2 nebyla tak rozsáhlá, tak grandiózní a neměla v tak krátkém čase takové následky pro jednu ze zúčastněných stran na tak velkém území.
Jedině vylodění v Normandii je ještě trochu možno svou zvláštností a významem přiřadit k mohutným operacím ve ww2. Zde je však třeba u Normandie popravdě říci, že vylodění se neúčastnilo tolik vojsk na tak velkém území. Ani následky vylodění v Normandii se neprojevily v tak krátkém čase na celém tažení.
My si zde v prvé fázi řekneme vše dostupné co vyplývá z historických pramenů o „Plánování operace Bagration“.
Duševním otcem operace Bagration byla Teheránská konference v listopadu 1943.
Zde Roosevelt a Churchill oznámili Stalinovi, že v roce 1944, někdy v polovině roku, uskuteční vylodění v Evropě, ve Francii. Bude to otevření II. fronty, které Sověti tolik očekávali. To mělo rozdrobit ozbrojené síly Německa a jeho satelitů.
Stalin v Teheránu, v listopadu 1943 slíbil, že vylodění podpoří „masivní ofenzívou Rudé armády“.
Takže tedy „masivní ofenzíva Rudé armády“ – to je ten duševní otec operace Bagration.
Stalin a Sověti ještě v listopadu 1943 ani nevěděli jak budou vypadat údery na začátku roku 1944, natož pak v létě 1944.
Vždyť sovětská armáda na konci roku 1943 ještě bojovala okolo Dněpru a výsledky bojů byly úplně nejisté.
V sovětských archívech se nedochoval žádný doklad, že by Stalin již v listopadu a na začátku prosince 1943 zadal úkol pracovat na nějakých úderech v roce 1944.
Teprve v druhé polovině prosince 1943 při poradě STAVKY je hovořeno o plánech na zimní tažení roku 1944 (leden, únor 1944) a jsou dělány výhledy a záměry na rok 1944. Nikoliv však Bagration.
Řekněme si co vyplývá z této porady a o čem ta porada je. Porady se v STAVCE účastní i Žukov a Vasilevskij.
Nejprve jsou řečeny výsledky Rudé armády do konce roku 1943.
Úspěchy jsou zaznamenány na západním a severozápadním směru. Sověti vyčistili Kalininskou oblast, osvobodili Smolenskou oblast a část východního Běloruska. Fronta vedla přes Ilmeňské jezero, Velikije Luky, Vitebsk a Mozyr.
Na jihozápadním a jižním směru vedla fronta od Polesí přes Žitomir, Fastov, Kivorograd (mimo), Zaporožije a Cherson. Krym byl ještě v rukou Němců.
Byly konstatovány síly Němců na sovětsko – německé frontě. Němci zde mají 5 000 000 mužů, 54 500 děl a minometů, 5 400 tanků a SHD a něco přes 3 000 letounů.
Převaha Sovětů je o 30% vojáci, o 70% dělostřelectvo a v letounech o 170%.
Pak historici konstatují, že se STAVKA rozhodla po hlubokém a všestranném rozboru zahájit v zimním tažení ofenzívu od Leningradu až po Krym včetně.
Hlavní útočné operace zimního tažení budou podniknuty na jihozápadním válčišti – nejprve bude osvobozena pravobřežní Ukrajina a Krym.
Bude osvobozen Leningrad z kleští blokády a Němci budou vyhnáni z leningradské oblasti.
Na severozápadním směru dosáhnou Sověti hranic Pobaltských republik. Západní směr dostal za úkol osvobodit co největší část Běloruska (zde je jen zárodek Bagrationu).
Při této poradě bylo ještě rozhodnuto, že hlavní prostředky a síly budou soustředěny v pásmu 1., 2., 3. a 4. Ukrajinského frontu. Aby byl rozdrcen nepřítel ve skupině armád Jih a Jih A. Ostatní fronty dostanou menší síly.
Je tedy patrné, že v prosinci 1943, lednu a únoru 1944 byl znám jen všeobecný zámysl na rok 1944 a Sověty především zajímaly ofenzívy v zimě 1944. O Bagrationu se v tuto dobu uvažovalo jen mlhavě, spíše jako v souvislosti s ofenzívou na celé frontě.
STAVKA na začátku roku 1944, když plánovala tažení pro rok 1944 ve své předběžné studii uvažovala o 4 alternativách.
První alternativa – Rudá armáda bude dál útočit Rumunskem směrem na Balkán. Bylo to lákavé z politického hlediska (vyřadit Bulharsko, Rumunsko, Řecko, Jugoslávii a náklonnost Turecka k Německu) a především z hospodářského hlediska – odříznout rumunskou naftu.
Zápory by byly, že by bylo ohroženo pravé křídlo a týl. Dalším rizikem bylo, že všech 6 sovětských tankových armád bylo v těžkých bojích s německými tankovými divizemi daleko na jihu. Tankové armády byly vysílené a oslabené. Nutně potřebovaly odpočinek, tanky a posádky.
Druhá alternativa – zahájit masivní útok na severní Ukrajině. Ten by směřoval přes Polsko k Baltskému moři. Strategicky skvělé – nejkratší cesta do centra Hitlerovy říše. Byla by to ohromná operace, ale vyžadovala by ohromné množství vojsk a bojové techniky. Na to teď Sověti v takovém množství neměli. Problém byl i, že na bocích úderu by zůstávalo velké množství nezničených německých jednotek. U této 2 alternativy je zajímavé, že právě této variantě Němci a Hitler nejvíce věřili. To si řekneme u německého hlediska.
Naposledy upravil(a) michan dne 25/2/2009, 18:59, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Bagration 1944 I. Plánování Č 2.

Díl I.

Část 2.

Třetí alternativou ofenzív v roce 1944 byl útok Rudé armády na severu. Zde svou roli hrála členitost terénu v tomto prostoru. Plynulo z toho velké množství přírodních překážek. To s sebou neslo, že by nebyly využity pro rychlý postup tankové svazy. Tuto variantu STAVKA zavrhla ihned a už o ní neuvažovala.
Čtvrtá alternativa předpokládala útok, odříznutí, obklíčení a zničení německé skupiny armád Střed v Bělorusku. Zde se Rudé armádě nabízela nejkratší cesta do Varšavy. Při této variantě by Němci ztratili i poslední možnosti bombardovat ze svých letišť Moskvu. Důležité bylo též politické hledisko, že Bělorusko bylo poslední zemí z okupovaného území Sovětského svazu. Zároveň by tím Němci ztratili možnost vpadnout do boku sovětské armády, která útočila z oblasti Lvova směrem k řece Visle.
Sovětská STAVKA velice pečlivě zvažovala všechny čtyři alternativy. Zvažovala jejich výhody a nevýhody.
I když měla STAVKA špatné zkušenosti ze zimní bitvy proti skupině armád Střed (proti skupině armád Střed se Sovětům v prosinci 1943, lednu a únoru 1944 nepodařila žádná ofenzíva) – rozhodla se pro čtvrtou alternativu. Debakly zimní ofenzívy Sověti přičítali chybám v organizaci sovětských vojsk a jejímu velení.
Rozhodování probíhalo až do 12. dubna 1944. Tehdy STAVKA a Stalin rozhodli o zničení německých vojsk v Bělorusku. Zároveň začal generální štáb sovětské armády a plánovací oddělení rozpracovávat detailně i celou řadu na sebe navazujících operací. Operace měly začít před Bagrationem a i ihned po skončení Bagrationu. To proto, aby Němci nemohli přesunovat na ohrožené úseky fronty rezervy z týlu, ale ani přemisťovat vojska a bojovou techniku z klidnějších sektorů.
Na poradu STAVKY dne 22. dubna 1944 byl obeslán i Žukov. Do této doby již byla známá mnohá nevratná vítězství sovětské armády na jihu.
Na poradě STAVKY nejprve maršál Antonov seznámil všechny se situací na frontě ke dni 22. dubna ke 12 hodině. Potom podal odhad pravděpodobné činnosti německých vojsk v letním tažení roku 1944. O charakteru činnosti sovětských vojsk v roce 1944 Antonov nemluvil. Poté hovořili velitelé jednotlivých druhů zbraní. Pak dostal slovo Žukov. Ten stačil říct jen, že souhlasí s Antonovem o činnosti německých vojsk v roce 1944 a o jejich těžkostech. Stalin ho přerušil a řekl : „A nejen to (myslel tím těžkosti Němců). V červnu se spojenci chystají přece jenom vylodit ve Francii značné síly. Teď mají naši spojenci naspěch. Mají strach, abychom sami bez jejich účasti nedokončili porážku fašistického Německa. My ovšem máme zájem na tom, aby Němci konečně začali bojovat na dvě fronty. Tím se ještě více zhorší jejich situace, s níž si nebudou vědět rady.“
Poté konečně Žukov přednesl jak si představuje letní tažení roku 1944. Obrátil veškerou pozornost Stalina a STAVKY na německou skupinu armád Střed v Bělorusku. Rozdrcením tohoto uskupení se zhroutí obrana Němců na celém jejich západním strategickém směru.
Když s tím všichni souhlasili, dostal za úkol Žukov a Antonov, aby začali tento plán rozpracovávat a aby po skončení Krymské operace k tomu byl přizván i Vasilevskij. Zároveň byly vyzvány jednotlivé fronty, aby předložily své návrhy na činnost svých frontů pro nejbližší období.
Stalin vyzval Antonova a Žukova až budou hotovi, aby k němu přišli, že to projednají znovu. Za 2 až 3 dny byli pozváni oba k Stalinovi k projednání plánu. Na této poradě okolo 25. dubna Stalin rozhodl: první útočná operace bude uskutečněna v červnu na Karelské šíji a na Petrozavodském směru a potom na Běloruském strategickém směru. Další rozpracování plánu operace Bagration probíhalo do 28. dubna 1944. Potom se Žukov a ostatní vrátili ke svým frontům.
Jak tedy mělo letní tažení probíhat. Začne se na severu v Karelii a v oblasti Ladožského jezera počátkem června. To má upoutat Němce. Sotva se Němci zaměří na posílení severní fronty stále ještě v červnu, začne hlavní ofenzíva, zaměřená na skupinu armád Střed v Bělorusku. Jakmile Němci začnou posilovat střední frontu, zaútočí Sověti na západní Ukrajině, ve směru na Lvov a Vislu, ve východním Polsku. Po skončení těchto operací přejdou do ofenzívy Sověti na jihu, zde napadnou Němce oslabené o divize, které museli odeslat do ohnisek předešlých bojů.
Konečný rozvrh akcí v rámci letních ofenzív byl následující:
Karélie – 10. červen – 9. srpen 1944.
Bělorusko – 19. červen – 29. srpen 1944.
Lvov – Sandoměř – 13. červenec – 29. srpen 1944.
Lublin – Brest – Litevsk – 18. červenec – 2. srpen 1944 (technicky část běloruské operace ve skutečnosti však součást lvovsko – sandoměřské operace).
Jassy – Kišiněv – 20. srpen – 7. září 1944.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Bagration Mapa

Obrázek



Bagration 1944 I. Plánování Č 3.


Díl I.

Část 3.

K pochopení plánu operace Bagration přispěje popis situace na frontách a v zázemí v dubnu a květnu 1944 za kterého STAVKA plán připravovala.
V zimních měsících prosinec 1943, leden, únor, březen a až tedy do konce dubna 1944, způsobila sovětská armáda fašistickým vojskům těžké porážky. Němcům a jejich satelitům bylo zničeno 30 divizí a 6 brigád. Stejně tak dalších 142 divizí a 1 brigáda ztratily polovinu až dvě třetiny stavu.
Němci byli nuceni ze západní Evropy na sovětsko – německou frontu přisunout 40 divizí a 4 brigády. V červenci 1944 dosáhl německý válečný průmysl největšího rozmachu. Za 1. pololetí roku 1944 Němci vyrobili 17 000 letounů a asi 9 000 těžkých a středních tanků.
Sověti osvobodili území o rozloze 330 000 km čtverečních, na kterém žilo 19 000 000 lidí.
Němci museli provádět jednu mobilizaci za druhou. Měli tak celkově 324 divizí a 5 brigád.
Z tohoto množství 179 doplněných německých divizí, 5 brigád a 49 divizí a 18 brigád satelitů bylo na německo – ruské frontě. Fašisté tak měli na východní frontě 4 000 000 vojáků, 49 000 děl a minometů, 5 250 tanků a SHD a asi 2 800 bojových letounů.
Polní armáda Sovětů v této době měla 6 400 000 vojáků, 92 500 děl a minometů, 7 700 tanků a SHD a 13 400 letounů.
Sovětský průmysl v 1. pololetí roku 1944 vyrobil 16 000 letounů, 14 000 středních a těžkých tanků a SHD.
Za této situace schválila STAVKA koncem dubna 1944 konečné rozhodnutí o letním tažení včetně běloruské operace (Bagration).
Antonov dostal příkaz, aby zařídil v generálním štábu vypracování plánu frontových operací. Bezodkladně měl přikročit k soustřeďování vojsk a k vytváření materiálních zásob pro jednotlivé fronty. K 1. Pobaltskému frontu měl navíc přibýt 1. ts. 3. Běloruský front dostane navíc 11. gardovou armádu a 2. gardový tankový sbor k pravému křídlu 1. Běloruského frontu přijde 28. armáda, 9. a 1. gardový tankový sbor, 1. mech. a 4. gardový jezdecký sbor. A 5. gardová tanková armáda (záloha hlavního stanu) se soustředí v pásmu 3. Běloruského frontu.
Dne 20. května 1944 je plán operací podepsán Antonovem a předložen do STAVKY a Stalinovi ke schválení. V posledních dnech května je pak generel plánu operace Bagration odeslán k frontům.
Mezi 20. a 25. květnem 1944 jsou k projednání plánu přizváni ke Stalinovi a STAVCE jednotlivý velitelé frontů Bagramjan, Čerňachovskij, Rokossovskij. Ti předloží detailní plány svých frontů. Protože se pracovalo souběžně v generálním štábu STAVKY a frontů, plány se neliší. Stalin a STAVKA je podpisy schválí.
Stalin potom pověří koordinací činností vojsk Žukova a Vasilevského.
Vasilevskému je přidělena koordinace 1. Pobaltského a 3. Běloruského frontu. Žukov je pověřen koordinací 1. a 2. Běloruského frontu.
Již 31. května 1944 dostanou všichni velitelé frontů závaznou směrnici hlavního stanu k operaci Bagration, podle níž začne konkrétní příprava vojsk k nadcházející operaci.
Plán hlavního stanu stanoví 3 mohutné údery:
Pro 1. Pobaltský a 3. Běloruský front – útok ve všeobecném směru na Vilnius.
Pro 1. Běloruský front – útok na Baranoviči.
Pro 2. Běloruský front v součinnosti s levokřídelním uskupením 3. Běloruského frontu a pravokřídelním uskupením 1. Běloruského frontu – je to útok ve všeobecném směru na Minsk.
Znamená to, že bližším úkolem 1. Pobaltského a 3. Běloruského frontu je rozdrcení vitebského uskupení a následné zasazení tankových mechanizovaných vojsk do průlomu.
Jako bližší úkol 1. Běloruského frontu je rozdrtit žlobinsko – bobrujské uskupení a po zasazení rychlých tankových vojsk pak pokračovat v hlavním úderu na Sluck a Baranoviči. Část vojsk zde má obchvátit minské uskupení Němců z jihu a jihovýchodu.
Vojska 2. Běloruský frontu pak mají udeřit ve směru na Mogilev a Minsk.
Když se podíváme na mapu, která je zde přiložena vidíme, že přední okraj německé skupiny armád Střed je na počátku útoku od Polocka přes Vitebsk a dále po čáře Orša – Žlobin – Kapatkeviči – Žitkoviči a podél řeky Pripeť. Z toho města Polock, Vitebsk, Orša a Mogilev jsou v rukou německé armády.
Naposledy upravil(a) michan dne 16/10/2006, 14:30, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Bagration 1944 I. Plánování Č 4.

Díl I.

Část 4.

Všichni kdo se o vojenství zajímáme si asi dovedeme představit, že logistické zajištění tak velké operace jako je Bagration bylo nesmírně náročné. Zde však ještě musíme vzít v úvahu, že levá křídla 1. Běloruského a 1. Ukrajinského frontu musela být též posílena. Měla totiž v průběhu operace Bagration zahajovat lvovsko – sandoměřskou operaci v okamžiku, kdy se zjistí, že se Bagration vyvíjí úspěšně.
To znamenalo, že do shromaždiště v Bělorusku se přesune 5 vševojskových armád, 2 tankové armády, 1 letecká armáda. Také se sem přesunovala i 1. Polská armáda. Dále to bylo 5 tankových sborů, 4 jezdecké sbory a desítky samostatných pluků a brigád všech druhů vojsk a 11 leteckých sborů. Bylo to více než 400 000 vojáků, 3 000 tanků a 10 000 děl a minometů. Dále bylo třeba dle předběžných výpočtů generálního štábu sovětské armády dopravit pro zabezpečení operace Bagration 300 000 tun PHM a mazadel, 400 000 tun střeliva a munice všeho druhu a 500 000 tun potravin.
To vše se přesouvalo přes válkou zničenou zemi. Dokonce 2 sovětské armády se přesouvaly až z Krymu, kde dokončily boje teprve v půlce května 1944.
Tam kde to šlo, přesouvaly se pěší divize po svých. Byl totiž nedostatek železničních vagónů a lokomotiv. Po železnice se tedy měla přepravovat na frontu především munice, potraviny a PHM.
Některé pěší divize tak musely pochodovat do svých shromaždišť 12 nocí. Za tu dobu urazily 250 km.
Shromaždiště pro vojska byla 15 až 20 km za frontovými liniemi. Vojska pak měla ze shromaždišť na frontu dorazit až v hodině H.
Při logistickém zajišťování vznikaly nepředstavitelné problémy. Některé si popíšeme. Již jsme si řekli, že tudy, kudy se dopravovaly zásoby byly předchozími boji rozbity silnice i železniční tratě.
Generál Štemenko o potížích v zásobování, v létě 44 psal, že při přeskupování vojsk a shromažďování zásob pro ofenzívu byly ustavičné potíže se železnicí a nesjízdností cest.
Stalin spoléhal na svého lidového komisaře pro železnice. Přestože ho stále popoháněl, harmonogram po železnici se neplnil.
Jednotlivé fronty musely být vybaveny 5ti prvními a druhými pohotovostními dávkami munice. PHM muselo být dodáno pro 10 až 20 natankování. Zásoby potravin musely být shromážděny na 30 denních dávek.
Největší problém byl s municí, ta se musela dostat z železničních dep do provizorních úložišť v dosahu dělostřelectva. Problém způsobil začátek ofenzívy. Když útočící vojska postupovala, dělostřelectvo je muselo následovat. Byl zde problém převést munici z provizorního úložiště k vojskům. Nebyl čas ani prostředky. Vše vyřešilo dodání amerických Studebakerů. Ty byly dodány Sovětům v rámci Lend – Leasu. Studebakery projely v každém terénu i na silnicích v Rusku, které ani tehdy ani dnes nedosahovaly kvalit západní Evropy.
Protože prostě nešlo splnit z těchto uvedených důvodů termín útoku 19. června 1944, musela STAVKA posunout začátek operace Bagration na 23. červen 1944.
Při plánování operace Bagration kladla STAVKA velký důraz na zdravotnické zabezpečení.
Všechny polní nemocnice a obvaziště frontů byla před začátkem operace Bagration vyprázdněna. Nemocní a zranění byli odvezeni do hlubšího týlu. Obvaziště a nemocnice dostaly mimořádné zásilky obvazů a léčiv.
V průběhu bojů pak byli zranění převáženi do týlu vracejícími se auty pro dovoz zásob, když jely pro nové zásoby. Ranění vojáci v útočných čelech ofenzívy byli sváženi lehkými letadly. Ti co vyžadovali nemocniční ošetření byli odváženi ambulantními vozidly a nemocničními soupravami v upravených vlacích.
Sovětští historici z podkladu válečných lékařů uvádějí: Díky rychlé evakuaci a odborné pomoci, ještě za trvání letní ofenzívy se na frontu vrátilo plných 50% raněných a nemocných.
Týlové služby disponovaly mimořádnými pravomocemi. Když někde došlo PHM, mohli změnit železniční harmonogram a přivézt okamžitě PHM i z Kavkazu do příslušného frontu přednostně. Stejně tak to bylo s municí a potravinami.
Zvláštní pozornost při plánování byla věnována průzkumu, jak vzdušnému tak i pozemnímu. Poznatky z rekognoskace terénu v místech prvních úderů studovali i velitelé frontů. Nezřídka se i oni osobně přesvědčovali o terénu na místě průlomu, kde bude jejich front útočit.
Pokračování bude Bagration 1944 II Maskirovka.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

Michane, jako vždy super, ale proč článek není na portálu, pouze jako příspěvek?
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Díky.
Klid, velitelé (Pege) zapoměli otevřít moderátorství, když tvořili novou sekci a nejsou k sehnání. Přijdou snad okolo 17. hodiny.
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

Tak je to tady:)Soveti se behem války hodne naučili.Pořádne sem prohlížel tu první mapku a logicky bych šel severní ukrajinou.CHápu,že tak nemci uvažovali.Soveti získali Bagrationem hodne.Zajímavý je srovnávat schopnosti spojeneckého planovaní a schopnosti sovetskýho velení.Přijde mi že spojenci po vylodení žadnou ucelenou strategii nemeli.Bagration je asi jedna z nejvetších a nejuspešnejších operací v dejinách.I když se človek kukne na mapu a uvedomí si v jaké situaci byli nemci.Tak oni rusové mohli zvolit jakkýkoliv smer.Ale tohle byla nejlepší volba
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Pokusím se odpovídat postupně.
Sověti se skutečně hodně, za cenu velkých ztrát na technice, ale především na lidech do roku 1944 naučili.
Upozorňuji na některé skutečnosti v průběhu článků, a zde u Bagrationu to vynikne.
Používání letectva na ničení nejsilnějšího prvku Němců - dělostřelectva.
Používání a skloubení letectva s postupem tanků, pěchoty a SHD.
Obcházení největších ohnisek odporu - tzv opěrných bodů a útok do týlu Němců.
Nesouhlasím s tím útokem ze severní Ukrajiny jako prvým, pokud máš na mysli ten k Baltickému moři. Vysvětloval jsem, že vyžadoval mnohem více vojsk. Ale nejhorší by byla možnost protiútoku Němců z obou boků. Příliš mnoho silných jednotek Němců by zůstavalo v týlu Rusů. Ještě bude osvětleno.
Tím co zvolili sověti, jak uvidíme získali postupné zničení celé skupiny armád Střed a postup v krátkém čase o 700 km na západ. Též osvobození států SSSR před rokem 1940. Tedy získali hodně.
Co se týče spojenců ucelenou strategii při vylodění v Normandii samozřejmě měli. Ovšem každý plán a strategie se mění s dotykem s nepřítelem a s prvím výstřelem.
Zde spojence a jejich plán zastavila především bitva okolo Caen. Museli měnit nejen plán za pochodu, ale i strategii. Boje se drobily na postupné dobývání míst, vesnic a kopců. To je na celý popis.
Ano v historických pracích do roku 1990, je operace Bagration většinou spravedlivě popisována jako největší útočná operace všech dob. Nevím jestli dobývání Iráku 1991, 2003, nenazvou historici později, zvláště tu 2003 - jako všech dob.
Správně na závěr konstatuješ, a já se k Tobě přidávám, a tak to i popíši - nejlepší u operace Bagration byla 4tá alternativa, kterou sověti zvolili.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rubiki
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 9/4/2005, 20:28
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od Rubiki »

Velmi pekne napisane :). Dozvedel som sa dost novych veci a niektore ma celkom zaujali, napriklad som netusil ze Sovieti tak dbali v tejto operacii na zdravotnu starostivst, dokonca ma to celkom prekvapilo.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ano, představ si že v tak těžké době, jako byla v roce 1941 bitva u Moskvy - " Tajfun", měli sověti mezi 60 - 65% vylečených zraněných do 1,5 měsíce. Všeobecně je málo známé, že sověti měli jednu z nejlepších zdravotních péčí ve ww2. Velkou zásluhu na tom měli již zde probírané ženy - nosičky raněnných. Samozřejmě kvalitní lékaři. Historická literatura upozorňuje na to, že právě zběrači raněných dostali včas i těžce raněné k rychlému ošetření a tím záchrana života. Potom rychlý transport a kvalitní ošetření. Proto ta vysoká procenta.
Pochopitelně jinak a jiná je situce při ústupu a porážce.
Naposledy upravil(a) michan dne 16/10/2006, 18:28, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

Tak to byl muj zeměpisný lapsus,severní ukrajinou sem mel na mysli tu oblast s nejzaším vybežkem.tedy oblast mezi vinicí a pripjatskými bažinami.
K tem spojencum nedavno bežel dokument o montgomerym a četl jsem knížku o bojích v okolí odonu.On to byl tvrdí se montyho zamer nechat u Caen vázat tankový síli a umožnit amíkum prulom.Ja spíš myslím pozdeji jak se nemohli dohodnout na uzké fronte či široké. Kdežto soveti když planovali Bagrationtak už meli zrejmne jasno co bude hlavní uder Belorusko,polsko,Berlín a křídla sever,prusko a jižní rumunsko,balkán,madarsko ,slovensko,víden,a toho se drželi.Zapadní spojenci myslím,kdyby nemeli absolutní vzdušnou a materialní převahu by meli daleko vetší problémy
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Víš, tam byla jiná situace. Vylodění a vůbec obojživelné operace je něco úplně jiného. Než získáš předmostí, než seřadíš do útočných sestav vojska. Než zkloubíš podporu dělostřelectva s tanky a pěchotou. To vše v palbě i za letecké podpory - to je mnohem obtížnější, než když vyrazíš skryt z lesů a podporuje Tě maskované dělostřelectvo z lesů.
Jinak správně říkáš, že Monty vázal u Caen Němce a Amíci mohli potom vyrazit na jih a předmostí rozšířit.
To již ale popisujem jinou operaci. Ty jí popisuješ dokonce ještě dál než já. Já se motám ještě skoro na plážích. Tam to bylo husté. Mě zvláště láká celý život Omaha - jednou jí tak popsat!
Spojenci stejně jako sověti měli jasno. Jen ten prví měsíc z důvodů dostat se pryč z pláží je to o prorážení a konsolidaci sil a jednotek, jak píši.
No a sověti - to popisujem. Plán byl nedat Němcům odpočinek. Jedna ofenzíva navazuje na druhou. Zamezit Němcům v manevrování ( nejsilnější zbrani Němců), jejich kvalitních a lepších tankových divizí a předávání motorizovaných záloh z jedné skupiny armád do druhé.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Jelikož michan tady naprosto dokonale začal nové téma, tak sem si řek, že něco malinko přihodím. Často tu v michanových dílech čteme pojem Stavka a i když asi každý, kdo se o to trošku zajímá ví o co jde, a nic k tomu nepotřebuje. Ale jelikož je to i pro laiky a lidi, které to zajímá pouze jako příběh, tak sem si řek, že sem hodím alespoň fotky lidí o které jde, může se totiž stát, především mladším, že jim jméno nic neříká:

Takže stavka vrchního velení:

СТАЛИН Иосиф Виссарионович
Stalin Josif Visarionovič
(Předseda Stavky od 10.7.41 a vrchní velitel)

ЖУКОВ Георгий Константинович
Žukov Georgij Konstantinovič
(Zástupce vrchního velitele, náčelník GŠ do června 1941)

АНТОНОВ Алексей Иннокентьевич
Antonov Aleksej Innokentevič
(Náčelník GŠ od února 45, předtím náměstek)

БУДЕННЫЙ Семен Михайлович
Buďonyj Semjon Michaljovič

БУЛГАНИН Николай Александрович
Bulganin Nikolaj Aleksandrovič

ВОРОШИЛОВ Климент Ефремович
Vorošilov Klement Efremoviš

ВАСИЛЕВСКИЙ Александр Михайлович
Vasilevskij Aleksandr Michaljovič
(26.června 1942 – února 1945 náčelník GŠ)

КУЗНЕЦОВ Николай Герасимович
Kuzněcov Nikolaj Gerasimovič
(velitel námořnictva)

МОЛОТОВ Вячеслав Михайлович
Molotov Vjačeslav Michajlovič
(Předseda vlády, ministr zahraničí, zástupce Stalina, co by předsedy vlády)

ТИМОШЕНКО Семен Константинович
Timočenko Semjon Konstantinovič
(Předseda Stavky před Stalinem (23.června – 10.července 1941))

ШАПОШНИКОВ Борис Михайлович
Šapošnikov Boris Michaljovič
(červen 1941 – květen 1942 náčelník GŠ)


Obrázek




Nejvyšším orgánem v době VVV byl Národní komisariát obrany (GKO):

СТАЛИН Иосиф Виссарионович
Stalin Josif Visarionovič
(Předseda GKO)

БЕРИЯ Лаврентий Павлович
Berja Lavrentij Pavlovič
(zástupce předsedy GKO, Náměstek předsedy vlády a předseda NKVD)

ВОРОШИЛОВ Климент Ефремович
Vorošilov Klement Efremovič

ВОЗНЕСЕНСКИЙ Николай Алексеевич
Voznesenskij Nikolaj Alekseevič
(Místopředseda vlády)

КАГАНОВИЧ Лазарь Моисеевич
Kaganovič Lazar Mojseevič
(Málo známá tvrdá ruka, hodně tvrdá)

МОЛОТОВ Вячеслав Михайлович
Molotov Vjačeslav Michajlovič
(zástupce předsedy GKO)

МАЛЕНКОВ Георгий Максимилианович
Malenkov Georgij Maksimilianovič

МИКОЯН Анастас Иванович
Mikojan Apastas Ivanovič
(Místopředseda vlády, mimochodem bratr nám možná známějšího Mikojana, Slavného leteckého konstruktéra)

БУЛГАНИН Николай Александрович
Bulganin Nikolaj Aleksandrovič



Obrázek


Možná tady píši zbytečnosti, ale tito lidé a pochopitelně mnozí další právě rozhodovali o dění na východní frontě, někdy dobře, někdy hůř, ale oni. Fotky jsou z knihy Gosudarstvenyj Komitet Oborony Postanovljajet z pera Jurije Gorkova. Je v ní spousta zajímavého a mimo jiné cca polovinu knihy tvoří návštěvní kniha Stalinovy kanceláře v Kremlu. Tento dokument objevený v archívu zachycuje všechny návštěvy ve Stalinově kanceláří od 22.6.1941 do 9.5.1945. Jde tam lecos dohledat, třeba to, že michanem popsaná návštěva:

„Stalin vyzval Antonova a Žukova až budou hotovi, aby k němu přišli, že to projednají znovu. Za 2 až 3 dny byli pozváni oba k Stalinovi k projednání plánu. Na této poradě okolo 25. dubna Stalin rozhodl…..“

Se nekonala okolo 25.4, ale přesně 25.4 v 21:45 a byly na ní Žukov s Antonovem spolu s Gen.poručíkem Berlingem (Velitel 1. Polské armády). Ten odešel v 23:25 a Žukov s Antonovem v 23:40. Doufám že sem to dohledal dobře.



Těším se na michanovo pokračování, díky.


PS: Návštěvní kniha je k dispozici i na internetu a to : http://ru.wikisource.org/wiki/%D0%96%D1 ... 0%BD%D0%B0
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Nazdar chlape, to jsem rád, že jsi tady.
Dík za ten příspěvek.
Zbytečnosti nepíšeš, je to jako vždy k věci.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

No, Tvému pokračování "Německý pohled" by slušel podobný pohled na Německo, respektive velení Německa, jelikož o struktuře Německého velení nemám šajn, tak bych tímto apeloval na germanology jestli by to nevyplodili...... By mě to zajímalo a jistě ne jen mě.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Neboj, po Bagration Maskirovka,Partyzáni, bude Němci jejich pohled na letní tažení 1944, Konečná příprava. Potom teprve bude samotný půběh bojů. A tam už skutečně bude nelichotivý boj od Němců. Mám konečně i Mitrochinův archiv - bude i trochu pravdy o rusech, jak je z NKVD donesli západu i o ww2.
Hlavně Partyzáni - rozkrytí mýtusu.
Bohužel lichotky o Němcích v této operaci budou jen u Maskirovky. Jedna německá td zničila skvělým manevrováním celou sovětskou tankovou armádu, v Bundeswehru se to učili tankový důstojníci ještě v roce 1985. No a zastavení Bagrationu holt až, když rusům došel dech.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

Poskytnem nejaké info a reportáž z mojej výpravi s nadšencami WWII na Duklu, ktorá sa rýchlo približuje, samozrejme aj pár dobrých čerstvých fotografií priamo z miest najtuhších bojov na terajšej Poľsko - Slovenskej hranici...Mnoho ľudí ani na slovensku nevie, že tu máme nemecký tank no ďalšie info a foto až k aktuálnemu článku.

Obrázek
detajl podvozku nemeckého tanku zo Slovenska, zaujímavo je riešená nádstavba, ktorá ma akýsi ochranný plášť okolo veže celej veže, ďalšie foto až pri aktuálnom článku " V pred!"
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Odpovědět

Zpět na „Bagration a souvislosti s největší bitvou ww2“