Kameněc – Podolskij 44 I. Č 1-4.

Klíčové bitvy i ty co byly mezi tím.

Moderátoři: michan, Pátrač

jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

baví mne hočíst.pomerne zajímave popisujety bitvy z pohledu menších jednotek a zrejmne zná veterány tak jsou tam i jejich zajímavý vzpomínky.ale trochu víc nadržuje nemcum a obcas se dopouští omylu.podle poznámek pod čarou od editora.zajímavé je knížka o horských myslivcích a uderných odílech spíš bojových skupinách
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

Stíny horkého léta, režie František Vláčil, premiéra 1.9.1978, herci Kukura, Vančurová, Bartoška, Prachař a další....
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Filmy - Akce "B" a Stíny horkého léta, jsou poměrně dobré filmy, vykreslující tehdejší dobu - není tam moc patosu a politiky.
Jinak k tomu Lucasovi - kniha : POSLEDNÍ ROK NĚMECKÉ ARMÁDY - poměrně dobře popisuje organizaci Německé armády, částečně popisuje používané zbraně, zkráceně historická fakta a některé episody z bojů. Může posloužit k tomu, aby člověk hledal další prameny.
Jinak zde na Palbě výstižně říkají Sa 58, YAMATO, Lord, Norad, Pegeucko, nyní i redboy a já se připojuji: " Píše - li se odborný článek - ověřuj pokud možno několik pramenů!"
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

všetečný dotaz k e članku.učastní se tehle bitvy divize wiking a to boje o kovel?že jak hraju tu počitačovou strategii.tak jsem hral kampan která se jmenoval nicolass luck kovel.a byly to pomerne težký oje s par panterama proti presile.strídave obrane a utočné bity kampan vyustila v dobytí kovelu a nasledného udržení.autor tvrdí že to vytvořil podle realných udalostí.tak kde jinde se ptát než odborníka na vychodní frontu:)
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Většina divize "Wiking" generála Gilla se účastnit určitě bojů nemohla - přišli z Korsuň - Ševčenkovského kotle ( viz. Díl IV. Část 3) a byly na odpočinku a doplnění. http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1607
O Kovel se bojovalo až po 22.červnu 1944, tedy až za 3 měsíce při operaci " Bagration" a to už byla divize "Wiking" zpět a fit.
Zde jsou boje březen, začátek dubna 1944.
Odpověď je tedy ne - v březnu a dubnu 1944 se o Kovel nebojovalo a divize " Wiking" odpočívala, doplňovala!
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

no já prece jen po odeslaní dotazu nebyl línej a zapatral jsem na internetu.na strankách o historii wafen ss.jsem objevil informaci,že vetšina divize byla stažená do cholmu.ale že tam 4OOO mužu zustalo jako kampfgruppe.a pak je tam historie divize seřazená podle data.tak cituju z webu .brezen 43 germania westland postupují skrz kovel
brezen divize wiking bojuje o kovel.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ty jsi se ptal na divizi "Wiking", a má odpověď je správná. To co píšeš jsou některé prapory této divize. Bylo běžné v celé ww2, že se některé prapory (zde jeden pluk - Germania Westland) odebraly divizi a přidaly se k jiné. To co říkáš jsou boje v okolí Kovelu. To co říkám já je boj o Kovel a ten probíhal po 22. červnu 1944.
Podívej se i na mapu, která je zde u tohoto článku a uvidíš, že součástí německé fronty je město Kovel ještě v květnu 1944 a až v květnu se fronta přiblíží ke Kovelu. I na dalších pozdějších mapách u operace " Bagration" uvidíš Kovel jako součást německé fronty, tedy do 22. června 1944.
Některé prapory nějaké divize nemůžeme vydávat za to, že by tam bojovala celá divize. Byl by v tom chaos. Vždy se říká ta divize jejíž součástí ony prapory byly. Také se říkalo bojová skupina.
Hlavní boje, této únorové, březnové ofenzívy probíhaly jižně a jihovýchodně od města Kovel. Bylo by dobré kdyby sis opravdu prohlédl mapu co je zde a podíval se na linie fronty a datum - to aspoň pro začátek.
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

koukni do wikipedie divize wiking.doslova je tam psáno po kratkém odpočinku byla čast divize odeslána k obrane kovelu.jmenovite pantery s pluku germania pod stumbanfuhrem nicolussi -leck zautočili a zničili mnoho tanku.dostal za to železný kříž.je to tesne po korsunu
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ještě vícekrát se setkáš s tím, že Wilkipedii doplňují lidé. Obrana Kovelského směru a města Kovel je jim šumafuk jako Tobě. Divize a pluk nerozlišují, je to divize. Podobných nepřesností najdeš na Wilkipedii ještě víc. Podívej se na tu mapu a uvidíš dle datumů jak ta tvoje Wilkipedie mate lidi. Na té Wilkipedii jsem to četl také, neboj!
Oni si prostě nedělají starosti s tím, celá divize, pluk. Vydají dokonce mapu, která je z nepřesností usvědčí. Ta divize postavila jeden pluk a to je to co ty pořád tlačíš. Otázka první byla ale divize. V době ofenzív se využíval, každý trochu schopný muž a tank.
Ale ještě jednou, divize tam jako celek nebyla.
Ještě jedné věty si všimni - sám jí opisuješ - Část divize byla......
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

jo jasne to já vím že se obcas utvary,divize ,delily přesouvaly tvořily se z nich bojový skupiny podle situace.já jsem si chtel jen oveřit jestli ty boje co sem hrál v tý hře se zakládaj na pravde a nekam si je zařadit.o bojích od kurska po bagration toho moc nevím..ale ty pantery v březnu po cerkasech u kovelu bojovaly .našel jsem to ve dvou zdrojích.chtel jsem jen vedet jestli to nezpadá do udalostí,který ted budeš popisovat.musim se na to teda ješte kouknout na mape.kovel je to rozhraní armady stred a jih?
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

To je v pořádku. Tím směrem samozřejmě také pokračovala součást této velké operace a pluk vybraných a odpočatých vojáků a tanků z divize "Walonie" tam bojoval. Nebyla to však hlavní operace. Ta probíhala jak píši - jižně a jihovýchodně od Kovelu( o 150 - 200 km). Sověti se samozřejmě také tlačili na východ směrem do Kovelského směru ( a tam byly nasazeny ty části divize "Wiking"). Ta mapa to vše dle datumů ukazuje. Já to jen popíši. Tedy je to součást událostí, které budu popisovat.
Ovšem největší boje byly na jihu ( od Kovelu). O těch toho bude v popisu nejvíc.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

michan píše:Spor není o smrti Vatutina - ta je popsána stejně jako u Žukova u německých, anglických historiků - byl zraněn do nohy nad kolenem a dále jak líčím. Jako novou informaci jsme bral, že by to bylo předem připravené. Připouštím, že nové dokumenty ( také po letech mohou být nacionalisty vymyšlené), mohou tuto skutečnost doplnit.

Je pro mne velice věrohodné i to, že Vatutin na ně narazil náhodně. Ovšem zrovna tak je možné, že místní lidé nacionalistům zprávu o jeho inspekční cestě předali - ta cesta byla na dva dny a jel již od jedné armády ke druhé - druhý den. Potom by to nebyla náhoda.
Je zajímavé, že kvůli zranění nad kolenem "natáhl ráfy", jestli se mu do toho dostala infekce?

Co já jsem viděl ten dokument tak očitý svědek říkal, že místní lidé (z úřadů?) tuto zprávu nacionalistům předali. Věděli kudy pojede a k přepadení vybrali, jak jsem již uváděl vhodný terén. Michane je samozřejmě možné, že si to buď jedna nebo druhá strana přikrášlila.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

OK a díky za doplnění šéfe. To zranění jsem také někde narazil na to, že ztratil hodně krve než ho vůbec prvně ošetřili. Dále gangréna (otrava - vše bylo špinavé) a prostě přes veškerou péči pozdější ( špičkovou) umřel.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

A já myslel, že ho partyzáni mnohem více pomasili!
To, že se jím, vozidlu, koloně podařilo ještě docela uniknout. To by zas svědčilo o tvé verzi.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Od Kurska po Bagration“