Dněpr 1943 Východní val V. Č 1-4.

Klíčové bitvy i ty co byly mezi tím.

Moderátoři: michan, Pátrač

Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Dněpr 1943 Východní val V. Č 1-4.

Příspěvek od michan »

Dněpr 1943 Východní val V. Č 1-4.

Díl V.

Část 1.

V předchozím IV. díle jsme si řekli, že od 26. října se přesouvaly z Bukrinského předmostí do předmostí Ljuteš svazky sovětské 3. gardové TA, 7. dělostřeleckého sboru, 13. střeleckého sboru a další vojenské jednotky.
Soustřeďování a příprava jednotek probíhala do 2.listopadu 1943. Večer 2. listopadu 1943 bylo vše připraveno k ofenzívě, ale co je nejdůležitější – Němci nic podstatného o této přípravě nevěděli! Zní to neuvěřitelně, ale je to tak!
Vesnice Novo – Petrovcy leží v ljutešském předmostí, hned za sovětskou HBL. Když se podíváme na mapu, která je přiložena, je nápadné množství červených znamínek právě v této vesnici. Co to je?
Takže tedy, v rozstřílené škole ve sklepě vesnice Novo – Petrovcy je štáb 1. Ukrajinského frontu s generálem Vatutinem, 50 m od štábu frontu je štáb 3. gardové TA Rybalka a 38. armády Moskalenka. Ale v dalších sklepech a domech jsou i štáby velitelů sborů a divizí.
Tolik vysoce postavených“ kluků“ na jedné ulici – v jedné vesnici? Co si o tom myslet?
V historii válek je málo příkladů, že těsně za HBL je tolik hlavních velitelství. Toto předmostí bylo sice malé a napěchované vojáky, tanky, dělostřelectvem a vším potřebným pro ofenzívu, ale ani to nebylo hlavní důvod „ soustředění tolika vysokých velitelů v jedné vesnici.“
Totiž soustředění bylo plánováno a mělo ukázat: velitelé velí vepředu a jsou prostému vojákovi nablízku - mělo ukázat i důležitost operace. Dále mělo ukázat mimořádné nasazení všech sil od prostého vojáka až po generála.
Zároveň političtí komisaři prováděli „ Shromáždění“, na kterých vystupovali zasloužilí komunisté, váleční radové frontů, armád a sborů, kteří měli vyvolat patos a slavnostní náladu a důvěru ve vítězství. Do řad KSSS bylo jen v říjnu 1943 u 1. Ukrajinského frontu přijato 13 000 vojáků a důstojníků. Byli čteny závazky k 26. výročí VŘSR ve kterých vojáci slibovali, že osvobodí Kyjev do tohoto výročí a nebudou šetřit svůj život. Všude se četl závazek seržanta Valentina Komisarova: „ Budu bojovat, dokud bude v mých žilách proudit krev, dokud mé oči uvidí a dokud v rukou udržím zbraň ( I toto je ukázka z historické bible SSSR, knihy – Velká vlastenecká válka – takové a podobné patetické výlevy jsou tam běžné a od nich se musí člověk oprostit).
Jedno je jasné Vatutin , Chruščov a 1. Ukrajinský front chtějí Kyjev do 7. listopadu 1943 do dne 26. výročí VŘSR – a jak to řekl Chruščov : „ Ať to stojí, co to stojí, Kyjev musí k výročí Říjnové revoluce padnout.“ Ať to stojí, co to stojí – přeloženo bez ohledu na ztráty. Pak se divme, když ti velitelé nešetří lidi, že měl SSSR ve ww2 tak mohutné ztráty! Někdy to prostě bylo neomluvitelné. Je jasné, že někdy to byla nutnost, že si to vynutily okolnosti. Ale výročí?
Jiná doba, jiní lidé, jiné posuzování. No, ale pojďme dál.

Prvé dějství ofenzívy začíná u Ljuteše za mlhy, která je zde u Dněpru v té podzimní době po ránu běžná, dělostřeleckou přípravou 3. listopadu 1943. Ráno toho dne buší do německých pozic po 40 minut 2 000 děl a 500 „ Kaťuší“. Když mlha opadne nalétávají na německé pozice bombardéry 2. sovětské letecké armády a bombardují je. Kryjí je stihači a i ti kropí kulomety zem. Nečekaná ofenzíva a tak ani němečtí stihači nepřiletí.
Tento strašlivý úder zasáhne německou 88.,68. a 208. pěší divizi
Po dělostřelecké přípravě a leteckém bombardování, v prvém dějství, jdou do útoku sovětské pluky 38. armády a podporuje je 5. gardový tankový sbor generála Kravčenka. Úder je tak drtivý, že sovětské střelecké jednotky nenarazí v prvních několika stech metrech na vůbec žádný odpor. Německé jednotky se začínají vzpamatovávat až v průběhu dne a začínají se stavět na odpor. Odpor je však velmi slabý a divize generála Moskalenka dokáží do německé obrany dne 3. listopadu 1943 vytvořit mezeru širokou 10 km a proniknou na některých místech do hloubky 7 km a někde dokonce do hloubky 10 km.
Německá strana reaguje tak, že generálplukovník Hoth vrhne proti vlomeným sovětům 20. mech. divizi generála Jauera a části 8.td. Je to však zbytečné, Němci jsou přinuceni k dalšímu ústupu. Prudkost úderu 6 ti sovětských střeleckých divizí a 5. gardového tankového sboru se zastavit nedá. Německé jednotky posílí ještě bojové skupiny 7. td. V záchytném prostoru se rozhoří prudké tankové boje . Útok střídá protiútok Chvíli se zdá, že se Němcům daří získat území, ale další tankový útok sovětů je smete. Boje probíhají takto celý den 4. listopadu 1943 až do večera.

Obrázek
K.S. Moskalenko_ 38. armada.

Obrázek
Ljuteš, Kiev 43.

Obrázek
Směr Kiev
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

1943 Východní val V. Č 2.

Díl V.

Část 2.

Přijde večer 4. listopadu 1943 a Němci se připravují na novém záchytné postavení k obraně.
V tom okamžiku začne druhé dějství ruské ofenzívy naprosto nezvyklým způsobem. Němci na východní frontě něco podobného ještě nezažili.
Do boje je zasazena do mezer, které vytvořila 38. armáda a 5.gardový tankový sbor – 3. gardová TA generála Rybalka. Ale jakým způsobem tato 3. gardová TA útočí?
Bitevní pole je náhle osvíceno jako v pravé poledne namontovanými světlomety na jednotlivých tancích a všude je pekelný hluk ze sirén, které jsou také na tancích namontovány.
Tanky za chodu střílejí a jsou ověšeni vojáky dvou střeleckých divizí, 167 a136.
Sověti dobře věděli, že německé Stuky se svými sirénami přivádějí sovětské pěšáky na pokraj paniky. Tento způsob večer při útoku, ještě vylepšily o světlomety.
Úspěchu dosáhli, je však třeba říci, že velkou zásluhu na tom měla i soustředěná palba brigád tanků střílejících v jízdě.
Němci propadli panice. Řídce obsazená záchytná linie 13. a 7. sboru se zhroutila a Němci začali ustupovat.
Ani tankový protiútok 7.td generála von Manteuffela nezabránil tomu, aby Sověti pronikli 8 km západně od Kyjeva přes řeku Ipren. A Sověti postupují dál po žitomirské silnici do Fastova, významného dopravního uzlu, který leží jihozápadně od Kyjeva.
Němci znovu provedou protiútok 7.td a 20. mech. divizí, ale není žádná naděje, neboť tento protiútok je obcházen Sověty na obou křídlech. Němcům nezbývá nic jiného než ustoupit.
90. mech pluk z 20. mech. divize je tlačen do severní části Kyjeva. Po setmění 5. listopadu si musí pluk se všemi raněnými, nyní pod velením kapitána Otta probojovat cestu skrz město a přes ruskou linii.
88. pd je zatlačena do západní části Kyjeva. Tam se velitel divize generálmajor Roth pokusí svou divizi uspořádat k obraně, ale je zabit čelními jednotkami Sovětů. Obrana Němců probíhá chaoticky.
Generálplukovník Hoth na mapě na svém velitelském stanovišti vidí svou situaci černě.
3. gardová TA útočí mimo Kyjev na velké německé zásobovací linie Mansteinovy skupiny armád.
Sovětská 38. armáda generála Moskalenka začala všemi svými silami útočit na hlavní město Ukrajiny Kyjev.
A Hoth samozřejmě nemá žádné zálohy.
Hitler totiž drží všechny zálohy na jihu, nechce za žádnou cenu přijít o nikopolskou oblast s její manganovou rudou. Kromě toho se obává o přístupy na Krym.
Již koncem října 1943 z Řecka stáhl 1.td, kterou soustředil v prostoru Kirovograd.
Tato 1.td byla moderně vyzbrojena a zcela doplněna tanky Panter. Měla prověřit možnosti protiútoku v prostoru severně od města Krivoj Rog. Nyní však probíhalo přestrojování z tropických uniforem na částečně zimní výstroj. Ale Hitler rezervy měl, byla to 17. armáda, tu stále nechával strážit Krym. Jeho nepotopitelná letadlová loď před rumunskými naftovými poli, tak ta nesměla v žádném případě padnout do rukou Sovětů. Veškeré pokusy Mansteina o získání 17. armády pro bitvu o Dněpr vždy ztroskotaly na Hitlerově NE! Vůdce měl stále stejné politické , hospodářské a válečné argumenty proč nepřichází v úvahu vyklizení Krymu. Reakce Turků, Rumunů a Bulharů. A dále Hitler prostě dával přednost hospodářskému významu, před pomocí Mansteinovi. Na obojí, ale Němcům chyběli síly. V tom momentě vždy Hitler Mansteinovi řekl : „ tohle riziko je nutno podstoupit a já jsem ochotný je vzít na sebe.“ Argument, který diktátorovi žádnou logikou nevyvrátíte.
Zpět ke Kyjevu . Kyjev se nedal žádným způsobem pro Němce zachránit.
Německé divize 7.td, 20. pěší mot. a bojová skupina tankové divize SS „Das Reich“ vytlačila 38. sovětská armáda mimo město. 88.pd již situaci nezachránila, bojovala ještě i bez svého velitele ve městě statečně, ale její hlavní síly byly v Kyjevě zničeny, jen hrstce vojáků se bez těžkých zbraní podařilo probít na jih a západ.
Nyní budu citovat přesně z knihy G. K. Žukov – Vzpomínky a úvahy 2 – o účasti 1.čsl. samostatné brigády. Není to tak patetické a naši vojáci si to určitě zaslouží. Žukov na str.192 doslova říká:
„ V bojích o Kyjev sehrála aktivní úlohu československá brigáda pod velením plukovníka Ludvíka Svobody. 138 příslušníků této hrdinské brigády bylo vyznamenáno řády Sovětského svazu, mezi nimi i velitel brigády. Poručíku Antonínu Sochorovi a podporučíku Richardu Tesaříkovi byl udělen titul hrdiny Sovětského svazu.
Sovětský lid bude s vděčností chovat v paměti podíl chrabrých československých vojáků na porážce fašistických vojsk za Velké vlastenecké války.
Když jsem se o tuto operaci zajímal, narazil jsem skutečně na to, že naši vojáci byli první, kdo se probojoval do centra Kyjeva a že se Sověti divili, jak mistrně si při pouličních bojích vedli. Podporučík Tesařík, byl otec zpěváků Tesaříků.

Obrázek
Kiev ofenziva 1943 .

Obrázek
Lieutenant Antonin Sochor Hero of the Soviet Union.

Obrázek
Kiev1943_ Tanky.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Dněpr 1943 Východní val V. Č 3.

Díl V.

Část 3.

Již o půlnoci 6. listopadu 1943, se valí čelní jednotky sovětského 5.gardového ts generála Kravčenka po bulváru Kresčatik v centru Kyjeva. Sovětskou vlajku na zbořeništi budovy KS vyvěsí samopalníci 4. samostatné průzkumné roty.
Ukrajinská metropole Kyjev, je 3 dny po začátku ofenzívy v rukou Sovětů.
Němcům v jejich obraně severně od Kyjeva nefunguje nic. I jejich skvělé tankové jednotky jsou zasazovány bez znalosti situace a nemohou zabránit rozjetému útoku sovětů, který připomíná rozjetý parní válec. U Němců se projeví i takové chyby, že např. 19. td je přeložena v době ofenzívy k Bukrinu, aniž si toho někdo všimne.
Němcům, lépe řečeno německým železničářům se přece jen podaří husarský kousek. V Kyjevě nenechají ani jedinou lokomotivu. Personál Říšských drah a oddíl polních železnic vyklidí všechna nádraží v Kyjevě – celkem odvezou 24 911 vagonů i s materiálem.
N.S. Chruščov je hrdinou dne a vtáhne do Kyjeva v generálské uniformě, on úkol a závazek splnil.
Generál Rybalko neoslavuje. Jeho tankové brigády 3. TA se kolem Kyjeva ženou na jih. Němci proti němu vrhnou 10. mech. divizi, sověti se přeskupí a zaútočí do široké mezery v pásmu 7. sboru Němců jihozápadně od Kyjeva.
Tankové jednotky Sovětů překonají řeku Irpen a přeruší týlová spojení německých divizí, které se brání v Kyjevě. Zablokují silnice a 7. listopadu 1943 obsadí Fastov – dopravní uzel přes který probíhá veškeré zásobování severního křídla Mansteinovy skupiny armád.
Ve Fastově se brání 2 německé prapory domobrany, světlometné baterie a navrátilci z dovolené. Tato vojska jsou Rybalkovými tankovými skupinami doslova smeteny. Menší štáb 7.td, který tam byl 5. listopadu 1943 vyslán, aby řídil obranu Fastova, si musí cestu na západ probít pěšky .
Zde ve Fastově se nedaří nikomu. Železničáři, kteří si tak dobře vedli v Kyjevě, kde se jim povedlo vyklidit všechna nádraží, odvézt všechen materiál a lokomotivy, mají ve Fastově smůlu. Postup sovětských tanků přes Fastov je proveden takovou rychlostí, že si jen někteří železničáři zachrání svůj život.
Sověti obsadí obrovské seřaďovací nádraží ve Fastově i s jeho obsahem. Je tam 45 lokomotiv a všechny vagony naložené materiálem a velmi cenným železničním materiálem , který je zde na východě pro válku zvlášť důležitý. Je to pro Němce katastrofa! Mnohem horší katastrofa je však pro Němce, že generál Rybalko je v týlu skupiny armád.
A co na to Manstein? Jakmile obdržel zprávu o pádu Fastova, odletěl do Rastenburgu k Hitlerovi. Žádal na něm okamžité uvolnění 3 tankových divizí, které měl Hitler pro bitvu na dolním toku Dněpru. Manstein je nutně potřeboval na obranu a protiútok u Fastova. Opět zaznělo Hitlerovo kategorické NE! Hitler měl mnohem větší strach ze ztráty Krymu a ztráty rudných ložisek, než obavu o Mansteinovo severní křídlo. Manstein jen zoufale Hitlera upozornil, že jestliže to dopadne špatně, tak je osud skupiny armád Jih zpečetěn. Malý ústupek si přece vymohl. Dvě tankové divize 1.td a divize SS „ Leibstandarte Adolf Hitler“ nebudou nasazeny na dolním toku Dněpru, ale u Kyjeva. Jako vždy v tom byl, ale háček. Tyto dvě divize byly totiž na přesunu a nebyly tak vlastně připraveny okamžitě k nasazení na frontě. Mansteinovi nezbylo nic jiného než přijmout rozhodnutí, které se později ukázalo jako velmi nešťastné. Nasadit 25.td. Tato divize musela okamžitě z transportu z Francie přímo do Fastova. 25.td byla vytvořená teprve v létě 1943. Byla posílena o 9 tankový pluk, který byl odpočatý a přeložený z Norska do Francie. Ve Francii prodělala svá první bojová cvičení. Odtud byla nyní přesouvána ke 4. TA. Jejím velitelem byl velice schopný generál von Schell. Samotná divize neměla žádné zkušenosti z bojů na východě a ani celková kompaktnost divize nebyla ještě dobrá. Ovšem generálplukovník Hoth moc možností neměl, situace byla tak těžká, že nemohl ani rozmýšlet všechna pro a proti. Okolí Fastova - tohoto dopravního uzle - bylo třeba bránit.

Obrázek
Z Ljuteše - Kyjev 1943.

Obrázek
Kiev osvobozen.

Obrázek
Kyjevská operace 1943.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Dněpr 1943 Východní val V. Č 4.

Díl V.

Část 4.

Hothovo rozhodnutí zasadit 25. td snad ospravedlňuje i to, že Inspektor tankových vojsk generál Guderian přidělil do této divize mimo 9.tp s 90 tanky Panzer IV i 509. prapor se 45 tanky Tiger. Celkem tedy 135 tanků měla 25. td – tak to už byla síla. Zvláště když Rybalko jich v té době měl jen o něco málo víc a to T 34.
Ovšem zde se stal na německé straně omyl v podobě chybného rozkazu.
V Berdičevě se vykládaly z vagonů kolové části 25. td, ty pak pokračovaly v přesunu na Fastov. Ovšem tankové jednotky tam nebyly. Ty totiž před 24 hodinami nikdo v Berdičevě nezadržel a oni projely do místa svého původního určení na jihovýchod a vjížděly do nádraží Kirovograd. To je 200 km od Berdičeva! Nepořádek, chaos a omyl!
Tankoví granátníci, dělostřelci a ženisté 25. td jdou tedy proti Rybalkovovým tankům téměř bez tanků a SHD protitankového oddílu.
A tak přijde to, že německý 146. mechanizovaný pluk z 25. td narazí na silné tankové jednotky sovětů z 55. gardové tankové brigády. Sovětský průzkum je lepší a rychlejší, má více zkušeností z bojů a včas odhalí německou pochodovou kolonu. Velitel sovětské tankové brigády připraví pro Němce past.
Překvapivým útokem je úplně zničena 9. rota a 6. rota ze dvou třetin. Celkem z 6. roty padnou všichni velitelé a 160 mužů. Když 6. rota nastupovala ve Francii do vagonů , bylo jich 240, nyní jich je 75. 75 z 240 a 9. rota všech 240.
Přes velké ztráty pokračuje generál von Schell se svými prapory stále vpřed k Fastovu, ale úderná síla je pryč. Po dvou dnech dorazí nejpřednější tanky 9. tp z Kirovogradu. S těmito tanky nastoupí prořídlé prapory do útoku u Fastova. Zaženou Rusy a proniknou na okraj Fastova. Jedné útočné skupině se dokonce podaří dobýt hlavní budovu seřazovacího nádraží ve Fastově. Jsou však vrženi ruským protiútokem zpět. Stejně tak se vede ostatním částem 25. td. Nakonec útok 25. td skončí, pro velké ztráty na výšinách, asi 2 000 m před městem Fastov. Rozhodující úder do hlubokého boku sovětské 3. gardové TA se nepodaří.
Této 25.td, pronásledované nešťastnými náhodami a ztrátami se přece jen něco podaří – zastaví Rybalkův útok na jih.
Potom s bojovou skupinou divize SS „ Das Reich“, 10. mech. divizí a nově přisunutou 198. pd přehradí celý sovětský průlom.
Manstein má tak čas k přisunutí nových jednotek pro mohutný útok do boků Sovětů. Začíná pomalu mizet šance sovětů na zničení jižního křídla skupiny armád Jih. Sovětům se ještě podařil velký skok na západ a dobýt Žitomír s velkými sklady výstroje a potravin pro 4. TA. Tento průlom Sovětů nouzově přehradí německý 13. sbor armádní skupiny Mattenklott s 8. td a 20. mech. divizí
Severně odtud zabrání 59. sbor s 291. pd a sborovou operační skupinou C sovětskému průlomu po obou stranách Korostenu ( v místě styku skupin armád Střed a Jih).
Největší nebezpečí je zažehnáno.
Jižně od linie Fastov – Žitomír shromáždí Manstein 48. ts, ze kterého utvoří silnou útočnou skupinu. Tato skupina má 6 tankových divizí a několik mechanizovaných divizí. Připravuje se udeřit do boku na západ pronikajících sovětských jednotek.
Zase jednou se Mansteinovi podařilo na Hitlerovi vybojovat jednotky což se nestávalo tak často.
Divize sem byly přeloženy ze všech částí Evropy: z Norska, Řecka i ze severní Itálie. Byly to vynikající jednotky se zkušenostmi z bojů na východní frontě. Byly i zčásti doplněné a vyzbrojené. Byly mezi nimi 1. tanková divize SS „ Liebstandarte“, 1.td, 19. td . Tento sbor byl svěřen generálu Hermannu Balckovi, jednomu z nejlepších velitelů Wehrmachtu. Tato ač úctihodná síla však na porážku 4 Sovětských armád a dvou samostatných sborů, které se v prostoru okolo Kyjeva nacházely a na jejich vržení za Dněpr nestačila.
Manstein si to uvědomil a 9. listopadu 1943 žádá Hitlera: Nasaďte do boje všechny dostupné divize skupin armád Jih a A, a to i za podstoupení velkých rizik“ .
Hitler se však rozhodl protiútok zahájit s nedostatečnými silami jako již v poslední době běžně. A tak se to nevyplatilo.
Ofenzívou 59. armádní německý sbor upevní situaci u Korostenu.
Útok 48.ts znovu získá prostor Žitomir – Radomyšl – Brusilov – Fastov.
Němci, jejich tankové jednotky, tak dokáží čeho jsou schopni i v 3 tí zimě války na východě.
Sověti ač mnohem silnější jsou vymanévrováni. Sovětské ofenzívě v této pohyblivé tankové bitvě dojde dech a celé její sbory jsou útoky němců do boku rozstříleny a zničeny.
Nemožné však s těmito silami Němci nedokáží. Kyjev je nadále Sovětský a za Dněpr, tak tam se Němci ani nedostanou.
I Němcům dochází dech a útočná síla 4. TA slábne. Sověti dokáží své předmostí ubránit – a to předmostí není malé.
Předmostí které zde na severním křídle skupiny armád Jih Sověti dobyli za podzimních a začátku zimních měsíců 1943 je hluboké 75 km a je skoro 200 km široké. Tak daleko za Dněpr sověti zahnali Němce svou ofenzívou na podzim 1943. Tento balkon Sověti opevnili a zase velmi brzo, byl tento balkon plný sovětských útočných jednotek.
U Němců byl za nedotaženou ofenzívu hledán obětní beránek. Na Hitlera nikdo neukázal, přestože to byla jednoznačně jeho chyba ( neuvolnil na tak velkém území dostatek sil a včas).
A tak se obětním beránkem stal osvědčený velitel – generálplukovník Hoth. Velení 4. TA po něm převzal generál Raus.
My jsme sledovali boje u severní části skupiny armád Jih v okolí Kyjeva nyní se přesuneme jižněji pod Kyjev k Čerkassům a Kramenčugu a tak budeme pokračovat v dalších dílech až k Azovskému moři.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Nějaké foto :

Obrázek general Hasso von Manteuffel 7.td.

Obrázek Mechanici a Tiger.

Obrázek sovArtBattery 152 mm v práci.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

Pár fotek

Obrázek Přeprava přes Dněpr nedaleko Kyjeva

Obrázek Sovětští vojáci za boje v lesích u Kyjeva

Obrázek Plán 38. armády k osvobození Kyjeva
Obrázek
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

Ještě bonus....

Obrázek Nikita Sergejevič Chruščov diskutuje Kyjevany po osvobození města

Obrázek O první číslo Kyjevské pravdy se na ulici strhla menší potyčka
Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Chlape díky, všechna fota skvělá, ale mou osobu jsi nejvíce potěšil Nikita Sergvějevič Chruščov, vřelej dík.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

Zajímavej článek k 25 výročí osvobození města - z časopisu Reportér, číslo 43 z listopadu 68 (o několik měsíců později byl časopis zakázán).

Obrázek Obrázek
dvě části
Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Chlape opět skvělé, toto jsem prostě neviděl ač dříve narozený. Mám ale spoustu zápisků a vyslechl jsem i některé vojáky - přímé účastníky těchto bojů. Když si odmyslím to, že si každý přidává a samozřejmě zkresluje - tak ze všeho co mám je jasné , že velice skvěle fungovala spolupráce tankistů a pěšáků. Pěšáci čistili okna , sklepy, tankisté kulomety a děla. Byla to nejlepší souhra o které jsem se dozvěděl v městské zástavě. Ty přidáváš, pomoc obyvatel a je dobrá operace na světě. Ne nadarmo tolik vyznamenání a i pro velitele. Ti to řídili a musel ty kluky někdo sehrát.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

Ale četl jsem vzpomínky generála Přikryla (dost v nich Svobodu kritizuje), v tom Kyjevu se naši údajně moc nepředvedli.Zkusím to najít, jak to tam píše.
Obrázek
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

Tady je to....z knížky od Vladimíra Přikryla - Za vlády tmy... dost tady Svobodu kritizuje

Obrázek
ukázka
Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Vždy se najde kritik najdi to, ale co já jsem našel tak ti řeknu jednu věc, Ludvík Svoboda je nejkritizovanější osoba československého odboje. Z naprostého antikomunisty se pomalu stával komunista. Ani jedna strana z něj neměla dobrý pocit. Ani komunisti, ani antikomunisti. Pro válečné operace měl jen ten význam, že si Sověti vybrali v našem výšším důstojnickém kádru nejlépe ohebného. On byl trochu i přijatelný Benešovu štabu v Anglii. Jinak, já osobně si netroufám na další kritiku. Tu provedou dějiny - ale dějiny pozdější. Jen konstatuji byla to rozporuplná osoba. Byl to, Čechoslovák, přispěl při té rozporuplnosti k tomu, že vzniklo Československo. Pak je třeba říci a dějiny šly dál a jsme právě tam kde jsme. On určitě přes všechnu kritiku pomohl, i když mnoha lidem i ublížil.
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

nedávno jsem četl knížku od franceva 1,čs obrnená brigáda.mimochodem jsou tam pomerne presne popsané její boje i s peknými mapkami.a mám pocit,že zrovna kijev byla podařená akce z naší strany a ani ztraty nebyli velký.to daleko víc chyb jsme se dopustili treba na dukle.no ale co jsem ted prečetl tenhle díl .tak asi už v samotném kijeve moc nemcu nebylo.vetšinou kulometný hnízda,protitanková dela,menší hnízda odporu.mám takový dotaz.kdy začli nemci používat panzerfaust?já bych rekl druhá pulka roku 44.ale nejsem si jist
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Nejprve se vrátím ke kritické zprávě generála Přikryla, protože přišla na Palbu dříve než jsem dopsal svůj poslední příspěvek o generálu Svobodovi, pozdějším prezidentovi ČSSR.
Kontrolní orgány nejen na vojně mají, pokud nejsou podplaceny, a už to přestaňme konečně dělat, za úkol vždy něco nalézt. Je to jejich povinnost. Někdy i nesmyslné blbosti. To je prvá věc.
Vše co již podplukovník Svoboda v roli velitele 1. čsl. udělal bylo hodnoceno, kritizováno a jen někdy ta kritika byla pro obyčejné vojáky a hlavně pro jejich bojeschopnost důležitá. Někdy i souhlasím s tím co říká: štáby - on říká v Anglii já dodávám i v Rusku - nám vždy nepomohly, jak jsme potřebovali.
Stejně podle všech mě dostupných pramenů trvám na výše uvedených skutečnostech.
Celá situace s vystoupení, tehdy československých vojáků na Východní frontě je na samostatnou studii. A říkám až někdy.
K těm ručním protitankovým zbraním Německé armády zde určitě zaujme stanovisko odborník na zbraně ww2 a těch na článcích o této tématice na Palbě najdeš mnoho. Já řeknu vynález Němců kumulované nálože již 1940 v Belgii. Panzerschreck odhaduji, doplňte mě 1942-43, Panzerfaust první 1943 ale plné využití 1944 a hlavně v pouličních bojích 1945. Pokud se mýlím tak mně odborníci opraví.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

jeikob píše:nedávno jsem četl knížku od franceva 1,čs obrnená brigáda.mimochodem jsou tam pomerne presne popsané její boje i s peknými mapkami.a mám pocit,že zrovna kijev byla podařená akce z naší strany a ani ztraty nebyli velký.to daleko víc chyb jsme se dopustili treba na dukle.no ale co jsem ted prečetl tenhle díl .tak asi už v samotném kijeve moc nemcu nebylo.vetšinou kulometný hnízda,protitanková dela,menší hnízda odporu.mám takový dotaz.kdy začli nemci používat panzerfaust?já bych rekl druhá pulka roku 44.ale nejsem si jist

On se Kyjev píše s "i" ??? :shock:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Sa ď - já neodpověděl ještě na tu část, že tam moc němců nebylo jen tak něco, kulomety a pod. No samozřejmě to není pravda. Byly tam v Kyjevě zbytky několika Německých divizí, ale pro představu 40 - 50 000 vojáků - odhadem desítky tanků a několik stovek děl. Samozřejmě se stahovali. Já píši o osudu jedné pd, ale byly tam odřady mnoha divizí a ty se bránili, a obranu uměl v ulici zorganizovat i každý německý svobodník, který chvíli v Rusku bojoval. To byli vojenští frajeři, mám na mysli Německé vojáky. A tak boj o každou ulici nebyl jednoduchý. A naši vojáci si fakt vedli dobře.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

Přikryl byl asi na Svobodu naštvanej, protože ho asi ve 49 uvěznili a tak od Svobody očekával pomoc.Jenže v té době zavřeli i Svobodu.A pustili ho až na intervenci Rusů....!
Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Přesně tak, já se nechtěl do těchto averzí politického boje pouštět. Je to na celé samostatné články o averzích komunistů a důstojníků, kteří se hlásili k Benešovi a k demokratické části odboje. Necítím se natolik silný, abych řekl, kde byla vždy pravda. Co je skutečnost, vojáci na východě i západě obětovali v boji to nejcenější a to byl jejich život.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

V knize Z Buzuluku do Prahy jsem našel ještě tuhle mapu.Je na ní směr postupu 1. Čs. brigády

Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Od Kurska po Bagration“