Dněpr 1943 Východní val V. Č 1-4.

Klíčové bitvy i ty co byly mezi tím.

Moderátoři: michan, Pátrač

Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Shromažďování informací a materiálů mě trvalo přes 30 let, ale realističtější pohled jsem začal získávat asi před 10 lety a stále jsem ho doplňoval a doplňuji do dnešních dnů.
Diskutoval jsem, s přímými účastníky bojů na východní i západní frontě na straně spojenců. Např. i tehdejším svobodníkem - účastníkem bojů na Dukle ze Svobodova vojska - ten mě jako plukovník prováděl po Dukle. Jinak s německým kulometčíkem účastníkem bojů u Stalingradu - ten přešel na Ruskou stranu dobrovolně, když viděl zvěrstva SS v zázemí. Bylo to nejméně 10 lidí - 3 Němci Wehrmacht ( ze Sudet - smíšené manželství s češkou po odsunu zůstali v ČSR) - 3 účastníci války na západě na straně spojenců - 1 byl velitel čety průzkumáků v Africe a později v západní Evropě, 1 tankista a jeden pěšák. Dalšího ze čtyř z východu jsem již říkal a tři byly pěšáci, kteří přišli se Svobodou z Buzuluku.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rendy
desátník
desátník
Příspěvky: 46
Registrován: 24/5/2006, 18:29
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Rendy »

To je neskutečné.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Řeknu zde alespoň jednu vzpomínku kapitána v záloze velitele průzkumné čety v Africe. Byl to otec mého spolužáka ve střední průmyslové škole. Teprve, když se začal uvolňovat tvrdý postoj komunistů k vojákům, kteří přišli ze západu, dovolili kapitánu v záloze p. Pospíšilovi, aby ve 2x dvou hodinách mohl při občanské výchově snámi hovořit o svých zážitcích, a my jsme mohli klást v těchto 4 hodinách i dotazy.
Co mě nejvíce zaujalo mimo jiné:
" Velel jsem četě senegálských střelců v rámci britské průzkumné roty. Četa se skládala z 20 senegálců, 3 anglických ženistů a mého zástupce anglického seržanta. Tehdy jsem měl hodnost podporučíka. Dostávaly jsme úkoly, v noci pronikat za linii Afrikakorps a získávat zajatce pro zpravodajce, ženisté odstranili miny a my jsme pronikly za frontu. Pak mě vždy nechali senegalci sedět v nějakém dobře chráněném místě a šli splnit úkol. Ptáte se proč? No oni říkali, že nemám jejich noční návyky z lovu zvěře, že se nepohybuji dost potichu a že bych jim kazil akci. Byli to nejlepší noční zvědové v celé anglické brigádě. Ovšem pozor nesměli být nasazeni přes den a nedejbože v zákopech. Ze střelby a hluku boje měli panický strach a okamžitě nekontrolovaně utíkali. Anglický velitel brigády to věděl a tak nás skutečně nasazovali jen v noci na průzkumné akce. Po nich nás stahovali do týlu. Osobně jsem za mnohé vděčil, těmto Senegalským střelcům."
Tak to je např. to co vyprávěl kapitán v záloze p. Pospíšil.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Od Kurska po Bagration“