Speciální jednotky - venkovní boj

SAS, SGS9...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Speciální jednotky - venkovní boj

Příspěvek od Haness »

Tak jako je to při CQB zhruba dáno = počet vojáků 5. Tak venkovní boj takovéto nepsané pravidlo nemá, vojáků je však maximálně 10. Při boji venku jsou základní především
- úkol mise
- druh nepřátel
- prostředí

Podle toho se vždy jak vybírají vojáci a výzbroj, tak plány (vysazení, návrat, průnik). Speciální jednotky operující venku nejsou rozděleny na jednotlivé týmy jako je tomu u CQB (Blue, Red), ale všichni jdou společně. Společně s družstvem jde vždy i sniper. Sniper jakožto voják vybavený puškou pro střelbu na vzdálené cíle vždy nemusí být tohoto charakteru = pokud se nehodí, prostředí, nebo nasazení tak může tím sniperem být voják vybavený pouze zpřesněnou zbraní – ale takovou zbraní, která mu zaručí výhodnou střelbu při blízkém boji (M16A2, M21 aj.)
Velitelé družstev si však raději uchovávají snipery takové, jací mají být.

Postup

Jednotky obvykle postupují buď v rozestupu tak, že jdou jednotliví vojáci v rozestupech za sebou, tyto rozestupy jsou velké, nebo menší podle druhu krajiny a možného napadení. Tak jako je tomu u CQB tak tady velitel nemusí jít v čele, určí se pouze voják který jde v čele, tito vojáci se střídají. Stejné, nebo spíš podobné je to s koncovými vojáky, kteří kryjí postup družstva vzadu. Tito nechodí obráceni zády ke družstvu, ale zhruba kontrolují zadní část. Tento úkol však nemá pouze jeden voják, ale minimálně 2 tak, aby se mohli navzájem krýt.

Dalším druhem postupu je šipka, vojáci jdou v rozestupech za sebou, stejně jako kachny které odlétají do teplých krajin :D Tento postup se ale moc nepoužívá, pže vojáci od sebe musí mít větší rozestupy a to třeba v džungli není dobré.
Někdy se však jednotka rozdělí na 2 družstva a ty postupují samostatně, po předem dohodnuté trase. Důvod je prostý, pokud je oblast silně nebezpečná a jedno z družstev je napadeno, může mu druhé pomoci tak, že útočníkům vpadne do zad, nebo z boku.
Snipeři postupují buď z družstvem, nebo někde opodál od něj, aby v případě napadení mohli střílet na nepřítele a ten vlastně ani nevěděl odkud je na něj stříleno. Se sniperem vždy jde jeden voják který je vybaven klasickou pěchotní zbraní a brání snipera v případě, že je na něj zahájena palba. Puška kterou je vybaven tento voják je zpravidla taková, aby na ni šla připevnit optika a tento voják se taky mohl stát co-sniperem který snipera zastoupí, nebo mu pomůže vést palbu při velkém počtu nepřátel. Takovouto zbraní byla puška M14 na kterou vojáci snadno a rychle připevňovali optiky. Nyní jsou pro tyto vojáky používány klasické pušky M16A2, nebo M16A4 která má odnímatelnou úchytku pro připevnění optiky, obvykle to bývají optiky řady AN/PVS-4.Ruské jednotky používají standartní pušky Ak47/74 s optikami.
Další možnost je, že jde sniper s družstvem a v případě napadení bojuje společně s družstvem. Velitelé však od dob války ve Vietnamu kdy se snipeři jdoucí až za družstvem velice osvědčili raději volí první možnost. Samozřejmě že jde o to jestli je daná průchozí oblast nebezpečná či ne.

Místo střetu

Na pointu, kde je hlavní cíl mise se jednotka rozdělí podle úkolu a podle druhu vojáků. Ve družstvech pro venkovní boj – jsou to v drtivé většině případů jednotky vojenské, ne policejní, jsou vojáci jak snipeři, klasičtí střelci, tak podpůrní střelci. Další je určení podle školení, tzn. Pyrotechnici, radisté, průzkumníci aj.

Snipeři a podpůrní střelci zpravidla nechodí přímo do místa určení s jednotkou. Kryjí ji totiž palbou. Nikdy (!) však nejsou tito vojáci u sebe, jak sniper se svým kolegou tak podpůrný střelec se kterým také někdy chodí ještě jeden voják jsou vždy na místech která jsou daleko od sebe. Samozřejmě že však nikdy nestřílí proti sobě ze dvou konců místa.
Pokud jde o úkol kdy má jednotka zajistit a prohledat nějaké místo, tak jednotky hlučně vyčistí prostor s tím že právě daný hluk vyláká z budou nepřátelské vojáky kteří se pak dostanou do místa bojů a jsou pod palbou, snipera/ů, kulometčíka, nebo jednotky.
V případě že jde o úkol kdy mají vojáci najít a zachránit rukojmí je jasné že je vše prováděno v naprosté tichosti, jednotka, pokud je malá prohledává jednotlivé budovy společně, pokud je větší rozdělí se na družstva která zajišťují budovy rozděleně. Využívají při tom taktiky CQB.

Odchod

Při splnění, nebo také nesplnění úkolu se vojáci stahují jednotlivě tak, že se vždy stahují vojáci po jednom a jsou kryti jednotkou a sniperem s kulometčíkem. Sniper a podpůrný střelec se vždy přemístí buď tak aby měli před sebou prostor ústupu jednotky a mohli ji efektivně krýt, nebo tak aby měli před sebou oblast celého místa střetu a mohli pálit na každého nepřítele.Tito vojáci se také stahují jako úplně poslední až je družstvo delší dobu pryč, jejich postup není totiž tak nápadný.

Hlavní rozdíl v jednotkách pro venkovní boj od jednotek pro CQB jsou zbraně, výstroj, počet vojáků a taktiky. V těchto družstvech se nachází i vojáci s kulomety, nejčastější zbraní tohoto druhu je lehký kulomet M249 SAW (Short Automatic Weapon) jedná se o francouzskou zbraň MINIMI. To je u západních jednotek. Jednotky jako Specnaz takovéto vojáky moc nemají, základní zbraní jsou AK47/74 ty se nachází i u podpůrných střelců. Ti jsou organizováni spíše do skupinek po 2, nebo 3 vojácích kteří jednoduše střílí ze zálohy. Další jinou výzbrojí jsou granátomety M203 na puškách M4, nebo M16, u Rusů GP-25/GP-30 na AK47/74. Vojáci také nosí převážně explozivní granáty, a v případě osvobození rukojmích flashbangy, ale žádné plyny, nebo stingery a něco podobného. Speciální jednotky používají především zbraně s kolimátory, to už jsem psal, avšak u jednotek pro boj venku to není takové pravidlo. Rusové však své speciální jednotky vybavují dobře osazenými zbraněmi, jak s granátomety, tak s optikami – dělají tak z nich všestranné vojáky, u západních jednotek je to spíš rozděleno podle úkolu. Rusové jsou tak více všestranní. Vojáci tu také nepoužívají jiné střelivo než ostré, celoplášťové kulky FMJ.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

V těchto družstvech se nachází i vojáci s kulomety, nejčastější zbraní tohoto druhu je lehký kulomet M249 SAW (Short Automatic Weapon) jedná se o francouzskou zbraň MINIMI. To je u západních jednotek. Jednotky jako Specnaz takovéto vojáky moc nemají,
Týmto chceš akože povedať, že SPECNAZ nepoužíva guľomety? To asi nebude celkom pravda, ale inak super článok.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Hmm, až teď jsem si všiml, že tam má Haness chybu. Minimi není francouzská zbraň, je to výrobek známé belgické firmy FN.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Herbert
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 22/7/2009, 07:11

Příspěvek od Herbert »

Tak po precteni tohoto clanku jsem zustal jen v nemem uzasu civet na obrazovku! Hanessi jak muzes na odbornem foru publikovat takovouhle slataninu? V podstate cely clanek je naprosta pitomost,docela rad bych vedel,kde jsi cerpal informace(v tomhle pripade spis neinformace). jestli budes mit zajem,tak muzeme podiskutovat,ale nevim nevim...jenom na okraj-jeden malinky priklad: jak muzes jako "odbornik" pouzivat v odbornem clanku vyrazy jako 'kulka' apod.? nechapu...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

A nováček. Zdravím a vítám Tě mezi námi.

Když se podíváš na datum vydání této práce, lehce zjistíš, že je to práce z doby vzniku Palby a aniž bych chtěl kohokoliv omlouvat, první byť odborné práce mohou nést tato stigmata.

Není potřeba diskutovat. Zpracuj obdobnou práci v libovolném rozsahu a já Ti ji pomohu pokud bude potřeba doplnit obrázky a podobnými vychytávkami.

Ještě jednou vítám a jsem potěšen, že máme dalšího odborně zdatného člena našeho fóra.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Herbert
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 22/7/2009, 07:11

Příspěvek od Herbert »

Ahoj,dekuju za privitani. Promin,ale nic zpracovavat nebudu. Mam letite zkusenosti s taktikou malych jednotek( slouzil jsem u vysadkoveho praporu 4.brn a v soucasnosti jsem instruktor bojove pripravy u VS ČR) a proto vim ze dane tema je v podstate nezpracovatelne. V taktice obecne nelze rict ,ze se neco ma delat tak a nebo tak. Jsou standardni oper. postupy a ty se aplikuji na danou situaci...ale to je fakt na dlouho...

p.s. a diletantstvi prece nelze omlouvat datumem,nechapu proc by to ze ten clanek byl zpracovan v dobe vzniku palby melo znamenat ze muze byt takle...o nicem...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Nic neomlouvám. Jen jsem uvedl, že Hanness měl tedy jiné znalosti, jiné vědomosti. Praktik Tvého ražení skutečně může omdlít. Ale když se něco spouští, je možné všechno.

A proč nic nezpracuješ? Jestli je toto téma nezpracovatelné pro obrovskou variabilitu, třeba by šlo alespoň podrobit odbornější kritice ten původní článek.

Jinak se neboj použít institut soukromé zprávy a Hanessovi napiš. On se zde vyskytuje sporadicky - studuje ve Vyškově a nevím jak na tom nyní je. Ale o tom že má soukromou zprávu dostane majlíka a zcela jistě se ozve.

A omlouvám se - Tvoje dva příspěvky jsem sloučil do jednoho.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Co to znamená VS ČR?

To je další příklad toho jak nepsat příspěvky, uvést zkratku bez vysvětlení.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Herbert
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 22/7/2009, 07:11

Příspěvek od Herbert »

Ale no tak,poručíku,s tim by sis mel snad poradit,ne? Je to Vězeňská služba České republiky....stejna zkratka jako PČR,AČR apod...
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Bohužel, znám co dokáží zkratky v textu a jsem k nim dost nevraživý. S VS ČR jsem nikdy nic neměl(zatím) a moc se o nich nemluví, takže je mi tato zkratka hodně cizí. Kdy jsi skončil u výsadkářů?


K celému článku, byl by zajímavější kdyby byl rozepsán po jednotlivých prostředích - džungle, horské oblasti, údolí atd.atd.

Z vlastních zkušeností vím, že všechno kolem speciálních sil je tajné a tak bych to vztáhl tak na pozemní vojsko, taktika bude (možná) stejná ale možnosti použití zbraňových systémů rozdílné, všechno se dá zpracovat a je jenom na dané jednotce jak si tyto pravidla přizpůsobí. Tak jako použití jednotek EOD má svoje pravidla které se nemění ale musí se měnit postupy a taktika v rámci zásahu aby nedošlo k načtení této taktiky nepřítelem.
To samé platí pro SFO.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Herbert píše:Tak po precteni tohoto clanku jsem zustal jen v nemem uzasu civet na obrazovku! Hanessi jak muzes na odbornem foru publikovat takovouhle slataninu? V podstate cely clanek je naprosta pitomost,docela rad bych vedel,kde jsi cerpal informace(v tomhle pripade spis neinformace). jestli budes mit zajem,tak muzeme podiskutovat,ale nevim nevim...jenom na okraj-jeden malinky priklad: jak muzes jako "odbornik" pouzivat v odbornem clanku vyrazy jako 'kulka' apod.? nechapu...
I ja jsem toho nazoru, ze je to picovina.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Herbert píše:Ahoj,dekuju za privitani. Promin,ale nic zpracovavat nebudu. Mam letite zkusenosti s taktikou malych jednotek( slouzil jsem u vysadkoveho praporu 4.brn a v soucasnosti jsem instruktor bojove pripravy u VS ČR) a proto vim ze dane tema je v podstate nezpracovatelne. V taktice obecne nelze rict ,ze se neco ma delat tak a nebo tak. Jsou standardni oper. postupy a ty se aplikuji na danou situaci...ale to je fakt na dlouho...

p.s. a diletantstvi prece nelze omlouvat datumem,nechapu proc by to ze ten clanek byl zpracovan v dobe vzniku palby melo znamenat ze muze byt takle...o nicem...
Článek je to už hodně starý, Haness to psal v mladých dobách svých i Palby, v podstatě nemá smyslu se k tomu moc vyjadřovat. Některé jeho starší články jsme přepracovávali, celá řada by jich přepracování snesla (můžeš se do toho pustit, máš-li zájem, nové autory jen uvítáme).

Jeho nové práce jsou už na zcela jiné úrovni.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

M1A2 Abrams píše:
Herbert píše:Tak po precteni tohoto clanku jsem zustal jen v nemem uzasu civet na obrazovku! Hanessi jak muzes na odbornem foru publikovat takovouhle slataninu? V podstate cely clanek je naprosta pitomost,docela rad bych vedel,kde jsi cerpal informace(v tomhle pripade spis neinformace). jestli budes mit zajem,tak muzeme podiskutovat,ale nevim nevim...jenom na okraj-jeden malinky priklad: jak muzes jako "odbornik" pouzivat v odbornem clanku vyrazy jako 'kulka' apod.? nechapu...
I ja jsem toho nazoru, ze je to picovina.
Vždy potěší vysoce odborný a znalostí věci podložený názor. Až si to přečte autor tedy Haness, jistě ho ocení.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Haness se ve všeobecném zadání o co jde nemá za co stydět.
Že tam profík vidí nesrovnalosti - paráda.
Rukopis kostrbatý a nadávali jsme mu - 17 let měl on - nadávali jsme všichni starší.... všichni - kdo měl klávesnici, že bude uspěšnej - odvaha a jeho správná drzost.... atmosféra - tak to instruktor VS kdoví čeho a kdoví kdo na Palbě nepochopí...... vezmu - li v úvahu dnešní Palbu -dnešní skvělou Palbu.
Herbert VS - kamenuj...
Haness psal to co Palba tehdy nutně potřebovala a nebál se - nebál se ani mojich impertinencí - u mě mazivo, které se neztratí...

Co instruktore 17 let člověk opoměl - výcvik a použití....?
ObrázekObrázekObrázek
Herbert
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 22/7/2009, 07:11

Příspěvek od Herbert »

hmmm...Haness ma advokata...no nic,nemam zapotrebi se s tebou hadat,takze jen tak na okraj-bud fer a nebud osobni,nehodnot me,protoze me neznas. Ja te taky neznam,takze se nejakych impertinenci urcite zdrzim. Co se tyce Hanesse,tak jsem hodnotil jeho dilo,ktere-a za tim si stojim- nestoji za nic(castecne se to vysvetluje vekem autora,i kdyz to neni omluva). Prosim te tedy o konstruktivni debatu,dekuji. A k tve otazce Haness v clanku proste varil z vody,opisoval nejake clanky z internetu a popisoval to co videl v akcnich filmech. Uz treba jen prvni veta-pocet muzu v cqb je obvykle 5-to je prece absolutni nesmysl. Neexistuje na svete jednotka ktera pusobi v peticlennych druzstvech(ted samozrejme neberu v uvahu vytvoreni uceloveho uskupeni o peti muzich,snizeni poctu v dusledku ztrat apod.) Peticlenna by mohla byt treba jedna sekce v ramci druzstva,coz bylo v osmdesatych letech obvykle treba v mechanizovanych praporech bundeswehru,ale takova sekce pak nemuze pusobit samostatne a nejde o pusobeni ve smyslu cinnosti specialnich jednotek. Specialnimi jednotkami,ktere pusobi v takovem poctu muzu mohou byt jednotky hloubkoveho a specialniho pruzkumu. Ale pozor! Pruzkum je bojove zajisteni a to znamena ze pruzkumne jednotky nejsou bojove jednotky urcene pro cqb....ufff,nakonec jsem se rozepsal...staci to pro priklad?
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Co je - to je větší než...příběh nováčka ve fci - tady je o.....

Herbert Ty budeš instruktor?

Nechceš se se mnou i inkognito sejít? Nedělej to já nejsem blbec...
Naposledy upravil(a) michan dne 24/7/2009, 00:32, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Herbert
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 22/7/2009, 07:11

Příspěvek od Herbert »

Mantra píše:Bohužel, znám co dokáží zkratky v textu a jsem k nim dost nevraživý. S VS ČR jsem nikdy nic neměl(zatím) a moc se o nich nemluví, takže je mi tato zkratka hodně cizí. Kdy jsi skončil u výsadkářů?


K celému článku, byl by zajímavější kdyby byl rozepsán po jednotlivých prostředích - džungle, horské oblasti, údolí atd.atd.

Z vlastních zkušeností vím, že všechno kolem speciálních sil je tajné a tak bych to vztáhl tak na pozemní vojsko, taktika bude (možná) stejná ale možnosti použití zbraňových systémů rozdílné, všechno se dá zpracovat a je jenom na dané jednotce jak si tyto pravidla přizpůsobí. Tak jako použití jednotek EOD má svoje pravidla které se nemění ale musí se měnit postupy a taktika v rámci zásahu aby nedošlo k načtení této taktiky nepřítelem.
To samé platí pro SFO.
Mantro,od vysadkařu jsem odesel v roce 2004( slouzil jsem u 43.vpr v Chrudimi). A ze jsi nemel nic s VS je asi dobre,ne? :D . Jinak mas pravdu ze se o nas moc nemluvi a je to dobre. Jen na okraj-VS ma pri vybranych veznicich vytvorene OES-operativne eskortni skupiny,ktere se zabyvaji specialnimi cinnostmi(potlacovani vzpour a hromadnych vystoupeni,eskorty zvlast nebezpecnych pachatelu apod.)to jen na okraj...
Herbert
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 22/7/2009, 07:11

Příspěvek od Herbert »

michan píše:Co je - to je větší než...

Herbert Tybudeš instruktor?

Nechceš se se mnou i inkognito sejít?
To ma byt jako vyzva? Samozrejme se stebou moc rad setkam i inkognito!
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Pánové, to chce klid...
Pokud jde o kvalitu článku, pokud někdo začíná, dost často to nemusí dopadnout dobře, když si vzpomenu na sebe... :D
Pokud se ti ten článek nelíbí, můžu jen doporučit, napiš ho líp.
Tady na PALBĚ bylo víc článků, které, řekněme neodpovídají úrovni dnešní PALBY, ale buď je přepsali autoři, někdo komu to vadilo ( jako tobě ), ale další ještě čekají.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Odpovědět

Zpět na „Speciální jednotky“