Stránka 1 z 1

CQB (Close Quarters Battle)

Napsal: 27/5/2006, 11:31
od Haness
Jak už jsem několikrát psal tak speciální jednotky se rozlišují především podle druhu působení, tak to napíšu znovu:
- CQB (Close Quarters Battle) = což je zkratka pro označení boje v městské zástavbě
- Venkovní boj = jednotky které se organizují především na boj v nezastavěných oblastech, není snad žádná jednotka která by se organizovala třeba jen na boj v džungli. Pokud se nějaká jednotka specializuje na venkovní boj tak to je boj kdekoliv – hory, džungle, bažiny, pouště atd.
- Celkový boj = existují jednotky které se organizují na boj v obou těchto oblastech. Nerozlišují je. Tyto jednotky jsou velice variabilní.

CQB

Takovou jednotkou která je vyloženě CQB force je americký SWAT, neboli Special weapons and tactics = speciální zbraně a taktiky.
Tato jednotka je vyloženě městskou zásahovkou která má za úkol především osvobození rukojmích v typických městských přepadeních – obsazení bank, zadržování rukojmích. Nebo, jsou specializovány na eliminace nebezpečných osob a spolků. Tedy takové to odzbrojování gangů, eliminace nebezpečných psychopatů, nebo v poslední době velice časté eliminace městských bombových atentátníků kteří mají plný dům výbušnin.
Na SWATu je zajímavé to že i když se jedná o jednotku, tzv. městskou jsou v jejích řadách i vojáci, především pyrotechnici kteří musí umět zneškodnit i složité letecké výbušné systémy, vojáci kteří jsou specializováni na průzkum, což v městské zástavbě je velice neobvyklé.

Jednotka pro CQB se skládá nejčastěji z 5-ti vojáků/policistů. Jako první jde vždy Lead/Leader, tedy vedoucí a velitel celé skupiny. Celá skupina je poté rozdělena buď na 2, nebo 3 části. Tyto části mají kódové označení nejčastěji barvy nebo známé zkratky počátečních písmen – Alfa, Beta, Tango (velitel).
CQB je boj kdy jednotka musí být velice dobře zajištěna při zajišťování (search & secure) budov, důležitý je především zajišťování jednotlivých místností a především zajišťování oblastí výtahových, šachet, nebo oblasti nekrytých schodů.
Postup jednotky je velice jednotnou záležitostí a jednotky cvičené pro CQB se učí tomuto základnímu druhu postupu. Lead jde jako první a určuje svým vojákům úkoly, to je pochopitelné za ním jde další voják který kryje velitele tím že prohlíží odvrácenou stranu postupu jednotky která se vždy (!) pohybuje u jedné strany zdi.3. voják zpravidla kontroluje vrch, samozřejmě pokud se nad nimi nachází prostor ve kterém by se mohl někdo ukrývat, nebo odkud by mohla být vedena palba na tým – třeba balkóny a jiné. 4. voják kontroluje prostor podél kterého jednotka prochází, tedy pokud jednotka prochází kolem nějaké malé místnůstky tak ji kryje pro případ že by se v ní mohl nacházet někdo kdo počká až projde ten nejostražitější – leader a pak začne střílet. A teď ten možná nejdůležitější – poslední voják ten je vždy otočen zády k postupu jednotky a kryje jí záda, kryje jak strany, tak přímou zadní cestu, tak vrch – tento voják je opravdu důležitý a stejnou techniku postupu mají všichni v zadu postupující vojáci jednotek ať už to jsou jednotky pro CQB, nebo venkovní boj.

Zajišťování místností

Při zajišťování místností si jednotlivé části týmu stoupnou vždy po stranách dveří tak aby byly až za jejich okrajem, jednoduše proto že kdyby začal někdo střílet přes dveře aby někoho z nich nezasáhl. Leader si stoupne na jednu z jejich stran a kryje tým který nejdříve Optiwandem (přístroj který je na tyči a malou kamerou se strčí pod práh tak, aby se mohl velice tajně prohlédnout prostor za dveřmi a zjistit co se tam zhruba nalézá). Poté se jednotka hlučně velice rychle přemístí do místnosti. Nikdy (!) jednotka nepostupuje pomalu a bez hluku. Rychlost a hluk jsou základní faktory pro překvapení. Druhy vpádu do místnosti se různí. V případě že je optiwandem zjištěna přítomnost nepřítele, vyrazí (brokovnice, C2, nebo rádlo) se dveře a dovnitř se hodí nějaký granát (flashbang, CS plyn, nebo v krajním případě stinger který není pro svou nebezpečnost moc používán). Jednotka se potom velice hbitě musí dostat do všech částí místnosti a zajistit ji celou doté doby než se lidé vevnitř vzpamatují.
Pokud však jednotka nemá žádný z granátů stoupne si leader přímo za dveře, ostatní klasicky po stranách, opět se vyrazí dveře a vojáci začnou křičet své obvyklé hlášky (jak je to vidět často v TV). Přitom vojáci míří křížově do místnosti tak aby ihned v případě že někdo ozbrojený jenom zvedne zbraň mohl být ihned eliminován = zastřelen. Leader který se ihned po vyražení přesune přímo za dveře míří do její zadní části. Po pár vteřinách se jednotka začne ihned přesouvat do místnosti aby ji zajistila, pár vteřin je myšleno tak že v případě že by někdo začal střílet stane se tak během těch pár vteřin. Vždy záleží na tvaru místnosti!Ten je zjištěn podle plánů, nebo optiwandem. Pokud má místnost nějaká zákoutí tak se vojáci přesouvají k jejímu okraji tak aby se navzájem kryli což je pochopitelné.

Zajišťování schodů a výtahových šachet

Při tomto zajišťování se všichni vojáci až na posledního který kryje zadní postup, dívají a míří vzhůru tak aby na ně někdo z hora schodů nezačal střílet, nebo pokud by se o to pokusil tak byl eliminován. Postup do schodů je velice pomalý a musí být nehlučný!Proto mají vojáci pro CQB lehké a měkké boty.
Při zajišťování výtahových šachet se nikdo nedívá přímo do ní, což je pochopitelné, nejdříve se optiwandem zkontroluje zda se někdo ozbrojený do ní nedívá. Optiwandem se to kontroluje do té chvíle než vojáci vykouknou. A to se dělá tak že jeden z prvního družstva kontroluje vrch a jeden z družstva 2 kontroluje spodek. Tyto průzkumy výtahových šachet se moc nepoužívají, jen v případě že je to bezpodmínečně nutné – je to totiž to nejnebezpečnější co může nastat.

Pár poznámek – při průchodu a zajišťování místností nikdy nejdou vojáci po obou stranách chodby. Důvod je jednoduchý, pokud by nastala střelba velice rychle by se dostali do křížové palby a mohli se postřílet navzájem – proto vždy chodí jen po jedné straně chodby. V případě že je některý z členů zasažen, přejímá další z vojáků jeho místo. Místa vojáků jak jdou za sebou jsou totiž poskládána od nejdůležitějšího úkolu, po nejméně a na konci je opět velice důležitý co se týče úkolu další voják. Poslední voják proto nikdy nemění svou pozici. V případě zasažení leadera se stává vedoucím tzv. Co-leader, tedy voják s další nejvyšší hodností který také prochází výcvikem pro velitele.

Obrázek
Nákres pro místnosti, opět jsem to kreslil sám, takže nepřijímám kritiku - musíte se na to podívat

Napsal: 26/7/2006, 04:54
od Ivan
Video s jednotkami GIPN, SWAT a GIS:

http://www.youtube.com/watch?v=MWqyCt0W6GY&search=GIPN

Napsal: 11/9/2007, 16:22
od Julesak
K tým jednotkám na boj v džungli - brazílska určite a tuším aj vietnamská armáda má jednotky špecializované konkrétne na boj v džungli - vzhľadom na geografické podmienky je to pochopiteľné.

Napsal: 24/1/2009, 17:42
od wratnej
2 Haness: Mohl bych znát tvoje zdroje?

Napsal: 24/1/2009, 18:09
od Hans S.
Haness na Palbě už několik let nepůsobí, odpovědi na tuhle otázku se tedy nejspíše nedočkáš.

Napsal: 26/1/2009, 15:27
od Pátrač
Kupodivu se objevil. Jako správný militarista je zamaskován.

Samotného by mě to zajímalo. O speciálních jednotkách je vždy málo opravdu kvalitních zdrojů. Takže třeba nám záložník odpoví. Nebo už je třeba znovu v aktivní službě.

Napsal: 26/1/2009, 16:53
od Haness
601. SOG, 4.BRN .. ..

Napsal: 26/1/2009, 16:57
od Haness
Je to z předpisu US ARMY, přímé číslo bohužel nevím, ale stačí hledat mezi APP.

Napsal: 26/1/2009, 17:46
od Pátrač
Tak to se nedá nic dělat. Škoda, rád bych si početl. Já pracuji s ČSLA a tak většina dat je už poměrně volná a není žádný stres s jejich úžíváním.

Napsal: 26/1/2009, 18:21
od Haness
Jestli pracuješ s ČSLA tak to určitě znáš třeba Zákly, Vševojsky a tak....Voják je povinen :D

Řada věcí je naprosto stejných i v dnešních záklech, většina námětů na tento článek šla z té diplomky.

Jsem rád že jsi se ozval u tématu odstřelovačů, dal jsi mi pohon do motorů pro napsání seriálu článků :wink:

Napsal: 26/1/2009, 18:27
od Pátrač
Mám za sebou více než 15 let aktivní služby. Takže rozumím , což neznamená že mi to není líto. Škoda, že nevím kolik předpisů platných do roku 1990 než byla ČSLA zrušená platí ještě i dnes. Mám pocit, že bych možná i divil.

Dal jsem Ti inspiraci? Ale nepovídej, to bylo dávno v Tobě jen se to potřebovalo probrat.

Napsal: 26/1/2009, 19:26
od Haness
Myslím že by jsi se hodně moc divil kolik jich je stále platných, resp. věci jež jsou přepsané ze starých záklů.