•   Portál
      Obsah fóra
      Album
      Wiki




  •   OZNÁMENÍ A JINÉ
      Náměty
      Filmy, knihy
      Fikce, dohady
      Hospoda
      Vtipy, citáty


      LIDÉ, MILITÁRIE
      Osobnosti, příběhy
      Vyznamenání
      Uniformy
      Zločiny, Holocaust
      Ostatní
      BOJIŠTĚ WW2
      Západní fronta
      Východní fronta
      Středomoří
      Dálný Východ
      Komplexně


      EPOCHY
      Starověk
      Středověk
      Novověk
      WW1
      Po roce 1945
      ARMÁDY 1918-1945
      Německo   Británie
      USA   SSSR
      Itálie   Francie
      Japonsko
      Československo
      Ostatní

      ZÁBAVA, AKCE
      Bazar
      Spolky, akce
      Hry
      Modelařina
    TOPlist
      ARMÁDY 1945-200?
      SSSR-Rusko
      USA   NATO
      Varšavská smlouva
      ČSSR, ČSR
      Jaderné zbraně
      Ostatní




  •   LETECTVO
      Luftwaffe
      RAF
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      Československo
      NATO
      Švédsko
      Válka ve vzduchu
      NÁMOŘNICTVO
      Kriegsmarine
      Royal Navy
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      Ostatní, ponorky
      Válka v Atlantiku
      Válka ve Středomoří
      Válka v Pacifiku
      Válka v Ind. oceánu
      TANKY, VOJSKO
      Německo   Tanky
      Zbraně   Pušky
      Waffen SS
      Velká Británie
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      ČSR   poválečné
      Ostatní   NATO
      Varšavská smlouva
      SPECIÁLNÍ ZBRANĚ
      Wunderwaffen
      Tajné zbraně
      Rusko - PVOS
      Rakety, jaderné
      a kosmické zbraně




  •   Wiki




  •   Album
      Galerie
      Forumfoto



  • Portál     Obsah fóra     Články     Album     Forumfoto     Galerie     Chat     Nová témata     Nepřečtené     Bez odpovědí     Aktivní témata     RSS    
  • Dolů
  • Obsah fóra ‹ ARMÁDY A UDÁLOSTI PO ROCE 1945 ‹ Státy NATO mimo USA ‹ Speciální jednotky
  • Změnit velikost textu
  • Verze pro tisk
  • Novinky
  • FAQ
  • Chat
  • Registrovat
  • Přihlásit se

Výzbroj speciálních jednotek III. část

SAS, SGS9...
Napsat komentář
Příspěvků: 2 • Stránka 1 z 1

Výzbroj speciálních jednotek III. část

Příspěvekod Haness » 20/5/2006, 11:29


Dříve než začnu popisovat jednotlivé druhy upgradů na zbraně sj. Popíšu vůbec možnosti jak je připevnit.

R.I.S. systém

Na tento systém přišli v USA, jedná se o vroubkovanou lištu, tvaru asi jako je hradba. Na tento systém se začali později orientovat všichni výrobci zbraní nejen v USA, ale i třeba v Německu, Itálii, nebo Velké Británii. Jde o jakýsi mezinárodní připevňovací systém, jeho výhodou je to že není určen jen pro připevnění jednoho druhu doplňků, třeba kolimátoru. Výrobci už se také nemusí tak moc zaobírat tím aby vyráběli mnoho různých držáků pro připevnění třeba kolimátorů na různé zbraně. Teď už vyrobí jen jeden základní který sedí na R.I.S. lišty. Samozřejmě že lišty R.I.S. nemají všechny zbraně. Jejich princip je velice jednoduchý, stejný vroubek jako je na liště na zbrani je i na úchytu daného upgradu, tento úchyt se potom na zbraň velice jednoduše z boku na lištu na zbrani nasune. Drží velice pevně pže to není jenom plast, ale také některé části železné s gumovou svorkou která nedovoluje ani minimální pohyb dané věci – což by třeba u kolimátoru byl hodně velký problém. R.I.S. lišty slouží pro připevnění všeho na co se vyrobí držáky a to ať už to jsou kolimátory, svítilny, laserová ukazovátka, pomocné ručky, bočnice krytu hlavní (M4,M16), granátomety, stínítka pro kolimátory a další. To je ta výhoda, R.I.S. lišty se u některých zbraní nachází jen na důležitých místech, třeba U G36 jsou jen na zadní části v místech kde bývá kolimátor a ze všech stran vepředu kde bývá svítilna, ukazovátko a jiné taktické věci.
Na druhou stranu jsou zbraně u kterých jsou lišty R.I.S. po celé jejich délce a to je třeba M4, nebo M16A2. Lišty najdete na těchto zbraní jak vzadu, pod ručkou která je standardně připevněna na této liště a místo které se připevňují kolimátory, nebo optiky. Další jsou po celé délce hlavně, odstraněním bočních krytek se dají na zbraň připevnit velice různé věci. Tak jak je to vidět na fotce u II. části článku.

Ruské zbraně se na tento systém nepřipojili z hlediska toho, že jsou velice stejné a proto se na ně vytvořilo málo druhů upgradů co se týká optik. Jejich držadla jsou stejná a proto není potřeba vytvářet něco jako je R.I.S. Z pravidla se na zbraně typu AK připevňuje optika nasunutím na 2 podélné drážky nad spouští, optika se potom ještě zajistí svorkou která se vsune malým drátkem k oku spouště. Granátomety mají také svůj úchyt který je shodný pro všechny zbraně AK. Svítilny a laserová ukazovátka jsem na ruských zbraních ještě neviděl, ale viděl jsem svorku která sloužila pro připevnění svítilny do předhlavní tak, že se zacvakla klolem celého průměru a na konec se lehce zasunula svítilna. O laserových ukazovátkách na zbraních Kalashnikov jsem neslyšel vůbec.

Kolimátory

Kolimátory jsou optické zaměřovače které se ovšem liší od klasických optik! A to tak že ukazují pouze hrubý bod střelby, nelze se tedy stoprocentně spoléhat že daná kulka trefí přímo určený prostor. Je to takový hrubý zaměřovač.
Existují a jsou vyráběny dva druhy kolimátorů – tubusový a průhledový. Už podle názvu každému, nebo většině dojde jak asi budou vypadat. Tubusový kolimátor je malá optika, trubička která je jako klasická, akorát že kraťoučká. Její výhody jsou v tom že může být snadněji odstíněná a může mít větší zvětšení.
Průhledový kolimátor je malý obdelník ze kterého na konci vystupuje sklíčko průzoru.
Oba druhy kolimátorů jdou stranově, výškově a dálkově seřizovat tak aby byla efektivita palby co nejlepší a hlavně nejpřesnější. Příklad je tedy následující, střelec si určí dálku třeba 75 metrů, seřídí si na ni kolimátor a zastřílí ho tak že zbraň má minimální odchylku na tuto vzdálenost. Ovšem kolimátor lze seřídit i tak že si střelec může být naprosto jictý že trefí přímo bod do kterého míří, i to jde.

Kolimátory se vyrábějí se dvěma základními druhy středů – RED DOT a RED CIRCLE. Red dot je tlustá, vyplněná červená tečka, Red circle je velké červená kolečka, vlastně tečka která není vyplněná. Vyrábí se i pak různé další druhy středů jako je hrubý kříž, neúplný kříž a podobně.
Kolimátory lze i odstínit proti slunci a to tak že se otočí kolečkem které zvětší úhel clony kterou mají kolimátory zabudovanou.
Koliátory nepoužívají jenom vojenští střelci, je to oblíbená věc používaná třeba při sportovní nebo lovecké střelbě. Bylo údajně zjištěno, že s kolimátorem je rychlost se kterou střelec zamíří až o 60% větší, než při míření klasickými pevnými mířidly. Kolimátory lze osadit i pistole. Kvalitní průhledové kolimátory jsou vyráběny i v ČR a jsou to kolimátory OKO, ty používá jak policie, tak AČR, jsou nimi osazeny třeba samopaly vz. 58, nebo Škorpiony vězeňské služby. Kolimátory mohou být u M4 upevněny i na R.I.S. liště nad hlavní, tak že ho střelec nemá přímo před očima, ale dále.

Svítilny

Svítilny jsou celkem podstatnou věcí pro zbraně sj. Jak je vidět třeba u SWATU tak žádná z jejich zbraní není bez svítilny. Svítilny se obvykle dávají do předních částí zbraní přímo k hlavni. Svítilny jsou ke zbrani většinou připevněni nějakou svorkou která umožňuje i jejich stavitelnost. Další možností je lišta R.I.S. na tu se připevní držátko svítilny a do tohoto držátka poté i svítilna kterou je mnohdy možné i stranově seřizovat.
Svítilny jsou různých druhů a různé síly, některé jednotky raději používají svítilny s menší silou světla aby jejich vojáci nebyli tak hodně vidět. Jiné zase rády používají silné svítilny, je to z různých důvodů, některé užívají silné svítilny i z důvodu oslnění nebezpečných osob, prý jde i o psychologickou podstatu. Silné svítilny používá třeba opět SWAT.
Svítilny na zbraních se připevňují většinou před spoušť. Tady není žádná R.I.S. lišta. Svítilny se na zbraně musí připevňovat držáky od výrobců zbraní kteří je sami vyrábějí. Dobrým příkladem je pistole Glock, na tu se vyrábí skutečně velké množství druhů svítilen – silné, slabé, se zabudovaným laserovým ukazovátkem.
Na pistoli M1911 se vyrábí variabilní svítilna, která lze v případě potřeba z držáku vyjmout a je z ní normální baterka.

Laserová ukazovátka

Tak tato věc není na zbraních moc obvyklá, má ji jen málo jednotek. Je pravda, že tečka laseru není na dálku vůbec viditelná takže asi proto. Ukazovátka mají mnoho způsobů připevnění. Nejčastější je však svorkové připevnění do těsné blízkosti hlavně tak aby bylo co nejpřesnější, v případě těchto svorek lze ukazovátka také nastavovat tak, aby byla co nejpřesnější.
Ukazovátka se z pravidla málo montují na zbraně jako jsou útočné pušky, nehodí se totiž pro boj na velké vzdálenosti. Jsou proto montována především na samopaly, nebo pistole.
Pozor, jsou ale používána velice silná ukazovátka která se montují na zbraně dalekého dosahu, tedy odstřelovací pušky. Takováto ukazovátka mají dvojí činnost – jednak ukazují point cíle a jednak určují vzdálenost, jsou to tedy i laserové dálkoměry. Další obvyklou možností jak laserová ukazovátka připevnit je na kolimátory. Mnohé kolimátory jsou proto speciálně uzpůsobeny, příkladem je třeba tubusový kolimátor Acog určený primárně pro pušky M4, tento kolimátor zvětšuje 4x a na jeho pravé, horní straně je násuvná trubička pro laserové ukazovátko. Hodně dobře je to vidět ve hře Delta Force: Black Hawk Down.
Další příslušenství

Jako další lze na zbraně přidělat různé ručky které zlepšují její držení, to je vidět třeba na M4-kách, na mnohých bývá přidělána ručka na spodní R.I.S. liště. Další mohou být přidělána stínítka pro kolimátory to je takové nestandardní příslušenství které používá velice málo jednotek.
Některé jednotky používají i na své zbraně M4 tlumiče, to je další příslušenství. Nemluvě o střenkách, poduškách, opěrkách a dalším příslušenství, zbraně lze vybavit skutečně velice různorodě, o speciálních jednotkách nemluvě, ty své zbraně dovybavují skutečně hodně.

Asi nepotěším Michana který chtěl ty náboje, bohužel se mi to nevleze do jednoho článku, je toho strašně moc, proto to dám do dalšího. V tom už by konečně měly být i ty CS-plyny, flashbangy a další přídavné pomůcky. Taky ty techniky jednotek a druhy munice pro danou akci :wink:

Obrázek
remington 870 mcs

Obrázek
zaměřovač ACOG

Obrázek
kolimátor OKO - průhledový
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
 
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 21:16
Bydliště: Brno
Nahoru

Příspěvekod Haness » 20/5/2006, 11:39


Kolimátory Acog 4x na různých zbraních ZDE

je tam dobře vidět M4 s kolimátorem který je nasazený na liště nad závěrem, bokovnice, MP5, M16A2 a puška Steyr

Přidávám "fotku" cílů v kolimátorech - Red Dot a Red Circle, hlavně do mě nerýpejte že to není přesně ve středu, dělal sem to v kreslení. Na to aby jste viděli jak to vypadá to stačí.

Obrázek
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
 
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 21:16
Bydliště: Brno
Nahoru


Napsat komentář
Příspěvků: 2 • Stránka 1 z 1

Zpět na Speciální jednotky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

  • Nahoru
  • Portál » Obsah fóra
  • Tým • Smazat všechny cookies z fóra • Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz
Portal by phpBB3 Portal © phpBB Türkiye