Paprskové zbraně 3. tisíciletí ?

technologie,historie,současnost
950
praporčík
praporčík
Příspěvky: 318
Registrován: 3/6/2010, 18:43
Bydliště: Kolín

Paprskové zbraně 3. tisíciletí ?

Příspěvek od 950 »

Asi před osmi lety jsem četl v časopisu EPOCHA, že v USA existují 3 projekty a to:

Shiva
Nejmohutnější laserové dělo stojící v Livermore na předměstí San Francisca. Tato věcička prý umí za 0,000 000 000 1 sekundy vyslat 20 laserových paprsků na cíl o velikosti zrnka písku. Jeho energetický výkon prý činí 26 MW. Při ničení raketm hlavic a pum by se jejich materiál v mžiku vypařil při teplotě několika miliónů °C.

Tantalos
Vznikl na University of Wisconsin. Je to urychlovač elektronů až téměř na hranici rychlosti světla. Urychlené částice vydávají zvláštní namodralé světlo zv. synchronní záření. Toto záření je prý mnohem tvrdší než libovolně vysoká dávka rentgenových paprsků. Proniká i molekuklární a atomovou strukturou plynů a hmoty, zviditelňuje a odhaluje strukturu hmoty až k jejím atomovým částicím.

Aladin
Vznikl v Brookhaven National Laboratory u New Yorku. Jeho paprsky jsou prý 100x silnější než z Tantala a odhalují tajemství hmoty i za hranice atomových částic. Ta věcička má sloužit k rozložení hmoty na atomy a k jejich teleportaci pomocí paprsku jinam, kde má dojít k jejímu opětnému složení do původní podoby a to vše při rychlosti světla. Prostě takový Startreck. Ví o tom někdo něco?
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

950: Pokiaľ ťa zaujma vývoj energetických zbraní skús si pozrieť
History Channel That's Impossible S01E05 Death Rays & Energy Weapons
Na fórum už neprispievam, smerujte svoje nezmysli na ostatných členov fóra...
(Tech channel) youtube.com/user/IonorRea
(Satire channel) youtube.com/channel/UCjS5hvJT-No5zoxPKdX1qCA
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

Ionor > to bych taky rad videl, jenze kde to sezenu? :)

950 > To co pises je sice hodne v pozadi zaloznene na skutecnosti, ale interpretovane tak ze vysledek nema s realitou nic spolecneho.

Napr. Lasery jako SHIVA, NOVA, NIF, LML skutecne existuji, skutecne jsou extremne vykone (ale 26MW neni extremni vykon, ty ultrakratke komprimovane pulzy maji vykon v radech TW (tj o 6 radu vyse)), skutecne se zkladaji z nekolika nezavislych laseru ktere se soustradi na terc velikosti zrnka pisku a zahreji ho na stovky milionu °C. Jenze pravdou taky je ze
1)To zarizeni je sakra velke, tohle je kousek http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... er_Bay.jpg a pro vojenske vyuziti dost nevhodne
2)Pulz i tech nejvetsich jeste nedosahl energie ani 1 Mega Joule (tj. mene ze pechotni granat)
3)Jednotlive vystrely se pripravuji dlouhou dobu atd.

pokud te to zajima je dobre se podivat sem
https://lasers.llnl.gov/multimedia/phot ... laser_beam

Lasery s volnymi elektrony se taky pouzivaji a taky je pravda ze jsou schopny vyzarovat tvrde (vysokofrekvnenci, kratkovlne) svetlo, a pouzivaji se tak k mikroskopii. Ale to nema s vojenskou aplikaci mnoho spolecneho.

Vojenske potreby co se tyce laseru spocivaji uplne nekde jinde
1)Musi to byt male, mobilni a pohotove
2)Musi to mit dostatek energie za rozumnou cenu (predevsim jsou problem naklady na chladici system, protoze treba ten NIF ma jen asi 2% ucinost)
3)Musi to byt mozne fokusovat na pohybujici se cil na dlouhou vzdalenost v sirokem rozsahu povetrnostnich podminek.

To je taky videt na skutecnych vojenskych laserech
http://en.wikipedia.org/wiki/Tactical_High_Energy_Laser
http://www.airborne-laser.com/how_does_it_work.php


Vlastne uvazuju ze o vojenskych laserech napisu clanek, protoze to je vedle chemie druha oblast ktere ruzumim lepe nez vetsina lidi tady (samozdrejme tomu tady nekdo muze rozumet jeste lip - treba Ionor?)
950
praporčík
praporčík
Příspěvky: 318
Registrován: 3/6/2010, 18:43
Bydliště: Kolín

Příspěvek od 950 »

Asija:
Já to celé jen interpretoval z toho časopisu a tázal se, co o tom kdo ví. Tohle není moje parketa. Právě proto jsem to předhodil, že se toho znalejší jako ty chytí. Je mi jasné, že v dnešním vojenství se laser užívá spíše k měření vzdálenosti, navádění raket, zaměřování ručních a třeba i tankových zbraní atp. Vím, že Amíci mají laserové dělo na Boeingu i na několika pozemních stanicích kvůli protiraketové obraně, ale že je to de fakto ve stádiu pokusů. Když ještě žil můj strýc, který pracoval v USA u Western Electric jako jeden z vývojářů, prozradil mi jen tolik, že někdy počátkem 80. let pracovali na možnosti spojení pod vodou plující ponorky skrze laserový paprsek s komunikačním satelitem (nevím jak nyní, ale tehdy musela být na hladinu vypuštěna bójka na koaxiálu s anténou, aby byla komunikace uskutečnitelná, čímž se však ponorka vystavovala možnosti odhalení nepřátelským satelitem). S tím laserovým paprskem však byl problém v tom, že voda jej láme, takže záleželo nejen na hloubce ponoření ponorky, ale i na slanosti moře a jeho teplotě, protože to všechno hraje u lomu paprsku velkou roli. Jinak jak říkám, tohle není má parketa, jen jsem doufal, že se něco víc dozvím od povolanějších.
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

Na fórum už neprispievam, smerujte svoje nezmysli na ostatných členov fóra...
(Tech channel) youtube.com/user/IonorRea
(Satire channel) youtube.com/channel/UCjS5hvJT-No5zoxPKdX1qCA
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

Sem by se asi mela presunout pripadna diskuze o smysluplnosti Hard-kill obranych laserovych systemu

Ionor nedavno prosazoval predstavu 1 Mega Watt diodoveho laseru pro ochranu tanku.
Snazil jsem se dohladat nejake info o vykonych diodovych laserech, a presne jak jsem cekal (a jak jsem se ucil asi pred 4mi lety) jedna se budto
a) pouze o baterie diodovych laseru pouzivanych k buzeni pevnolatkovych laseru (zde je problem ze diodovy laser ma sice ~80% ucinost, ale jim buzeny pevnolatkovy uz jenom max ~20%)
b) o pulzni diodove lasery s Q-switchem a mode lockingem ktere davaji tak vysoky PULZNI vykon klidne i z laseroveho ukazovatka, ale jen diky tomu ze deka pulzu je v radech ~nanosekund

nenesel jsem zatim nic o diodovem laseru ktery by daval treba jen 1kW vykonu v kvazikontinualnim rezimu (tj. rekneme alepson po dobu 1sekundy)
a zaroven poskytoval svazek s malou divergenci ktery by bylo mozne na cil fokusovat

Aby laser mohl mit malou divergenci potrebuje 2 veci
1) Vystupni aperturu vyrazne vetsi nez vlnova delka, jinak svetlo z laseru difraktuje
2) Velky pomer delka aktivniho prostredi vuci sirce rezonatoru (aspect ratio) jinak se zesiluji i mody (resp. paprsky) ktere jsou sikmo

ani jedno laserove diody nemaji.

Tady je priklad kde se snazili diodovy laser optimalizovat pro prenos energie na vetsi vzdalenost
http://www.optoiq.com/index/photonics-t ... ition.html
uvedomte si ze rozbihavost ~30mrad opovida 3m prurezu svazku ve 100m
dokonce i idelani rozbohavost 6mrad je 0.6m spot ve 100m. Takove svetlo neni dost intanzivni na sestreleni rakety.

U klasickych laserovych diod fungujicich z hrany (kterimi se budi pevnolatkove lasery a jejichz baterie maji nejvetsi vykony) je hlavni problem s velikosti apertury. To je sice mozne resit cylidrickou cockou ktera svetlo z apertury fokusuje (diky tomu jde udelat laserove ukazovatko) ale je potreba 1 cocka pro jednu aperturu. Nejde udelat cocka zobrazujici vice bodovych apertur do nekonecna = cocka s vice ohnizky.

U u laserovych diod sviticich z plochy je zase problem pomerem delky (~1micron) a sirky aktivniho prostredi (plocha waferu). To jde sice resit nanesenim antireflexni vrstvy a umistenim druheho zrcala rezonaotru do vetsi vzdalnosti, ale pak se stava laser docela velky.
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

asija: podľa posledného ATM vyznieva, že Raytheon vyvynul pred rokom 2002 solid state laser o výkone 2,65kW, keď ho demonštroval na získanie kontraktu. Ďalšie informácie sa limitujú na požiadavky ktoré mali v rámci udeleného kontraktu dosiahnuť. F-35B vraj môže produkovať 20000kW výkonu cez hriadeľ zdvihového ventilátoru, elektrické rozvody zvládajú 140kW a nasadiť laser by do neho chceli okolo roku 2025 s požadovaným výstupným výkonom 25kW.

Pre ochranu tanku kde terén a malé vzdialenosti na ktorých sú tanky vystavené útoku RPGčiek, ale šance pre pársekundové opaľovanie laserom veľmi nedávajú takže tam treba vyšší výkon.

PS: tu máš niečo ohľadom výsledkov vývoja elektrických laserov vo vojenskom sektore, nevyzerá, že by to bol blud, ale ponechám na posúdenie:
http://www.optoiq.com/index/photonics-t ... -mark.html

Snaď k tomu dodáš vlastný rozbor na základe svojích technických znalostí, mne to proste ako nerealne o tú dekádu alebo dve nepríde.
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

jj. solid state lasery s velkym vykonem existuji a budi se diodami, je ale potreba dusledne rozlisovat solid state laser (mysli se s obvykle Nd:YAG nebo Nd:Sklo) buzeny opticky laserovou diodou, a samotnou laserovou diodu. Hlavni rozdil je v te ucinosti (viz. tebou linkovany clanek - ucinost ~20% ). Jednak kvuli spotrebe, ale predevsim kvuli chlazeni - ono je dost velky problem takovy laser po delsi dobu chladit a zaroven ho udelat kompaktni. U nejvetsich takovych laseru se to resi tak ze aktivni prostredi je tvorene deskami mezi kterymi prochazi chladici kapalina.

v radu 1 az nekolik KW jsou myslim realizovane i vlaknove lasery buzene diodami, a dokonce se i pouzivaji v prumyslu k rezani / svarovani kde nahrazuji CO2 lasery. Vetsi vykon v jednom vlakne ale uz byt nemuze (jednak kvule hustote vykonu / intenzite el-mag pole ktera by udelal elektricky pruraz dielektrika, a jednak kvuli tomu ze pak uz by nastala rovnovaha mezi excitovanymi stavy a volnymi fotony)

Prave ze me zaujalo kdyz si rikal ze by ten laser byl ciste diodovy. Tzn. 80% ucinost, a velice kompaktni. Neco takoveho by bylo naprosto coool. Premyslel sem jak by to slo realizovat.
- Hlavni problem je v tom aby se dosahlo male divergence z tak maleho aktivniho prostredi. To vyzaduje pouzit interferenci jednotlivych laserovych diod v matici, a to zase vyzaduje aby byly sfazovane. Ale v principu je to mozne, hlavne za pouziti fotonickych krystalu resp. tlustych interferencnich mrizek ktere dovoluji propagaci svela pouze v definovanych smerech. O to jo prave ucel velkych rezonatoru u klasickych solid state laseru ze jsou stabilni (zesiluji) pouze pro mody (potazmo papsky) sirici podel osy a tlumi mody sirici se sikmo. Fotonicky krystal muze tohle udelat na celkem mikroskopicke urovni a zarovane sfazovat jednotlive laserove diody mezi sebou. V okamziku kdy budou vsechny laserove diody vzajmene sfazovane (koherentni) budou se chovat jako jeden velky laser, a nebude platit omezeni pro aperturu kazde znich.

jak dik za info o tom elektrickem prikonu. Tzn. da se pocitat
Tank M1A1: 1MW
Vrtulnik AH-64 Apache: 3,2MW
F-35: 20MW

Docela by to chtelo odhadnout jaky laser resp doba ozareni je potreba, uvazoval sem napr. taktko pro sestrelni delostreleckeho projektilu
Plocha ohnizka (5x5cm), 1 cm hlinikovy plast = 67g materialu, potreba zahrat na 400°C aby doslo ke zniceni => 24kJ tepla predaneho cili, Reflektivita ~0.9 => 240kJ energie laseru
to je docela optimisticke, stacolo by ozarovat 1s 250kW laserem
(samozdrejme vstupni paramtery jsou jen tak nahozene pro predstavu)

U te ochrany tanku by sice bylo potreba vyzsiho vykonu, ale spickovy vykon u laseru neni az takovy problem, jako spise kontinualni vykon (chlazeni). Na druhou stranu by se tady dalo asi skutecne pouzit ti tech ovycejnych laserovych diod, .... pokud by si sestreloval rakety vzdalene jen par metru, tak by ti rozbihavost diodovych laseru nemusela delat problem.

jo tohle asi cetl? Je tu i priklad vlaknoveho diodami buzeneho laseru (pry) pouzitelneho pro ochranu lodi
http://www.ausairpower.net/APA-DEW-HEL-Analysis.html
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

asija: tak mě napadá, když si počítal tu energii nutnou na zničení dělostřeleckého, počítal si i s rotací granátu? Když se nad tím zamyslíš, tak zasažená plocha na granátu je kroužek kolem dokola...

Taky by mě zajímalo, jestli a jak přesně fungovalo tohle...

Obrázek

Měla by to být osmiraná laserová pistole pro kosmonauty. Z roku 1984, na světlice...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

ohledne te energie - snad je videt ze je to hodne hruby odhad neslo mi o skutecnou hodnotu pro zniceni granatu ale o nejaky priklad pro predstavu o radu.

ad pistolka - zajimave, z obrazku tezko posoudit - ma to jmeno? Jak na svetlice?
Jinak bych cekal ze kdyby to fungovalo tak to bude CO2 gas dynamic laser kde nejaka pyropatrona vytvori dost vysoky gradient tlaku a laserove zareni se budi v rychle se chladicim CO2 tim ze dolni vibracni mody chladnou rychleji nez horni.
Nebo taky to muze byt nejaky flash svetlice (ktera vyviji UV podobne jako rtutova vybojka) a tim se pak budi nejaky krystal, treba Nd:YAG nebo Rubin normalne opticky.
Taky sem videl na netu jakousi gas-dynamic Laserovou pusku buzenou plutoniovou kapsli ktera se smichala s moderatorem. Ale to byl pry fake, nic takoveho pry ve skutecnosti neexistovalo.

tady nejake souvisejoci clanky

5.5 J pyrotechnically pumped Nd3+:Y3Al5O12 ceramic laser
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... 510073/pdf

Gas dynamic CO2 puska s plutoniovym zrojem tepla - asi fake, ale hlavu a patu to ma
http://www.defensereview.com/352003/TIS1.pdf

Hezky priklad explozi buzeneho laseru s nakresem pripominajicim delostrelecky granat
http://www.google.com/patents?hl=en&lr= ... PAT4099142
Naposledy upravil(a) asija dne 19/9/2010, 21:59, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

asija: odkazoval som ťa vtedy na nesprávny zdroj, mal som na mysli solid state nie semiconductor, každopádne aj to je elektrický laser, keď to pôjde namontovať na F-35, tak tanky sú isté, snaď len to chladenie bude asi krapet problematickejšie než 10km nad zemou v rýchlosti zvuku.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

asija píše:ad pistolka - zajimave, z obrazku tezko posoudit - ma to jmeno? Jak na svetlice?
vlastně o tom celkem nic nevím, ale podařilo se mi něco najít i tu na palbě...
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=150 ... 6ad1e3ad72
rabo píše:Je to mimo tento topic, ale možno ani tak nie:
Vyzerá to, že v ZSSR sa laserovými zbraňami zaoberali viac, ako seriózne.

http://www.ontoinfo.com/2007/07/31/russ ... stol-1984/
Alchymista píše:c-c-c, také čosi :shock:
A z textíku pod obrázkom vyplíva, prečo to má "klasický" zásobník - nábojnica obsahuje nejakú zábleskovú zlož (pyrotechnic flash bulb), ktorá slúži ako zdroj pre generovanie impulzu.
Pre ujasnenie - staršie typy laserov, napríklad rubínový - používali ako primárny zdroj budiaceho žiarenia zábleskové výbojky. Používa sa to dodnes pre niektoré výkonné lasery.
rabo píše:A čo je v celku zaujímavé, tak to, že pištoľ bola vyvinutá na Akadémii strategických raketových vojisk.
Link, co tam má rabo už bohužel nefunguje...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

asija píše:Gas dynamic CO2 puska s plutoniovym zrojem tepla - asi fake, ale hlavu a patu to ma
http://www.defensereview.com/352003/TIS1.pdf
S poloniovým zdrojom, nie plutoniovým...
S ohľadom na cenu polonia a jeho životnosť by to bolo pridrahé aj pre kozmonautov.
210Po má polčas 138,4 dňa - a dávka, ktorou otrávili Litvinenka (pár miligramov, možno i menej než miligram) by prišla údajne asi na 39 milionov dolárov (podľa WIKI: According to some estimates, the cost of the quantity of pure polonium-210 used to kill Litvinenko would be around £20 million (US$39 million). However, this estimation is based on retail prices of commercially available demonstration radiation sources with very small activities and cannot be considered as reasonable.). Skutočná cena polonia 210 sa nedá vlastne zistiť, odhady sú rôzne od desiatok tisíc po miliony dolárov za gram...
740 gramov 210Po v predpokladanej zbrani by teda stálo.... ehm, pravdepodobne na Zemi neexistuje dosť polónia 210 ani pre zhotovenie jediného takéhoto výmyslu - ročne sa vyrába len okolo 100 gramov polonia 210, a prakticky všetko v Rusku.
Ostatné dva stabilnejšie izotopy polónia, 208Po a 209Po sú na tento účel nepoužiteľné - produkujú príliš málo tepla, pretože ich polčasy rozpadu sú 2898 rokov a 103 rokov.

Teliesko z 1 gramu "kovového" polonia 210 sa zahrieva rádioaktívnym rozpadom na 450-500°C.
Mimochodom, poloniom 210 bol vyhrievaný aj vnútorný priestor ruských Lunochodov počas mesačných nocí.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

aha, zajimave, to sem o Poloniu vubec nevdel.

Nestacilo by i to plutonium? Nekde jsem cetl ze pulonium rozpustene v tezke vode (nebo jeste lepe treba v nejakem Deuterovanem uhlovodiku) je tak dobre moderovane ze se ten roztok zacne varit uz pri nekolikagramovych mnozstvich.

Nicmene, ono je to asi dost zbytecne, proc vytvaret spoustu odpadniho tepla kdyz clovek zrovna nestrili (ten poloniovy rozpad asi nejde regulovat vubec, a to plutonium jen docela pomalu). Prijde mi ze normalni spalovani nebo pyrotechnika jsou uplne dostacujici, nebo i vyhodnejsi (nekonecny zasobnik neni vetsinou az tak dulezity)
Uživatelský avatar
burunduk
vojín
vojín
Příspěvky: 12
Registrován: 4/3/2009, 20:12
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvek od burunduk »

K té pistoli pro kosmonauty: pravděpodobně jde o pevnolátkový laser typu |YAG:Nd nebo z Nd- skla, buzený místo klasickou Xe-výbojkou zábleskem pyrotechnické slože obsahující Zr. (To dává krom jiných i výraznou spektrální čáru 807 nm.) Je to dnes už zastaralé a nemůžu si vzpomenout na prameny - tipuju ruské. Výkon zřejmě nic moc, dostačující k (dočasnému?) oslepení protivníka nebo spíš přístrojů. Hodně u takových zařízení záleží na konstrukčním uspořádání.
To asija: UV záření působí degradaci YAGů. U diodových laserů obecně platí, že jejich svazek je silně rozbíhavý. Proto jen k buzení něčeho jiného.
Nestabilní rezonátory obecně dávají mnohem méně rozbíhavý svazek s potlačenými mody, jenom bych ho nerad seřizoval...Dost dlouho se používají konstrukce rezonátorů "mezi stabilním a nestabilním" za použití tzv. super-graded optiky.


Svobodu a demokracii všem naftovým pramenům!
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1871
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od El Diablo »

Zajímavé, to že jde laser budit pyrotechnickou složí sem netušil, i když vlastně proč ne. Připomíná mi to Scifi: Paprsky inženýra Garina Je to někdy z roku 1927!
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Ano, budenie laseru sa dá riešiť aj celkom bez použitia elektroniky.
Nie je zasa tak vzdialená doba, kedy sa napríklad vo fotobleskoch používali kyslíkom plnené "žiarovky" s horčíkovými pilinami (resp. "horčíkovou vatou"). To je tiež svojho druhu "pyropatrona" - a dá sa rôzne "vylepšiť", či už použitím iných oxidačných látok alebo palív. Horčík možno nahradiť titanom, zirkónom, hliníkom, kyslík zasa chlórom, fluorom, ich zmesami... alebo hoci hexafluorom uranu :-? .
Že sa to bežne nepoužíva, nie je až tak dôležité, dokonca nie je príliš dôležité ani to, že sa v tomto smere nerobí nejak intenzívny (alebo skôr verejne známy) výskum. Dôležité je, že aj takáto cesta "pohonu" laserového systému existuje...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

no jasne, ale proc vas tak bere zrovna to opticke buzeni, gasdynamicke nebo chemicke buzeni je ucine, overene, vykone proste super ;)
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

Aké sú momentálne výkonnostné limitácie?
Na fórum už neprispievam, smerujte svoje nezmysli na ostatných členov fóra...
(Tech channel) youtube.com/user/IonorRea
(Satire channel) youtube.com/channel/UCjS5hvJT-No5zoxPKdX1qCA
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Ionor - Netrúfam si povedať, nemám prehľad. Ale bude treba zvážiť osobitne parametre ako okamžitý výkon pulzu a celkovú energiu pulzu, dobu čerpania, trvanie pulzu... A zďaleka nie celý dosiahnuteľný rozsah sa dá využiť pre "vojenské" aplikácie, ktoré sú pre túto tému najzaujímavejšie.

asija - :D možno to bude aj tým, že optické budenie je tak nejak najjednoduchšie na pochopenie a predstavu. Tie ďalšie, a napríklad aj laser na voľných elektrónoch už tak jednoduché (na predstavivosť a možno i na pochopenie princípu) nie sú. To nie je výtka, to je proste konštatovanie.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Odpovědět

Zpět na „Jaderné a kosmické zbraně“