Družicové navigační systémy.

technologie,historie,současnost
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

http://www.sme.sk/c/5530846/rusko-vypus ... onass.html

Orignálnu správu som nenašiel (ani veľmi nehľadal), ale podľa textu to vyzerá že GLONASS je na tom celkom dobre. Inak používajú sa už nové družice Uragan-K alebo ešte stále Uragan-M?
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Podľa space40:
Tříose stabilizovaná družice typu Uragan-M <=Ураган-М> typové označení 11F654M <=11Ф654М>
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Podle plánů z jara má první Uragan K, jako testovací strtovat letos, jestli k tomu dojde nevím. První operační příští rok.

Bez dnešního strtu je stav od jarního startu následující
První rovina 7 družic, chybí tedy jedna
Druhá rovina 6, chybí dvě a jedna chodí jen na L1
Třetí rovina je plná a jsou tam dvě družice v reservě.

Dá se předpokládat, že letošní dva starty půjdou do první a druhé roviny a bude plno. Od jara systém chodí prakticky bez výpadků, což je novinka a vůbec se stav o hodně zlepšil.
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Družicové navigační systémy.

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

Trochu mi to pořád vrtá hlavou, tak se zkusím zeptat tady. Topic není úplně nejvhodnější, ale lepší než zakládat nový.
Včera ve 4:40 ráno letního času jsem vylezl z pelechu, "malá" volala. Po cestě zpátky do ložnice jsem se podíval z okna
a na obloze jsem viděl roj, cca 40 světýlek v přímce, přesné rozestupy. Pohybovali se od severo-západu na východ až
zmizeli za horizontem nad Prahou ve světelném smogu.

V minulosti jsem už družice ve formaci pozoroval několikrát - třeba dva, tři kusy pohromadě, ale nikdy v životě
jsem jich neviděl +- "40" v přesné formaci v řadě za sebou. Možná byly vidět protože to bylo před východem slunce
a byly tak na oběžné dráze osvětlené? Fakt haluz. Neví někdo, co to mohlo být za typy družic? v tomhle množství? :shock:
Zkoušel jsem to vyfotit na telefon - ale Xiaomi Radmi 9 :D možná by to z té fotky šlo vytáhnout přes SW úpravy. Zrcadlovku
s kvalitním objektivem jsem nestihl vytáhnout, zůstala v dílně. Trvalo to celé tak 60 vteřin.
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Družicové navigační systémy.

Příspěvek od Barrymore »

Družice Starlink. Vypouští jich vždycky hafec najednou. Byl to tenhle start https://www.youtube.com/watch?v=a15czI9B91c
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Družicové navigační systémy.

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

2 Barrymore :up: :lej:
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Družicové navigační systémy.

Příspěvek od kenavf »

On sa ten rozostup Starlinkov vypustených v jednej várke každý deň zväčšuje až ich postupne dostanú na im predurčené pozície.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Jaderné a kosmické zbraně“