Družicové navigační systémy.

technologie,historie,současnost
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

A můžeme začít uzavírat sázky, kdy GLONASS konečně nabyde operační způsobilost a přestane být demoverzí. Umístění všech satelitů na orbit je podmínkou nutnou, ne však postačující.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Navstar: 20.12.2007 startovala pod vojenským označením USA 199 na palubě rakety Delta druhá družice Navstar Block IIRM letos.

K dnešnímu dni má GPS na dráze 30 družic, 29 aktivních, jedna dočastně na údržbě. (není v tom pochopitelně ta z minulého týdne).

Glonass: Dnes 25.12.2007 v 22:32 MSK startvala z Bajkonuru NR Proton-K a uvedla na oběžnou dráhu tři družice Uragan-M. Jedná se o druhý letošní start. Start úspěšný, na stav družic je ještě brzy.
Takže beru spět svoje pesimistické řeči ze září. Je navíc téměř neuvěřitelné, že všechny tři družice z říjnového startu jsou již na svých místech a aktivní. Navíc došlo k přesunu jedné družice v třetí rovině na jiné místo. Takový fofr je více než neobvyklý. Dvě z říjnových družic byly zapnuty již měsíc po startu, poslední 4.12.

K dnešnímu dni má Glonass 18 družic. 13 aktivních, 2 jsou definitivně vypnuty a tři na údržbě. Jedna z nich pravděpodobně už nenaskočí (si myslím) a půjde taky zrušit. (nejsou v tom pochopitelně ty z dneška).
ObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Jo jo, každý si vypouští navigační družice jenom v Evropě se o tom pouze kecá.
Předpokládám že i Papua-Nová Guinea bude mít svůj vlastní funkční družicový navigační systém dřív než se EU dokáže domluvit na financování Galilea.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Jinak na zprávě o obojku s ruským navigačním systémem pro Putinova psa ( Putin ho pro svého - dnes již legendárního psa - černá labradorka Koni - chce) si vyhodnocuji, když velitelé ruských ozbrojených sil přispěchali s tím, že obojek s ruským navigačním systémem může Putin pro svého psa pořídit již v polovině roku 2008, že Rusko s navigačním systémem spěchá.
Myslím si tím, že ruský navigační systém - nezbytnost pro navádění zbraní, instalaci raket , dělostřelectva a dalších vojenských systémů, včetně PVOS, PVO A PRO, stejně jako pro zaměřování útočných zbraní, má být hotov i pro civilní sektor do poloviny roku 2008.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Alchyk opět OK a ď.
Jasně z toho plyne, že ruský navigační systém - pro potřebu armády - již operačně funguje a je plně zapojen.
ObrázekObrázekObrázek
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Alchymista

Citovaný článek je poněkud nepřesný protože GPS má vojenský mód v podstatě oddělený od civilního a ten v případě potřeby (citovaný Írák, např.) umí lokálně rozostřit. Nejedná se o vypnutí, to by totiž při stupni penetrace tohoto systému v civilní sféře znamenalo katastrofu. Je otázkou, jak to má zařízené GLONASS, tato schopnost totiž do velké míry určuje jeho civilní použitelnost. Potřebu za určitých okolností omezit nevojenské využití těchto systémů má totiž RF úplně stejnou jako USA či kterákoliv jiná země která je provozuje.


To Michan

Z článku jasně plyne jediné, sesmolil ho nepříliš informovaný novinář. Pro dosažení operační způsobilosti GLONASS nejenže chybí na orbitu ještě několik satelitů (což asi není velký problém dotáhnout do konce) ale i implementace této technologie v armádě RF (což je oříšek tvrdší). Údržba satelitního navigačního systému je velmi náročná, jednotlivé satelity se musí občas měnit, jsou zapotřebí komplikovaná pozemní podpůrná zařízení atd.. Roční náklady na udržení GPS v provozu činí asi 400 mil. dolarů. Takže obojek Putinova pejska neber tak vážně.........

Můj osobní názor: GLONASS jednou fungovat bude a bude přínosem. Můžeme nad pivem mudrovat zda bude dříve použitelný GLONASS nebo Galileo ale podstatné je to, že v dohledné době budou k disposici tři komerční satelitní navigační systémy což bude mít positivní dopad na cenu přijímačů a rozsah dostupných služeb.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

RAYTHON - přesně k takové reakci, jakou jsi udělal, mé poznámky směřovaly.
Nejsem odborník na elektro všeobecně ( především však, nejsem vůbec odborník na elektroniku), nesleduji si bohužel ani novinky ( fušuji více do historie). Věci, které zde mnozí odborníci napíší a řeknou - dobře i špatně - vyhodnocuji a diskuzí Vás odborníků si pokouším dělat jasno ( Předpokládám, že jsi labradorku Koni ode mne nevzal, že mám takový názor?).
Víte víc, jako odborníci v oblasti, a tak se i "špatnným tvrzením", vyhodnocením, snažím dozvědět od Vás více.
Někteří, jako redboy i Pege a alchyk tuto mou deformaci a neznalost nových věcí znají, tolerují jí a zárověň mě o nových věcech ( tím nejen mě), které okolo nás vznikají , vyvíjejí se - "informují".
Všimni si ve větách, které předkládám slůvek - myslím si - má být - může a dalších slov neurčítých - jsou určena pro odborníky. Splést mohlo, že jsem k větě -je systém zapojen ? - měl přidat ten otazník?
Taková dělba práce.
Děkuji Ti, že i ty jsi přispěl.
ObrázekObrázekObrázek
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

To Michan

Tvé historické články jsou velmi erudované a čtivě psané. Vietnam jsem si postahoval a strčil do pdf abych to měl pěkně pohromadě, těším se na Afghánistán.
Určitě jsem nechtěl být nějak arogantní či zpupný a pokud to tak vyznělo, omlouvám se.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ne ne v poho.
Jsem rád, že jsi tady a že je Vás tady pár fakt šikulů.
Afghanistán je od Pege již zde: http://www.palba.cz/viewforum.php?f=107
Naposledy upravil(a) michan dne 26/12/2007, 12:03, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

RAYTHEON píše: Můj osobní názor: GLONASS jednou fungovat bude a bude přínosem. Můžeme nad pivem mudrovat zda bude dříve použitelný GLONASS nebo Galileo ale podstatné je to, že v dohledné době budou k disposici tři komerční satelitní navigační systémy což bude mít positivní dopad na cenu přijímačů a rozsah dostupných služeb.
Tři možné komerční navigační systémy ještě neznamenají že se všechny "ujmou".

Konkrétně v případě Galilea by mně dost zajímalo jak chce Evropská unie donutit soukromé uživatel přejít od rozšířeného GPS na svůj systém.
Napadají mně dva způsoby, oba však nereálné. Buď se podbízet cenou a službami, což mi však vzhledem k obrovským nákladům přijde hodně nepravděpodobné, nebo to nařídit zákonem. A v tohle případě nechci slyšet ten řev jak uživatelů, tak i provozovatelů ostatních systémů.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Norad
V disciplíně "marketing" jsem naprostý laik. Ale určitě se odehraje zajímavý souboj o klienty a spíše to bude cestou cen a služeb než nějakou direktivou. V jedné oblasti ale asi GPS zůstane prim, postprocesing v geodezii. Pochybuji že by zbývající dva systémy dokázaly vybudovat a provozovat tak obludnou síť vysílačů korekcí (DGPS) jakou má dnes GPS.
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Ono totiž v Evropě se dělá všechno obráceně.
Ve státech si armáda vybudovala svůj systém za své peníze a pro civilní použití ho uvolnila prakticky až jako vyzkoušený a funkční. Sice byl uvolněn v podstatě zdarma, ale pořád je to primárně vojenský systém jehož civilní používání může být kdykoliv výrazně omezeno.
Naopak v Evropě bylo rozhodnuto že Galileo bude provozovat soukromé konsorcium (zřejmě žádná charitativní organizace) a teprve potom se začal hledat způsob využití. Problém je ale v tom, že navigační systémy armád evropských členů NATO (největších potenciálních zákazníků) už běhají na GPS a přechod na cokoliv jiného by byl hodně drahý. A podobné je to i civilním sektoru.

A s tím podbízením se cenou a kvalitou?
Myslíš jako když v ČR začínal Oskar? Tehdy to šlo, nasycenost trhu ještě nebyla taková jako dnes. Dovedeš si představit, že by v dnešních podmínkách vznikl čtvrtý mobilní operátor se zaměřením na hlasové služby. S tím, že si vybuduje vlastní síť vysílačů, vrazí do ní x miliard a zároveň se od počátku bude vnucovat kvalitou služeb :) a nízkou cenou :shock:??
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

GPS je primárne vojenský, Glonass tiež. Tretí vojenský systém si potichu pripravila Čína (v používaní je systém Beidou - je družicový, ale nie je globálny - so štyrmi? družicami na geostacionárnej dráhe a pripravuje sa systém Beidou-2/Compass, s družicami na geostacionárnej dráhe i na nízkej dráhe a ten má byť už globálny). Takže v hre budú najmenej štyria hráči, ale pritom pre troch z nich je komerčné využitie viacmenej "bokovka" a budú fungovať aj v prípade, že sa komerčne nepresadia.

Vysielače korekcií - zaujímavá otázka. Myslím, že ak bude vznikať ich sieť aj pre ďalšie systémy, bude mať skôr lokálny charakter - pre Glonass v Rusku, pre Galileo v Európe, pre prípadný čínsky systém v Číne. A inde vo svete podľa toho, ktorý systém sa kam rozšíri. Sieť GPS bude aj naďalej najväčšia a najrozšírenejšia a ostatné budú fungovať skôr ako miestne doplnky. Podobne prímače pre ostatné systémy budú vždy viacsystémové.

edit - upresnený systém Beidou
Naposledy upravil(a) Alchymista dne 26/12/2007, 17:16, celkem upraveno 2 x.
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Alchymista
Vysílače korekcí GPS pracují v pásmu 300 kHz (pokud chceš přesné info, jedině via email) a je to velmi složitá a komplikovaná záležitost. Tyto vysílače jsou velmi dobře použitelné (viz pracovní QRG) i ve velké části území RF (nejméně vše, co je západně od Uralu) takže není důvod to duplikovat. Jenže dnešní zájmy jsou za Uralem.......
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Ide skôr o to, že pre GPS toto dobre funguje v mierovej dobe, ale prinajmenšom v momente vážnej krízy je dobré mať takéto vysielače pre vlastný systém a pod vlastnou kontrolou (týka sa to samozrejme hlavne Ruska a Číny).

Systému korekcií nerozumiem, hoci princíp je zrejmý - stanica meria vlastnú polohu a vysiela "nejaké" opravy zmeranej polohy voči svojej skutočnej polohe.
Celkom ma prekvapilo, koľko tých vysielačov vlastne existuje - http://www.beaconworld.org.uk/files/wor ... qorder.pdf - čakal som, že ich bude podstatne menej.
Viac (laicky) na http://en.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System a http://en.wikipedia.org/wiki/Differential_GPS

Zdroje chýb GPS
Ionosferické efekty ± 5 metrov
Chyby efemeridy ± 2.5 metra
Chyby hodín na družici ± 2 metre
Viaccestná distorzia signálu ± meter
Troposferické efekty ± 0.5 metra
Numerické chyby ± 1 meter
Diferenciálny GPS dokáže účinne obmedziť prvé tri zdroje chýb (nie ale úplne vylúčiť). Chyba tiež narastá so vzdialenosťou od vysielača DGPS, bežne je 0,2-0,7m na 100km.
Pekne to vidieť na obrázkoch z http://www.effective-solutions.co.uk/dgps1.html
Vľavo bez DGPS, vpravo s použitím DGPS
Obrázek Obrázek
Výsledkom je, že chvíli merania je poloha upresnená s presnosťou cca 1-2 metre, na rozdiel od polohy bez DGPS, kde je chyba cca 10 metrov.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

norad píše:Ono totiž v Evropě se dělá všechno obráceně.
Tak, tak..... Jednak obráceně a jednak administrativně.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Mám jen jednoduchý dotaz - co nebo kdo zabrání vojákům odříznout nevojenské uživatele od použití vojenského systému?

Podle mě nadejde čas, kdy i GPS bude zpoplatněno. Pokud se pamatuji, již dříve byl systém pro "civilisty" rozladěn.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Alchymista

Opět ne zcela přesně. DGPS je placená služba, která umí GPS zpřesnit až na milimetry. Daň za tuto přesnost spočívá v tom, že není online, to ale pro geodetické aplikace nevadí. Relevantní data jsou k disposici druhý den ráno což pro zaměření bodů nedostupných pro klasické měření pomocí totálních stanic (např. zalesněné či složitě členěné pozemky) bohatě postačuje. Toto je nutno považovat za rozhodující aplikaci GPS v civilní sféře, turistické či automobilní navigační přístroje jsou vítanou pomůcku, která šetří čas a peníze, nicméně nemají natolik rozhodující vliv jako přesné měření zeměkoule pro potřeby majetkoprávní nebo stavební činnosti. Další systémy jako Galielo či Glonass budou komerčně tak úspěšné, jak se jim povede se trefit do potřeb uživatelů.


to Sa58

Odpověď je prostá, nikdo. Každý, kdo provozuje systém satelitní navigace tak činí proto, aby získal převahu nad případným protivníkem. Přeloženo do lidské řeči: v dobách míru a pohody je nutno umožnit využití tohoto systému co největšímu počtu uživatelů, v dobách války a nepohody je nutno umět tento systém překonfigurovat tak, aby sloužil jen pro ten účel, pro který byl stvořen. GPS je dnes složen ze dvou na sobě nepříliš souvisejících systémů (řečeno hodně zjednodušeně, Alchymista zajisté bude oponovat a jako obvykle zčásti správně), jak budou vypadat jeho konkurenti se můžeme zatím jen dohadovat.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Zase opět sem pustil kachnu, prostě automaticky sem označil jako nosnou raketu včerejšího startu Proton-K, ovšem pro puntičkáře je tu změna. Poprvé to byl Proton-M. Hold moje uniformita....
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Jaderné a kosmické zbraně“