Stavy mezikontinentálních řízených střel

technologie,historie,současnost
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Stavy mezikontinentálních řízených střel

Příspěvek od redboy »

Stavy Pozemních Mezikontinentálních Balistických ŘS.
Když mě michan žádal o přehled MBŘS ve výzbroji států, jejich zavedení do výzbroje…, tak sem slíbil, že na závěr to udělám formou přehledu. Hledal sem vhodné řešení a jelikož udělat takhle velký přehled do textu mi prostě nešlo, je tu jedna z možných variant. Excelovská tabulka jako jpg obrázek se mi jevila jako možná, takže zde to je:


Tabulka MBŘS ve výzbroji Spojených států a počet nesených hlavic.
Obrázek



Tabulka MBŘS Sovětského svazu a Ruska. Tady se to vzhledem k počtu na jeden obrázek nevešlo, takže hlavice zvlášť.

Obrázek
Obrázek

Nedělám si iluze, že je to zcela v pořádku, proto neberte počet jako číslo k 31.12. roku. I když by to tak mělo být, jistě se to mírně liší. Jednak se různí údaje, jednak je zavedení do bojové pohotovosti papírový jev. Především roky 2003-2006, kde nemám žádnou publikaci sem cucal z internetu.
Naposledy upravil(a) redboy dne 5/5/2007, 21:51, celkem upraveno 5 x.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Jistě bude zajímavé mít zde i porovnání obou aktérů studené války:

Graf počtu MBŘS:

Obrázek

A graf nesených bojových hlavic:

Obrázek


Týká se to pouze popsaných pozemních mezikontinentální balistických řízených střel stejně jako příspěvek nahoře.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Já na ruském netu narazil na tento údaj -Stav Ruských STRATEGICKÝCH SIL - počátek roku 2007:

Poč. r. 2007 Ruské STRATEGICKÉ SÍLY disponují 741 Strategickými nosiči schopných nést 3281 hlavic.


Raketová vojska strategického určení mají 489 raketových komplexů, schopných nést 1788 hlavic.


JENŽE, to není vše !!

Dále mají 12 ponorek - 6x Delta3 a 6x Delta4(pr.667 BDR/BDRM).

To je dalších 173raket které mohou nést 609 hlavic ( 83ks R-29R/SS-N-18 a 90 R-29RМ/SS-N-23 )

( 2 Delty-3 mají být vyřazeny, 3 Delty-4 jsou "v opravě" a 1 Tajfun pr.941 je také v opravě a plánuje se jeho přezbrojení na Bulavy)


Mezi strategické síly se počítají i bombardéry. Jsou to tyto:

Tu95MS6 - 32 ks - 6x CH-55/AS-15A - celkem 192 ks CH55

Tu95MS16- 32 ks - 16x CH-55/AS-15A - celkem 512 ks CH55

Tu160 - 15ks - 12x CH-55SM/AS-15B - celkem 180 ks CH55SM

Celkem 872 CH55.

Ve fázi dokončení je nový typ křídlaté rakety - zatím pod výrobním kodem CH 101(nejaderný) a CH 102(jaderný)
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

tebou napsané hodnoty v MBŘS jsou platné i ke konci roku 2006, čili to je stav i v mém grafu. Přesné počty jednotlivých typů sem uvedl v http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1952.

Úmyslně se zde nezmiňuji o ostatních nosičích strategické triády, jelikož to má navazovat jako doplněk k té sérii raket, co sem tu čmáral.


PS: Z těch novinek to vyhazuju já, tohle není článek, pouze příspěvek :)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Jasan - ber to jako doplněk. Třeba ty námořní jsou taky Balistické rakety a pro úplnost jsem do triády doplnil i letectvo.
Možná by bylo fér doplnit i stavy US námořních BR.

PS:
Na ten portál to vracím já,tak to tam nech. Je to zajímavé a velmi přehledné info, které na českém netu nemá příliš obdobu.Nejde tedy jenom o délku článku,ale i o informační hodnotu. Na portál to dávám kvůli RSS a indexům vyhledavačů. :wink:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Celý stav strategických sil by se tu hodil, ale roky mězi 2003-2005 bych nedal dohromady... asi.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Já narazil na tento údaj:

Z 18 vyrobených US ponorek OHIO je ve službě 14 . Každá nese 24 raket Trident II D5. Tj 336 raket s 2016 hlavicemi.
Tento stav je k datu leden/2006.

Toto celkem potvrzuje, že jde o aktuální stav:

http://www.tonyrogers.com/news/us_nucle ... s_2006.htm
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

No, pěkný odkaz, ale dlouhý. I zde je patrno, že tak úplně nemám v tom svém seznamu zcela pravdu.. no. je to problém, ty poslední 4 roky :(
ObrázekObrázek
N_Eser
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 127
Registrován: 2/12/2005, 23:13
Bydliště: Praha

Příspěvek od N_Eser »

Jen pro upřesnění ve službě jsou všechny (snad se nepletu), ale 4 sou předělaný na nosiče Tomahawků a jsou to tedy ponorky SSGN. Střely sou nainstalovány v prostoru po Tridentech v počtu 6kusu za raketu = 154 střel s plochou dráhou letu, což je úctihodné číslo.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Ano, u čtyř (USS Ohio, USS Michigan, USS Florida a USS Georgia) byly zkráceny odpalovací šachty a jsou přestavěny na nosiče Tomahawků a speciálních jednotek. Dvě jsou hotové Michigam se předává teď někdy a Georgia na podzim(?).
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Redboy, děkuji Ti, že jsi mě splnil mou osobní prosbu.
Myslím si, že pro představu to sem patří.
Lépe se doplňují rozpory do něčeho co je, než dohady o něčem, kde jsme neměli ani představu o základu.
To určitě Tvé tabulky plní.
Je z nich patrné, jaké stavy měly, v kterých letech, jednotlivé velmoci.
Řeknu rovnou ty stavy jsou děs a běs!
Pege díky za doplnění, že to ještě nebylo vše a upozornění na " Triádu".
Tvé tabulky redboy zde mají zásadní místo.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Tady je taky "jedna tabulka" ohledně stavu Jadených zbraní - tentokrát s údaji všech členů "jaderného klubu".Datovaná je březen/2006.

http://www.fas.org/nuke/guide/summary.htm

Co mi ale zejména zaujalo je stav hlavic u Rusů v sekci Theater Weapons - počet hlavic pro systém SA-10(S-300) - 600ks.

Nabízí se otázka, zda bylo s S-300 uvažováno opravdu POUZE jako s PL systémem. S jadernou hlavicí by mohli být použitelné i jako PR systém.
Jinak na ten údaj 600 hlavic jsem narazil i u Rusů ve stavu pro letošní rok.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Air Force
Příspěvky: 1
Registrován: 26/7/2007, 15:10

Příspěvek od Air Force »

Docela mě zaujali tonáže těch hlavic. Například mi přijde divný, aby Trident tahnul 475 kt hlavici, když i stará SS-12 nesla 1MT hlavici. Vždyť pod 1MT se snad ani nejedná o strategickou hlavici ?
And those who are prideful and refuse to bow down shall be laid low and made onto dust.
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

Tak tohle bude zajímavé -Bílý dům chce nové jaderné superzbraně - viz dnešní článek na http://aktualne.centrum.cz/.
Otázka pro odborníky i pro "prostý lid" Co na to asi řekne báťuška Putin ?
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

Air Force píše:Docela mě zaujali tonáže těch hlavic. Například mi přijde divný, aby Trident tahnul 475 kt hlavici, když i stará SS-12 nesla 1MT hlavici. Vždyť pod 1MT se snad ani nejedná o strategickou hlavici ?
A k čemu silnější? Zmiňované hlavice bohatě stačí na likvidaci celých menších měst. I stojící stavby se pak vlivem spadu stávají neobyvatelné.
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Změny v pozemních strategických MBŘS RVSN v roce 2007, stav k 31.12.2007:
75 raket R-36MUTTCh/M2 s 750 hlavicemi. Za letošek ubyla jedna, pravděpodobně v Dombarovském. Postupně zmizí všechny MUTTCh.
110 raket UR-100NUTTCh s 660 hlavicemi. Za letošek bylo vyřazeno 13 ŘS v Kozelsku.
213 raket RT-2PM Topols 213 hlavicemi. Z mizlo 30 ŘS, za letošek taky bylo zlikvidováno 9OZ ještě z loňska. Byla reformována divize v Kansku, respektive už jen poslední pluk.
48 raket RT-2PM2 Topol M s 48 hlavicemi v silech. Přibyly 4 rakety po rekonstrukci sil v Tatiščevu. Podle plánů z loňska sem to pochopil jako dokončení pátého pluku, ale jak to tak vypadá, až letos.
6 rakety RT-2PM2 Topol M s 6 hlavicemi na mobilních OZ. V prosinci byl uveden do bojové druhý oddíl prvního pluku v Tejkovu. I tady sem byl v dojmu, že bude dokončen i třetí oddíl. Opět až letos.

Celkem tedy je ve výzbroji 452 MBŘS s 1677 bojovými hlavicemi, což je pokles o 37 raket a 111 hlavic. Pokud nedojde k naplnění plánované výroby, bude problém splnit plánované počty. Osobně si myslím, že za tím jsou problémy ve Votkinském závodě.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Doplním aktuální stavy další části Strategických sil RF - SLBM k 1.1.2008(zřejmě ze stejného zdroje)

6 ponorek pr. 667BDR (Delta III) - 83ks R29R (SS-N-18) s 246 hlavicemi
6 ponorek pr. 667BDRM (Delta IV) - 90ks R29RM(SS-N-23) s 360 hlavicemi

2 ponorky Delta III čekají na vyřazení jakmile budou nahrazeny 1ks pr. 941 Dmitrij Donskyj (Typhoon) právě předělávaný na Bulavy a 1ks pr.955 Jurij Dolgorukij, který bude do bojové služby přijat letos a taktéž čeká na vybavení Bulavami.


U letetectva také žádná početní změna:
Tu95MS6 - 32 ks - 6x CH-55/AS-15A - celkem 192 ks CH55
Tu95MS16- 32 ks - 16x CH-55/AS-15A - celkem 512 ks CH55
Tu160 - 15ks - 12x CH-55SM/AS-15B - celkem 180 ks CH55SM
Celkem 872 CH55.


Já pro změnu ať počítám jak počítám, tak do smluvních plánovaných počtů 1800-2200 strategických hlavic jak Rusům tak USA ještě hodně hlavic přebývá.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Pegeucko píše:Já pro změnu ať počítám jak počítám, tak do smluvních plánovaných počtů 1800-2200 strategických hlavic jak Rusům tak USA ještě hodně hlavic přebývá.
Nepřebejvá. Zapomeň na START II a Moskevský protokol. Jediné, co oběma stranám omezuje strategické zbraně je SALT ze 70tých let a START I z roku 1991 a tam je limit 6000 hlavic a 1600 nosičů. Vše ostatní není závazné.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Stavy mezikontinentálních řízených střel

Příspěvek od Julesak »

Vykopávam teda dobre starú mŕtvolu :eek: ale vhodnejšie vlákno som nenašiel - viete niekto o nejakej verejne prístupnej databáze/stránke, kde sú evidované štarty balistických rakiet (ICBM, SLBM, ak by bolo aj menšie) :?:
Díky moc.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Odpovědět

Zpět na „Jaderné a kosmické zbraně“