Stránka 1 z 5

Jaderné zbraně – Vývoj a testy

PříspěvekNapsal: 7/9/2006, 21:08
od Pegeucko
Obrázek

Měl jsem v plánu pokračovat chronologicky v tématu Jaderné Zbraně,ale nyní se na CZ netu objevila poměrně slušně zpracovaná série na toto téma. Nemělo by tedy smysl pracovat na tomto tématu nějakou "druhou cestou", či sem na Palbu překopírovávat fragmenty této série.
Zatím tedy pro chronologii vývoje Jaderných zbraní hodím linky na tato témata a založím diskuzi o těchto záležitostech. Jinak bych rád upozornil na videodkazy jmenovitě v článku "Co dokáží nejstrašnější atomové bomby na světě: mizely ostrovy, vypařoval se beton" , kde je například videukázka vývoje,manipulace a exploze nejilnější odpálené jaderné zbraně - sovětské "Car Bomby"
V sekci Rusové zkoušeli bombu na civilistech je pojednání o tom,že nejen USA v Nevadě ale i sověti si udělali z vlastních lidí pokusné králíky.
Zajímavá je též spekulace o vlastnictví Jaderné zbraně nacisty.

Zde jsou tedy ony odkazy,doplněné o nějaké další z CZ netu,které mi měli původně sloužit jako podklady:


První jaderné „slunce“ vyšlo před 60 lety
http://technet.idnes.cz/prvni-jaderne-s ... byznys_vse

Co dokáží nejstrašnější atomové bomby na světě: mizely ostrovy, vypařoval se beton
http://technet.idnes.cz/co-dokazi-nejst ... chnika_NYV
A k Car Bombě ještě ZDE:
http://denik.hvezdarna.cz/2005/05/car-bomba.html

Jaderné zbraně: Testováno na lidech, zvířatech i Zemi
http://technet.idnes.cz/jaderne-zbrane- ... cktech_NYV

Rusové zkoušeli bombu na civilistech
http://zpravy.idnes.cz/zahranicni.asp?r ... anicni_pol
A k tomu ještě toto:
http://www.cs-magazin.com/2005-06/view. ... 050632.htm
a toto:
http://www.cibulka.net/petr/rservice.ph ... 2005041903

Nacisté měli jadernou bombu, tvrdí kniha
http://show.idnes.cz/show_aktual.asp?r= ... ratura_kot

A něco o projektu Manhattan
http://manhattan-projekt.navajo.cz/
http://www.rozhlas.cz/wwii/1945/_zprava/180289

50 let vodíkové pumy
http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/fyzik ... ent&cast=1

Jinak je v Galerii tématu Jaderné Zbraně věnováno celé Album - ZDE:
http://galerie.palba.cz/thumbnails.php?album=64

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: 7/9/2006, 22:08
od redboy
Teď sem se dokoukal na Spektru na "Velkou bombu Dr.Tellera" celkem pěkné mimo jiné rozhovory s Eduardem Tellerem... Ani ne moc propagandistické, teda snesitelně... dobré

PříspěvekNapsal: 8/9/2006, 17:36
od michan
Pege ď, já si podle toho řadil co znám, v čem jsem se mýlil a co jsem se jenom domníval, jo a zároveň co jsem zapoměl, že jsem zapoměl. Solidní chronologie.

PříspěvekNapsal: 8/9/2006, 18:07
od N_Eser
Vsechny ty veci o kterejch je na tech strankach se daj videt v dokumentu Trinity and beyond

PříspěvekNapsal: 8/9/2006, 22:11
od Pegeucko
N_Eser
Proto jsem to koncipoval takto. Nyní prošlo hodně TV dokumentů a třeba těm článkům na IDnes Palba nemůže konkurovat díky zatím malému prostoru videosekce(uvidímee, kolik se vybere na hosting). Linkovat to podle jejich vzoru by zase zavánělo "kopíráctvím".
Zas je to dobré téma,tak proč o něm nepokecat - zvolil jsem tedy "linkovací kompromis".

michan:
Historie vzniku a testů je za těmi odkazy velmi slušně pracovaná, jen mi tam ještě chybí kapitola "Atomoví špioni". Tu se ještě pokusím doplnit.

PříspěvekNapsal: 9/9/2006, 08:36
od redboy
Pegeucko píše:.................. třeba těm článkům na IDnes Palba nemůže konkurovat díky ..................................Tak to s Tebou hluboce nesouhlasím, článkům na iDnes může konkurovat cokoli, zcela cokoli, Palba zcela jistě.

PříspěvekNapsal: 9/9/2006, 14:07
od Pegeucko
to "článkům na IDnes Palba nemůže konkurovat" jsem měl na mysli PRÁVĚ tu videosekci.
Stejně tak překopírovávání linků na ty videa mi nepřišlo moc vhodné. Text jsem samozřejmě na mysli neměl, ale to shrnutí faktů je tam dost slušné, aby bylo třeba to tvořit "po novu" - zbytečně by to evokovalo srovnávání.

PříspěvekNapsal: 16/11/2006, 19:42
od Pegeucko

PříspěvekNapsal: 16/11/2006, 23:03
od Atlantis
Právě to druhé video pořád zpochybňuju. Je na něm jediný a dle mě ne moc průkazný záběr, na kterém je současně možná vtcholek at. hřibu a útočící vojáci. Jinak ani náhodou. Spíš propaganda.

PříspěvekNapsal: 17/11/2006, 01:12
od michan
Jiná věc - Historie - ani historici, po nch ani filmaiři - nikdo si na "Tu" hrůzu netroufl - co s tím vojensky - zničit svět - kousek nechat - kousek nechat - to jsem párkrát viděl.

PříspěvekNapsal: 17/11/2006, 11:31
od Atlantis
Číňani? Ti si troufnou na cokoliv...

Štúdia nárazu stíhača proti jadrovej elektrárni.

PříspěvekNapsal: 10/8/2007, 14:00
od Foxbat
Národné laboratórium Sandia v Novom Mexiku už dávnejšie obetovala a doteraz aj naďalej obetuje pre prospech vedeckých výskumov vyradené, ale funkčné lietadlá ako napríklad Phantom F-4D. Stroj o hmotnosti 42 000 libier narazil do bloku z armovaného betónu ( v hmotnosti milion libier) rýchlosťou 480 mil.v hod. Účelom bolo zistiť, aké následky by mal náraz lietadla do jadrového reaktoru. Zrychlenie na dráhe dlhej 2000 stôp zaistili štyri desiatky rakiet. Zrážku zaznamenávalo až 16 kamier a 10 telemetrických systémov inštalovaných v lietadle. Lietadlo sa rozpadlo na časti, z ktorých každú bolo možné odniesť v ruke, no preukázalo sa, že
súčasné jadrové elektrárne sú dostatočne odolné i proti leteckým haváriám alebo útokom kamikadze. Na stránke sú podrobné fotografie aj dlhý videozáznam z testu ešte klasickou kamerou, v detajloch z každej strany.
Laboratórium sa zaoberá skúšaním a testovaním rôznych techník a materiálov pre vojenské aj civilné využitie.
http://www.911review.com/errors/pentago ... ebris.html

Obrázek
F-4D pred koncom

PříspěvekNapsal: 19/9/2007, 19:57
od Foxbat
Armáda ČSSR rátala s jadrovými útokmi proti Západu!!!
http://www.sme.sk/c/3494508/Armada-CSSR ... apadu.html

PříspěvekNapsal: 19/9/2007, 20:08
od pinkolin
Foxbat píše:Armáda ČSSR rátala s jadrovými útokmi proti Západu!!!
http://www.sme.sk/c/3494508/Armada-CSSR ... apadu.html


To jsou jen spekulace jednoho pseudohistorika. Zas tolik nam rusove neverili :-).

PříspěvekNapsal: 11/2/2008, 13:52
od Pegeucko
Test 280mm "atomového" kanónu - r.1953

http://youtube.com/watch?v=9GQj-0bT2J0

PříspěvekNapsal: 11/2/2008, 22:54
od Milda
Pege, doufám, že když jsme přežili tu Studenou vojnu, tak tady ty i jiné moderní krámy uvidíme jen ve filmech. A jak píše můj kámoš-hudebník, ,,Džony Keš,, zpíval vždy bezva.

PříspěvekNapsal: 11/2/2008, 23:46
od Pegeucko
Milda:
Obávám se, že je to pouze zbožné přání. S koncem Studené války, kdy byl svět zdánlivě dvoubarevný(modro-rudý) nastupuje další etapa - "roztříštěné barevné spektrum".
Nastupují nový "jaderní hráči" a s nimi nové kolo "jaderné nejistoty". Aniž bych chtěl jitřit vášně, objevil jsem na na Sciencesecurity poměrně zajímavý rozbor opřený o zajímavé údaje na dnes hojně skloňovaných příkladech S.Korei a Iránu. Část toho sem přeložím:

Korejci ze svého lehkovodního 5MW reaktoru v Jongbjonu za dobu 1994-2005 "vydolovali" mezi 46-64kg plutonia (směs Pu239 a Pu240) a z něj mohli vyseparovat 28-50kg "zbraňového" Pu239. To je dostačující množství na výrobu 2-5 jaderných pum (v závisloti na čistotě Pu239 jde o 10-13kg na jednu) Vše pak bylo završeno zkušebním podzemním jaderným výbuchem. (pozn: v Jongbjonu jsou 2 reaktory - 5MW a 50MW ,tak nezaměňovat)

Na 10kg Pu239 pak postačuje ENERGETICKÝ provoz 30MW lehkovodního reaktoru po dobu 1 roku.

Iránský lehkovodní reaktor VVER-1000 v Bušhehru, do kterého právě Rusové dodaly palivo ,má jak je z názvu patrno výkon 1000MW. Ročně je z něj možné vyseparovat "zbraňového" Pu239 na 30 jaderných zbraní(pum,hlavic).
Potvrzují to i US zkušenosti s reaktorem stejného typu a výkonu. Ročně jim vyprodukoval(v 70.letech) několik stovek kg "zbraňového" plutonia o kvalitě 89-95% Pu-239 (zbytek Pu240).

Příčemž kontrola, jak si jí představují Rusové je poměrně snadno překonatelná(vracení vyhořelého paliva).
Právě tím, že Irán má vlastní uran a centrifugy tak nikdo nezjistí, zda si "nepřihřejvají vlastní polívčičku" - tj nevkládají tam jiné než Ruské palivo, které pak vyhořelé budou vracet. Konkrétní okamžité výkony totiž nikdo nezměří a zatímco může běžet ENERGETICKÝ proces naplno, oficiálně se nahlásí jen částěčný výkon a palivo Vlastní a Ruské se může průběžně zaměňovat. Běžně se totiž mění palivo v horizontu několika LET.


No a toto dnes mimo jiné prohlásil iránský president Ahmadinežád:
"Budou vypuštěny další 2 kosmické rakety" - u nichž mimochodem spekulují i Rusové, zda se jedná o vylepšenou Shahab 3, či se jedná o Iránci upravenou variantu severokorejské rakety Taepodong-2. Viz info v ruštině ZDE:
http://lenta.ru/news/2008/02/11/launch/

Taepodong-2(záleží také na verzi - známy jsou A,B a C) jako balistická raketa doletí 4000km se zátěží 1500kg a odhaduje se, že se zátěží 750kg až 6000km !!
(Prodej této raketové technologie Iránu je potvrzen i samotnými S.Korejci.)

Takže Iráncům již teď nic nebrání ve výrobě - mají zdroje štěpného materiálu(centrifugy, reaktor) nakoupily technologii jaderných hlavic z Pákistánu(od p. Abdul Qadeer Khana,) pro které mají několik jaderných laboratoří a raketovou technologii z S.Korei.

Otázka tedy nezní "ZDA?" ale "KDY?" se jmenovitě tento "další hráč" ujme své role.

PříspěvekNapsal: 12/2/2008, 01:19
od Milda
Teď je mi jasné, proč tak amíci řvou! No jo ale kde se o tom člověk má dozvědět? Psal o tom někdo? Ví o tom i p.Klvaňa? Pege, jak Ty píšeš, tak už se mi to skláda dohromady i když je tam ještě Gabala!!! A co jsem četl, tak na ty iránské startujíci rakety by byla lepší ta Gabala! Jo, myslím, že to psali taky v ATM. Ale to už nehledám, kvůli nervům i mým. Hned jsi vyřešil Brdy i Irán! A prý by do Gabaly chtěli i Izraelci! A ty jsem počítal, že se pokusí to v Iránu rozflákat, jako kdysi v Iráku. I kdy ty ruské komplety 300 nebo 4oo jim asi moc ,,nechutnají,,! A iránci ty provozy asi pěkně poschovávali po celé zemi, jako Áda kdysi. Na všechno nepříjdeš a všecko nerozbiješ. Má takové informace i náš stát, nebo se to dostalo ,,ven,, (Irán) až teď? Jestli je to staršího data, tak navrhují všechny naše přízpěvky na téma nejen Brdy vymazat! Protože teď se těm naším hádkam může každý jen smát. A já si myslím, že už se někteří i smáli. Jsem rád, že jsi mi nalil čistého vína a otevřel oči! I když Gabala mi vrtá furt! Ale jsem i tak moc rád. Díky Pege! A ještě i suverenita Iránu. Tečka! :D

PříspěvekNapsal: 12/2/2008, 01:35
od Pegeucko
Milda:
Toto je téma o Vývoji a testech JZ. S tím co zmiňuješ se pojď přesunout sem:
http://debata.palba.cz/viewtopic.php?id=77

PříspěvekNapsal: 27/3/2008, 17:13
od sttepa
Prosim mohl by mi nekdo pomoci odpovedet otazku ktere clenske zeme NATO disponuji jadernymi zbranemi, v jakych poctech a kategoriich? Predem dekuji .Prosim odpovidejte na : sttepa@seznam.cz
Belgie
Česká republika
Dánsko
Francie
Holandsko
Island
Itálie
Kanada
Lucembursko
Maďarsko
Německo
Norsko
Polsko
Portugalsko
Řecko
Spojené státy americké
Španělsko
Turecko
Velká Británie