Jaderné zbraně – vícenásobná hlavice MIRV

technologie,historie,současnost
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Jaderné zbraně – vícenásobná hlavice MIRV

Příspěvek od Pegeucko »

Jaderné zbraně – vícenásobná hlavice MIRV

Obrázek

MIRV(Multiple independently targetable reentry vehicle) volný překlad - vícenásobný samostatně naveditelný nosič.
Hlavice MIRV je umístěna na nosiči ICMB -mezikontinetální raketa nebo SLBM - ponorkou odpalvaná balistická raketa. Hlavice obsahuje několik menších hlavic(obvykle 3-10 v řádu kt ) na rozdíl od jednotné hlavice,která je jen jedna na raketě,obvykle v řádu Mt.

Vojenská účinost má hned 4 aspekty:
1) Více slabších hlavic má v cíly mnohem ničivější účinek.Intenzita záření kleá s druhou mocninou vzdálenosti a tlak s třetí mocninou. Např. tlaková vlna ve vzdálenosti 4km od epicentra je jen 1/64 než 1km od epicentra. Více malých hlavic rozložených v určité vzdálenosti od sebe tak napáchá více škody než 1 velká. Klesají tím také nároky na počet nosičů ICMB k zničení cíle.
2) Snižuje se počet nosičů ICMB,potřebných k zničení rozptýlených cílů v konkrétní oblasti,vzdálených od sebe i stovky kilometrů. S jednotnou hlavicí je to jeden cíl,jeden nosič ICMB.
3)V dřívějších dobách to byla metoda,jak obejít smlouvu SALT. Ta omezovala počet nosičů ICMB, nikoliv hlavic na nich nesených.
4)dříve MIVR hlavice obcházela ABM systém tím, že antiraketa nesla hlavici jen jednu a tak zasáhla jen jednu hlavici a zbývající rozptýleně prošli,nebo bylo nutno vyslat další antirakety.
Nyní obchází ABM tím,že limit hlavic je pro ty "ostré",nikoliv klamné. Klamných je 2-3 násobek a vybrat mezi nimi právě tu "ostrou",je s ohledem na časovou tíseň prakticky nemožné.


Celé to funguje tak,že je raketa ICMB navedena na určitou dráhu směrem k cíli, v určité fázi se hlavice MIRV oddělí a pomocí vlastního pohonu pokračuje dál po balistické křivce na cíl. Tím se jako cíl,zmenší z řádu desítek metrů do řádu metrů.
V určitém,předem daném bodě A se jednotlivé hlavice oddělí od „mateřské“ hlavice MIRV a každá samostatně po balistické křivce pokračuje k předem naprogramovanému cíly – bodu B.
Jak bylo výše zmíněno,buď „kousek vedle“ své kolegyně,nebo stovky km jinam. Starší typy hlavic byli závislé pouze na trajektorii ,nastavené od hlavice MIRV. Později byli doplněny „křidélky“,aby mohly více klouzat a doletět dále,než to umožňovala balistická vzdálenost od „mateřské“ MIRV a v poslední době jsou hlavice vybavovány i autonomním pohonem,který umožní ještě větší rozptyl od „mateřské“ MIRV a v součinnosti s vylepšeným navigačním systémem každé hlavice i manévrově unikat antiraketám.
Zdůrazňuji,že zmíněný pohon a navigace se týká jednotlivých hlavic,nikoliv „mateřské“ MIRV – zde je naopak tendence, aby „mateřskou“ hlavici MIRV jednotlivé hlavice opustili co nejdřív po oddělení od nosiče a dále co nejvíce rozptýlené, samostatně pokračovali k cíli. Tím pak velmi ztěžují protiraketovou obranu. Toto je navíc umocněno vypuštěním nejméně stejného množství klamných hlavic,které jsou navenek nerozeznatelné od těch jaderných.
U těchto hlavic je díky jejich menšímu jadernému ekvivalentu v řádu kolotán vyžadovaná větší přesnost než u jednotné silnější hlavice. Kruhová odchylka CEP (Circular Error Probable or Circle of Equal Probability) se např. u Trident II a MX pohybuje v řádu 100m , u Topolů 250m a Topolům-M 150m. Technologická náročnost hlavic MIRV je také důvodem, proč se zemím,jako ke Indie, Írán, Pákistán či S.Korea může zatím jen zdát.


Obrázek
ObrázekObrázek
Naposledy upravil(a) Pegeucko dne 24/8/2007, 19:52, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

To je sice pravda, že dnes je technologicky náročné pro Indii, Pakistán, Sev. Korea, Irán a pod., vyrobit tyto hlavice, ale krádeže technologií a budoucnost. No každopádně stát se v budoucnu může lecos.
Jinak rychlá reakce na problém.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

michan:
Tomu bych moc nevěřil. Technologii MIRV mají plně zmáklou USA a Rusko.
Britové nakupovali od USA, s Francouzi si nejsem jist,ale asi nemaj,nebo Made in USA.
Číňani obšlehávaj od Rusů a bud mají max. 3 hlavice na MIVR,nebo taky nemají.
A pak už nikdo jiný.

Zmáknout navigaci 1 hlavice z mezikontinentální rakety je už tak dost problém. Zmáknout jich ale 3-10 nezávisle na sobě a s nějakou učinnou přesností 100-200m při vzdálenosti 5-10.000km,na to nestačí jen umět "škrtnout pod trubkou s palivem".
Samy ty 2 supervelmoci a to ještě pod tlakem "studené války" na tom dělali 15 -20 let. Nejprve 3 pak 6 a až teprve poté 10 hlavic v MIRV - vlasního i kradeného vývoje a zkoušek. Navíc je nutno vzít v potaz,jaký zbrojní komplex měli za sebou.
Není to jen o navigaci. Jde i o velikost hlavic a jejich radiační zabezpečení při skladovaní,ochrana pro průlet atmosférou atd. Na vše minimum místa a váhový limit.
I Číňani s kradenou(koupenou?) technologií jsou na úrovní 60.-70.let těch zmíněných velmocí - a Čína je celkem zbrojní moloch.
Jediný způsob,jak by se k MIVR v nejbližších letech mohly dostat Indie, Írán, Pákistán či S.Korea je buď šlohnout nebo koupit už kompletní raketu s hlavicí MIRV.
Naposledy upravil(a) Pegeucko dne 14/7/2006, 01:58, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Francouzi je mají taky a na základě vlastního vývoje. Program SNLE zdůrazńuje vývoj a výrobu strategických zbraní (jaderné ponorky, rakety,....) za pomoci domácí průmyslové a vědeckotechnologické základny. Oni Francouzi jsou v tomhle směru dost nezávislí.
Na ponorkách tříd Le Redoutable / L'Inflexible bylo / je umístěno po 16 střelách Aerospatiale M4. Každá ze střel je vybavena šesti hlavicemi TN-70 ráže až 150 kt (některé zdroje uvádějí 100 nebo 125 kt)

Na ponorkách třídy Le Triomphant jsou modernější střely M45 (stejná nálož - zvětšený dolet). Počítá se ale s přezbrojením na rakety M5/51 - dolet 7-11000 km, 6 - 12 hlavic MIRV typu TN-75 ráže 100 až 150 kt (u ráže opět různé zdroje).
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

norad:
Díky za info. Já zas ověřil ty Číňany. Mají jeden typ rakety s MIRV hlavicí.
Jmenuje se DongFeng-31 - DF31 (kód NATO - CSS-9 ) a dosti nápadně se podobají svému ruskému vzoru SS-20.
DF-31 - dolet 8000km
DF-31A - dolet 10.000km - letos dokončena
Ve dvou variantách hlavic: 1x 1Mt nebo 3x 20-150kt.

Tj. 4 země. Nevím,jak dlouho ten vývoj trval Francouzům,ale Číňani začli pracovat počátkem 80.let a i s pomocí Rusů se dobraly finále až v r 1999. Operačně začlali být způsobilé na přelomu 2002/3 .

DF-31 v přepravní poloze:
Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Pegeucko to má pěkně popsané, ještě bych doplnil, předchůdcem MIRV je MRV (Multiple Reentry vehicle), což je verze, kdy nedochází k samostatnému navádění jednotlivých hlavic, pouze se oddělí a po balistické křivce dopadnou do jedné oblasti. Takovou verzi používali Sověti u prvních verzí vícenásobných hlavic. byly i v pozemních Francouzských a v součastné době v Číně (oba ale už dospěli k MIRV, alespoň prvních verzí). Důvodem vzniku MIRV byla schopnost přesnějšího navedení a prioritním cílem byly a jsou stanovišti MBŘS protivníka s tím, že se zasahují jednotlivé zodolněné úkryty (sila). Vývoj probíhá zcela samostatně, je vyloučena účinná špionáž v této oblasti, takže Čínské je Čínské, spíše je možné se inspirovat, ale vlastní technické řešení je (krom Anglie) vlastní.

Hodnota CEP není oficiální a je to jedna z věcí dost háklivě střežena, je sice jasné, že USA a Rusko dospělo hodně daleko, ale nechlubí se tím, jsou to odhady vojenských analytiků.

Pegeucko: Několikrát jsi v článku použil „po orbitální dráze“, není to orbitální dráha. Jedná se o balistickou. Orbitální dráha je specifická věc týkající se kosmonautiky, MBŘS se pohybují po víceméně klasické balistické dráze a na orbitální nemají dostatečnou rychlost. Jedinou výjimkou byla jedna z verzí R-36, tzv. globální raketa. Tam se hlavice opravdu pohybovala po oběžné dráze a měla neomezený dolet. V souvislosti se smlouvou PRO byly tyto rakety zakázány, Sověti R-36 přestavěli tehdy na MRV a ve výzbroji již nebudou.

Michan: nesdílím Tvůj názor. Na to aby se stát dostal na tuto úroveň, je nutné dosáhnout technologické úrovně v několika směrech, mimo jiné:

Nosnost rakety (krom velmocí má takovou kapacitu jen Japonsko v N-2, jinak se tomu nikdo nepřiblíží, jelikož je to o dlouholetém vývoji, a na ten nikdo bez výjimky nemá prostředky)

Moderní jaderné zbraně: (Vyrobit jadernou nálož je v případě vlastnictví materiálů celkem jednoduché, ale vyrobit ji takovou, aby to bylo možné použít třeba v MRV MBŘS je opravdu náročné. I USA a SSSR to trvalo v podstatě desítky let a za nákladů, které jsou mimo dosah dnes i jim samotným.)

Technologii návratových těles a jejích balistiky (to je možné, jen v případě základních testů v oblasti kosmonautiky (kosmonautika je vedlejší produkt) a to po nějaké době, čili test nosičů na vzdálenost raket středního a delšího doletu trvá roky a to ne 10.)

Pegeucko má v jistě pravdu, to není hra pro Koreu, zcela jistě. Dnes není ani jeden ze států, o kterých bychom se mohli bavit na úrovni SSSR a USA z roku cca 1960 ani omylem, mají ještě co dělat.


No a našel sem pěknou fotku, je jich na netu ale víc:

"přistávající" hlavice rakety LGM-118, je to foceno s delším osvitem, takže jednotlivé hlavice zanechávají světelnou stopu. Jsou „rozsvíceny“ odtavováním jejich potahu teplem vznikajícím aerodynamickým třením o atmosféru.
Obrázek

A ještě si můžete stáhnout video z téhož na straně Ruska. Nechal sem tam i záběry kráterů po dopadu cvičných hlavic. Bohužel celé video má cca 700MB, tak sem z toho jen 17MB ukous, víc na server dát nemůžu.

http://mu.baz.cz/download/MBRS.avi
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Budu jen rád, když se nestane co říkám. Vždy, ale při svých úvahách beru v potaz historii, prodejnost lidí, ale i příklon k myšlence a náboženství, dříve východu a západu, dnes možnost zbohatnout. Jak jsou dnes registrováni ruští vědci z atomových oborů? Jsou již lépe placeni? No otazka stejná není možno podplatit americké, francouzské a britské vědce?
Je to jen pochybnost a kéž zůstane jen u ní.
Historie však hovoří v neprospěch!
ObrázekObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

První střela v rámci programu MSBS (balistická strategická raketa moře-země) byla vlastně koncepčně Polaris ale ne úplně obšlehnutý. Francouzi použili některá vlastní, zajímavá řešení.

Zkoušky proběhly v letech 1966-1970 (podrobnější seznam francouzských raketových testů je zde). Do výzbroje šla koncem roku 1971 na ponorce Le Redoutable pod označením M1. Dolet pouze 2400 km a jedna hlavice 500 kt. Následující dva modely M2 a M20 byly zdokonalením M1. M20 dosah až 3100 km, jedna hlavice ráže 1,2 Mt a přesnost v navedení na cíl do 1 km.

V prosinci 1980 proběhlo první odpálení nové střely M4. Třístupňová střela s doletem ve verzi M45 až 6000 km. Nosná plošina je osazena šesti hlavicemi 100-150 kt s udávanou přesností navedení do 500 metrů.

Nejnovější raketa M5/M51 je stále ve vývojovém a testovacím stádiu a její nasazení do služby se plánuje na období kolem roku 2010. Dvanáctimetrová třístupňová střela o váze 48 tun má mít dosah do 11000 km a je osazena až 12 hlavicemi ráže 100-150kt.
O pozemních raketách S2/S3/S4 toho moc nemám ale není problém to pohledat na netu.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

michan píše:Budu jen rád, když se nestane co říkám. Vždy, ale při svých úvahách beru v potaz historii, prodejnost lidí, ale i příklon k myšlence a náboženství, dříve východu a západu, dnes možnost zbohatnout. Jak jsou dnes registrováni ruští vědci z atomových oborů? Jsou již lépe placeni? No otazka stejná není možno podplatit americké, francouzské a britské vědce?
Je to jen pochybnost a kéž zůstane jen u ní.
Historie však hovoří v neprospěch!
To lze jen souhlasi, odkup mozků je určité riziko.

Vědět ovšem neznamená mít........Já zas doufám, že se moc nepletu :)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Norad: Pro rakety M51 se budou stavět nové ponorky, nebo dojde k přestavbě? Raketa je delší, vleze se?
ObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Co vím, tak se s verzí M5/M51 počítá jen u plavidel třídy Le Triomphant jejichž raketové úseky již byly projektovány s ohledem ne možnost pozdějšího osazení většími střelami.
Raketa je sice asi o necelý metr delší a skoro o 13 tun těžší než verze M4 ale myslím, že to bez problémů vyřeší jinak zkonstruovaný kontejner v němž je v ponorce umístěna.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Norade skvělé, hele proč mě pořád plete 10 hlavic co jsem zahlédl, je to tedy i možnost 12 hlavic?
ObrázekObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

michan píše:Norade skvělé, hele proč mě pořád plete 10 hlavic co jsem zahlédl, je to tedy i možnost 12 hlavic?
To máš těžký.
Vzhledem k tomu, že se na raketě pořád ještě pracuje nebudou všechny informace ideálně přesné. I já jsem narazil na číslici 10. Některé zdroje ale uvádějí jen 6, jiné (např http://www.astronautix.com) až 12. Stejně tak se rozcházejí i při určení ráže hlavic.
Co z toho nakonec vyleze se uvidí za pár let.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

To nemusí být špatné informace. Právě ráže může s počtem souviset. Pro raketu mohou být použitelné různé bojové hlavice, ty se pak liší hmotností a pak jich může být jiný počet. Také to může souviset s doletem a s počtem a způsobem použití klamných cílů. Podobná variadilnost je i na Amerických i Ruských ŘS.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ty máš na mysli, že těžších by bylo méně a lehčích více, nebo jak tomu mám rozumět prosím? Lehčí s větším dosahem?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

michan píše:Ty máš na mysli, že těžších by bylo méně a lehčích více, nebo jak tomu mám rozumět prosím? Lehčí s větším dosahem?

No asi tak zhruba. Hlavice o ráži 100kt bude lehčí než 150kt.... MinutemanIII má takhle podle verze dolet, podle použíté hlavice, je max dosah různý. Ale pozor, u těch Francouzů jen vařím z vody, nemám tušení, jen je to prostě možné a vysvětlovalo by to, ty počty....
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Jasan, nejsem v tom moc silný, jen mě i napadá, že musí být asi kvůli aerodynamice, dodržena i váha klamných i bojových hlavic, né?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

To ani ne, je to pod aerodynamickým krytem. Americké Tridenty také dnes mají 7hlavic v souladu se smlouvou o snížení počtu jaderných hlavic a létají dál. U rakety, kde je zátěž v ose (což jsou v podstatě všechny) to nevadí. Ubereš hmotnost dolétneš dál. Takto mimo jiné natáhly dolet raket „Scud“ Iráčani. Snížili hmotnost bojové hlavice a hurá na Izrael, to prostě funguje. Pouze dojde ke snížení přesnosti, ale to MBŘS neplatí, jejich navigační systémy s tím počítají.

K těm MinutemanůmIII: Na 300 raketách Minuteman IIIG byla vyměněna původní hlavice Mk-12 s jadernou náplní V-64 o ráži 170kt za novou Mk-12A s jadernou náloží V-78 o ráži 340kt. Ostatní z 550 nebyly vyměněny, jelikož se snížil dolet a některé cíle se dostaly mimo dosah a ty zůstaly na tyto cíle. Důvodem zvýšení byla nová konstrukce sil MBŘS SSSR v té době (1983). Prostě se stane to, že raketa je těžší, nedosáhne takové rychlosti a tím je vrchol balistické křivky níž a ve výsledku se zkrátí dolet, nic zásadnějšího se nestane a platí to i opačně. Jen doplnění Minuteman III LGM-30G má MIRV se třemi hlavicemi.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Jaderné zbraně – vícenásobná hlavice MIRV

Příspěvek od Julesak »

Neviem, či sa to tu už preberalo, ale v súvislosti s MIRV mi vŕta v hlave:
Obrázek

Ako ďaleko od seba môžu byť ciele pre jednotlivé hlavice? Kilometre, desiatky, stovky kilometrov?
Pri obrázkoch ako je ten vyššie to vždy vyzerá že sú to stovky metrov...
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Re: Jaderné zbraně – vícenásobná hlavice MIRV

Příspěvek od cernakus »

Americká třetí generace stovky km.

Nové Ruské "PRO překonávající" dokonce tisíce (ale tam už těžko hovořit o MIRV).

Tyhle obrázky prvně IMHO zkreslují a za druhé, se obvykle střílí na střelnice a ty mají relativně malé rozměry na to, aby jsi dal hlavicím maximální rozestupy.
Odpovědět

Zpět na „Jaderné a kosmické zbraně“