Protiraketová obrana po r. 1990

technologie,historie,současnost
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Dnes mi pobavila reakce američanů na přípravy odpalu severokorejské rakety Taepodong-2.

Taepodong-2 má dolet 3-6000km - dle váhy hlavice a může zasáhnout uzemí USA - jmenovitě Aljašku.
Američani nejprve proti tomu protestovali a nyní z nich vypadlo, že v rámci testu PRO jim tu raketu sestřelí. :D
Zatím tento krok ale pouze zvažují. Nikoliv kvuli lásce k bližnímu - Severní Korei, ale proto, že kdyby netrefili, mají z ostudy kabát.
Systém totiž ještě není plně odzkoušený a není plně funkční.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Já ale pořád říkám: "Nevěř těm novinářům, berou úplatky, blíží se mrtvá sezóna pro novináře". Nikdo tomu pořád nechce věřit.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Pege, já to taky dnes čet na ATM a pobavilo mě to naprosto stejně. Jo i s "okurkovou sezonou" to asi souvisí :)))
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
John Clark
četař
četař
Příspěvky: 60
Registrován: 1/6/2006, 17:49

Příspěvek od John Clark »

Zatím tento krok ale pouze zvažují. Nikoliv kvuli lásce k bližnímu - Severní Korei, ale proto, že kdyby netrefili, mají z ostudy kabát.
Systém totiž ještě není plně odzkoušený a není plně funkční.
Jo není to pořádně odzoušený ani funkční a navíc by S. Korejci asi dělali o tom přehlídky ještě několik dalších let . :D ...A navíc i Američani to popírají a především jde o spekulace tisku, i když zase velvyslanec v Japonsku to potvridil... Ale třeba by to i riskli ale hlavně je tady především podle mě problém mezinárodní. Přece jen setřelovat někomu testovací raketu o níž není známo přesbě její určení a stoprocentně tě neohrožuje je velmi ošidné. Severokorejci by pak mohli povykovat v OSN ještě hodně dlouho, že to ve skutečnosti byla družice. Plus obrázek té raketové základny. víc obr. na http://www.globalsecurity.org/wmd/world ... magery.htm

Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ale chlapáci zamysleme se, když bychom jenom připustili, že jde o demonstraci síly. Myslíte, že v mírovém stavu USA použije to nejlepší? Jen naivka odpoví ANO. Do hlavy gen. štábu nikdo nevidí, ale!
Neber úplatky, neber úplatky! Nevěř novinářům!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Každopádně mám takový pocit, že amíci sestřelují ty raketz až za vrcholem balistické křivky (kdy už je jasném, kam míří. Dráha se nejsnáze mění právě na vršku kř.), takže s družicí by moc nepochodily...

Jj, něco o těch jaderných zouškám mám dojem bylo i v knížce se zcela odlišnou tématikou (buď Tušení stínu nebo Tušení souvislosti od L. Součka). Prý ten jeden "stratosférický" výbuch vyřadil vcelku úspěšně 4 satelity.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Zlehčení jedné novinářské a televizní zprávy papouškované všemi škodolibci světa, kteří říkají, ty peníze na zbrojení dejte všem chudým - to neznamená, že budeme zde psát i kraviny o balistických křivkách a zničených satelitech.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Nevím proč by se mělo jednat o novinářskou kachnu? Zmiňují to seriozní weby, třeba internetová verze NY Times i seriozní agentury třeba Reuters,AP či ITAR-TASS a RIAN.
A na druhou stránku se Američanům nedivím, že by se tu raketu pokusily sundat. Když Korejci testovali předchozí verzi rakety Taepodong-1 , stříleli to přez Japonsko. Což je docela drzost a provokace. Žádná země si zatím nedovolila provádět test rakety přelétávající přez území jiného státu.
1.) je to risk,že se něco podělá a ta raketa na to uzemí spadne
2.) Je to vnímáno jako bezpečnostní riziko - test netest.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Samozřejmě přelet území cizího státu by měnil situaci. To je asi každému jasné.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

O novinářskou kachnu nepochybně jde v případě spekulací?, že by Američané zamýšleli Korejskou raketu sestřelit. Politicky by to byla dosti ošemetná věc a pochybuji, že by USA k ní sáhlo, obvzláště za současné situace. V rovině vojenské maximálně bude ukazovat ramena, třeba provede několik podobných testů jako naposledy, případně nějaké jiné, nebo spolu s Japonskem aktivizuje svoji protivzdušnou obranu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Deadeye
svobodník
svobodník
Příspěvky: 37
Registrován: 30/4/2006, 17:31

Příspěvek od Deadeye »

No zasadnim problemem u techto testu jsou prelety pres uzemi Japonska. V tom pripade neni sestreleni podobneho systemu nijak na zavadu. Proste kdyz ti nekdo strili rakety nad hlavu, tak se muzes branit. I v OSN by prosto sestreleni severokorejske raketyt (pokud by k nemu doslo v oblasti japonskeho vysosotneho uzemi). Otazka by byla kdyby raketa byla sice nad Japonskem, ale prilis vysoko (nad 80km), navic americkey system je zameren spise na stredni az konecnou fazi letu. Nu uvidime.
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

Tu raketu USA sestřelí v jediném případě...pokud poletí přes Japonsko...to si myslím, že to asi tak bude.
glenfir
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 23/6/2006, 15:50
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od glenfir »

Zdar všichni ..

měl bych jeden dotaz ohledně umístění základny protiraketové obrany v ČR. Dnes mi psal známý, že dnes ráno slyšel na rádiu F1, že nám amíci nabízejí základnu a měla by být v Dobříši nebo v Rapoticích (v obou místech se nachází bývalá základna PVOS pro S-200)

Nevíte někdo něco bližšího ..?
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Ono s tím "střílením" přes Japonsko. Pokud chce Severní Korea vyzkoušet strelu o doletu >1000 km (ale i méně, záleří na umístnění polygonu) nezbývá jí nic jiného, než střelu odpálit "přes" sousední stát. Buď Jižní Koreu nebo Japonsko. Ostatní jako TaiWan, Čína ale i Jižní Korea(v praxi) nic moc neřečí.

Takže otázka jestli raketa v případě testu poletí přes Japonsko nemá smysl. Prostě jinudy to nejde. Mořnost přeletu cizího státu raketou při testech má jistě precedens, je to ale na dohodě, která tady nepřichází v úvahu. Jenže těžko někdo z nás posoudíme, jestli to není možné bez souhlasu Japonska v souladu s mezinárodním právem. Respektive s právem kosmickým, jelikož tohle je asi v jeho kompetenci (pouze můj dohad, může jít i o ochranu vzdušného prostoru a vysostných vod, ale podle mého úsudku přelet by probíhal ve velké výšce)
Tentýž problém nastane v případě, že S.Korea bude chtít zahájit kosmický program. V tomto případě je přelet Japonska prostě nutný. Přeletům kosmických raket nad území jiného státu dochází i u jiných kosmodromů, ale nerad bych se pletl, nikdy tak blízko s tím, že v případě třístupńové rakety bude druhý stupeň dopadai i za území Japonska(?).

Pochopitelně je zde možnost nehody, tam ale lze zabránit dopadu trosek vhodnou autodestrukcí. Jestli by bylo možné sestřelení "kosmického" prostředku cizím státem v případě, že jeho start je ohlášen, v souladu s mezinárodním právem je minimálně diskutabilní.

K technické otázce. V případě že k testu dojde, bude dopadová plocha někde na polovině cesty mezi Hawají a Aluetami. Severněji na Aljašku to nejde kvůli přeletu území Ruska což nepředpokládám (navíc je to energeticky náročnější směr), Takže sestřelení pozemními stanovišti na Aljašce asi nejde a v Kalifornii je to daleko. Námořní segment protiraketové obrany podle mě není ve stavu zasáhnout cíl této kategorie. (možná se ale pletu).

Korea je riziko, asi není nutné se tu rozvádět politicky, ale těžko můžeme některému státu zakazovat něco, pokud to je v souladu s mezinárodním právem a jím ratifikovanými dohodami. Je mi jasné, že Spojené státy si hlavu nějakými dohodami a právem nedělají, pokud to dokáží zdůvodnit obavou o bezpečnost USA, i když ten který případ není příliš pochopitelný pro ostatní.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Dneska jsem narazil na britských listech na tento článek:

Severní Korejci nejspíše rozhodnou, zda budou na českém území americké rakety

I když Britské listy můžou mnoha lidem ležet v žaludku, jsou asi jediné, které se o budování základny na našem území zajímají.

Zajímavé jsou i odkazy dole pod článkem...


Už vidím jak mě tu někdo napadne že čtu komunistické Blisty :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
glenfir
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 23/6/2006, 15:50
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

deštník

Příspěvek od glenfir »

Vyšlo dnes v Mladé Frontě

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

No tak po Rusech tu budou Amíci....to je hnus....
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Když to řeknu zaobaleně, tak bude možné rozmístění nějakých cizích vojsk na našem uzemí přijato velkou částí veřejnosti "rozpačitě". Přece jen "dočasné" rozmístnění sovětských vojsk so pamatuje hodně lidí.

Druhá věc jsou peníze za pronájem a jak je známo, peníze nesmrdí napříč politickým spektrem. Referendum by bylo asi nejlepší, bohužel u nás není potřebná právní úprava zatím přijata...

A dotaz. Nebývá náhodou podobné zařízení cílem útoku? A je tato obrana akcí NATO nebo je USA?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Podle mého názoru nemají cizí vojska na území ČR co dělat (výjma spojeneckých cvičení). Je to ale můj soukromý názor. Bohužel před 37 lety referendum být nemohlo. Teď je to ale jak píše kolega jediné přijatelné řešení.

Existence této základny nemůže zvýšit bezpečnost naší republiky, spíše naopak. Je to akce USA nikoli NATO, je ale otázkou jestli NATO není USA, naprosto stejně, jako dřív VS byla vlastně SSSR (neberte mě doslova, sem to záměrně nastřelil, ale......)

Vypovězení smlouvy PRO mělo zatím za následek jen ukončení likvidace MBŘS v Rusku a zvýšení výroby nových na maximální kapacitu výrobního závodu, nic víc. (nevím jestli to je to co si většina lidí přeje) Navíc ve Spojených státech je proti projektu silná opozice, snažící se upozornit na neefektivitu systému, mám tentýž názor.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
John Clark
četař
četař
Příspěvky: 60
Registrován: 1/6/2006, 17:49

Příspěvek od John Clark »

No tak po Rusech tu budou Amíci....to je hnus....
Mě spíš nejde do hlavy jak můžeš srovnávat USA a bývalý SSSR...
A dotaz. Nebývá náhodou podobné zařízení cílem útoku? A je tato obrana akcí NATO nebo je USA?
A nejsme my náhodou spojenec USA a člen NATO? Mě osobně už unavuje neustálé omílaní "co když na nás zaútočí". Zaútočit na nás teroristé můžou kdykoliv a v případném konfliktu nějaké země s NATO taky i bez přítomnosti američanů. Sakra proč pořád to neustálé český švejkování. Takhle jsem(poprávu) v očich dost lidí pořád zbabělci, které zajímá hlavně se do ničeho nenamočit, ale aby nás např. NATO chránilo to se nám líbí. Protože zatím ej to deštník USA a SPOJENECKÝCH ZEMÍ. A navíc NATo chystá taky jakousi protiraketovou obranu, takež se asi ty ten systém prováže.

A navíc ta základna je jak jsi napsal z ekonomicky velmi výhodná, což dokazuje příklady ze zahraničí. A navíc Američané mohou kdykoli odejít když im to vláda dané země nařídí. Prostě děkujeme odejděte a sbalí si kufry(ačk si o tom myslí cokoliv). Fakt nechápu neustálé odmítání té základny.
Navíc ve Spojených státech je proti projektu silná opozice, snažící se upozornit na neefektivitu systému, mám tentýž názor.
Npo neefektivita... záleží na tom co kdo považuje za efektivitu. v dnešní době je opravdu hodně států, co mají balistické střely a mohou mít kapacity na ohrožení Evropy a USA. A nemusejí mít jen atomovky. Chem a biologiské zbraně jsou dnes pomalu horší. A navíc některé z inch fakt neuvažují realisticky a můžou ty zbraně použít apř. kdyby jim teklo už hodně do bot nebo např při nějakém mocenském puči a zmatcích... A jedna blistická střela s tímhle sajrajtem zabije klidně i stovky tisíc lidí. A je jedno že tam pak poslěch zpátky pár Tridentů, tím už těm lidem život nevrátíš a jen to bude další strašněj masakr. Mnhem lepší je systém, který tu raketu včas zachytí a beze ztrát.
Odpovědět

Zpět na „Jaderné a kosmické zbraně“