pěchotní vysílačka waffen SS

Panzerfaust, pušky, samopaly, granáty, lehké zbraně

Moderátor: Zemakt

Odpovědět
tankistka
svobodník
svobodník
Příspěvky: 20
Registrován: 20/5/2015, 15:32

pěchotní vysílačka waffen SS

Příspěvek od tankistka »

Ahoj,všem. Mám dotaz:
jak to bylo u německých jednotek s vysílačkami? Je možné, aby velitel tanku mohl mluvit s pěchotou? Třeba s někým, kdo naváděl jeho dělostřeleckou palbu? Vím jak vypadala vysílačka u Tigera, ale jak potom vypadala taková vysílačka u návodčího? Byl by to telefon, který by s přicházejícím hovorem zazvonil? Nebo by to byla sluchátka s mikrofonem? V tom případě: jak by se ohlašoval hovor? Jde mi o spíš o konec II. sv. války.
Jediné obrázky pěchotní vysílačy, které jsem našla, vypadají jako batoh. Existovalo i něco menšího?
Děkuju pěkně zaodpověď.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: pěchotní vysílačka waffen SS

Příspěvek od cover72 »

Kamarád se kvůli tomu nechce registrovat, ale poslal mi odpověď:
Je to z hlavy a pár poznámek, takže jestli někde byla frekvence 31 místo 30 MHz, tak mi nenadávej. Ta označení by měla být v pořádku a detaily by měly jít dohledat ne netu.

Pro komunikaci na krátké vzdálenosti, na kterou se zaměřuje odkaz, se používaly radiostanice řady Feldfu, pracující v pásmech okolo 30 MHz (provedení f a velká d2), 90-100 MHz (provedení b) a 130-140 MHz (provedení f).

Mechanicky to byly „baťůžky“ dvou velikostí, vidět jsou zde: http://www.rkk-museum.ru/vitr_all/321_e.shtml Technicky jsou docela zajímavé. Principiálně to nebyl žádný výkřik moderní techniky, ale bylo to téměř dokonale promyšlené a dotažené. Například konstrukčně to byla kovová konstrukce (taková malá skříň s přihrádkami), do které se umisťovaly jednotlivé moduly, propojené konektory, což umožňovalo efektivní výrobu i opravy, navíc ty přepážky konstrukce byly chytře využity ke vzájemnému stítnění částí, které se nesměly ovlivňovat. Spojenecké konstrukce v té době připomínaly spíš klasická rádia - rámy z profilů, velké pertinaxové desky, vše se vším pájené a tak.

Ladění bylo technicky bezstupňové (tj. nebyl tam krystal na každý kanál) ale z hlediska uživatele se to chovalo jako by to mělo diskrétní kanály, takže to zvládl používat každý blbec. Napájelo se to z niklkadmiového dvojčlánku, k převodu na vyšší napětí tam byl docela zajímavý vibrační zdroj, existovalo k tomu dynamo na ruční dobíjení. Bylo to tak kvalitní, že úroveň šumu přijímače byla tak nízká, že se často nedalo poslechem poznat, zda je ta věc zapnutá či ne.

Předsunutí dělostřelečtí pozorovatelé používali nejprve klasickou Feldfu, později pro ně byla vyvinuta mírně menší rdst Dorette v pásmu ca 30-35 MHz, která se dala nosit na opasku. Vyloženě malou radiostanici, např. ekvivalent americké SCR-536 (známá walkie talkie) německé ozbrojené složky ve výbavě neměly.

V pancéřové technice se používaly hlavně sady Fu 5 (tankové, frekvence ca 27 - 35 MHz) a Fu 16 (samohybné dělostřelectvo, 20 - 25 MHz). Vysílače měly označení 10 W.S.c resp 10 W.S.h. přijímače neznám.

Pro komunikaci s leteckou podporou se používala sada Fu 7 na zemi a FuG 17 v letadle. Pásmo 42-50 MHz, tato sada byla vestavěna pouze do některých (velitelských) tanků.

Pokud jde o tu vzájemnou komunikaci, tak velitel tanku tedy mohl čistě technicky mluvit s pěchotou pokud tato používala radiostanice Feldfu d2 nebo f. Pokud vím, radiová komunikace se používala u pancéřových granátníků a pokud měli jinou feldfu, řešilo se to tak, že velitelský tank prostě naložil jednu další.

Přesné komunikační postupy neznám (např. s kým se bavil ten dělostřelecký pozorovatel a jak se to předávalo dál). Každopádně v tom skopčáci měli docela binec - například při náletu na Rotterdam komunikovaly pozemní jednotky s nalétávajícími bombardéry přes základny v Německu, podobně problematická bývala přinejmenším zpočátku komunikace mezi výzvědnými Fw 200 a námořními jednotkami.

„Tankový návodčí“ zmiňovaný v dotazu mi přijde jako blbost. Tanky se nepoužívaly pro nepřímou palbu, takže si moc neumím představit, k čemu by takový návodčí byl. Pro komunikaci s průzkumnými vozidly, veliteli apod. se používaly klasické tankové radiostanice nebo někdy speciální sady Fu 20 pro komunikaci s hloubkovým průzkumem.
tankistka
svobodník
svobodník
Příspěvky: 20
Registrován: 20/5/2015, 15:32

Re: pěchotní vysílačka waffen SS

Příspěvek od tankistka »

Děkuju za vyčerpávající odpověď. Hodně mi pomohla!
Přeju hezký den :)
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“