Stránka 1 z 1

Dotaz na bajonet z WW2-WW1 ????

PříspěvekNapsal: 15/9/2012, 21:19
od Jiří Klouzal
Dobrý den, potřebuji od Vás pomoc s tímto bajonetem. Již několik roků ho mám doma pověšeného pěkně na zdi a až nedávno jsem rozhodl že o něm neco zjistím (s kterého období pochází -WW1 nebo ještě před), ale ať se dívám na net jak se dívám nic tam nemůžu najit :( . Pomůžete mi ???? :)

Obrázek Obrázek

Obrázek

Re: Dotaz na bajonet z WW2-WW1 ????

PříspěvekNapsal: 15/9/2012, 22:55
od Lord
Podle designu bych to tipoval možná ještě před první válku, je to šavlový bodák. Ten kulatý nápis je německy něco jako SGI THO UND SÖHNE, pak značka GF. Takže asi buď německý nebo možná rakousko-uherský. Cena v tohle stavu by mohlo být odhadem, tak 2000 Kč. Něco tomu chybí. Povrch je nenávratně poškozen, není kompletní se závěsníkem.
Je to podobné trochu tomuto pro pušku Werndl.
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/59877

Možná na těchto stránkách by ti dokázali poradit lépe.
http://www.bodak-k98k.cz/

Re: Dotaz na bajonet z WW2-WW1 ????

PříspěvekNapsal: 16/9/2012, 08:49
od Jiří Klouzal
Lorde, díky moc za rychlou odpověď. Ani nevíš jak jsi mi hodně pomohl :D . Dlužím ti velkého panáka, ale až skončí prohibice :D . Opravdu díky moc. Jura

Kořalka

PříspěvekNapsal: 16/9/2012, 10:56
od Lord
Takže mám pravdu nebo aspoň indicie? Asi starý rakouský bodák dlouhý, Model 1867, Werndl, značky GF (zbrojírna, určení?), rakouský orel.

Zde lepší stavy, asi se to dělilo na poddůstojníky a mužstvo, provedení mohlo bejt trochu jiný.
http://www.ubbcentral.com/store/item/au ... 14946.html
http://www.hungariae.com/Wern67.htm

Možná kdyby jsi dal ještě fotku čepele z boku.

Z panákem radši počkej, jinak nejvíce chycený jsou pančovaný věci z polských ostřikovačů. Polák změnil trochu recepturu a "zapomněl" to uvést na etiketě. U nás pak různí podnikavci "v dobré víře", jeli dál "kořalku", a ejhle.
Já mám radši pivo :razz:

Re: Dotaz na bajonet z WW2-WW1 ????

PříspěvekNapsal: 17/9/2012, 13:05
od Jiří Klouzal
Indicie určitě, díval jsem se ještě na net a podoba mého bodáku s těma co jsem viděl tam byla :) . Já tomuto "řemeslu" moc nějak nerozumím -bodáky uniformy, atd..... To spíš letadla, nebo i bojovku z WW2, to já můžu a hlavně ty plástvé v měřítku 1/72 a bojovku 1/35 .

Mám právě nějaké věci doma -plyn masku WH i s pouzdrem, bodák K98 ale bez pochvy, přezku WH a ten šavlový bodák o tom jsem právě nic nevěděl. Dlouho se na to jen práší, tak jsem si řekl, že to zkusím prodat, a možná budou nějaké penízky na model .

Posílám ti ty fota, ale nevím, jestli budou k něčemu. Čepel je moc dlouhá .
:( .

Obrázek Obrázek

Obrázek

Dotaz na bajonet

PříspěvekNapsal: 17/9/2012, 15:39
od Lord
Ano, určitá podobnost se šavlovými bodáky je. Čepel je delší a má hloubkovou korozi. Ještě by to chtělo foto střenky, jaký to má uchycení, aretaci, ale nech to bejt. Pokud to chceš prodat, můžeš na aukru a pokud to bude zajímavé a vzácné bude o to rvačka.
Pro příklad WW2 Německo
http://aukro.cz/nemecko-1933-1945-chladne-zbrane-52272
Chybí mi tam, ale u střenky to "zahnutý železo" (hák). Je možný, že to někdo "odborně" demontoval. Počítám, že to je staršího data, takže i přes horší zachovalost, nemusí toho být tolik. Nebo jak jsem už psal provedení pro mužstvo, na fotce vidím naproti GF znáček, což je asi orlice.

Mohlo by pomoci změření rozměrů:

Např. Šavlový bodák 1867 (těžký typ) - střenky z kůže, stiskátko s listovou pružinou, příčka s nálitkem, střenky drží 5 nýtů, výbrus na čepeli oválný, pochva železná.

celková délka: 707mm
délka čepele: 567mm
průměr nákružku: 18,7mm
hmotnost: 750g bez pochvy, 1150g s pochvou
Zdroj: http://www.primaplana.net/txt/varia/Werndl-zbytek.htm

Nakonec by poradili možná i zde :idea:
http://www.kk8lir.com/

Re: Dotaz na bajonet z WW2-WW1 ????

PříspěvekNapsal: 17/9/2012, 18:04
od Jiří Klouzal
Díky za velké kvantum informací. Napsal jsem mail s dotazem na http://www.kk8lir.com/ ,který si mi poskytl , tak uvidím.

Opravdu ještě jednou velké díky za pomoc a nezapomenu, dlužím :razz: (a né jedno !!! )

Re: Dotaz na bajonet z WW2-WW1 ????

PříspěvekNapsal: 17/9/2012, 21:43
od Rase
No s tou cenou bych si nedělal iluze, sice ta demontáž bude asi hodně stará (třeba z první světové, ze zákopů), ale cena je oproti zachovaným kusům absolutně jinde. Za 2-2,5 tisíce, klidně i víc se dají prodat alespoň vizuálně zachovalé bodáky tohohle typu (třeba kopané a povrchově né zrovna top, ale kompletní). Tenhle je ale tak nekompletní, že má cenu jen starého nože - několik stovek. Obdobně se prodávají zákopové úpravy šavlí na útočné nože atd. Záleží ale na kupujících, kam až cenu vyšroubují (otázka ale jestli to někoho bude dostatečně zajímat aby přihodil). Původně mě napadlo jestli to není třeba i nějaká kozácká šavle, ale je to torzo šavlového bodáku, jak již bylo řečeno.
ps. samozřejmě to je jen můj suběktivní pohled.
Já si třeba zrepasoval kopaný bodák Mauser 98/05, udělal novou záštitu, rukojeť, šrouby - pro zběratele je to znehodnocené (i když to byla jen hromada železa). Pro mě ale cenu má (minimálně už jen kvůli tomu kvantu práce co sem do toho dal). Některé věci je prostě lepší si nechat, jelikož by za ně dostal jen pár šupů.

Re: Dotaz na bajonet z WW2-WW1 ????

PříspěvekNapsal: 18/9/2012, 10:21
od Jiří Klouzal
Tady je odpověď z http://www.kk8lir.com/ -
dobrý den, mrkněte na naše stránky. Jedná se o šavlový bodák 1867 pro mužstvo, který je ve velmi zbědovaném stavu. Je to bodák na pušku Werndl 1867 , kterou používala Rakousko-uherská armáda. Cena v tomto stavu je spíše žádná, nebo jen na náhradní díly....nevím. Možná 500kč????? Pěkný den B.Č. -

http://landsturm8.webnode.cz/werndl-186 ... l/#a3-jpg1

Takže můj závěr je, že ho asi nechám viset na zdi dál jako "lapače prachu" :) - no uvidím.

Ještě jsenou díky moc i Rasemu :)

Re: Dotaz na bajonet z WW2-WW1 ????

PříspěvekNapsal: 18/9/2012, 11:05
od skelet
Sic je to velké OT, ale co se týče náhledu do cen sběratelských kousků (od panenek, přes mince a dokumenty, po zbraně) je dobrá série Pawn Stars z History Channel.
http://www.csfd.sk/film/281842-hvezdy-zastavarny/

Re: Dotaz na bajonet z WW2-WW1 ????

PříspěvekNapsal: 18/9/2012, 12:14
od Rase
Jiří Klouzal: není zač, největší cenu z takto poničených bodáků má rukojeť, pokud je zde původní rukojeť a třeba i funkční stiskátko a použitelná záštita. Každý z těchto komponentů má cenu. U tvého bodáku stiskátko chybí, rukojeť je nepůvodní nebo obroušená (je špatně vidět), zdá se ale že tam chybí vzorek (drážky). Záštita taky chybí. Pro zběratele cena minimální, pro kutila pár stovek maximálně. Kdybych měl takovýhle bodák já, tak si najdu pořádné fotky tohohle vzoru, vyrobím si záštitu a falešné stiskátko, možná bych i udělal nové ručky. Nové části zapatinoval (já, olejovýma barvama). S čepelí raději nic nedělat. Ono práce je to dost, ale když je člověk šikovný, tak ve výsledku bude mít mnohem koukatelnou věc na poličku. Pro zběratele je to pořád znehodnocené a jen s minimální cenou.
Takhle bych to tedy udělal já, který dávám život zničeným bodákům a na zběratele kašlu :D

skelet: občas tam jsou bezva věci, člověk aspoň vidí co má jakou cenu (občas i na první pohled úplné pitomosti).

Re: Dotaz na bajonet z WW2-WW1 ????

PříspěvekNapsal: 18/9/2012, 21:28
od Lord
Ano stav opravdu rozhoduje, a leckdy když je kvalitní, je možné cenu až neskutečně vyšroubovat.
Příkladem třeba Pásák tatrasmalt, nyní za cenu 9 700 Kč, den do konce.
http://auto.aukro.cz/pasak-tatrasmalt-s ... 21733.html
Za komiků jste to koupili za pár korun :)
http://www.pasak.kvalitne.cz/
Mezi lidma je peněz dost, a průběžné dotisky šišek dokáží cenu za léta znásobit. Asi je skoro jedno co sbíráte, ať mince, pohlednice, bodáky, nebo hračky, panenky, atd. Vždy rozhoduje kvalita, zájem, množství v oběhu. Je jasný že zachovalých věcí je relativně málo a každý by rád pěkný kousek. Těch horších je třeba stále dost.