Protitankové pušky 7,92mm Panzerbusche 38 a 39

Panzerfaust, pušky, samopaly, granáty, lehké zbraně

Moderátor: Zemakt

Odpovědět
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Protitankové pušky 7,92mm Panzerbusche 38 a 39

Příspěvek od Bruno »

Prvú protitankovú pušku na svete vyrobili nemeckí zbrojári už za prvej svetovej vojny. Volala sa 13mm Mauser "Tank Gewehr" a strielala celoocelové projektily. V priebehu dvadsiatych rokov upadla však táto zbraň v nemilosť nemeckých vojenských kruhov a v zbrojnom arzenále armády sa opäť objavila až počas nacistického prezbrojovania.
V inovovanej podobe ju uviedol na vojenský trh Rheinmetall pod označením 7,92mm Panzerbusch(PzB)38.
Na v zdialenosť 300 metrov dokázala táto zbraň preraziť pancier o sile 25mm sklonený pod úhlom 30°. Bola však konštrukčne velmi zložitá s dômyselne riešeným záklzovým mechanizmom. Spätný ráz sa pri výstrele preniesol z hlavne aj do ramennej opierky, ktorá bola špeciálne konštruovaná tak,aby strelcovi nevykĺbila kľučnú kosť.
zbraň vážila 15,9kg, mala pištolovú rukoveď, čalunenú ramennú opierku a v predu dvojnožku. Nakoniec sa zistilo, že záklzový mechanizmus ja natoľko výrobne náročný, že by jeho ďalšia výroba nebola ničím iným než mrhaním zdrojmi, a tak bola výroba po 1600 vyexpedovaných kusoch zastavená.
Čoskoro túto zbraň nahradila modernizovaná verzia PzB 39.
Táto protitanková puška bola ďaleko jednoduchšia, pretože zložitý záklzový mechanizmus nahradila úsťová brzda. Aj preto hmotnosť zbrane klesla na 12,35kg. Zlepšila sa aj palebná účinnosť.
Táto protitanková puška sa vyrábala v skutku vo velkom-v júny 1941 sa ich vo výzbroji nachádzalo 25 298 kusov a používali ju ako pešie pluky, tak aj špeciálne protitankové prapory už pri ťažení na západ, kde sa však ukázali limity jej účinnosti. Úplné vytriezvenie prišlo s operáciou Barbarossa,kde sa Nemci stretli s Ruskými tankami a čoskoro bolo jasné,že táto zbraň je proti nim neúčinná.

Nemci sa však tejto zbrane vzdať nechceli a zaviedli do výroby nové, prieraznejšie strelivo opatrené wolframovým jadrom. Použitím wolframu sa priebojnosť PzB 39 dostala na 33mm na vzdialenosť 300 metrov. Šlo však aj tak len o akúsi záplatu, ktorá nemohla predlžiť morálnu životnosť zbrane a tak sa na konci 41 roku nacházala PzB 39 už len vo výzbroji druhosledových a výcvikových jednotiek, u ktorých sa držala až do konca vojny. Pre zaujímavosť 12.tanková divízia "Hitlerjugend" si však PzB 39 ponechala vo výzbroji až do konca leta 1943.
Určitú renesanciu zažila táto zbraň na sklonku vojny, kedy zúfalé Nemecko muselo pod tlakom okolností nasadiť aj do prvého sledu všetko čo bolo k dispozícii, teda aj zastaralé protitankové pušky.

Ako príklad na dokreslenie tejto situácie uvediem príklad podôstojníckej školy SS so sídlom v Arnheme, ktorá bola bojovo nasadená proti operácii "Market Garden".
Velitelstvo školy rozostavilo pozdĺž rieky Waal šesť pušiek PzB 39 v snahe zabrániť postupu spojenecov.
Aj 16.výcvikový a náhradný prapor pancierových granátnikov SS tiež počas bojov v oblasti Arnhemu použil tieto staré pušky a dokonca ešte vo väčšom množstve.
Počas potyčiek ktoré následovali po zhode výsadku 1.britskej vzdušne-výsadkovej divízie sa však ukázalo, že zbraň zas tak neúčinná nie je, pretože výsadkári boli vybavení len ľahko alebo vôbec opancierovanými vozidlami, dopravenými na bojisko klzákmi.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Bruno dne 27/11/2004, 00:02, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Bruno:Je sice hezké,že "Hitlerjugend" ji měla až do konce léta 43,ale do bojů s ní nezasáhla,každý víme,kdy byla operačně nasazena.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lipton
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 166
Registrován: 25/8/2004, 12:10

Příspěvek od Lipton »

Prvou bojovou akciou Hitlerjugendu bola Normandia, Jún 1944...
Obrázek
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

A kde hovorím,že s nimi bojovala?Píšem že ich mala vo výzbroji mudrci.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
Uživatelský avatar
thor03
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 2/9/2006, 12:35
Bydliště: Karviná

Re: Protitankové pušky 7,92mm Panzerbusche 38 a 39

Příspěvek od thor03 »

Dovolím si doplnit obrázky:
Obrázek
Obrázek
zdroj:
http://weaponland.ru
http://antraspasaulinis.net
6:00 zaměstnání - "Niitaka jama nobore, iči-ni-rei-ja"
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Protitankové pušky 7,92mm Panzerbusche 38 a 39

Příspěvek od badaxe »

No a jak ono to bylo s tou náhradou PzB38 doopravdy. Rozhodně nešlo o nějaké zákluzy pažby. Ve skutečnosti se jednalo o to, že puška PzB 38 měla poloautomatický závěr (jako u kanonu) který po výstřelu vyhodil vystřelenou nábojnici. To se ale po vyzkoušení u jednotek ukázalo jako v podstatě nepotřebné - rychlost střelby to příliš nezlepšovalo - takže byla požadována zjednodušená zbraň která by sice neměla poloautomatické vyhazování nábojnice, ale byla by lehčí. Tou se pak stala PzB 39, ta už vážila "jen" 12,6 kg, takže se odstranění poloautomatu opravdu vyplatilo. Poloautomatický závěr byl navíc poměrně složitý na výrobu (fungoval na zákluz hlavně), takže se zbraň i zlevnila. Rozdíl v obsluze byl v tom že v PzB 38 po výstřelu závěr vyhodil nábojnici a zůstal v zadní poloze, střelec pak musel vsunout další náboj a závěr uzavřít. U PzB 39 střelec po výstřelu otevřel závěr, tím vyhodil nábojnici, vsunul další náboj a závěr uzavřel. otevírání závěru bylo pomocí sklopení pistolové rukojeti směrem vpřed. Průbojnost obou zbraní byla stejná na 300 m probíjely pancíř se sklonem 60° silný 25 mm, obě zbraně byly jednoranné. Několik kusů (údajně 62) PzB 38 bylo použito v roce 1939 v Polsku, následně zbraň dosloužila zřejmě k výcviku. Puška PzB 39 byla vyráběna od března 1940 do listopadu 1941 a výroba dala 39232 kusů, které byly užívány do roku 1944. Obě zbraně měly úsťovou brzdu a stejnou sklopnou ramenní opěru, poněkud pochybuji že by v ní byl nějaký kompenzátor, kvůli sklápění je při pohledu shora tvořena dvěma bočnicemi a mezi nimi nic není. Ramenní opěra je pochopitelně polštářovaná (gumou) což do určité míry tlumí ráz, ten ale vzhledem k váze zbraně není tak velký
Ale ani po roce 1941 výroba neskončila tak úplně, zbraň byla překonstruována a byla jí zkrácena hlaveň (původně 1085) na 590 mm (s nástavcem na 749 mm) a byla osazena nástavcem na vystřelování granátů. Zbraň se pak jmenovala Grantbüchse 39 označení GrB 39 a mohla střílet jak protipěchotní tříštivé tak protitankové kumulativní granáty. GrB 39 je opět o něco lehčí 10,44 kg granát údajně dokázal při kolmém dopadu propálit pancíř až 70 mm silný dostřel nyl od 75 do 150 m problém byl jako u všech kumulativních náloží, že pokud je směr dopadu nevhodný, je paprsek rozptýlen a průraznost výrazně klesá. Němci GrB 39 používali zřejmě až do konce války. Není zcela jasné zda výroba byla jen nová, nebo šlo i o konverze původních zbraní, případně pouze o konverze. Počet vyrobených se mi nepovedlo nikde nalézt.
zdroj: The encyclopedia of weapons of World War II
Rifles : An illustrated history of their impact
http://world.guns.ru/atr/de/pzb3-pzb39-e.html
http://www.lonesentry.com/manuals/germa ... zb-39.html a další včetně mého archivu.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“