Maschinengewehr-42

Panzerfaust, pušky, samopaly, granáty, lehké zbraně

Moderátor: Zemakt

Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1569
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

Mg-34 byl taky dobrej kulas ale byl moc na bojiště komplikovanej......proto vynalezli mg-42....
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Akvaman
Prudič neodbytný
Prudič neodbytný
Příspěvky: 81
Registrován: 23/5/2006, 15:02
Bydliště: Pardubice,Česká Republika

Příspěvek od Akvaman »

Nejlepší kulomet druhé světové války úžasná byla hlavně kadence.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Pánové je tady jedna zásadní chyba. Mg - 42 kulomet nebyl ze snadno dostupných odlitků, ale výlisků i když odlitky měl také. Ten rozdíl proti Mg- 34 je právě, že byla lepší a rychlejší výroba lisováním dílů. Předchozí díly kulometů se musely buď frézovat ( pracné na Nh), nebo odlívat. Lisováním se vše zlepšilo a zrychlilo. Výměna součástí a lehkost kulometu a jeho kadence jsou další věci, které pro Mg - 42 hovoří.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

To byl taky jeden z důvodů jeho zařazení do výzbroje rychlejší,jednodušší a levnější výroba.
Uživatelský avatar
Akvaman
Prudič neodbytný
Prudič neodbytný
Příspěvky: 81
Registrován: 23/5/2006, 15:02
Bydliště: Pardubice,Česká Republika

Příspěvek od Akvaman »

Mě se taky strašně líbí kulomet maxim.A nevíte jaký je rozdíl mezi kulometem MG-42 a MG-3.Moc by mě to zajímalo protože jsem je našel na jedný internetový stránce a byly si moc podobní.Ale myslím si že MG-3 je novější než MG-42 ale velký rozdíl to nebude.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Akvaman píše:Mě se taky strašně líbí kulomet maxim.A nevíte jaký je rozdíl mezi kulometem MG-42 a MG-3.Moc by mě to zajímalo protože jsem je našel na jedný internetový stránce a byly si moc podobní.Ale myslím si že MG-3 je novější než MG-42 ale velký rozdíl to nebude.

To chce jen hledat, milý Wassermanne, ale jsi blízko.

http://world.guns.ru/machine/mg00-e.htm
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
rott
četař
četař
Příspěvky: 75
Registrován: 1/1/2005, 13:34
Bydliště: Slezko

Příspěvek od rott »

..jediný rozdíl je v použití ráže a zeslabení vratné pružiny dle náboje,jinak MG 42 nebyl dosud překonán co se týče kvalit
a je to znát že jej dosud používá několik armád.
Uživatelský avatar
Akvaman
Prudič neodbytný
Prudič neodbytný
Příspěvky: 81
Registrován: 23/5/2006, 15:02
Bydliště: Pardubice,Česká Republika

Příspěvek od Akvaman »

Já vím tuto stránku navštěvuji často.

Obrázek
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

Tak asi nejak to vyzeralo naostro...hoc silu si možte vyskúšať aspoň virtuálne..na pláži bolo riadne horúco
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Pěkné video s MG42 včetně střelby.

http://www.youtube.com/watch?v=RpsJoA_t ... ed&search=

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

mimochodem s mg 42 po sobe stríleli ješte nedávno v jugoslavii.a ješte jedna kuriozita kupodivu taky z jugoslavie,ale z valky.horská divize ss princ eugen byla ze začátku dost mizerne vyzbrojená.vetšinou koristní zbrane.a mužstvo se složilo a mg éčko si koupilo na černým trhu
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Na Gigamanii se objevil prográmek pro stáhnutí videa z YouTUBE. Jmenuje se YouTUBE downloader a odkaz je ZDE a je to freeware.

Kupodivu to i funguje, jen si musíte stáhnout i FLV player. Dole je na něho přímo odkaz.

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Laďa
Příspěvky: 7
Registrován: 29/7/2007, 16:46
Bydliště: Suchá Rudná (Bruntál)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Laďa »

Jo na MG42 nemela ani americka M60ka! Na M60ce se neda tak snadno sundat hlaven a kdyz uz se sundala, tak se ztratilo nastaveni prednich miridel. Pak akorat amici vymysleli, myslim ze to bylo M60E a tam uz to bylo jakz takz lepsi. Ale to je na jine tema...
Palett
svobodník
svobodník
Příspěvky: 22
Registrován: 1/12/2007, 09:47
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Palett »

Jo,MG42 je skvělý kulomet dodnes jako MG3,ale vyčetl jsem v odborné literatuře,že MG42 na konci války měl až 2000 ran/min..
Pro srovnání:M60 má 650 ran/minuta..
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Kadence nedela kvality kulometu. Pokud dobre vim tak se vice odborniku shoduje ze asi nejuniverzalnejsi kulomet (na zapad od nasich hranic ) je FN-MAG s kadenci 850 ran/minuta.

Mimochodem, problem obou (M60 i MG3/MG42) je vymena hlavne. Pro vymenu po louho trvajici strelbe musis mit azbestovou rukavici. Tento problem byl M60 odstranen az u verze E.
Nase, uz predvalecne kulomety meli na to rukojet
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

alibaba, na ty své odborníky u Mg - 42 za ww2, u vycvičeného německého kulometčíka prostě a jednoduše zapomeň!
Jedno po druhém.
1) Výměna hlavně u Mg -42 - vpravo cvakneš páčku, odskočí horní kryt hlavně, když jsi si zapoměl u mamky rukavici, tak hadrem vyhodíš horkou hlaveň, nasadíš novou, nasadíš kryt až cvakne páčka a trrrrrrrr. - 8 - 12 vteřin, když jsi nešika!!!
2) Kadence Mg - 42 - je to v dávkách, v době lavinovitých, frontálních útoků pěchoty ve ww2 něco takového, jako bys měl kulomety 2.
Německá armáda nedostatkem munice do Mg - 42 netrpěla
Domyslíš to doufám sám!
Tvý odborníci hovoří o době, kdy už lavinovité lidské vlny a útok na bodák skončily, o tom , že munici je třeba šetřit. Výměna hlavně má být i pro blbce necvičené jednoduchá.
Mg - 42 byl pro německou armádu ohromný a nezpochybnitelný pokrok, který si spojenci na východě i na západě pěkně odskákali!!!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Neni to nahodou do strany?
Absolutne s Tebou souhlasim ze MG42 proti "lavinovym,frontalnim utokum pechoty " to nejlepsi. A na vychodni fronte asi pusobil nejvetsi zraty, diky sovetske strategii.
Ale asi budes se mnou souhlasit , ze v povalecne dobe se strosku strategie zmenila a zive vlny se uz jaksi nepouzivaji.
Takze vysoke davky nejsou v globale efektivni ( samozrejme, ze jsou vyjimky). Hodne o tom i napovida trend jakym se kulomety po valce ubirali. Kadence se ustalila kolem 900 ran/min.
V kostrukci neni zadny problem, i kdybys pridal jenom odrazec (podobny jako je v MG42 ) tak uz celkem slusne zvysis kadenci a pus dalsi upravy tak mas kulomet s priblizujici se kadenci.
Ale mas i jine aspekty. treba zivotnost hlavne u vysokokadencnich zbrani je nizsi i pri kratkych davkach. A taky se nemuzes porad spolehat na zasobovani, atd.

Tim samozrejme nechci rict, ze MG42 je spatna zbran. Pravdepodobne to byl nejlepsi druhovalecny kulomet a zapsal se do historie.
A technologie vyroby (plechove vylisky) je vlastne totozna s dnesnimi(zavedene ve vyzbroji) kulometmi.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Michi:
Dobre si to pamatuju :)
Hlaven se odklapi i s krytem do prava po posunuti soupatka do predu.
Nasel jsem pro Tebe i toto video, pokud mi neveris.
Ale po pravde, kdyz jsem cetl tvuj prispevek tak jsem si nebyl 100% jisty, nedrzel jsem v ruce MG42 asi deset let. :cry:
Je to krasna prace.
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

No ano myslenka Univerzalniho kuometu byla revolucni to bezevseho, ale kdyz jsem slysel ze Uk vz. 59 je zastarale tak co pak je asi MG3 (MG 42)? Ve sve dobe.... to byl bezesporu nejlepsi kulomet. A srovnavani s M60 je jako nebe a dudy, ikdyz je M60 o 10 let novejsi tak je o mnoho horsi!
A o te kadenci: MG to ma supr vyreseno-strelec ma k dispozici dva zavery jeden o hmotnosti 550g dosahuje kadence 1200 ran/min a druhy o hmotnosti 950g ma kadenci 800 ran/min. Dle mne je lepsi nizsi kadence nez 1000 pak se zbran stava obtizne ovladatelna a potrebujete zkusenejsiho strelce na ovladani takove zbrane nemluve o ,,vymackavani" kratkych davek.
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Jenže nejlepší UNIVERZÁLNÍ kulomet(taky první)Ale měl svoje problémy,hlavně otřesná výmněna hlavně!Že se amíci u M-60 nepoučili...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“