Stránka 1 z 3

Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 4/3/2018, 22:15
od El Diablo
Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje

Datum přidání 16.01.2018 Rubrika rubrika: Námořní technika komentáře 109 komentářů autor autor: Jan Grohmann

Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review), která ustavuje americkou jadernou strategii pro následující roky, potvrdila existenci unikátního ruského jaderného torpéda Status-6. Díky jadernému pohonu a jaderné bojové hlavici je Status-6 v podstatě podmořská mezikontinentální jaderná střela.

http://www.armadninoviny.cz/ruske-jader ... stuje.html
Obrázek

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 04:12
od Martin Hessler
Zajímavé... Máte někdo představu, k čemu by byla taková věc dobrá? Klasické ponorkové torpédo s taktickou jadernou hlavicí, schopné smést jedním zásahem z hladiny celý CVBG bych chápal. Ale tohle...?

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 07:24
od Tomass
Už se to tady v nějákém vlákně dost intenzivně probíralo. Cilem takové autonomní zbraně je něpřátelský přístav, jeho zničení a degradace okolních vod zamořením po explozi a tím vyřazení přístavu na desítky let. Jako nástroj odplaty/odstrašení to význam jistě může mít. Existence zbraně samotné však není potvrzena a vše vzniklo na základě jedné "uniklé" nástěnkové tabule. Technologicky je jistě možné pro Rusko takovou zbraň vyrobit.

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 07:56
od Skeptik
Nejen přístavy.
Jedná se o podvodní variantu ICBM s hlavicí až 100 Mt = jakékoli město na pobřeží.

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 10:13
od Rase
V čem je ale její smysl oproti klasickým štřelám, odpalovatelným z ponorek ? Přeci jen ty již mají a jsou mnohem multifunkčnější (dokáží zničit i něco jiného než přístav).

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 10:40
od nine_mike
V tom že námorná základňa/mesto môže mať veľmi pokročilú a ťažko prekonateľnú PRO ktorá znižuje šance riadenej strely na úspešný zásah. Rusi zrejme vyhodnotili že podvodné obranné systémy zďaleka nedosahujú možností atmosférickej PRO a tak vytvorili zbraň využívajúcu tento nedostatok. V prvom rade je to ale ekonomická zbraň ktorá núti USA investovať finančné prostriedky do schopnosti odvrátiť útok takéhoto torpéda/podvodného dronu a dúfajme že to navždy zostane len pri tom.

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 10:56
od Dzin
Celé kolem Status-6 je spíše jen nafouknutá propaganda, protože cokoliv může tohle "jaderné torpédo" udělat, zvládne mezikontinentální balistická raketa jednodušeji a efektivněji.

Jinak to bylo probíráno zde
viewtopic.php?f=177&t=2356&start=1560

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 10:58
od kenavf
Vyzerá to že rusi už tak nevsádzajú na komplexy typu S-400/S-500 ale začínajú vsádzať na metódu odstrašenia.Obranné systémy musia aplikovať po celom teritoriu Ruska, čo je drahé,odstrašujúcich systémov toľko nepotrebujú a obranné systémy USA by pre zmenu zase zaťažili americký rozpočet.(že by ich chceli rusi uzbrojiť?)

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 11:43
od Ejdou Rotacak
tak trochu mystický projekt JERICHO na druhou.

Známý mi ke Statusu řekl, že informace o reaktoru AMB-8 je cíleně vypuštěná bublina, stejně jako samotná reportáž, kdy "jakože omylem" natočili studii s průřezem. Torpédo je prý skutečně ve vývoji, ale o pohon se nemá starat reaktor AMB-8 ale palivo na chemické bázi. Samotná nálož může mít deset nezávislých pojistek, ale jadernej reaktor (sloužící k pohonu) v autonomnim plavidle je docela kovbojka i na rusy - na planetě zemi. Malý reaktor má sloužit jen jako dlouhodobý bezúdržbový zdroj elektrické energie o nízkém výkonu pro udržení avionických systémů a jiné elektroniky

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 11:48
od Rase
nine_mike píše:V prvom rade je to ale ekonomická zbraň ktorá núti USA investovať finančné prostriedky do schopnosti odvrátiť útok takéhoto torpéda/podvodného dronu...

Já ti nevím, mě to přijde spíš jako jen podivná snaha nutit američany aby učinili protikrok. Na druhou stranu kolik takovýchto torpéd můžou tak rusové postavit a nasadit v horizontu X let (projekt jaderného vlaku taky zase zrušili). Navíc pokud by byly ty torpéda nasazeny, tak tou dobou již bude jaderná přestřelka probíhat a na ty významné přístavy už nějaký ten atom dopadl. Z amerického pohledu, mi tedy přijde smysluplnější investovat do ochrany před ICBM, než vyhazovat peníze proti tomuhle torpédu, byť papírově vypadá dobře. Pokud si rusové myslí, že jediný způsob jak překonat americký protiraketový deštník je tohle, tak to se na obnovování studené války můžou rovnou vykašlat. Hrozby ze strany číny, pokud jde o drony, UI a podobně (lodě a všechno), jsou zkrátka reálnější a mnohem větší problém.

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 11:54
od kenavf
Ejdou Rotacak píše:..
o pohon se nemá starat reaktor AMB-8 ale palivo na chemické bázi. Samotná nálož může mít deset nezávislých pojistek, ale jadernej reaktor (sloužící k pohonu) v autonomnim plavidle je docela kovbojka i na rusy - na planetě zemi..

Nepoznáme zatial žiadny chemický pohon ktorý by dokázal tak veľkému torpédu na takú vzdialenosť a rýchlosť poskytnúť dostatok energie.Také množstvo energie nám poskytuje zatiaľ iba jadrová reakcia.

P.S.
Píšú rýchlosť 185km/h a dosah 10000km.
To by možno malo problém prekonať aj s chemickým palivom aj keby si prisával kyslík pomocou nejakého "šnorchlu".(viezlo by si to len palivo a nie okysličovadlo)

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 12:00
od Dzin
kenavf
Myslíš, že by země s HDP Jižní Koreje, ale 150x větší a 3x lidnatější, mohla v dohledné době reálně pomýšlet na uzbrojení někoho jako USA?

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 12:08
od Mirek58
Proč by "jaderný" pohon Statusu v současnosti byl mystický?
Přece pro pohon "čehokoliv" potřebujeme dvě základní složky
/Pracovní medium- a Status ho má kolem sebe- vodu dle libosti.
/Zdroj energie - a zde reaktor plně vyhovuje, vytváří teplo.
Tedy takovéhle torpédo se dalo postavit, jakmile se objevily na technické scéně RTG generátory.
( váží kolem tuny, generují teplo v potřebném množství, trošku el enrgie a doba chodu desítky let, co si více přát?)
To torpédo v zásadě nemusí mít na palubě ani gram chemického paliva a může drandit kolem zeměkoule dokola.

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 12:11
od kenavf
Dzin píše:kenavf
Myslíš, že by země s HDP Jižní Koreje, ale 150x větší a 3x lidnatější, mohla v dohledné době reálně pomýšlet na uzbrojení někoho jako USA?

To bola len taká idea,ale keď človek vidí projekt F-35 jeho 260ks prototypov(normálna sériová výroba ešte nezačala),tak ho môžu napadať rôzne myšlienky.

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 12:24
od nine_mike
Rase: To sa ťažko hodnotí. Status-6 môže byť kľudne len byproduct vývoja malého reaktora pre pohon podvodných dronov. Myšlienka pripevniť k tomu nukleárnu nálož mohla byť proste len logickým pokračovaním, spolu s x inými prostriedkami ktoré sa okolo takého pohonu môžu skonštruovať. Koľko ich môžu postaviť? Tak to netuším, podľa mňa úplne stačí aj 10 alebo 15 aby to bolo považované za relevantnú zbraň.

Dzin: Nemusí ísť úplne o uzbrojenie v zmysle Reagana vs ZSSR, ale proste o odčerpávanie prostriedkov. Status-6, teraz predstavili hyperzvukové RS, krídlaté strely s obrovským dosahom, Sarmat, hyperzvukové klzáky ako bojové hlavice ICBM atď. atď. to všetko núti Američanov investovať a investovať. Už teraz pomerne brutálne navyšujú vojenský rozpočet a zrejme to budú robiť aj naďalej. Možno si Rusi spočítali že o 20-30 rokov už USA jednoducho nebudú takou vojenskou/ekonomickou silou (viď vzdelanostná úroveň, demografia, "kultúrna" revolúcia ktorá tam teraz beží) akou sú dnes. Možno chcú tým všetkým len zabávať USA na tú dobu 20-30 rokov aby sa pachtili za meganeporazitelnou armádou, aby stále nemali pocit že už majú rozhodujúcu výhodu oproti ruským/čínskym asymetrickým odpovediam až dôjdu do bodu že už to bude aj tak zbytočné pretože ten stav ani nikdy nedosiahnu a konečne sa s tým na vrcholnej úrovni vyrovnajú.

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 12:40
od Rase
nine_mike:
Američané zbrojí, o tom žádná, ale očividně to není reakce na tyto konkrétní ruské-superzbraně. Kdo ví kde bude rusko za těch 20-30 let. Tou dobou už Putin u moci rozhodně nebude a jaký postoj zaujme jeho nástupce (nebo nástupkyně) je otázkou. Pokud se dnes teoretizuje o nějakém spojenectví mezi Ruskem a Čínou (čína si dělá co je výhodně pro ni samu), ještě neznamená, že tomu tak bude i za X let. Na předpovědi o úpadku nebo rozpadu USA nemá smysl reagovat, jelikož ty se předpovídají pořád a pořád nic...

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 13:14
od Ejdou Rotacak
2 Mirek 58

špatně jsem to napsal. Vzpomněl jsem si na "pohádky, co říkali rodiče dětem před spaním, aby nezlobily a byly hodné" - a to že v jeskyni v Černém moři odpočíval tanker "Jericho", zbraň posledního soudu,
která má na palubě citlivé dozimetry, které při extrémní radiaci autonomně odpálí "bombu všech bomb". Dost se to objevovalo v military časopisech v 90. letech a začátkem 21. stol - ve stejné době jako informace o ruských "plasma stealth letadlech".

Status-6 mi svým pojetím přijde podobný, zbraň posledního soudu. Navíc je teoreticky možné, že na rozdíl od "Jericha" (což patřilo spíše do časopisů kategorie "HROM"), je toto opravdu ve vývoji.

2 Rase

pořád se to nepředpovídá - laická a část odborné veřejnosti to tvrdí zhruba od konce 90. let 20. století. Do té doby se o morálním a ekonomickém rozpadu USA nemluvilo. Ani na konci 18. století po podpisu deklarace o nezávislosti Spojených států, ani po válce Severu proti jihu a už vůbec ne v průběhu 20. století, nebyl důvod.
Nyní je - nic netrvá věčně, natož světovláda konkrétní kultury. Všechno jednou začíná a jednou končí. Jen nevíme jestli za 3 roky nebo 300 let :up:

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 13:25
od Skeptik
Dzin píše:kenavf
Myslíš, že by země s HDP Jižní Koreje, ale 150x větší a 3x lidnatější, mohla v dohledné době reálně pomýšlet na uzbrojení někoho jako USA?

Přímo uzbrojit asi ne.
Nicméně vzhledem k tomu, že USA posledních 20 let jedou na dluh, a stejně to nepomáhá a životní úroveň střední a nižší střední třídy kontinuálně klesá. Že hospodářství USA kromě zbraní, letadel a nerostných surovin nic skoro nic nevyváží a má dlouhodobě negativní saldo obchodní bilance. Že impérium na mezinárodní scéně neustále ztrácí, že jeho agrese ani zdaleka nevynášejí tolik kolik očekávali (resp. Vynáší, ale ne státu nýbrž soukromým osobám. Že původně vazalské státy cítí svoji příležitost a stále více a více si dovolují nesouhlasit. ŽE .... (dalších známek úpadku Impéria by šlo vyjmenovat desítky :(
To vše dohromady plus třeba úpadek petrodolaru. ...

Ne, ze by Status 6 způsobil kolaps hospodářství USA, svoji troškou ale přispět může.

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 13:29
od nine_mike
Rase: Tak to už je na inú diskusiu či USA zbroja kvôli novým ruským zbraniam. Len tak z plezíru to asi nerobia. Asi to bude kombinácia Ruska, Číny a ďalších krajín.
A úpadok USA - to je tiež na inú diskusiu, ale proste teraz ma neber nejak rasisticky, ale ja si myslím že krajina kde bude tvoriť väčšinu populácie hispánska a černošská komunita a to naprieč celou štátnou správou a ekonomikou, proste nebude tak úspešná ako tá istá krajina keď v nej tvorila väčšinu populácie európskych imigrantov a ich detí. Konieckoncov to vidno aj na tom čo sa v USA deje teraz. Samozrejme 300+ miliónový národ vždy medzi sebou nájde geniálne mozgy, ale asi to nebude úplne vončo, ako v 20. storočí a na ten ekonomický a vojenský presah aký tá krajina mala nad ostatnými to bude mať, podla mňa, vplyv a to taký že neblahý (pre nich).

Re: Jaderné torpédo Status-6

PříspěvekNapsal: 5/3/2018, 13:34
od Mirek58
No, pohádky pro děti aby nezlobily.
Jeskyně v Černém moři byla a je ( jen nevím, jestli tam ještě vozej turisty, jako to dělali Ukrajinci)
V jeskyni nevím jestli odpočíval tanker Jericho, ale ponorky ano.
Takže to zase taková pohádka pro zlobivé děti nebyla.