Stránka 1 z 3

Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 19/9/2016, 04:29
od Martin Hessler
Při opakovaném pročítání skvělé série Pátračových článků Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla jsem narazil na zmínku o mimořádné události „s uprchlým tankem, který cestou přejel Žigulíka“. A vytanulo mi, že před pár měsíci jsem měl příležitost právě o této příhodě mluvit s někdejším důstojníkem ČSLA, který v té době sloužil u 1. td a na zmíněnou „mimořádku“ se velmi dobře pamatoval.

Druhého října 1983 byla neděle. Dva vojáci základní služby, oba zařazení jako řidiči tanků, byli toho dne na vycházce. Večer při návratu, oba už pořádně opilí, se začali přít, kdo z nich jezdí s lepším tankem: jeden z nich byl totiž dočasně převelen od 1. tp ze Strašic ke 2. tp, který v letech 1981 – 82 prodělal přezbrojení na typ T-72. Chlubil se tudíž, že umí jezdit s novějším a výkonnějším strojem, zatímco jeho stejně podroušený spolubojovník se nechtěl dát a vychvaloval svůj T-55A. Rovněž se pochlubil, že je nositelem třídnosti 1 a tvrdil, že je považován za nejlepšího tankového řidiče u 1. td. A rozhodl se to předvést naostro – hned a na místě. Bylo krátce před 19. hodinou.
Ve stavu, v jakém se nacházel, se svévolně odebral do parku techniky pluku. Ten byl sice střežen na volno puštěnými služebními psy, jenže v důsledku nedodržování služebních předpisů došlo už před časem k narušení jejich vycvičenosti: osádky tanků provádějící údržby vozidel vstupovaly do areálu, aniž by vyčkaly stažení zvířat psovody stráže (kteří se rovněž své povinnosti rádi zřekli), takže psi si na tankisty zvykli a valně si jich nevšímali.

Jako ve všech tehdejších parcích techniky, i v tomto visely na stěnách garáží zapečetěné skřínky s klíči – umožňovaly s vozidly vyjet v případě požáru. Je třeba si uvědomit, že v každém tanku bylo 960 litrů nafty a 43 nábojů do kanonu, o další munici nemluvě. Toho podnapilý voják využil, usedl za rajčáky, nastartoval a rozjel se. Prorazil ocelová vrata BoPo brány a octl se na silnici. Po několika desítkách metrů se střetl s osobním automobilem zn LADA, řízeným ženou, jež utržila těžká zranění – kupodivu a naštěstí děsivou událost přežila (zkuste si představit, že se vracíte autem z návštěvy u známých a z čista jasna vás převálcuje tank!), přestože si její léčení vyžádalo více než 3 měsice v nemocnici.

Opilý tankista zatím pokračoval v jízdě, jenže nikdo nevěděl, co má v úmyslu a kam míří. Byla studená válka a vládl normalizační socialismus. Jednotky Pohraniční stráže uzavřely hranice, vyzbrojily se PT zbraněmi a čekaly na přístupech k hraniční čáře. Zburcované okolní posádky vyjížděly s tankobornou technikou uzavřít prostor, stavěly se hlídky na křižovatkách a uzávěry. Bylo nařízeno monitorovat i lesní cesty, neboť někdo poměrně rozumně usoudil, že pásové vozidlo s vysokou průchodivostí terénem se nutně nemusí držet jen zpevněných komunikací. V pondělí v 06:30 ráno vzlétly z plzeňského letiště dva bitevní vrtulníky Mi-24Vs, vyzbrojené protitankovými raketami Šturm, s úkolem vyhledat a zaútočit. Nenašly nic.

Jak se později ukázalo při vyšetřování, opilý řidič dokázal udržet tank na silnici, pouze při průjezdu obcí se nevyhnul plechové budce na autobusové zastávce: zmačkal ji jako papír od sekané. Přejel silnici Praha – Karlovy Vary, provoz byl naštěstí tak řídký, že nejen že nedošlo k dalšímu střetu, ale obrněného mastodonta si dokonce nikdo ani nevšiml, a pokračoval ještě 2 – 3 kilometry v jízdě po poli. Postupně si zřejmě začal uvědomovat, co provedl a jaké budou nevyhnutelné následky. Otočil tank o 180 stupňů, zařadil první redukovaný rychlostní stupeň, vyskočil z tanku a lehl si před jeden z pásů. Byl samozřejmě na místě mrtev. Opuštěné vozidlo s běžícím motorem a zařazenou rychlostí se pomalu doplazilo zpátky ke karlovarské silnici, přejelo ji na jíném místě zpět a znovu zmizelo ve tmě. Ztracený tank byl objeven až před polednem druhého dne: na své bludné pouti totiž prorazil stěnu velkého družstevního seníku a zaryl
se do hromady několika desítek tun slámy. S takovou překážkou si ovšem už jeho motor poradit nedokázal a zadusil se.

Velitel pluku mjr. Šourek se vrátil do posádky z dovolené v neděli kolem 17:00. Měl správně přijet už v pátek, ale prodloužil si volno o víkend (při vyšetřování se na to nepřišlo). Kupodivu, přes závažnost případu nebyl zbaven velitelské funkce, neboť se za něj postavil okresní tajemník KSČ v Rakovníku Rudolf Pavlíček a dokonce i velitel divize plk. Loučka. Ten sice mjr. Šourka bezodkladně potrestal (udělil mu „Výstrahu pro neplnění funkčních povinností“), ale paradoxně tak zabránil mnohem přísnějšímu trestu. Platilo totiž, že žádné provinění nesmí být trestáno dvakrát, takže mjr. Šourek nemohl být postižen odvoláním z funkce, jak bylo původně nadřízenými orgány zamýšleno.

Zajímavou shodou okolností zůstává, že k velmi podobné události s podobným koncem došlo krátce předtím u tankového pluku U.S. Army v Oberndorfu a. Neckar. Svobodník Keefer, tankový řidič, se v areálu kasáren svévolně zmocnil tanku M60, nějakou dobu se s ním projížděl po městě a demoloval osobní auta, načež (pravděpodobně úmyslně) sjel s tankem z mostu do řeky a utopil se. Vylovení tanku z Neckaru a vyproštění mrtvého těla z korby trvalo 28 hodin. Jako pravděpodobný důvod jednání svobodníka Keefera uvedly vyšetřující orgány hrozbu vojenského soudu pro krádež armádní pistole.

Za poskytnuté informace a rozhovor děkuji pplk. v. v. Vladimíru Kubánkovi.

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 19/9/2016, 05:26
od Pátrač
Mě to několikrát vyprávěl jiný důstojník, ale nemám svolení jeho jméno sdělit. Byl to asi pěkný šrumec.

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 19/9/2016, 09:24
od parmezano
]Někdy v té době v NDR nějaké Ruské tankista taky vyrazil ven s "téčkem " . Pak to "téčko"nechal stát na kolejích hlavní trati z Berlína do Lipska a najel na něj noční rychlík z Berlína do Lipska a byl z toho ohromné masakr .
Podařilo se mi o tom najít toto video https://www.youtube.com/watch?v=F0ArmVWSt2U

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 19/9/2016, 09:36
od rotaran
Tak tohle by žádní scenárista nevymyslel to by nikoho nenapadlo.U nás z autoparku vyrazili UAZem pro pivo a bylo z toho jen 21 ostrých.Tank jsme v autoparku našteští neměli. :D

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 19/9/2016, 10:11
od josefg
ten případ si pamatuju, tenkrát byla docela teplá noc. Ale žádné extra drama. Pro většinu vojáků šlo o rutinní překrytí hranice s doplňkem "TARAS" v rámci součinnosti s PS. Až v průběhu noci se někteří dozvěděli o co šlo.
Pro mladší, "součinnost" znamenalo, že Armáda uzavřela cesty a terén, aby zadržela narušitele, který se po neúspěšném pokusu o překročení hranice bude vracet do vnitrozemí. Místa která se obsazovala byla předem vytypována a dána v rozkaze veliteli součinnosti, který je musel přesně znát a umět najít kdykoli. Stejně byly dány sektory do kterých se smí, či nesmí vést palba. To platilo především pro těžší zbraně s delším dostřelem.
TARAS znamenalo totéž s tím že narušitel se pohybuje ve vozidle, jakémkoliv . A tak se předpokládalo použití protitankových zbraní. RPG-7 a 75. nebo kulometů včetně KPVT.
Držet součinnost byla největší otrava u pohraničních útvarů ČSLA. Od vyhlášení poplachu do pohotovosti k výjezdu z kasáren byl čas deset minut. Ano celých deset minut. Se zbraněmi a municí. Když byl i výjezd a byl často nikdo nevěděl jestli se vrátí za tři hodiny nebo tři dny.
PS kdo uhodne proč se hospodě Kadrnožka říkalo v té době na střelnici?

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 19/9/2016, 10:27
od Aaron Goldstein
Martin Hessler píše:Zajímavou shodou okolností zůstává, že k velmi podobné události s podobným koncem došlo krátce předtím u tankového pluku U.S. Army v Oberndorfu a. Neckar. Svobodník Keefer, tankový řidič, se v areálu kasáren svévolně zmocnil tanku M60, nějakou dobu se s ním projížděl po městě a demoloval osobní auta, načež (pravděpodobně úmyslně) sjel s tankem z mostu do řeky a utopil se. Vylovení tanku z Neckaru a vyproštění mrtvého těla z korby trvalo 28 hodin. Jako pravděpodobný důvod jednání svobodníka Keefera uvedly vyšetřující orgány hrozbu vojenského soudu pro krádež armádní pistole.


Pamatuji si i tuto událost (byla u nás dost přetřásána)... A mám dodnes před očima fotku M60 na tom mostě (ta fotka byla zvrchu, zřejmě z helikopotvory)... Bohužel se mi jí nepodařilo najít ale nalezl jsem alespoň dvě fotografie z vylovení M60...

Obrázek Obrázek

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 19/9/2016, 10:46
od rotaran
Hospoda u Kadrnožky je ta na křižovatce silnice na Karlovy Vary a Louny? Dneska tam Vietnamci prodávají trpaslíky. :D

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 19/9/2016, 14:47
od josefg
rotaran píše:Hospoda u Kadrnožky je ta na křižovatce silnice na Karlovy Vary a Louny? Dneska tam Vietnamci prodávají trpaslíky. :D

Ano to je ona, přezdívku Na střelnici v té době dostala proto, že tam dvakrát nedlouho po sobě střílel dezertující voják po hostech a obsluze. Podrobnosti si už ale nepamatuju

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 19/9/2016, 18:36
od rotaran
Celí den se snažím si představit jak byl asi překvapení ten zemědělec co našel díru ve stodole a za ní tank :D To se opravdu každý den nestane :D

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 19/9/2016, 19:45
od Martin Hessler
Aaron Goldstein píše:Pamatuji si i tuto událost (byla u nás dost přetřásána)... A mám dodnes před očima fotku M60 na tom mostě (ta fotka byla zvrchu, zřejmě z helikopotvory)... Bohužel se mi jí nepodařilo najít ale nalezl jsem alespoň dvě fotografie z vylovení M60...


Pokud je mi známo, velení americké posádky v Oberndorfu ve spolupráci s městskou radou a oberndorfskou policií tehdy řešilo dost zajímavý problém: jak zastavit těžké obrněné vozidlo konstruované tak, aby se pokud možno nedalo ničím zastavit. Samozřejmě se skýtala možnost nasadit proti němu jiné tanky nebo PT zbraně - zbývala však otázka, zda tanková bitva v centru moderního města nezpůsobí větší pohromu než šílená jízda jednoho pošuka. Nakonec se, dle mého názoru poměrně rozumně, rozhodli nedělat nic... Svobodník Keefer rozdrtil pár Mercedesů a Volkswagenů, zohýbal a polámal několik sloupů veřejného osvětlení a zasvinil řeku olejem a naftou. Suma summarum celkem dobrý konec, až na utopeného pachatele ovšem. U.S. Army zaplatila škodu na civilním majetku a bylo ticho. Kolik čítala položka za vysušení a odbahnění tanku, netuším :)

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 19/9/2016, 20:52
od knezdub
V této souvislosti by mě zajímalo, jak by takový problém byl řešen u nás. Policie na zastavení tanku nemá prostředky a než by někdo rozhýbal armádu, tak by mohlo uběhnout docela dost času.
Hypotetická situace: Uherské Hradiště, sběratel militarií načapá manželku s primářem nemocnice. Jde se posilnit a s nějakým promile v krvi nastartuje T55 ze své sbírky a jede si to do nemocnice vyřídit. Protože koordinace pohybů není zcela ideální, cestou natropí nějakou škodu, nakonec zaparkuje v přízemí chirurgie a občasnou střelbou z nedostatčně znehodnoceného kulometu znemožní evakuaci budovy. Co teď? Policie je bezbranná, nejbližší použitelný stroj je v Přáslavicích. Jak je na tom URNA s protitankovými zbraněmi nevím. Kolik úředníků je potřeba, aby se něco začalo hýbat, jaká bude reakční doba?

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 19/9/2016, 21:16
od Aaron Goldstein
knezdub píše:Hypotetická situace: Uherské Hradiště


cca 70-80 km do Přáslavic (a cca 50-60 km do Vyškova, kde by se jistě také něco protitankového našlo) není zase tolik... Ona ta URNA nebude o mnoho blíže (tipuji Olomouc, Brno)... I když URNA má jistě trochu jiné reakční časy než nějaký schvalovací proces pro součinnost AČR

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 20/9/2016, 07:49
od Skeptik
Co by se dělo???
Evakuovala by se ohrožená část nemocnice (jeden tank nezablokuje všechny únikové východy) a začalo by se vyjednávat.
A vyjednávalo by se a vyjednávalo a vyjednávalo a vyjednávalo a vyjednávalo ... až by to toho sběratele přestalo bavit a buď by vylezl, nebo se zastřelil.

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 20/9/2016, 07:49
od josefg
knezdub píše:V této souvislosti by mě zajímalo, jak by takový problém byl řešen u nás. Policie na zastavení tanku nemá prostředky a než by někdo rozhýbal armádu, tak by mohlo uběhnout docela dost času.
Hypotetická situace: Uherské Hradiště, sběratel militarií načapá manželku s primářem nemocnice. Jde se posilnit a s nějakým promile v krvi nastartuje T55 ze své sbírky a jede si to do nemocnice vyřídit. Protože koordinace pohybů není zcela ideální, cestou natropí nějakou škodu, nakonec zaparkuje v přízemí chirurgie a občasnou střelbou z nedostatčně znehodnoceného kulometu znemožní evakuaci budovy. Co teď? Policie je bezbranná, nejbližší použitelný stroj je v Přáslavicích. Jak je na tom URNA s protitankovými zbraněmi nevím. Kolik úředníků je potřeba, aby se něco začalo hýbat, jaká bude reakční doba?

A Toto je zase dělání velblouda z komára. Občasná střelba je úplně mimo, protože tanky sběratelů nemají zbraně. A kdyby se vystrkoval s pistolkou. z příklopu rychle ho někdo sejme.
Sběratelé militarií nejsou magoři, ale spíš zazobanci a kdyby ho načapal, tak mu nejspíš na místě rozkope moudí a jde za advokátem, než by šel startoval tank a jel bourat špitál. I když zrovna ten Hradištský , stran úrovně lékařské péče žádná škoda. A poslední, tank se sice nedá jen tak zastavit, ale projede jen málo kde a řidič z něj nemá bůh ví jaký výhled, zvlášť z bojové polohy, bez velitele ve věži, který řidiči pomáhá s orientaci je ztracený a když vystrčí hlavu je zranitelnější než v osobáku. Dřív či později by zpomalil, někdo by mu na tank vylezl a zakryl plachou (bundou bahnem nebo olejem periskopy a bylo by game over.

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 20/9/2016, 07:59
od Pátrač
Jako teorie je to spíše úsměvná záležitost. Na něco takového nevěřím a věřit nebudu. Z lidmi z klubů tohoto typu spolupracuji a neumím si představit, že by někdo byl takové pako. Spíše mám pocit, že mají hodně dobře srovnané hlavy.

JInak - ano, a s tím by bylo asi dost práce. Ale u nás v dnešní době bych se moc divil.

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 20/9/2016, 09:27
od parmezano
Martin Hesslery: Ti psi byli puštěný volně mezi garážama nebo byli v nějakým koridoru ?

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 20/9/2016, 10:05
od Smutná krabice
Martin Hessler: když byl v M60 samotný řidič, nejednalo by se o tankovou přestřelku, protože než by stihl přelézt do věže, tank by nejméně několik desítek sekund nehybně stál a za tu dobu by byl jako řešeto.

Svou roli ale mohl hrát i psychologický rozměr: západoněmecká společnost byla neustále (i "Aktivními Opatřeními" KGB) na hraně silných protiválečných nálad a demonstrací (viz hřebíky rozsypané na VPD při cvičení NATO ohledně využití záložních ploch) a medializovaný, v reálném čase přenášený pohled na hořící M60, ze které šlehají několikametrové plameny z munice a vysoce hořlavé hydrauliky a z poklopu trčí ohořelá mrtvola řidiče by nepřidal ani protiválečným náladám, ani víře v obranyschopnost NSR.

Oproti tomu tank utopený v řece je... Prostě jen větší normální nehoda.

knezdub: deaktivovaná T-55 je asi tak stejně nebezpečná, jako průměrný buldozer. Možná o něco méně.
Samostatný tank bez munice či jen s řidičem navíc nepředstavuje hrozbu: je milion možností, jak jej nedestruktivně vyřadit. Například přijet zezadu, kam řidič nevidí, s hasičským autem a zalít nasávání motoru tisícem litrů vody či pěny. Motor chcípne a je to. Nebo zrekvírovat v nejbližší betonárce stříkačku na beton, která dokáže vyhnat beton do 30m výšky, a ten nastříkat na periskop řidiče či zboku mezi pojezdová kola a pásy.
Nebo přiběhnout zboku a strčit mezi pásy a pojezdová kola správně tvarovaný kus železa, aby se pásy roztrhly.
Atd.

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 20/9/2016, 10:41
od satanik
Nevím, zda se to vůbec týká této události, nejsem si ani jist, jestli nejde o urban legend, ale když prý někdo zdrhal ze Strašic tankem, tak prý projel tímto viaduktem https://mapy.cz/s/152NO ve Svojkovicích. Nikdo to prý nečekal, že je příliš úzký. Nakonec to sovětští experti museli vyzkoušet a ano, tank se tam vejde.

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 21/9/2016, 07:03
od Martin Hessler
parmezano píše:Martin Hessler: Ti psi byli puštěný volně mezi garážama nebo byli v nějakým koridoru ?

Po pravdě si nejsem jist, ale logicky vyvozuji, že volně mezi parkovacími přístřešky a garážemi. Kdyby pobíhali v koridoru, nebylo by je nutno před vstupem osádek do parku (protože ty by pochopitelně přišly bránou, ne přes plot) stahovat, nedostali by se k nim.

K teoretické diskusi o šíleném sběrateli vojenské techniky:

Ano, tihle lidičkové (alespoň ti, které znám osobně) jsou tak trochu cvoci, ale v úplně jiném slova smyslu. Naopak, předpokládám, že by jim případné zálety manželky nezvedly krevní tlak ani z poloviny tolik, jako kdyby objevili šrám na povrchu svého milovaného ocelového člena rodiny :)
Restaurovat, udržovat a provozovat starý tank, OT nebo něco podobného je nepředstavitelně pracná a nákladná záležitost. Mnozí z členů KVH a majitelů podobných strojů ani nejezdí na dovolenou: jednak na to nemají čas ani chuť (šťourat se v palivovém čerpadle staré V-2 je přece skvělá bžunda, kam se hrabe pláž někde na Kypru), jednak by si oskřípali sklovinu ze zubů při představě, kolik stály letenky a hotel a jaké by za to bylo krásné zánovní napínací kolo k pojezdu... Nechat si svého mazlíka omlátit/prostřelit/zapálit? Nikdy !!! To ať radši ta nevěrnice táhne světem !

Ad: Tanková přestřelka atd...
Při použití PT zbraně (ať kanonu, či pancéřovky nebo PTŘS) vždy existuje riziko, že střela mine nebo se odrazí, pak by mohla ve městě zasáhnout prakticky cokoliv. A po zásahu? Může explodovat munice, palivo, tanky v bojové pohotovosti vozí určité množství trhavin k autodestrukci... Nebývá výjimkou, že desetitunová věž odlétne několik desítek metrů.
Nevím, jak dlouho by trvalo řidiči přelézt ze svého sedadla do věže, nabít a vypálit, ale jsem si jist, že by to svedl. Tankisté mají své určené pozice, ale musejí umět zastoupit jeden druhého, takže řidič by si měl vědět rady s granátem a kanonem. Ostatně svob. Keefer, alespoň podle dobového záznamu a výpovědí svědků, po zastavení na mostě pohyboval věží a kanonem mířil na výškové budovy na břehu. Ve vozidle byl sám a nikdo mu tudíž nepomáhal.

Zabetonovat funkční a pojízdný tank s řidičem uvnitř? Heh... Bez urážky, ale taková představa patří do komiksu. Viděl jsi někdy přípravu velké betonpumpy k akci? Trvá skoro půl hodiny, než je po příjezdu na místo připravena čerpat, a pak se k ní také musí přistavit domíchávač s betonem. To by ses musel napřed s tím chlápkem uvnitř tanku domluvit, ať na tebe počká :D

Re: Uprchlý tank, aneb mimořádná událost 2. října 1983

PříspěvekNapsal: 21/9/2016, 09:30
od parmezano
Sice budu OT , ale v roce 1970 si nějaké borec na Jižní Moravě si doma zmákl imitaci tanku a s rodinou vevntř vyrazil k "drátům" , ale po cestě měl nějakou poruchu a vrátil se po svéch dom . Tu "imitaci" nechal stát někde v polách. Pak doma vzal kolo , že se udat, ale normálně přelezl dráty a rodinu nechal doma . Ta "imitace" je snad dodnes v policejním muzeu