maskace

Odpovědět
tibor
Příspěvky: 4
Registrován: 11/5/2010, 12:53

maskace

Příspěvek od tibor »

Hladal som na fore ale nejaky uceleny popis som nenasiel ak tu je prepacte vopred.
A teraz k veci. Bol by som velmi rad ak by niekto kto je zorientovany v oblasti maskacov napisal, podla jeho chuti :) clanok alebo prispevok k tejto teme.
Hlavne co sa tyka nasej armady, od konca druhej svetovej vojny az po sucasnost.
Takztiez by som bol rad keby sa rozbehla diskusia o roznych materialoch, typoch vzorovania a ich vhodnosti pre rozne prostredia.
A este ak niekto vie kto je na slovensku zospovedny za vyvoj maskacov a kto ich sije.
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

O polních uniformách naší armády toho bylo napsáno v jiných forech už plno a téma je už v podstatě vyčerpané, proto se do něj nikdo tady hlouběji nepustil.

Namátkou si najdi : KVH, csla.cz

Jinak v podstatě je lze rozdělit následovně :
---1945 až 50. léta
německé kořistní, Battledressy ( včetně poválečné dodávky ), sovětské, poválečné pro výsadkáře československé vz. 19 ( "kopřiváky )
sovětské válečného vzoru, vývoj / modernizace poválečného čs. vz. 45 v 50. letech označeného jako vz. 21 ( kopřiváky ), různé prototypy nezavedené nebo pouze zkušebně ve velmi omezeném množství ( informace o těchto se těžko shání )
---na konci 50. let vývoj nosného vz. 60 jehličí a vz. 58/60 MLOK.
---dál následoval už jen od druhé poloviny 70. let vyvíjený nový polní stejnokroj, zavedený jako vz. 85.

---po roce 1989 : zdokonalení vz. 85 pro mírové mise, nový vz. 95

jinak se domnívám, že psát tady znovu to, co už je dostatečně popsáno jinde, je zbytečné. Osobně bych to viděl tak, projít si ostatní fóra, zjistit "mezery" a na tyto se soustředit. Toto vhodně doplnit o odkazy.
Naposledy upravil(a) komisař dne 27/7/2017, 15:31, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Poměrně slušný přehled o maskáčích ( skoro ) celého světa je tady:
http://camo.henrikc.dk/

http://camouflagesociety.org/
Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Pohraničník
Příspěvky: 2
Registrován: 20/12/2009, 11:34
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pohraničník »

Komisaři, jen bych poopravil ty starší doby - po roce 1945 souhlasím s kořistními stejnokroji, s dodávkou battledressů, teoreticky možnými zbytky prvorepublikových stejnokrojů (u důstojníků byly ty zbytky běžné, u mančaftu už moc ne), se sovětskými stejnokroji bych byl dost opatrný, to spíš zbytky svobodoveckých stejnokrojů vyrobených v SSSR, ale rozhodně taky nově zavedené stejnokroje vz. 45, které měly inspiraci jak v předválečných čs. blůzách, tak třeba v kalhotách k battledressu.
V roce 1950 se začal vyrábět stejnokroj 21 (sice to má označení jako prvorepublikový stejnokroj, ale je to něco úplně jiného), jedná se o lehké zjednodušení stejnokroje vz. 45. Stejnokroj 19 byl určen pro výsadkáře a nemá nic společného s první republikou, naopak šlo na svou dobu o velice moderní řešení.
Po roce 1960 byl zaveden stejnokroj 60, nejprve (výroba od r. 1960) s kamuflážním potiskem (tj. mlok) a později (výroba od r. 1961/2) čárkované "jehličí". U šedesátek, zejména jehličí, šlo o masovější rozšíření teprve v letech 1963 a 64. To označení mloků 57/60 nebo 58/60 je podle mě čistě sběratelsko-amatérským výmyslem, předpisově jsou mloky vz. 60 stejně jako jehličí. Něco ke stejnokrojům je zpracováno na našem webu www.kvh-cs.com a podrobněji je rozebíráme na našem
Diskusním fóru
Já, občan Československé...
Uživatelský avatar
Sholva
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 268
Registrován: 22/8/2012, 20:07

Re: maskace

Příspěvek od Sholva »

Hledal jsem jestli tu není téma o uniformách a našel jsem tohle vlákno, tak to hodím sem.
Narazil jsem na článek o problémech výrobců s naší armádou - přílišné požadavky, které nejde dost dobře splnit, vojáci se k uniformám chovají špatně - to o praní v savu pro získaní vyšisovaného vzhledu mě celkem pobavilo - a jiné další stížnosti. Nemá tu někdo přímé zkušenosti?

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/proble ... position-3
"Každý šermíř na ho..., když nepřátel nerovno."
(A. Sapkowski)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“