Jaderné zbraně na území ČSSR

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Rosomak. Díry může mít a není v tom nic tajemného. Ale neviděl bych je tam kde Ty. Vezmu to bod po bodu.

1. 24 hodin byl limitní termín tedy v četně montáže na nosiče. Jenže třeba v podmínkách ČSLA byla vojska převáděna do bojové pohotovosti válečné nebezpečí do 48 hodin od vyhlášení bojového poplachu. Jistě exponované strategické síly měly své časy.Ale reálný život byl v intencích 48 hodin.

A co by těch 24 či 48 hodin odrazovalo NATO od útoku? Asi tak 5000 jaderných hlavic na balistických raketách v silech - ty byly v plné bojové pohotovosti neustále s odpalem do 20 minut. Dále pak několik set možná i více jaderných hlavic na raketových ponorkách.

2. Ani NATO nebylo schopno dojít v 06 00 do práce a říci v 06 15 odstartují rakety na NDR a ČSSR. Stejný proces uvádění do bojové pohotovosti totiž fungoval i u nich. V obou případech šlo o jediné - postupný nárůst bojové pohotovosti spojený se zvyšováním sil měl odradit protivníka od pokračování a dát prostor pro otázku: "Kurva fakt to myslíte vážně?" Takže uvažovat o 15 minutách není reálné.

3. Jestli bylo těch 572 střel vybaveno jadernými náložemi?A jak to mám vědět? Ale zdravý rozum, který bych u vojenských profesionálů NATO předpokládal dává tušit že NE.
Proč? Ani oni necítili potřebu vyvolat jadernou válku jen proto, že nějaký opilec či poplašený jestřábek si umane zmáčnkout tlačítko. Navíc oddělení hlavic od nosičů nedá prostor teroristovi - ukradne jedno ale nemá druhé. Proto si myslím, že hlavice měli tak jak SSSR uloženy bokem a měli stanovený a nacvičený proces jak je na střely osadit.

4. Nevím o tom, že by od roku 1968 byla někdy vyhlášena bojová pohotovost válečné nebezpečí. Ale já jsem ročník 1965 a tudíž do roku 1979 kdy jsem nastoupil na vojenskou školu nemám o ničem takovém páru.

Pegeucko - bez uvolnění dat SSSR všichni budou vařit z vody.

cover72 - zajímavé. Zkusím si to dohledat. Ale pokud to není česky nehnu s tím. Su 24 M4 jako taktický nosič JZ, proč ne. Ale tak jak nemám důkaz o tom že zde byly hlavice raket tak ho nemám ani u leteckých taktických pum.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 26/8/2008, 11:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Nosičmi boli aj staršie Su-7BK/BKL a iné verzie, a niečo sa dalo podvesiť aj na Mig-21PFM - bol na to zvláštny pylon BD-66, ktorý sa montoval miesto pylonu pre podtrupový bak a do kabíny sa umiesňoval na zameriavač zvláštny malý pult. "Nastro" sme ho montoval jediný krát (na PFM 7202, záložná bola 8001), po namontovaní prišla skupinka rusov, postavili si okolo lietadla zásteny, z dvoch skriňových náklaďákov vyložili bedne a asi hodinu niečo laborovali. Ako skončili, pylon sa hneď demontoval dolu.
Pylon samotný bol dosť atypický - bol veľmi nízky (zámok BD-3-57 trčal v krabici von a zapadal do otvoru v trupe lietadla), mal šesť opierok a siedmu, s gumou, vpredu.

K Su-22M4 - po revolúcii sa z nich vyberali určité bloky zo systému PRNK a pulty z kabíny.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Jestli bylo těch 572 střel vybaveno jadernými náložemi?A jak to mám vědět?
bez uvolnění dat SSSR všichni budou vařit z vody.
Já jen, že NATO by ty údaje také mohlo pustit.

Jinak generál Vacek jednoznačně prohlásil, že JZ na území ČSSR byly, pouze nemohl prohlásit kde, neboť nebyl v této věci zbaven mlčenlivosti.
Tato odpověď mnohé vysvětluje:

30.6.2008 9:42:45
Dobrý den, pane generále, ve své knize "Rozsoudí nás čas aneb...." píšete, že na našem území neměla sovětská vojska žádné jaderné zbraně (hlavice), avšak v rozhovoru na serveru Novinky.cz ze dne 21.5.08 píšete, že tyto zbraně zde byly. Co je tedy pravdou? Děkuji za odpověď. Štrébl František


Doporučoval bych Vám znovu si přečíst ze vzpomenuté knížky str. 88-89. Z nich jednoznačně vyplývá, že ČSLA nikdy nevlastnila JZ. Dále si dovolím citovat větu: „Myslím, že obecně by se dalo konstatovat umístění skladů v těch státech Varšavské smlouvy, kde se nacházela sovětská vojska“. Bylo to moje dobrovolné prohlášení, protože jsem na to tázán nebyl. A rozumíte-li zásadám ochrany utajovaných skutečností, pak uznáte, že k nějakým konkrétním vyjádřením bych měl mít povolení od MO ČR (psal jsem v r. 1998, vydáno 1999). Vždyť tyto sklady mohla AČR využívat k jiným, rovněž utajovaným záležitostem a já jsem o tom nemusel být informován. MO ČR pan Baudyš, v době svého působení v této funkci třeba prohlásil, že prověrkou předpokládaných skladů JZ nebyla zjištěna jejich přítomnost. Takže já jsem neměl zájem vést s někým další rozhovory.
Když z různých jiných zdrojů za dalších deset let se stalo veřejně známým, že JZ se ve třech skladech u nás nacházely, napsal jsem to i ve své knížce „Generál studené války“(2004) i v r. 2008 „Teď když máme, co mnozí chtěli“.
http://www.csla.cz/
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

To že to napíše generál Vacek, ještě neznamená že to je pravda. Navíc si myslím že zbavení mlčenlivosti v této věci je totální blbost. Byl generálem armády, která už 18 let neexistuje, ty zbraně měl dodat stát který neexistuje stejně dlouhou dobu. Tak jakou mlčenlivostí se to pořád někdo ohání? Mlčenlivostí tedy loajalitou k režimu, který byl prohlášen za zločinný? To je přece proti zdravému rozumu.

Pokud by měl co říci tak to řekne a tuto krajně blbou výmluvu nebude používat. A to co je v té odpovědi. Nevím. Proč by nová armáda ať si o ní myslím co chci měla tuto skutečnost tajit?

Nedáva to smysl.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Čučkin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 111
Registrován: 2/7/2007, 10:38

Příspěvek od Čučkin »

V 80 letech , kdy se plánoval nákup nových letadel,se rozhodovalo mezi Su 22 a Su 24. Nakonec byl vybrán SU 22,protože SU 24 byl určen jako nosič jaderných zbraní a nákup těchto letadel naší arnádou by odporoval smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Tohle jsem četl v nějaké knížce,ale bohužel už nevím v které.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Pátrač píše: Proč by nová armáda ať si o ní myslím co chci měla tuto skutečnost tajit?

Nedáva to smysl.
Přečti si to pořádně. Hovoří o skladech, které jsou možná ještě ve stupni utajení, Tj. nyní to mohou být nyní tajné sklady, kryty a velitelská centra.

Asi jsi byl někdy zasvěcen v oblasti utajovaných skutečností, tak asi víš, že některé věci se neříkají i když se o nich mluví, nebo jen velmi neurčitě. Teprve až je daná informace veřejně či ještě lépe oficiálně známá (zrušení stupně utajení), tak se o ní můžeš zmínit, pokud Tě nezprostí v dané věci mlčenlivosti.

A pokud se nemýlím, tak máme právní kontinuitu.
Přečti si prosím trestní řád §106 a §107.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Rosomak - dobře. Byl jsem jako velitel útvaru 31. rlrtz v Bechyni prověřen na PT-ZD MOB. Více normální důstojník asi nemohl dosáhnout. Vím co je to mlčenlivost. Ale je spodivem že když jsem odcházel do zálohy nic jsem nepodepisoval, nikdo mě nepoučoval. Tedy v duchu mlč nebo tytyty.

A bez problémů zjistím:

V Československu podle generála byly tři sklady, ve kterých byly jaderné hlavice. Jednalo se o vojenské objekty užívané sovětskou armádou: v Bílině, v Mišově a ve vojenském prostoru Ralsko. O umístění nukleárních zbraní v dalších skladech na území ČSSR se jen spekuluje.

Jinde se dočteš něco takového:
V dubnu 1966 začala v rámci akce „Javor“ výstavba speciálních objektů v lokalitách Bílina, Bělá pod Bezdězem a Míšov–Borovno (VVP Jince), které měly obhospodařovat jednotky sovětské armády, maskované jako spojovací útvary. V prosinci 1968 Sovětská armáda jako první převzala sklad v Bělé pod Bezdězem a příslušný speciální útvar zaujal své stanoviště v únoru následujícího roku. Uvedené sklady mohl kontrolovat jen starší představitel Hlavního velitele spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy při MNO ČSSR. Zástupci ČSLA do nich neměli přístup.

Jsou v tom sice rozdíly ale ne zásadní. Ale pokud je to takto na Internetu už kdovíjak dlouho, jaká mlčenlivost? Jsou to tři jasně specifikované objekty. Místo, stavební provedení, kolik to stálo, kolik tam bylo lidí. Zde je něco navíc:

http://www.fortifikace.net/pov_javor_javor.html

Pokud toto je na netu, jaká mlčenlivost, jaké utajování?. Jistě jsou objekty které byly vybudovány v minulosti po celém území země a ty jsou tajené. Ale takto profláknuté a podle mě dávno opuštěné objekty nikdo tajit nebude.

Proto si myslím, že starý pán kecá a dělá se důležitým. Škoda, býval to prima chlap. Strávil jsem s ním v 88 a na jaře 89 pár dní a udělal na mě tenkrát hluboký dojem. Po tom divném člověku Veselém zvaném Franta Vápno to byla úžasná změna.

Ledacos se píše. Ale důkaz o jaderných náložích u nás ve formě dokumentu nebo přiznání zainteresované osoby není. Je to vysoce pravděpodobné ale ne prokázané.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Vida, další člověk prokazující, že v ČSLA nebyli blbci.
Už se těším na zajímavé články, aneb pátrači start máš raketový, doufám, že Ti to vydrží.
Na začátek by jsi mohl třeba popsat "S" 101. spojovací rotu, to je téma velmi, velmi zajímavé...

Já se ho nezastávám, napsal to před deseti lety, teď píše jinak.
Spousta PTZD je po 15 letech strkána do archivů, ale zase nejsou lidské zdroje, které by je stačili číst a vyhodnocovat.
O tom právě hovoří historik Luňák např. na idnes (k dostání je i kniha, kde o tom hovoří a zobrazuje dobové dokumenty - Petr Luňák - Plánování nemyslitelného.
http://www.knihovnice.cz/knihy/dejiny/l ... lneho.html

Hovořil o tom také generál Vitanovsky, generála Jaroslav Vinkler - pořád málo?
Tak pak jen výlet do VHA, a hledat konkrétní věci a detaily...
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Jaderné ostré bojové náplně nebyly ani u jednotek Sovětské armády u jednotek. (Pouze u námořnictva a strategických prostředků). Byly ve skladech spadajících pod velení armády a spadaly pod velení okruhů. Od tama by byly v případě eskalace vyvezeny do skladů odkud by byly přepravovány přímo jednotkám.

Tři sklady na načem území nebyly určeny k trvalému uložení munice, ale jako distribuční sklady pro munici určenou ČSLA. I když to bude vždy o dohadech, astrá munice v nich asi nikdy nebyla. Někteří obhajují její přítomnost zvláštním režimem, ale to je liché, ten byl i v době kdy tam munice nebyla, v každém okamžiku tam mohla být doručena a část personálu ani nevěděla, jestli manipuluje a analogy, nebo ostrou municí.

Trvalý sklad byl na území NDR, o tom se mluví a byl určen pro jednotky Sovětské armády. K nám by měla být (podobně do Polska a NDR) přepravována ostrá munice v případě eskalace z území Sovětského svazu.

Nelze vyloučit, že někdy v období 80tých let, v době velmi nepříjemné mezinárodní situaci mohly být navezeny, to nelze nijak moc dokázat, nebo vyvrátit, ale za sebe to nepokládám za pravděpodobné.

Ostrou jadernou munici (minimálně pro hotovostní nosiče) u nás měli Sověti v Hranicích pro ŘS Temp S. To zcela jistě (i když sem se setkal s názorem, že ne, a seriozním, ale to je díky statusu prostředku téměř vyloučené)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Když jste u těch tajných a tajuplných objektů, v Píseckých horách je taky jeden vojenský objekt, obehnaný plotem a nikdo z místních mi nebyl schopen říct co se tam skladovalo. Prý rakety středního doletu pro 4.armádu? Nevíte někdo něco bližšího?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
glenfir
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 23/6/2006, 15:50
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od glenfir »

Ahoj všichni,
musím pochválit konečně konstruktivní diskusi o jaderných zbraních na území ČSSR.

Primárně je nezbytné říci, že ČSLA nedisponovala JZ. Ovšem disponovala nosiči a útvarem zajišťující distribuci JZ z centrálních skladů projektu Javor. Také je třeba řící, že ČSLA nikdy nedisponovala konvenčními hlavicemi pro výše uvedené raketové nosiče.

JZ byly/mohli být skladovány celkem na šesti místech. Kolega pracuje ještě na jedné variantě a ta možná překvapí všechny.

1/ Javor 50 - Červený Újezd
2/ Javor 51 - Borovno
3/ Javor 52 - Bělá pod Bezdězem
4/ Hotovostní sklad JZ v Milovicích, tzv. lokalita "Na Vinici"
5/ PRTB Kozlov
6/ Hotovostní sklad JZ v Kasárnách Jaslo

Pro zajímavost, měl jsem možnost navšívit všecha místa vyjma Borovna.

V současné době asi nikdo nepředloží hmatatelný důkaz, že tu JZ skutečně byly. Je ale víc než velmi pravděpodobné, že je zde SA skutečně měla. Je však otázky kdy a v jaké míře. Myslím si, že PRTB Kozlov byl zavezen neustále stejně tak jako hotovostní sklad v Milovicích. Zejm. proto, že tyto JZ byly primárně určeny pro oddíly SA.
glenfir
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 23/6/2006, 15:50
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od glenfir »

Mantra píše:Když jste u těch tajných a tajuplných objektů, v Píseckých horách je taky jeden vojenský objekt, obehnaný plotem a nikdo z místních mi nebyl schopen říct co se tam skladovalo. Prý rakety středního doletu pro 4.armádu? Nevíte někdo něco bližšího?
hodně by pomohla lokace přes GPS .. :) ale nedělej si velké iluze .. :)
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

glenfir píše: Také je třeba řící, že ČSLA nikdy nedisponovala konvenčními hlavicemi pro výše uvedené raketové nosiče.
Pro které z "výše uvedené" nosiče neměla ČSLA konvenční munici?
ObrázekObrázek
glenfir
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 23/6/2006, 15:50
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od glenfir »

Určitě pro Scud, SS-21 a SS-23.
Nevím jak pro taktické rakety.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

SS-23 (9K714 Oka) dodaná po rozdelení na Slovensko určite konvenčné bojové hlavice mali - konkrétne kontajnerové a tie boli potom likvidované v Novákoch. Existuje fotodokumentácia.
Podobne mali takmer určite konvenčné bojové hlavice aj všetky ostatné balistické a veľké delostrelecké rakety v ČSLA.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Máš nějaký zdroj těchto informací??

Pro rakety 9K714 Oka (SS-23) bylo dodáno:
"Československá lidová armáda začala získávat systémy 9K714 od roku 1985. Celkem bylo dodáno:
4 odpalovací zařízení 9P71 (cena za kus - 24 milionů Kčs)
4 nabíjecí přepravníky 9T230
4 přepravníky 9T240
18 raketových nosičů 9M714 (cena za kus - 28 milionů Kčs)
18 kazetových hlavic 9N74K (cena za kus – 3,5 milionů Kčs)
+ další prostředky zabezpečující bojeschopnost komplexu"
zdroj: http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_1128.html

Lze to považovat za informaci ověřenou

Pro rakety 9K79 Točka (SS-21) byla také dodána kontejnerová munice v rozsahu poštu dodaných nosičů

Vzhledem k tomu, že oba systémy slouzily v armádách České a Slovenské republiky ještě značnou dobu po roce 1989, není nutné to dále moc rozvádět.

Co se týče 9K72 Elbrus (Scud) budou na tom podobně, to sice nevím, a nedokáži doložit, ale byla taková praxe i v armádě Sovětského svazu. Navíc se dá předpokládat, že celý palebný průměr, by nebyl dodán v jaderné, případně chemické munici.

PS: není náhodou SS-21 taktická raketa?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Myslíš tú fotodokumentáciu z likvidácie? Mal ju jeden človek z Novák (aspoň myslím, že bol z Novák) na odbornom zhromaždení v roku 2002.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

to glenfir
Tady jsou:

GPS souřadnice

Loc: 49°17'30.259"N, 14°12'17.191"E
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Alchyk: Já?
ObrázekObrázek
glenfir
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 23/6/2006, 15:50
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od glenfir »

SS-21 je asi obecně pouvažována za TR, ale s doletem kolem 120km se už může blížit OTR.. ale to asi není podstatné.

Informaci mám od důstojníka, který byl členem GŠ v 70-tých a následujících letech.

Ohledně GPS.. nedokážu určit, ale nemohu ani potvrdit či vyvrátit. Vím, že jsem někde viděl jiné místo podobného určení, ale pokud nedostaneš nějaký zákres z mapy, tak polní postavení obvykle nebudeš schopen identiikovat. Počítej ale s tím, že musí být zajištěna přístupová cesta pro veliký kolos !!! Nějaká polní cesta by byla asi problémem..
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“