Stránka 1 z 9

Austrália kam kráčaš

Napsal: 3/9/2020, 12:17
od Pikujuci brizolit
Austrálske obrnené vozidlo Hawkei konečne vstupuje do plnej výroby

Nové obrnené vozidlo Kráľovskej austrálskej armády Hawkei je po rokoch omeškania pripravené na plnohodnotnú výrobu v závode Thales’s Protected Vehicles v Bendigo vo Viktórii.
Austrálska ministerka obrany Linda Reynoldsová uviedla, že vozidlo „si počas komplexného balistického a výbuchového testovania počínalo mimoriadne dobre a splnilo prísne požiadavky ministerstva obrany na ochranu.“
Austrália kupuje v rámci projektu LAND 121 Phase 4 až 1100 vozidiel Hawkei a 1 058 pridružených prívesov. Dodávky sériových vozidiel v plnej miere sa majú realizovať od polovice roka 2021.

Obrázek

https://defbrief.com/2020/09/03/austral ... roduction/

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 6/9/2020, 10:48
od Pikujuci brizolit
Propagačné video Thalesu nielen o plnej výrobe obreneného vozidla Hawkei


Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 5/10/2020, 17:16
od Pikujuci brizolit
V Austrálii začali výcvik na nových bojových prieskumných vozidlách (CRV) Boxer 8×8

Vojaci 2./14. Ľahého jazdeckého pluku (jazdecká pechota v Queenslande) absolvovali prvý konverzný kurz výcviku vodičov medzi kasárňami Gallipoli, výcvikovým priestorom Wide Bay a výcvikovým priestorom Greenbank v juhovýchodnom Queenslande. Kurz obsahoval teoretické hodiny údržby, bezpečnej jazdy na civilných cestách a navigácie v náročnom teréne, ktorému by mohli na bojisku čeliť.

Míľnik výcviku je súčasťou programu LAND 400 Fáza 2 ministerstva obrany a sleduje doterajšiu dodávku celkovo piatich vozidiel, ďalší príchod je naplánovaný na koniec roka.

Austrália kupuje od nemeckého dodávateľa obrany Rheinmetall celkovo 211 nových boxerov 8× 8CRV. Boxer nahradí ľahké obrnené vozidlá, ktoré sú v súčasnosti v prevádzke.

Rheinmetall montuje prvé vozidlá v Nemecku, ale v rámci aktivít v oblasti prenosu technológií bude zakladať svoje austrálske a novozélandské ústredie a výrobný uzol v juhovýchodnom Queenslande. V nemeckom Hamburgu bola zriadená rezidenčná projektová kancelária, ktorá podporuje počiatočné dodanie kapacity. Tieto vozidlá budú odoslané do Austrálie na finálnu montáž. Po tejto počiatočnej fáze budú vozidlá v Austrálii úplne zmontované.

Austrálske Boxery budú vybavené protitankovým riadeným strelami Spike LR (ATGM) vyvinutým spoločnosťou Rafael, RWS dodanými spoločnosťou Kongsberg pre vozidlá bloku I a RWS vyvinutými spoločnosťou EOS pre blok II.

Obrázek

Austrálska armáda kam kráčaš...

Napsal: 19/11/2020, 17:06
od Julesak
Zatiaľ sme tu nemali tému o Austrálii, tak ju teda začnem:
Austrálske SAS čelia škandálu - ich príslušníci sú podozriví z vrážd celkom 39 ľudí v Afganistane, pričom tieto cielene kamuflovali podhodením zbraní alebo rádiostaníc k obetiam.
Cieľom malo byť oi. akési zasvätenie pre nováčikov, spočívajúce v prvom zabití.
Jedna z 3 eskadier austrálskeho pluku SAS bude rozpustená. Takisto je navrhnuté odňatie udelených vyznamenaní. Momentálne by malo byť stále v aktívnej službe 25 ľudí podieľajúcich sa na tejto "pomoci Afganistanu".
Takisto tam evidentne vládna veľmi nezdravá "firemná kultúra", keď prípadný odpor proti takýmto praktikám viedol nakoniec k "vyobcovaniu" bielej ovce z útvaru.


Zdroje:
https://svet.sme.sk/c/22537751/australs ... -ludi.html
https://www.theguardian.com/australia-n ... SApp_Other
https://www.theage.com.au/national/they ... 56ezv.html
https://www.abc.net.au/news/2020-11-18/ ... r/12816626
https://afghanistaninquiry.defence.gov. ... ersion.pdf

Re: Austrálska armáda kam kráčaš...

Napsal: 19/11/2020, 17:57
od Zemakt
Ano, dnes jsem si o tom něco málo vyhledal. Není to hezké čtení, nadruhou stranu klobouk dolů, že zdá se ohledně vyšetřování je to padni komu padni, elity nevyjímaje. Zároveň si myslím, že tohlento je jakési memento pro všechny speciální jednotky. A že, tu vice či tu méně, opakování téhož scénáře hrozí všude.

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 20/11/2020, 23:42
od Amiz
Na její zatím ještě nepodepsané dohodě mezi Japonskem a Austrálií o vzájemné vojenské spolupráci se domluvili v Tokiu premiéři obou zemí Scott Morrison a Jošihide Suga. Čínské ministerstvo zahraničí již stihlo tuto středu podrážděně zareagovat. Čínské ministerstvo zahraničí dalo najevo, že mu spolupráce vadí a vnímá ji jako namířenou proti Pekingu.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... e-40342604

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 2/12/2020, 07:49
od Julesak
Najnovšie odhalenie v kauze úpadku austrálskych SAS - pri oslave v ilegálnom "bare" používali ako pohár na pivo... umelú nohu zabitého bojovníka Talibanu.

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 2/12/2020, 08:27
od Dzin
Zde se střetávají požadavky demokratické společnosti, která je vesměs pacifistická s požadovaným chováním vojáků, u něhož jsou potom tyhle věci průvodním jevem. U elitních jednotek je navíc toto vojenské chování ještě výrazně posíleno a proto není divu, že u nich k tomu může dojít častěji, než u obyčejných jednotek. K podobným věcem tedy bude vždy docházet a jediné, co se s tím dá dělat je být transparentní a vše pořádně vyšetřit.

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 2/12/2020, 08:43
od Julesak
Takéto správanie (celá táto kauza, nielen tento bod konkrétne) ukazuje, že dotyčná jednotka má od nejakej elitnosti ďaleko.

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 2/12/2020, 09:02
od Dzin
To právě ne naopak. Teď to dost zjednoduším, ale zkusím postihnou podstatu problému.

Takhle se dříve chovali vojáci zcela běžně a nikomu to nepřišlo divné. Je to proto, že se po nich požaduje agresivita pro vedení boje a s tím související i určitý stupeň dehonestace nepřítele. Nemůžeme chtít, aby někdo někoho zabíjel a současně, aby v něm viděl plnohodnotnou lidskou bytost. To jsou proti sobě jdoucí požadavky. To, co ti Australané dělali je vedlejší projev toho, co po nich, jako společnost chceme. Tím, že se jedná o elitní jednotku musí toto být přítomno víc, protože po ní chceme daleko vyšší bojové výkony.

Jako společnost ale po nich chceme, aby zachovávali určitý stupeň humanismu. Ovšem tento požadavek jde přímo proti primárnímu požadavku. Tzn. že podobný styl chování můžeme tlumit (např. výukou, rotací vojáků atd.), ale nelze ho zcela vymýtit. Zde se jedná o selhání onoho tlumícího efektu a je třeba prošetřit, proč k tomu došlo a zda se jedná o selhání jednotlivců nebo o systémovou chybu.

Nedělejme si iluze, u jiných elitních jednotek bude podobné chování přítomno také a bude platit, že čím méně demokratický stát, tím větší toto bude, protože zde bude chybět většina tlumení resp. většinou utlumují tento projev jen vůči vlastním ozbrojeným silám.

Jen aby nedošlo k omylu, nijak je neomlouvám, naopak, jejich chování je trestuhodné, ale chci jen vysvětlit proč k tomu došlo a upozornit, že k nápravě nebude stačit jen odsoudit zmíněné vojáky.

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 2/12/2020, 09:23
od Julesak
Vôbec nie.

Armáda môže zabíjať a ničiť, ale to dokážu aj mexické kartely alebo mafia z Dunajskej Stredy.
Čo ich odlišuje je disciplína, a rešpektovaná a fungujúca veliteľská štruktúra. Čo evidentne u SASR nefungovalo resp. prestalo fungovať, teda o nejakej elitnosti nemôže byť ani reči.
S demokraciou ako takou to nemá veľa spoločného, sovietski velitelia nemali problém strieľať svojich vojakov, keď sa dopustili rabovania a znásilňovania, nie primárne preto že by im nejako extra bolo ľúto obetí, ale preto že takéto správanie rozkladá jednotku a jej bojaschopnosť.

Pravdu máš v tom, že tie problémy sú tam evidentne hlboké, vymeniť pár jednotlivcov nestačí a treba hlbšie systémové zmeny.

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 2/12/2020, 10:37
od Dzin
Právě že z demokratickou zemí a jejich náhledem na to, jak se má vést válka to má do činěné mnoho, protože od politického systému se odvíjí požadavek na chování vojáků. Demokratické státy mají obecně menší toleranci k těmto excesům, než nedemokratické.

Ohledně chování RA, na to jsem právě upozorňoval, tam bylo toto chování potlačováno jen, když mířilo dovnitř RA, tedy podlamovalo bojeschopnost. Jinak bylo tolerováno. V demokratických státech je nepřípustné, ikdyž míří ven a bojeschopnost nijak neohrožuje. Což je právě příklad SARS, kdy evidentně jejich bojeschopnost nebyla nijak ohrožena.

Jestli si myslíš, že elitní útvary jsou vůči tomuto schování víc imunní, myslíš si to špatně, je tomu právě naopak, díky tomu, že se u nich buduje ona výjimečnost a je u nich posíleno ono vnímání jiných, jako méněcenných. Rozdílná je spíše forma, kdy u nich než ono rabování nebo znásilňování se to projeví tak jako u SARS, tedy excesy vůči ozbrojencům či lidem, kteří s nimi spolupracují. Tedy je to o tom jasně dokázat vlastní převahu a maximálně ponížit nepřítele.

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 2/12/2020, 10:55
od Polarfox
Julesak píše:Takéto správanie (celá táto kauza, nielen tento bod konkrétne) ukazuje, že dotyčná jednotka má od nejakej elitnosti ďaleko.
Celá tahle kauza ukazuje hlavně to, že v demokratické společnosti a vyspělých zemích se i velice nepříjemné špinavé prádlo dokáže prát veřejně a vyšetřuje se veřejně, takže si na tom kde kdo dokáže přihřát polívčičku :-? Na co by jistí lidé s určitou vehemencí rádi upozorňovali, kdyby se to tutlalo nebo kompletně bralo jako neexistující jako v jistých zemích jimi preferovaných, to fakt nevím :)

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 2/12/2020, 11:05
od Julesak
S ne/demokratickosťou to práveže nemá skoro nič.
Takéto správanie akákoľvek funkčná armáda musí limitovať, i keď neverejne.

Ak si myslíš že bojaschopnosť nie je ohrozená vytvorením paralelnej, neformálnej "reťaze velenia", tak už neviem čím by bola.

Ja si nemyslím ani nikde netvrdím, že niekto je k tomuto náchylný menej (alebo viac), netuším ako si na to prišiel.
Tvrdím že jednotka v takomto stave nie je elitná vôbec, nech si históriu odvodzuje trebárs aj od Alexandra.

Akékoľvek budovanie pocitu výnimočnosti je veľmi nebezpečné, pretože práve k tomuto smeruje.
Úlohou špeciálnych jednotiek je poskytovať určité schopnosti armáde ako celku, primárne schopnosť skrytého pôsobenia tam kde by to protivník nečakal, viď tu.

"We are the tactical, operational and strategic eyes and ears for the ADF and the Australian government, with strategic and innovative capabilities to reach out and strike our adversaries when required."
čiže
"Sme taktické, operačné a strategické oči a uši pre austrálske OS a pre austrálsku vládu, so strategickými a inovatívnymi schopnosťami zasiahnuť našich protivníkov, keď je to potrebné/vyžadované."

Čiže žiadne hranie sa na rambov, alebo robenie si "zárezov na pažbe". Ak chceš zabiť veľa ľudí lacno a rýchlo, najlepšie je letecké alebo delostrelecké bombardovanie, nie špeciálne jednotky.

I keď je pravdou, že tento obraz "výnimočnosti" je udalosťami posledných cca 20 rokov rozšírený, je to dané nadmerným využívaním až preťažovaním špeciálnych jednotiek a je to práve jedna z príčin ich problémov.
Podobne na tom bola napr. ruská armáda po rozpade ZSSR, i keď tam príčinou nebola 20ročná vojna bez výsledku ale celkový všeobecný úpadok OS.

EDIT:
Polarfox - však buď konkrétny, na palbe je vlákno skoro na všetko, neschovávaj sa za frázy.

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 2/12/2020, 11:41
od skelet
jsem čekal z čeho si připíjeli, když je to takové drama. Čekal jsem minimálně lebku, a ona je to prostetická noha. Jde vidět, jak jsou lidi a média v dnešní době přecitlivělí.
Tohle je prostě klasický příklad stresového ventilu a odlidštění nepřítele. Což civil logicky nemůže pochopit, ale vojáci toto dělají, aby jim nepřeskočilo dřív, než je žádoucí (v lidech se pere ono civilní nezabiješ, s tím vojenským musíš zabít, a to se pere s oním společenským odsudkem "zabils"; což má za následek i dost psychických poruch u veteránů). Je pochopitelně na velení kam až nechá tento ventil zajít a jak nechá své vojáky vypustit onen stres.

Jinak Dzine, v roce 1945 byl zastřelen v Porubě, rudoarmějec za krádež stříbrného řetízku. Byl zastřelen na místě, na dvoře poškozené rodiny, svým velitelem. Takže tvá teze asi obecně neplatila.

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 2/12/2020, 11:47
od Julesak
Takto, ten prípitok je len drobnosť, síce zakázaná, ale OK, tu by asi viac mala vadiť samotná konzumácia alkoholu.
Jadro problému je niekde úplne inde, ako som písal vyššie.

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 2/12/2020, 11:58
od Dzin
Julesak
S politickým systémem dané země to má naopak vše, protože od něj se odvíjí požadavky na etické chování vojáků. Jsme toho ostatně svědky i v dnešních dobách, kdy demokratické státy omezují činnost vlastních vojáků a trestají je i za daleko menší delikty než ten nynější, zatímco těm nedemokratickým je to většinou zcela jedno. Proč by to měli ostatně eliminovat, když to neohrožuje bojeschopnost? Jestliže předpokládáš, že takovéto chování automaticky snižuje bojeschopnost, potom to tak není. Bojeschopnost to sníží jen ve chvíli, kdy se vojáci začnou více soustředit na provádění tohoto, než na plnění bojových úkolů. To jistě může nastat, ale také nemusí. Jediné co potřebuješ je držet to do určité meze, kterou si armáda nadefinuje. Viz. opět RA, kdy zásahy proti jejím vojákům (třeba zmiňované popravy) nastaly až ve chvíli, kdy tuto mez překročili, jinak to sovětskému velení nijak nevadilo.

Jenže právě na budování pocitu výjimečnosti jsou založeny elitní jednotky. Jak jinak chceš budovat elitní jednotku? Rozhodně to není o tom, aby si elitní vojáci "hráli na Ramba", ale tu výlučnost tam musíš mít a máš vždy. Když máš nějakou elitní či speciální jednotku, je tam onen pocit výlučnosti a je maximalizován nikdy ne obráceně. A na něj se navazuje vše ostatní, co jsme tu probírali.

Co myslíš tím budováním paralelního řetězu velení? Nějak nevím, na co narážíš.

skelet
Nemůžeme na základě několika příkladů tvrdit, že je to obecný jev. Naopak, máme daleko víc zpráv o obecném chování vojáků RA, viz. statisíce znásilněných žen, obrovské rabování atd. Nebo by snad k tomu mohlo docházet, když by jak píšeš, byli běžně popravováni či jinak postihováni za drobné delikty? To že něco platí obecně přeci nevylučuje možnost výjimek.

Jinak ale máš úplnou pravdu, je to dost přecitlivělé na toto chování, mám dojem, že ještě za WW2 se podobné věci dělali za lebkami nepřátel, minimálně jsou známi případy, kdy si mariňáci z těch japonských dělali popelníky.

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 2/12/2020, 11:58
od Dzin
Julesak
S politickým systémem dané země to má naopak vše, protože od něj se odvíjí požadavky na etické chování vojáků. Jsme toho ostatně svědky i v dnešních dobách, kdy demokratické státy omezují činnost vlastních vojáků a trestají je i za daleko menší delikty než ten nynější, zatímco těm nedemokratickým je to většinou zcela jedno. Proč by to měli ostatně eliminovat, když to neohrožuje bojeschopnost? Jestliže předpokládáš, že takovéto chování automaticky snižuje bojeschopnost, potom to tak není. Bojeschopnost to sníží jen ve chvíli, kdy se vojáci začnou více soustředit na provádění tohoto, než na plnění bojových úkolů. To jistě může nastat, ale také nemusí. Jediné co potřebuješ je držet to do určité meze, kterou si armáda nadefinuje. Viz. opět RA, kdy zásahy proti jejím vojákům (třeba zmiňované popravy) nastaly až ve chvíli, kdy tuto mez překročili, jinak to sovětskému velení nijak nevadilo.

Jenže právě na budování pocitu výjimečnosti jsou založeny elitní jednotky. Jak jinak chceš budovat elitní jednotku? Rozhodně to není o tom, aby si elitní vojáci "hráli na Ramba", ale tu výlučnost tam musíš mít a máš vždy. Když máš nějakou elitní či speciální jednotku, je tam onen pocit výlučnosti a je maximalizován nikdy ne obráceně. A na něj se navazuje vše ostatní, co jsme tu probírali.

Co myslíš tím budováním paralelního řetězu velení? Nějak nevím, na co narážíš.

skelet
Nemůžeme na základě několika příkladů tvrdit, že je to obecný jev. Naopak, máme daleko víc zpráv o obecném chování vojáků RA, viz. statisíce znásilněných žen, obrovské rabování atd. Nebo by snad k tomu mohlo docházet, když by jak píšeš, byli běžně popravováni či jinak postihováni za drobné delikty? To že něco platí obecně přeci nevylučuje možnost výjimek.

Jinak ale máš úplnou pravdu, je to dost přecitlivělé na toto chování, mám dojem, že ještě za WW2 se podobné věci dělali za lebkami nepřátel, minimálně jsou známi případy, kdy si mariňáci z těch japonských dělali popelníky.

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 2/12/2020, 12:08
od Julesak
Dzin píše:Jediné co potřebuješ je držet to do určité meze, kterou si armáda nadefinuje.
Jediná reálne fungujúca medza je 0. Nedá sa byť trochu tehotný.
Dzin píše: Jenže právě na budování pocitu výjimečnosti jsou založeny elitní jednotky. Jak jinak chceš budovat elitní jednotku? Rozhodně to není o tom, aby si elitní vojáci "hráli na Ramba", ale tu výlučnost tam musíš mít a máš vždy. Když máš nějakou elitní či speciální jednotku, je tam onen pocit výlučnosti a je maximalizován nikdy ne obráceně. A na něj se navazuje vše ostatní, co jsme tu probírali.
OK, možno som to zle sformuloval. Samozrejme, pocit výlučnosti a spolupatričnosti má akýkoľvek uzavretý kolektív, aj hociktorý dedinský futbalový klub.
Ale má byť niečím podložený, nielen farbou baretu (alebo dresu).
Úlohou špeciálnych síl je poskytovať konkrétne schopnosti armáde ako celku, nie viesť súkromnú vojnu alebo sa hnať za skalpami.
Dzin píše: Co myslíš tím budováním paralelního řetězu velení? Nějak nevím, na co narážíš.
Hore som postoval niekoľko linkov.
Takisto otvorené klamanie nadriadeným stupňom (takisto viď vyššie) bojaschopnosti neprospieva.

Re: Austrália kam kráčaš

Napsal: 2/12/2020, 12:53
od Skeptik
Mezi armádou demokratického státu, "demokratického" státu a diktatury není "v poli" žádný zásadní rozdíl.
Když chceme po vojákovi aby zabíjel, nesmíme se pak divit že vůči násilí "otupí" a věci které nám připadají strašné, jemu připadají normální až zábavné.

Rozdíl je pouze v tom, že v armádě demokratického státu se přímo nevydávají rozkazy proti lidskosti, a ty nejhroznější excesy vzbudí veřejné pohoršení, které se Vláda snaží nějak "napravit" (nalezením viníka).
Diktatura "whistleblowery" likviduje nebo "společensky zničí".

Jediná šance jak takovéto chování vojáků eliminovat je používat armádu až jako poslední možnost k obraně vlastního státu, a ne jak běžný nástroj k prosazování svých zájmů.
Ale to je Utopie ... "Temná strana Síly lákavá jest." (The dark side of the Force very tempting is.)