Komunikační systémy - debata

kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od kenavf »

Dzin píše:kenavf
Načte se ti jen letadlo. Pokud narážíš na to, o čem se bavím s aaronem, potom je to o dalších věcech....
Ale o tom "načítaní" toho lietadla celá tá debata je,"o tom se tu celou dobu bavíme Dzine".Že to sklzlo do debaty o multitaskingu a pod.to už je o inom.(zaujíma nás obsah nie forma).Tá forma je ovplyvnená až sprostredkovane,ak by si neokresal potrebné prenášané množstvo dát,tak by si musel nájsť a používať náročnejšiu formu prenosu údajov a to si vojaci nemôžu vždy dovoliť pretože potrebujú odolné,spoľahlivé a robustné systémy.Vyzerá že aj Aron to tak chápe,len ty tu stále hovoríš o prenosoch ktoré obsahujú kompletné zobrazenia a nie len značky.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od Dzin »

kenavf
Debata byla o celém provozu na síti v rámci podobného systému. Tedy že podobný systém velení a řízení o jakém se bavíme není jen o tom, aby se přeposílaly polohová hlášení. A také, že celkový objem přenášených dat není jen o "pár bytech".

Přičemž i přenos těch značek je docela velké objemy dat (pro zmíněné sítě s malou průchodností. o jakých se bavíme). Velikosti přenášených hodnot jsem tu zhruba psal. To, že si vojáci mohou nebo nemohou dovolit něco přenášet je samozřejmé, ale to potom jen podtrhuje nadřazenos současných systémů USA, kdy si mohou dovolit přenášet i online videa z UAV nad bojištěm pro velitele družstev.

O tom to celé bylo, porovnání toho, co mají USA a "zbytek světa" a to, jak to zaostává. Přičemž, že je naprosto zcestné si myslet, že pomocí malých dat přenesu podstatné informace. Už jsem tu to psal, že v případě taktické značky s polohovým a stavovým hlášením danné jednotky se bavíme o informaci v řádech stovek bytů až kB.

Právě přenášení dalších informací je neméně důležité, protože přes systémy OTS se má i velet a plánovat (v češtině se tomu systému říká Automatizovaný systém velení a řízení což naznačuje jeho účel) a k tomu potřebuješ přenášet daleko více, než "jen" polohu svých jednotek (což také není málo dat). O tom, že vojáci potřebují robustní, odolný a spolehlivý systém, který může být omezený v přenosu dat není nutno debatovat, ale toto nikde Aaron takto nenapsal. Neustále se tu točí na velikosti objemu přenášených dat v dané síti a jejich funkčnosti, přičemž jen dokazuje, že o tom nemá ani potuchy, protože jinak by nemohl napsat, že na "přenos taktické značky je potřeba 2 B", či směšovat technologické prostředí optických kabelů ("Transportní síť II s přenosovou rychlostí 600MB/s (tedy stovky MB)" ještě s chybně napsanou rychlostí) s radiovou sítí nebo naprosto nerozlišovat mezi odešlým a doručeným paketem ("Mluvím o multicastu..."). To jsou věci, které ukazují že buď tomu nerozumí a nebo se snaží jen mlžit.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dzin píše:Aaron
V tom odkaze co máš jsou obrázky, do kterých je zakreslena linie. I přímo v odkazech co může dělat máš, že si tam zakresluje oblasti hranice působnosti, definování cesty atd. což znamená právě ono "kreslení obrázků".
Jenže to zadáváš pomocí bodů (a zobrazovač ty body propojí)... Takže žádné obrázky čar se neposílají...
Dzin píše:kenavf
Mapy různých měřítek pracují s jiným zakreslením zobrazení. Jak bys to chtěl udělat, když bys jen pracoval se zvětšením/zmenšením? V určité fázy musíš "přepnout" pohled na mapu a její detaily a to je právě ta změna mapového podkladu.
Jenže to si dělá tam mapa svým zoomem... Zoom není v tomto případě plynulé rovnoměrné zvětšování ale funguje v krocích (viz jakákoliv SW pracující s mapou).... A ta mapa je v přijímacím zařízení... MBK V21 uvažije dokonce pouze o jednostupňovém zoomu (viz SW dokumentace) Takže žádné obrázky mapy...
Dzin píše:ale toto nikde Aaron takto nenapsal. Neustále se tu točí na velikosti objemu přenášených dat v dané síti a jejich funkčnosti
Lžeš... Neustále se točí na tom, že žádné obrázky čáreček a map se neposílají.... (viz výše)
A znovu: Tohle prostě neukecáš....
Dzin píše:Neustále se tu točí na velikosti objemu přenášených dat v dané síti a jejich funkčnosti, přičemž jen dokazuje, že o tom nemá ani potuchy, protože jinak by nemohl napsat, že na "přenos taktické značky je potřeba 2 B", či směšovat technologické prostředí optických kabelů ("Transportní síť II s přenosovou rychlostí 600MB/s (tedy stovky MB)" ještě s chybně napsanou rychlostí) s radiovou sítí nebo naprosto nerozlišovat mezi odešlým a doručeným paketem ("Mluvím o multicastu..."). To jsou věci, které ukazují že buď tomu nerozumí a nebo se snaží jen mlžit.
Obávám se, že se chytáš debaty s Alfikem, která se týká zcela něčeho jiného než toho, o čem polemizuji s tebou... (takže vlastně vědomě zavádíš, ne-li dokonce lžeš)... A pro tvou inoformaci... V té debatě (kde dle tebe bylo vše špatně ) jsme došli ke společnému resultu...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Proč jsou americké letadlové lodě tak silné

Příspěvek od Dzin »

Aaron
Jak to propojí? To mu musíš současně také říci, jaký algoritmus má pro propojení použít, aby mu vyšlo to co po něm chceš.

Abych ti osvětlil, co se posílá v síti, o které se bavíme, vezmu konkrétně ASVŘ pozemních sil AČR, potom se kromě taktických značek vlastní polohy plus polohy ostatních účastníků v síti (ty se posílají automaticky) posílají i taktické značky vynesené pro jinou jednotku, zákresy přesunů, prostorů a objektů (tedy ony čáry) a k tomu i textové zprávy. Přičemž se exportují vrstvy zákresu jak pouze dílčí, tedy ony čáry, značky atd. tak se mohou posílat i exporty přímo výřezu s celým mapovým podkladem, což se sice dělá minimálně, ale také se to dělá. Toto mám z primárního zdroje, tedy od vojáka, co tento systém spravuje. Potvrdil mi i, že rozsahy velikostí přenášených souborů a propustnost sítě, co jsme tu psal zhruba odpovídá realitě.

Opět, zvětšovat a zmenšovat ti nepomůže, protože máš (třeba) dvě mapy s rozdílným zobrazením. Mapa 1 ku 1000 zobrazuje jinak než mapa 1 ku 1000 000. Tady se nebavíme o letecké fotografii, ale o mapách, která mají nějak nadefinované zobrazování a to je odlišné pro sady map o různých měřítkách. Určitě si se s mapama setkal, tak si je porovnej a uvědom si, že abys to viděl, musíš je tam mít dané. Tedy pro každou úroveň máš dané mapy. V nich si můžeš přibližovat/oddalovat, ale pokdu přejdeš přes úroveň zobrazování, musíš změnit mapový podklad.

Ne, točíme se i na velikosti přenášených dat, to je navíc základ a proto tu řešíme ,co se celkově přenáší. Sice se to snažíš rozdělovat, je to stále jedna debata ve které je několik lidí dohromady. Alfik reagoval primárně na to, co si psal ty mě a já zase reaguji (kromě jiného) i na to co píšeš Alfikovi, nebo komukoliv jinému. Je to normální diskuzní forum, reagujeme na to, co napíše někdo jiný.

Základem všeho je to, že ty tvrdíš, že komunikace na takové síti obnáší malý objem dat a kolem toho se potom točí diskuze co se přenáší a k tomu se snažíš doložit, že malá propustnost sítě vlastně neexistuje a k tomu se vztahuej tvůj svérázný výklad spojení v ní viz. multicast či velikost paketu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsou americké letadlové lodě tak silné

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dzin píše:Aaron
Jak to propojí? To mu musíš současně také říci, jaký algoritmus má pro propojení použít, aby mu vyšlo to co po něm chceš.
Algoritmus na to aby propojil dva body přímkou.... Běžná věc běžně užívaná... A znovu... Dva body není obrázek (Což je to o čem je řeč)
Dzin píše:Aaron
Abych ti osvětlil, co se posílá v síti, o které se bavíme, vezmu konkrétně ASVŘ pozemních sil AČR, potom se kromě taktických značek vlastní polohy plus polohy ostatních účastníků v síti (ty se posílají automaticky) posílají i taktické značky vynesené pro jinou jednotku, zákresy přesunů, prostorů a objektů (tedy ony čáry) a k tomu i textové zprávy.

Opět, zvětšovat a zmenšovat ti nepomůže, protože máš (třeba) dvě mapy s rozdílným zobrazením. Mapa 1 ku 1000 zobrazuje jinak než mapa 1 ku 1000 000. Tady se nebavíme o letecké fotografii, ale o mapách, která mají nějak nadefinované zobrazování a to je odlišné pro sady map o různých měřítkách. Určitě si se s mapama setkal, tak si je porovnej a uvědom si, že abys to viděl, musíš je tam mít dané. Tedy pro každou úroveň máš dané mapy. V nich si můžeš přibližovat/oddalovat, ale pokdu přejdeš přes úroveň zobrazování, musíš změnit mapový podklad.
Tak znovu... otevři si jakýkoliv SW pracující s mapovým podkladem (od turistické navigace, přes autonavigace až po třeba Google maps) a podívej se jak tam funguje zoom... Takže není potřeba posílat nějaké obrázky map...
Dzin píše: Přičemž se exportují vrstvy zákresu jak pouze dílčí, tedy ony čáry, značky atd. tak se mohou posílat i exporty přímo výřezu s celým mapovým podkladem, což se sice dělá minimálně, ale také se to dělá. Toto mám z primárního zdroje, tedy od vojáka, co tento systém spravuje. Potvrdil mi i, že rozsahy velikostí přenášených souborů a propustnost sítě, co jsme tu psal zhruba odpovídá realitě.
Buď teď kecáš ty nebo ten tvůj zdroj... Žádné obrázky čar nebo obrázky map se neposílají... Není pro to žádný důvod...
Dzin píše: Ne, točíme se i na velikosti přenášených dat, to je navíc základ a proto tu řešíme ,co se celkově přenáší. Sice se to snažíš rozdělovat, je to stále jedna debata ve které je několik lidí dohromady. Alfik reagoval primárně na to, co si psal ty mě a já zase reaguji (kromě jiného) i na to co píšeš Alfikovi, nebo komukoliv jinému. Je to normální diskuzní forum, reagujeme na to, co napíše někdo jiný.
Ne... Na tom se točíš možná ty protože se jenom chceš dohadovat a je to jedno o čem... Ale na to já nereflektuji... Takže jediné na čem se točím já je, že se žádné obrázky čar a map neposílají...
Dzin píše: Základem všeho je to, že ty tvrdíš, že komunikace na takové síti obnáší malý objem dat a kolem toho se potom točí diskuze co se přenáší a k tomu se snažíš doložit, že malá propustnost sítě vlastně neexistuje a k tomu se vztahuej tvůj svérázný výklad spojení v ní viz. multicast či velikost paketu.
Ne... Základem je, že se neposílají nějaké obrázky čar a map... Tvoje pokusy o rozšíření debaty na něco jiného (co jsem si s jiným diskutérem v pohodě vyříkal) je zase pouze tvá snaha se dohadovat za každou cenu.... A na to (jak už jsem napsal) ti prdím...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od Dzin »

Aaron
Algoritmus používáš na to, když kreslíš přímku. Abys druhému počítači sdělil, co má nakreslit a jak, musíš mu to popsat. Tento popis potom jsou ona data, která se přenáší. Vše, co sděluješ jinému počítači jsou data, která mají nějaký objem. I to tvoje "máš bod A a bod B a spoj je tak a tak" jsou finálně data. Není to nulové sdělení. A tato data mají nějakou velikost. Tedy nepřenášíš jen to, že mu určíš dva body, ale musíš mu dát i informaci jak tyto dva body má spojit a to jsou další data pro přenos.

Tak znovu... viděl si někdy vojenskou mapu o měřítku 1 ku 1000 a 1 ku 1 000 000? Jsou na ní použité stejné detaily nebo ne? Ne nejsou. Takže mi vysvětli, jak si představuješ, že probíhá to zoomování mezi nima? Musíš je mít. Pokud je mají oba dva, neřešíš to, ale pokud je jeden nemá, musíš mu ji doručit také.
Tady to není Google maps a pod., které mají jednotný mapový podklad, zde se bavíme o úplně jiných mapách. Pokud si někdy v životě viděl vojenské mapy, tak víš, jaké detaily jsou na jakém měřítku zakresleny. Třeba na 1 ku 1000 máš zakreslený osamocený strom, který na mapě 1 ku 1 000 000 není a je zde provedeno jiné znázornění. Abys mezi nimi tedy mohl zoomovat, musíš mít mapové podklady pro danou sérii map dle měřítek.

Ne je to tak, jak píši. V rámci exportu mapové vrstvy se používá obvykle formát .xml. V něm potom zapíšeš vše podstatné, co je třeba. Můžeš s tím nesouhlasit, ale prostě tak to je. A musíš to poslat, protože jak bys jinak řekl, že tam je něco, co potřebuješ? Veškerá sdělení jsou data a ty mají nějakou velikost.

Potom se mílíš, jednoznačně se posílají vyexportované mapové vrstvy ve formátu .xml (případně další, podle detailů, které chci přenášet). Klidně si s tim nesouhlas, ale tak to je.

To nejsou moje pokusy, ty jsi tu začal teoretizovat o dalších věcech. Možná jste si to s Alfikem vyříkali, jenže ty si na svých tvrzeních stále stojíš, byť to co píšeš nemá v ničem oporu. Když to jen tak vyberu
Aaron Goldstein píše:Právě proto se zavedl multicast... Vyšle se jeden datový paket... Pokud ho přijímací zařízení chce, tak si ho zreplikuje...
přijímací zařízení nic nereplikuje, v rámci multicastu replikuje routr. Přijímací zařízení ho jen přijme a nic víc (maximálně na něj odpoví).
Aaron Goldstein píše:Jen pro ilustraci.... V mírové době běhá celá AČR (včetně MO) na tvz. "Transportní síti"... V současnosti to je (pokud nezavedli něco novějšího) Transportní síť II s přenosovou rychlostí 600MB/s (tedy stovky MB)... A tato síť s touto přenosovou rychlostí zvládá kompletní necivilní datový provoz (včetně VOIP, mailů etc) v rámci celé AČR...
Přestože se bavíme o radiových sítích, argumentuješ tu sítí postavenou na radioreleových, metalických a optických spojích. Uvádíš potom jen rychlost pro nejlepší tedy optický spoj a ještě k tomu špatně, protože to má být 600 Mbit/s
Aaron Goldstein píše:O tom že na přenos taktické značky je potřeba 2 B ani nemluvě (1 B je operátor určující že jde o značku a 1 B je celé číslo od 0 do 255, které identifikuje konkrétní značku)
Tady je zase vidět, že vůbec nemáš představu o tom, co obsahuje paket (rámec) a tedy ani o velikostech, jaké může nabývat a jakou velikost tedy bude nabývat pro hypotetická data o velikosti 2 byty. Stejně tak ukazuješ, že nemáš představu, kolik těch značek vlastně je, protože podle tebe si musíme vystačit s 255 značkami, přestože podle APP-6 se dostáváme až k několika tisícům značek, pokud mluvíme jen o označení jednotek (asi 46 základních značek druhů vojsk v asi 13 variantách síly a 4 variantách určení, pokud vezmu jen ty nejzákladnější, plus další varianty označení).

To, že někomu napíšeš, že se míjíte je sice hezké, ale tohle není jen o míjení se.

Když už si to nechceš nechat vysvětlit, tak si alespoň nastuduj něco o technologických prostředích pro přenos dat, co je to paket (rámec atd.), co obsahuje, jak se dělá a jakých nabývá velikostí, či jak opravdu funguje multicast, co se kde replikuje a jak to vypadá na sítích a kolik paketů se v jeho rámci po síti pohybuje. A nebo alespoň ty značky podle APP-6.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od skelet »

Dzine pokud to v armádě funguje takto, tak ten kdo to vymyslel je génius hodný popravčí čety.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dzin píše:Aaron
Algoritmus používáš na to, když kreslíš přímku. Abys druhému počítači sdělil, co má nakreslit a jak, musíš mu to popsat. Tento popis potom jsou ona data, která se přenáší. Vše, co sděluješ jinému počítači jsou data, která mají nějaký objem. I to tvoje "máš bod A a bod B a spoj je tak a tak" jsou finálně data. Není to nulové sdělení. A tato data mají nějakou velikost. Tedy nepřenášíš jen to, že mu určíš dva body, ale musíš mu dát i informaci jak tyto dva body má spojit a to jsou další data pro přenos.
Ale není to obrázek čáry... Tedy to co rozporuji... (zbytek nemá cenu komentovat, protože je to jenom tvoje snaha o košatění diskuze, ergo dohadování a o to já zájem nemám... Otázka zní zda-li se posílají obrázky čar jak jsi tvrdil)
Dzin píše:Aaron
Ne je to tak, jak píši. V rámci exportu mapové vrstvy se používá obvykle formát .xml. V něm potom zapíšeš vše podstatné, co je třeba. Můžeš s tím nesouhlasit, ale prostě tak to je. A musíš to poslat, protože jak bys jinak řekl, že tam je něco, co potřebuješ? Veškerá sdělení jsou data a ty mají nějakou velikost.
Ale není to obrázek mapy... Tedy to co rozporuji...(zbytek nemá cenu komentovat, protože je to jenom tvoje snaha o košatění diskuze, ergo dohadování a o to já zájem nemám... Otázka zní zda-li se posílají obrázky map jak jsi tvrdil)

Zbytek je jenom tvé blábolení a snaha se dohadovat o něčem co jsem si s jinými diskutéry vydebatoval... Že ty jsi nepochopil o čem jsme diskutovali a snažíš se to vztáhnout na naší debatu "obrázek ano, či ne" je tvůj problém stejně jako je tvůj problém snaha se dohadovat...
skelet píše:Dzine pokud to v armádě funguje takto, tak ten kdo to vymyslel je génius hodný popravčí čety.
Samozřejmě, že nefunguje... Ale o tom se Dzinem dohadovat nemíním (dle mého to nemá cenu)... Vůči Dzinovi mám jediné... Neposílají se žádné obrázky čar a obrázky map jak tvrdil (protože to je taková blbost, že to nemůže okecat)...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od skelet »

bych se divil, místo pár megabajt by se posílaly vzduchem desítky až stovky megabajt. Dřív nebo později by síť zkolabovala.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od Dzin »

skelet
Co přesně myslíš? Jestli o objemy dat, potom jak už jsme psal, v případě kódování, jaké se používá u AČR půjdou jednotlivé největší zákresy maximálně do oněch MB. Problém bude s větší komunikací na síti, kdy ta naroste, ale to je právě problém pro technologické prostředí, o jakém se bavíme, tedy přenos po stanicích řady RF-13 či R-168, které pro podobné účely nejsou primárně stavěny (tedy značí nutnost používání statického routování a adresace, používání protokolu UDP či omezení velikosti paketů).

Aaron
Ano, obrázky se posílají. Jsou vyexportované v rámci vrstvy daného programu ideálně v .xml formátu. Co vím, další formát co se používá je .vlr což značí Huffmanovo kódování pro kompresi .jpeg souborů, následně to ale bude větší soubor, než v .xml.

Co je to obrázek? Je to nějaká informace v nějakém kódování, které si grafický program dekóduje tak, abys na monitoru viděl obrázek. Proto ti s grafickým prostředím roste náročnost přenosu dat, protože musíš posílat více dat, aby došlo k jejich dekódování a ty si něco na monitoru viděl. Proto při používání grafického prostředí roste náročnost datového přenosu, čemu ses předtím tak divil.

Věř si nebo ne, ale tak jak to píši to je. Nemusím to nijak okecávat. Jediný problém je, že si to nechceš nechat vysvětlit a stojíš si nad svými nápady, přestože ty se rozcházejí s technickou realitou.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dzin píše: Ano, obrázky se posílají. Jsou vyexportované v rámci vrstvy daného programu ideálně v .xml formátu. Co vím, další formát co se používá je .vlr což značí Huffmanovo kódování pro kompresi .jpeg souborů
Už tohle co píšeš je naprostá hloupost... Sobor xml není obrázek (obrázkový soubor) ale soubor dokumentu ... Ani vlr soubor není obrázek (obrázkový soubor)... A už vůbec to neznačí Huffmanovo kódování pro kompresi .jpeg souborů ale značí to soubor dokumentu Visual Liturgy Live...

Než se začneš dohadovat, tak si napřed alespoň zjisti jaké formáty používají obrázkové soubory...

Takže to neokecáš...

Zbytek je už jenom tvé obvyklé bla bla bla ke košatění diskuze a k meritu sporu naprosto irelevantní
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od Dzin »

Aaron
Ty té problematice opravdu vůbec nerozumíš a vždy si jen vyhledáš něco na netu a na základě toho formuluješ odmítavé stanovisko, aniž bys celkově chápal, o čem se bavíme, že?

P.S. Když už si něco najdeš na wikipedii, zkus si to proměnu alespoň přečíst.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dzin píše:Aaron
Ty té problematice opravdu vůbec nerozumíš a vždy si jen vyhledáš něco na netu a na základě toho formuluješ odmítavé stanovisko, aniž bys celkově chápal, o čem se bavíme, že?

P.S. Když už si něco najdeš na wikipedii, zkus si to proměnu alespoň přečíst.
Ani tímhle to neokecáš... A pokud pohrdáš wikipedií tak není problém... Tady je seznam všech používaných obrázkových formátu... A každý si může ověřit, že .xml ani .vlr mezi nimi není... (A to tam jsou uvedeny i takové zapomenuté formáty jako "!s" ze ZX Spectra)



Pro připomenutí: Bavíme se o tom, že se neposílají žádné obrázky čáreček a žádné obrázky map...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od Dzin »

Abych parafrázoval, asi nemám schopnosti ti to vysvětlit a to ani jak funguje grafické rozhraní nebo přenost dat na síti.

Zkusím to ještě jednou. Máš nějaké grafické rozhraní. To se vyznačuje tím, že ti umožňuje dívat se na data která dostaneš v grafické podobě. V našem případě máš mapu a na ní nějaké zákresy. A ty tenhle obrázek potřebuješ dostat někomu jinému. Jedná se o data, která nějak potřebuješ zakódovat, aby si je protistrana nějak dokázala dekódovat a zobrazit. K tomu použiješ nějaký typ formátování v našem případě třeba .xml. Proč toto? Protože se jedná o dobrou kompresi a dokážeš tak relativně velký obsah dat zakódovat do menšího. Jeho nevýhodou je, že potřebuješ speciální program, který ti ho umožní zpětně dekódovat. Ten ale máme.

Vezmeš tedy svůj obrázek v daném programu a ten ho zakóduje. To, že se nejedná zrovna o typ kódování běžně používaný pro obrázky v tom nehraje žádnou roli. Je to obrázek, pouze jinak zakódovaný. O jeho dekódování a zobrazení se ti postará náš program. Úplně stejně jako v případě nějakého jiného obrázku zakódovaného jinou běžně používanou metodou. Pro nás je podstatné, že se potom neodesílají jen pár číselných údajů, ale naroste objem dat, protože přepravuji i další údaje o obrázku, který se má zobrazit.

Proč používáme jinou metodu, než se běžně používá pro kódování a dekódování obrázků? Protože se snažíme omezit datový přenos a tudíž informace, které putují k našemu protějšku musí být co nejvíce komprimované. Celé je to tedy o přenosu obrázku, pouze v jiném typu kódování. Proč jsme potom psal o přenosu obrázků? Protože zde bylo tvrzení, že se přenášejí jen a pouze malá data a to pouze jako forma zprávy bez přihlédnutí ke grafickému rozhraní. Tímhle si musíme uvědomit, že to jsou větší data, než jen textové zprávy, byť se je snažíme komprimovat co to nejvíce jde. Proto se také používá ne běžně komerční software, ale speciálně vyvynutý pro armádu, aby splňoval požadavky kladené na provoz.

Obrázek je tedy jen soubor dat, která jsou nějak kódována pro nějaký program, který ho potom rekonstruuje tak, abycom my viděli obrázek. Celé je to o objemu přenosu dat, kdy to, že posíláme obrázky nám říká, že ten přenos bude větší, než kdybychom posílali jen čistý text, který dokážeme komprimovat do daleko menších souborů.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od skelet »

Dzine: kompletní obraz (mapu) odesíláš jen tehdy, pokud ho nevlastní ten, který jej má přijmout. Což jsou ony kvanta dat. Pokud ho přijimatel má, tak se odešlou jen určitá data, která přijímač pak zanese do jeho podkladů (mapy).
To co ty popisuješ funguje přesně naopak, než se pokoušíš naznačit. Počet odeslaných a přijímaných dat ti narůstá, nikoliv klesá. To co popisuje AG je to co ti ty data snižuje.
Slovy civila - kvůli TURISTICKÝM bodům nestahuju celou automapu, ale pouze ony turistické body. Tedy místo několika set mega stáhnu jen několik megabajt.
Takže za mě jsi buď nevíš o co jde nebo to neumíš vysvětlit.
ObrázekObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od kenavf »

Podľa môjho laického názoru obrázek potrebuje údaj o každom bode(v rámci rozlíšenia) a musí byť udané ktorý bod sa práve prenáša a musí byť udaná farba toho bodu.Takže aj keby som chcel preniesť udaj o línii fronty ktorá by bola rovná tak by som musel preniesť údaje o každom bode tej čiary aj na šírku príslušný počet bodov a udaje aj o ostatných bodoch mimo tej čiary a zároveň údaj o tej "vrstve" že sa jedná o líniu fronty.
Ak urobím prenos len krajných bodov tak prijímacia stanica si ich už prepojí a stačí na to prenos súradníc dvoch bodov a ich typ(dokonca sa nemusí preniesť ani údaj o farbe pretože tá prináleží k danému druhu bodov automaticky)

P.S. A aj tí geometri kedysi keď zakreslovali lesný porast tak merali len určité body hranice lesa, pretože hranica lesa nebýva rovná a poznáme teodolity ktoré sa "pozerajú" rovno ale nepoznáme teodolity ktoré by sa pozerali "do zatáčky" alebo "krivo".A plocha,ktorú označili(obkolesili) tými úsečkami,sa potom vyšrafovala ako les.Ak tam niekde stál samostatný strom(na kopci a pod...) tak dostal súradnice a značku strom(nemalovali ho tam).
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od Dzin »

skelet
Ano, to jsme tvrdil od počátku. Jemu pošleš to, co ve svojí mapě nemá, tedy export svého zákresu. Tedy nakreslíš třeba pochodovou osu, prostor soustředění a nějakou nepřátelskou jednotku. Mapový podklad bude stejný, takže exportuješ pouze tu vrstvu, kde je tvůj zákres a tu odešleš. Pokdu mu chybí mapový podklad, pošleš mu i ten. Tohle tu píši od počátku a nějak nevím, kde je problém, že to Aaron stále rozporuje.

viz. příklad s letadlem od kenafa. Pokdu bude posádka letadla posílat svůj zámysl, kam chce letět, potom ho musí poslat také.

kenavf
Potřebuješ ještě přijímací stanici říci, ja ksi ty dva body má propojit. Tedy definovat způsob. Člověku řekneš, spoj to jednou rovnou čarou. Totéž řekneš i programu, co to dělá, ale musíš mu to podat trochu jinak. Buď, že mu definuješ každou polohu bodu a nebo mu definuješ způsob propojení. Každopádně to není nikdy jen o přenosu dvou krajních bodů, ale i o definici jejich propojení (tedy jakým typem čáry, jakého tvaru, jakou barvou atd.)

Co se týká barvy, záleží jak je definovaná. Podle APP-6 používáš základně 4 typy barvy pro značky a podobně i různé typy barvy pro zakreslení objektů. Musíš tedy přenášet i definici daného bodu.


Ještě si musíme uvědomit, že vše záleží na databázi. Třeba ohledně taktických značek, APP-6 jich definuje několik tisíc. buď je tedy mohu mít všechny v databázi a nebo jen základní editor a následně si v něm jen skládat danou značku a potom odesílat onformace o ní. Případně rovnou obrázek dané nové značky.
Naposledy upravil(a) Dzin dne 28/11/2017, 09:50, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dzin píše:Je to obrázek, pouze jinak zakódovaný.
Není to obrázek... To prostě neokecáš... Obrázek je grafický soubor příslušného formátu... A to není ani .xml, a ani .vlr...

A mimochodem... xml není kódóvání... Je to formát dokumentů, který má blíž k textovému souboru jak k obrázku... A to samé vlr... A tvůj pokus udělat z vlr komprimovaný obrázkový soubor (což jpeg pro změnu je) byl už mimo úplně...

Takže žádné obrázky čáreček a žádné obrázky map (a žádné obrázky značek)... Tohle prostě neokecáš...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od kenavf »

Dzin píše:.. Mapový podklad bude stejný, takže exportuješ pouze tu vrstvu, kde je tvůj zákres a tu odešleš...
Ale "vrstva" je tiež obrázok a ak bude v rozlíšení napr. 1000x1000bodov tak potrebuješ preniesť údaje o milon bodoch.Ak budeš prenášať len značky tak prenášaš súradnice dvoch bodov(ak je línia fronty rovná) a ešte údaje nutné pre ich charakterizovanie aby ich prijímacia stanica vedela prepojiť a zakresliť.Ak je na línii fronty "ohyb" tak sa vykreslí pomocou kratších úsečiek.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Komunikační systémy - debata

Příspěvek od Tomass »

Xml je dost nepraktické, protože je tam dost velký overhead způsobený strukturou dokumentu, ale proč ne.

Kód: Vybrat vše

<status>
 <jednotka>1271/III</jednotka>
 <pozice>
   <x>31231</x>
   <y>21312</y>
 </pozice>
 <zjistene_cile>
   <cil typ=T-80 x=123 y=271>
    <poznamka>Dost nam tady ta T-80 zatapi, znicit letecky ASAP</poznamka>      
   </cil>
 </zjistene cile>
 <frontova linie>
  <bod x=123 y=234 />
  <bod x=125 y=235 />
  <bod x=126 y=236 />
  <bod x=127 y=237 />
 </frontova linie>
</status>
Tohle má přibližně celých 380 bajtů. Odeslal jsem pozici jednotky, zjištěné cíle (i s nějákýma kecama) a probíhající "linii".

Každá jednotka si toto může zakreslit do svých mapových podkladů.
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“