Stránka 1 z 1

AČR v číslech

PříspěvekNapsal: 27/2/2018, 20:54
od tomas.kotnour
Generál Pavel v pořadu Otázky Václava Moravce z 1. 2. 2015 cca 10. minuta zmiňuje problém AČR nejenom s financováním, ale i počtem vojáků pro plnění úkolů, neboť naše armáda patří v poměru k počtu obyvatel mezi ty nejmenší v NATO. Vypracoval jsem tedy přehled vybraných armád (NATO + několik dalších) a z nich vypočítal, jaké by naše armáda měla mít početní stavy. Jako zdrojová data jsem použil hlavně dokument The military balance 2017, tedy s daty z roku 2016. Dokument The military balance 2018 je dostupný za 410 Liber, ale pokud si ho někdo rozhodne pořídit, mile rád tabulku přepracuji. :) Uvedné údaje jsem pak porovnával ještě s níže uvedenými dalšími zdroji.
První tabulka pracuje s průměry přes jednotlivé ukazatele, druhá pracuje s přepočtem na 1 000 obyvatele a konečně třetí pracuje s mediánem, tedy střední hodnotou z intervalu místo s průměrem. Do námořních sil je zahrnuto jak námořnictvo, tak námořní pěchota. Polovojenské síly jsou tvořeny pobřežní stráží, pohraniční stráží a četnictvem. Vše ostatní, co není letectvo, je zahrnuto v pozemních silách. Tento přístup samozřejmě není úplnění ideální, už kvůli vojskovému letectvu, ale to už bych musel brát jednotku po jednotce a mít k dispozici její početní stavy. Další problém je určení jednotek aktivních záloh. Některé státy deklarují poměrně velké jednotky záloh, ale když se na ně člověk zaměří, zjistí, že jejich vycvičenost není moc velká a není pro ně dostatek techniky. Proto jsem v přehledu zahrnul pouze počty, které se mohou v průběhu 3 let účastnit vojenského cvičení. Pak je tu samozřejmě otázka charakteru cvičení,

NATO pro ČR - průměr přes jednotlivé členské země NATO, přepočten na náš počet obyvatel
Podobné země - průměr zemí s podobným počtem obyvatel (Belgie, Maďarsko, Portugalsko, značně militarizované Řecko, Švédsko, Švýcarsko, Rakousko) přepočten na náš počet obyvatel
HDP2 - průměr zemí vydávajících na obranu téměř 2% HDP či více (USA, Estonsko, Francie, Polsko, Portugalsko, Řecko, Velká Británie, Turecko) přepočten na 2% tuzemského HDP a náš počet obyvatel.
Tabulka s hodnotami

Průměrné armády
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti


Průměrné armády po přepočtu na 1 000 obyvatel
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti


Medián armád po přepočtu na 1 000 obyvatel
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti


Sluší se doplnit, že v AČR ke konci roku sloužilo 24 251 VzP a 2 117 členů AZ. Vedení armády sice připravilo plány na růst tabulkového počtu na 30 000 VzP. Toto číslo je dle mého názoru přesto příliš málo ambiciozní.

Edit: Seřazeno dle počtu aktivních vojáků.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti


Další zdroje:
https://www.vbs.admin.ch/fr/ddps/faits-chiffres/armee.html
https://www.eda.europa.eu/info-hub/defence-data-portal/
http://www.armedforces.co.uk/european_country_index.php#.WozD-ubkRHY
https://tradingeconomics.com/countries
materiály ministerstev např. http://m.mon.gov.pl/d/pliki/dokumenty/r ... et2016.pdf

Re: AČR v číslech

PříspěvekNapsal: 28/2/2018, 09:23
od Dzin
Pěkná práce!

Možná by to ještě chtělo vztáhnout ne jen k počtu obyvatel, ale i k počtu potenciálních branců (tedy mužů a žen ve vhodném věku - případně zohlednit, zda v dané zemi mohou ženy do armády, což ale asi mohou všude). Tím by se zohlednili i náborové možnosti dané země a mohlo by se vyhnout tomu, že porovnávám dvě země, z nichž jedna má procentuálně více mladých/starých lidí než druhá. Což ovšem neznamená, že nějaké disproporce v rámci porovnávaného vzorku zemí v tomto existují.

Jinak mám někde The military balance z roku 2016 nebo 2017, zkusím se podívat.