Bílá kniha

Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Bílá kniha

Příspěvek od skelet »

Mantra nám nasdílel celou Bílou knihu, takže si ji můžeme všichni v klidu pročíst.
Přeji co nejméně vzrušení u těch 168stran textu.

Očekávám a budu vyžadovat věcnou diskuzi.
Přílohy
bila_kniha_o_obrane.pdf
(5.74 MiB) Staženo 465 x
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Idaho
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 459
Registrován: 21/8/2008, 19:50

Příspěvek od Idaho »

Takže co vy na to? Já musím říct, že mě kniha ani moc nezklamala, předem mi bylo jasné že se ničeho převratného nedočkáme, zbytečného možná. Celý to na mě působilo jak seminárka studenta VŠ cestovního ruchu, spousta vaty, pár pěknejch obrázků a grafů, ale jinak nic. Takže jak vidíte budouctnost AČR vy? Trochu jsme to už načli v dělostřeleckém tématu
http://palba.cz/viewtopic.php?t=3354&po ... &start=140
Existují stovky různých, vzájemně nesouvisejících důvodů, proč se věci dějí nebo nedějí. Neporozumění může být tísnivé, stejně jako vědomí vlastní zodpovědnosti. Proto je lákavé svést všechny nepravosti na všemocné tajné organizace, které ovládají prakticky všechny prostředky komunikace a zbavují nás tak veškeré zodpovědnosti za naše omyly. Napsal Pavel Kasík
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

No budoucnost. Já bych na to šel uplně od jinud. Jaké je vlastně zadání, co očekáváme od budoucí AČR? Je "národní armáda" v současné době smysluplný projekt?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Idaho
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 459
Registrován: 21/8/2008, 19:50

Příspěvek od Idaho »

Zadaní? Zajistit efektivní obranu České Republiky, která by nebyla k smíchu i krtečkovi
Existují stovky různých, vzájemně nesouvisejících důvodů, proč se věci dějí nebo nedějí. Neporozumění může být tísnivé, stejně jako vědomí vlastní zodpovědnosti. Proto je lákavé svést všechny nepravosti na všemocné tajné organizace, které ovládají prakticky všechny prostředky komunikace a zbavují nás tak veškeré zodpovědnosti za naše omyly. Napsal Pavel Kasík
Uživatelský avatar
sojuz2003
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 25/11/2008, 00:27
Bydliště: Závod

Příspěvek od sojuz2003 »

Podľa mňa národná armáda je stále potrebná . Na to aby mohli zabezpečovať obranu nijaké medzinárodné štruktúry či už NATO alebo hocaké iné by sme najprv s nimi museli mať nijaké jasné spoločné ciele .
Ale spoliehať sa na to že budeme poskytovať vrámci NATO pár vplyvným štátom servis a oni nás potom možno budú aj brániť tak v tom cestu nevidím .
Zvlášť keď naši údajný partneri s nami natoľko počítajú v spoločnej obrane že v dobe keď už bolo jasné že sa pripojíme do NATO sa predovšetkým postarali o drastickú redukciu ťažkej a údajne ťažkej techniky a prakticky likvidáciu PVO ďalekého dosahu .
S toho mi vychádza iba jedno : ako z partnerom v obrane s nami či už ČR alebo SR nikto nepočíta , tým pádom nemôžme počítať že bude niekto brániť nás.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mě to celé připadá jako mluvní cvičení. Spousta dat, která jsou sice relevanní a zajímavá - třeba platové křivky a podobně, ale s tím co by armáda měla být schopna zajistit mají málo společného. Politický úvod je blábol, přesně v duchu první republiky, že jediní správní vojáci byli v legiích, rezignace na celé dějiny před rokem 1918. Už zde se vychází ze špatných předpokladů.

Když bych já dělal koncepci armády nazvanou jakoliv, tak by mi do toho asi nemohl mluvit jen tak někdo. Potřeboval bych vědět:

1. Jaká bezpečnostní rizika v horizontu 5, 10, 15, 20 a 30 let mohu očekávat. Tedy jaké možné hrozby mi mohou zahýbat s republikou po zemi došlé i ze vzduchu přilétlé. Také to, jestli jsou možné nějaké hrozby nového typu na které doposud nikdo reagovat nemusel.

2. Co mi hrozí z hlediska vnitřních podmínek ve státě, i když tato role až tak armádě nepřísluší.

Potom bych se zamyslel co proti těmto rizikům mám dnes, co nemám ale mohu získat snadno a co nemám a musím sehnat kooperacemi. Tím myslím leteckou techniku, prostředky PVOS a podobné akvizice.

Dále bych se musel zamyslet nad personální složkou - to co tam píší je podivuhodnost. Že by národ o 10 milionech lidí nedal dohromady cca 30 tisíc vojáků je přece kravina. Asi díky tomu jak se armáda chová a jakou za posledních 20 let získal pověst hnízda zlodějin a podrazů není takový zájem o službu v ní.

Zásadní je naše skutečná role v NATO. Zde by bylo dobré vědět co si od nás NATO slibuje a jestli vůbec si od nás něco slibuje. Z toho by měla vzejít představa na téma jakou strukturu a tím i složky, výzbroj a vybavení by armáda měla mít.

Považuji za nesmysl rezignovat na pozemní síly. Myslím si, že armáda v síle jednoho plnokevného armádního sboru tvořeného dvěma mechanizovanými divizemi po třech brigádách s pěti prapory a posilovými prostředky na úrovni divizí a sboru doplněná PVOS, letectvem a speciálními složkami by našim možnostem plně odpovídala. Pokud ne divize, i když je to podle mě divné, tak sbor určitě, akorát by měl být tvořen 6 samostatnými brigádami.

Brigády by měly vždy mít:
tankový prapor - 42 tanků
dva mechanizované prapory
lehký motorizovaný prapor
dělostřeleckou jednotku s děly přímé podpory a minomety větší ráže cca 24 hlavní

Divizní prostředky by měly obsahovat prostředky plošného působení tedy silnou baterii raketometů a děla větších ráží. Tedy minimálně 48 hlavňových prostředků a 18 kusů raketometů.

Sborové prostředky jsou na zvážení, stejně jako vojsková PVO a další složky.

Letectvo na úrovni dnešního mi připadá dostatečné.

Celé je to jakési divné, aby se splnil volební slib. S perspektivou to nemá nic moc společného, je to soubor nářků a škrtů v položkách. Prostě se mi to nelíbí. Ale to je možná i tím, že celou armádu považuji po dvaceti letech demokracie za paskvil, který je v své podstatě k ničemu. Uráží mě velkoplošné barevné fotografie kdy se propaguje to či ono. Co to má společného s textem mi nedochází a proč si Vondra spol dělají takovouto reklamu také ne.

Co se mi líbí - že se do toho konečně někdo pustil a že je možné, že se to dostane k veřejné diskusi, což považuji za krok dopředu a velmi si toho cením.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Myslim si ze jedna divize by stacila. Kniha bila, bila kniha je opravdovy majstrstyk.

Je jasne ze lidi jdou hlavne do armady kvuli penezum a kvuli jakemusi socialnimu zabezpeceni po skonceni sluzby. S tim co delaji s platy a ostatnimi finacnimi nalezitostmi se vubec nedivim, ze maji problem nabrat lidi. A jestli jim projde zkraceni vysluhy na nekolik let tak bude hotovo.

Z kuloaru, jsem zaslechl ze nikdo nebyl schopen rozhodnout o tom zda budeme mit mobilizacni zasoby ci ne.....

Ukoly od NATO jsou jasne a jsou uz dlouha leta napsana, pomalu se k tomu belhame. ale hodne pomalu.

Nedokazu si predstavit kdyby za soucasne situace po nas nekdo chtel vyslat brigadni ukolove uskupeni i jen na nekolik mesicu, to by asi armada skoncila nadobro.

Vite co, ono dby nebyly penize na naftu, tak muzeme udelat pesi divizi, veskere presuny pesky, budeme kupovat jenom nove boty a bude nam dobre. Penize z letectva dame vojakum a na jejich vybaveni, tak aby nemuseli v misi koukat na nove typy pistoli a samopalu, neprustrelne vesty, balicky prvni pomoci(izraelske), ktere v cechach nikdy nepotkaji atd.atd. kdyz bude nejhur tak nam auta pujci amici.

Hlavnne ze mame Ondras a bude nam veselo.................
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Idaho
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 459
Registrován: 21/8/2008, 19:50

Příspěvek od Idaho »

No, podle mě je jasná budoucnost celé naší armády nastíněná, ani ne tak obsahem, jako spíš formou oné knihy. Vždyť se vlastně jedná jen o knížečku neustále odkazující na směrnice, nařízení a doporučení NATO, doplněnou o obrázky a grafy. Souhlasím s tím, že politické kecy a fotky legionářů do takovéhle ho dokumentu nepatří. Otázkou je, jestli to co máme v ruce není jen "sbírka pohádek" pro veřejnost. Nějak mi nesedí, že by nejvyšší velení naší armády mělo postupovat podle takovéhle ho, záchodového, časopisu. Jak už jsem napsal prve, celé to vypadá jak seminárka někoho, komu nezáleží na obsahu, ale jen aby to bylo a dostal zápočet.

Nějak se mi nechce věřit, že by v té bíle knize prostě nic nebylo, žádná vlastní myšlenka, jen obyčejné politické kliše. To by tam rovnou mohli napsat - Ještě tu budem a nějak to pošolícháme.

Ono co můžeme čekat, resort je vážně finančně ostrouhán, nejsou peníze ani na provoz toho minimalizovaného něčeho, ale stále se vesele rozdávají prémie (a že to musí dohromady dávat pořádný prachy)

Doplňek: Stále se tu mluví o tom že by stačila jedna divize, jeden sbor, ale k čemu? K čemu když nás veškeré okolní hrozby dokáží 3x přečíslit i v mírovém stavu? Bílá kniha měla přinést řešení, jenže prostě není vůle dělat věci trochu jinak, takhle se to dělá už dvacet let, nebo sto let a tak to prostě bude.

Řekněte mi k čemu nám jsou tanky? To myslím vážně, jaké je jejich možné bojové nasazení? Proti nepřátelským tankům? Opravdu na nás někdo zautočí 30 tanky? V operacích NATO jsou taky nepoužitelné, vzhledem k tomu jaký problém by bylo zásobování, takže pro č se trápit s něčím takový a místo toho se nevrhnout do zkoumání nových řešení?
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Nějak se mi nechce věřit, že by v té bíle knize prostě nic nebylo, žádná vlastní myšlenka, jen obyčejné politické kliše. To by tam rovnou mohli napsat - Ještě tu budem a nějak to pošolícháme.
Jenže to nemůžeš takhle napsat, takže stvoříš takovýhle záchodový časopis. Při posuzování budoucnosti armády se nesmí zapomínat na základní věc, to že je to v současnosti jen a jen politická záležitost a nutně odráží žumpu české politiky. Tady nejde o nějakou koncepci, o směrování, ale jen o politické body. Armáda se stala oblíbenou figurkou na šachovnici, ovečkovské veřejné mínění se na ní dá dobře navést a přináší ty správné emoce (většinou negativní, takže se pak dobře škrtá). Takže pokud se stane něco smysluplného, tak jen proto, že už to něšlo jinak a nebo tak nějak náhodou... Takže se dělají prezentačky, chrlí se obrázky, skládají písně a nebo se naopak na armádu kydá hnůj a podceňuje se její schopnost, aby se dala lépe ohlodat.

Sebral bych všechny tyhle chytrolíny a vytvořil z nich tísicičlennou armádu a vysílal je na zahraniční mise. Severní Koreu by rozložili za dva dny, Írán za týden a Čínu za měsíc :D A když by se nějaký tak moc ožral při rautu v hotelu, že by spadnul z balkónu, tak by nastoupil další...taková česká verze perských Nesmrtelných :)
Uživatelský avatar
Idaho
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 459
Registrován: 21/8/2008, 19:50

Příspěvek od Idaho »

Česká verze nesmrtelných - :D

Ohledně našich tanků jsem si dovolil založit téma Náhrada/obhajoba tanků T72 M4CZ v protitankovém boji
v.m.
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 249
Registrován: 19/1/2011, 18:51

Spíše "Černá" než Bílá kniha

Příspěvek od v.m. »

Úvod:

Na Palbě byla otevřena diskuze k tzv. "Bílé knize o obraně". Předpokládám, že poměrně slabý zájem o diskuzi k této problematice, je způsoben malou informovaností o obsahu tohoto materiálu. Proto jsem si dovolil, beze změn, uveřejnit v tomto příspěvku komentář MO A. Vondry při představení "Bílé knihy" a hlavní reakce k jejímu obsahu stínovým MO za ČSSD a Svazem vojáků z povolání.

V závěru příspěvku uvádím můj krátký komentář.


Bílá kniha o obraně

21. 4. 2011 • Alexandr Vondra dnes na tiskové konferenci oficiálně představil Bílou knihu, dokument, který popisuje, jak by mělo ministerstvo obrany a Armáda České republiky fungovat v budoucnosti. Podle autorů Bílé knihy je situace vážná.

„Není to radostné čtení, ale je potřeba pojmenovat věci tak, jak jsou,“ řekl už ve středu téměř padesátce velitelů Alexandr Vondra a požádal je, aby svým vojákům cíle Bílé knihy a změny vysvětlovali. Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Picek se připojil: „Realizace kroků bude bolet nás, i vás, ale jsme připravení do toho jít. Finančních prostředků je málo a nemůžeme si dovolit je vynakládat nehospodárně,“ podpořil závěry dokumentu.

Bílou knihu připravovala od loňského září patnáctičlenná komise expertů v čele s Jiřím Šedivým, prvním náměstkem ministra obrany. Na přípravě dokumentu se podílelo přes sto lidí, odborná i laická veřejnost, dokument byl konzultován i se zástupci Parlamentu. „Jsem rád, že pracovní skupiny byly civilně-vojenské. Zásluhou toho mezi námi vzniká nová kvalita vztahů, opět si začínáme navzájem věřit,“ uvedl ministr.

Armáda nebude mít dostatek vojáků, obává se odchodů a trápí ji vysoký vnitřní dluh

Tvůrci dokumentu došli k několika hlavním zjištěním. Z analýz například vyplynulo, že se AČR v budoucnu bude potýkat s nedostatkem personálu. V současné době slouží v armádě kolem 22 tisíc vojáků, podle platných dokumentů by to ale mělo být 26 200 vojáků. „Z demografického vývoje vyplývá, že se bude snižovat počet osob ve skupině, která by připadala v úvahu pro doplňování ozbrojených sil. V letech 2015 – 2020 budeme moci vybírat zhruba z polovičního vzorku než tomu bylo v 90. letech,“ řekl dnes Vondra. Upozornil také na skutečnost, že vojáci, kteří vstupovali do armády v 90. letech, již odsloužili potřebný počet let pro nárok na výsluhový příspěvek a další snižování finančních náležitostí nejspíš vyvolá jejich hromadný odchod. Česká armáda také ztrácí konkurenceschopnost na trhu práce a stárne. Od roku 2004, kdy byla zrušena základní vojenská služba, se například průměrný věk u praporčíků posunul z 29 na 35 let, u poddůstojníků a mužstva z 23 na 28 let.

Bílá kniha dále upozorňuje na vnitřní dluh, který se kvůli nesystémovým investicím a některým předraženým zakázkám nahromadil v uplynulém desetiletí. „Autoři tento dluh ve výzbroji, technice, materiálu a nemovité infrastruktuře odhadují na 80 – 90 miliard korun,“ řekl Alexandr Vondra.
V letech 2015 – 2020 navíc čeká resort takzvaný investiční hrb, kdy skončí kromě jiného pronájem stíhaček Gripen nebo životnost protiletadlového raketového kompletu KUB, a armáda bude muset investovat další miliardy do obnovy a modernizace řady schopností. „Tyto investice nejde rozkládat v čase a jejich výše dramaticky přesahuje možnosti ministerstva,“ konstatoval včera Alexandr Vondra.

Tři scénáře – podle nejhoršího může být z armády za pár let torzo

Podle ministra obrany je nejdůležitějším úkolem udržet stabilitu rozpočtu a nedopustit jeho další snižování. Bílá kniha předkládá tři možné scénáře budoucnosti české armády. Nejpesimističtější může nastat v případě, že bude zachována současná výše rozpočtu, bude pokračovat stárnutí personálu i techniky a schopnosti armády budou postupně upadat. „Výsledkem bude, že koncem roku 2020 bude z našich ozbrojených sil jakési torzo neschopné plnit základní role a funkce,“ uvedl Vondra a upozornil, že by tím také došlo k rezignaci na politicko-vojenské ambice obsažené ve vojenské strategii. Druhý scénář, stabilizační, počítá s mírným navýšením rozpočtu o 5 – 8 % v letech 2012 až 2015. „Budeme moci maximálně udržet současný stav schopností, dosažení plných operačních schopností by se však odložilo na neurčito.“ Třetí, růstový scénář, by si vyžádal radikální zvýšení rozpočtu, to však Alexandr Vondra nepředpokládá. „Bylo by to hezké, ale nerealistické. Situace zde to neumožňuje a ani výhled v Evropě není příznivý. Že nastane v Evropě ráj na zemi není pravděpodobné. Zároveň je to ale o důvod víc, proč udržet armádu.“

Nahromaděný vnitřní deficit je příliš vysoký

Podle ministra Vondry je nyní nejdůležitější pokračovat v krocích, které směřují k úsporám, a ty použít na rozvoj potřebných schopností. „Prostřednictvím vnitřních opatření můžeme dosáhnout okamžitých úspor ve výši stovek milionů, střednědobých pak ve výši několika miliard,“ uvedl s tím, že resort může ušetřit optimalizací akvizičního procesu, zbavování se nepotřebného materiálu a majetku a také dalšími kroky, které se týkají samotného fungování resortu. V této souvislosti ale upozornil, že součet vnitřního deficitu nahromaděného v minulosti a předpokládaných investic v budoucnosti je řádově vyšší než úspory, kterých může resort i při nejlepší vůli dosáhnout.

Vznikne nový kariérní řád, zdanění příspěvku na bydlení bude kompenzováno

Autoři Bílé knihy v kapitole Kompetentní a motivovaní lidé upozorňují na nutnost stabilizovat příjmy vojáků. „Příjmy nesmějí být dále snižovány. Pokud bude muset dojít od 1. ledna 2012 ke zdanění příspěvku na bydlení, bude snížení podle jasných pravidel kompenzováno. Vím, že je to otázka bytí a nebytí vás všech a my to řešíme jako prvořadý úkol,“ prozradil dnes Jiří Šedivý s tím, že nutnost vyřešit tento problém si uvědomují i poslanci a senátoři, kterým byla Bílá kniha představena předminulý týden. Tvůrci dokumentu také navrhují posílit atraktivitu vojenského povolání a aplikovat nový kariérní řád. Ten by měl zajistit na vymahatelných pravidlech založený soutěživý a výběrový služební postup vojáků. Ti by tak získali jasnou představu o své budoucí kariéře i platu.

Nadzvukové letectvo zůstane, armáda vyřadí z užívání útočné vrtulníky

V nejrozsáhlejší kapitole schopnosti komise pro přípravu Bílé knihy navrhuje zachovat víceúčelové nadzvukové letectvo. Je nezastupitelné při ochraně vzdušného prostoru ČR, může spolupracovat v aliančním systému protivzdušné obrany NATINADS, včetně protiteroristického konceptu Renegade.

Plánuje ale vyřadit raketový komplet KUB. „Jeho životnost končí kolem roku 2015, kompletní modernizace by stála přibližně 15 miliard korun. Nemůžeme si dovolit pokračovat v nadzvuku a zároveň modernizovat tuto protivzdušnou raketovou obranu,“ uvedl generál Picek. Protiletadlové raketové brigády ve Strakonicích se opatření nijak nedotkne, Vlastimil Picek dnes zdůraznil, že tento útvar se v žádném případě rušit nebude. "Kromě KUB disponují ještě systémem RBS-70 a ten chceme nadále rozvíjet," řekl.

Komise také navrhla vyřadit postupně z užívání útočné vrtulníky Mi-24 a Mi-35, kvůli nízké balistické ochraně a zastaralé avionice, navíc nejsou interoperabilní v NATO. Náklady na modernizaci by podle Vondry dosáhly několika miliard, proto považuje za vhodnější řešení do této schopnosti dále neinvestovat a novější Mi-35 co nejdříve prodat. „Chceme se soustředit na schopnosti dopravního vrtulníkového letectva, které je využitelné jak v rámci kolektivní obrany NATO, tak i pro Integrovaný záchranný systém. Tyto stroje jsou, jak víme, nasaditelné i v operacích,“ řekl Picek. Změna se konkrétně dotkne 221. vrtulníkové letky základny v Náměšti nad Oslavou. „Dojde-li k avizovanému kroku, předpokládám přeškolení pilotů a techniků na transportní vrtulníky,“ uvedl k tomu velitel základny plukovník Libor Štefánik.

Komise také navrhuje utlumit rozvoj pasivních sledovacích systémů a odstavit bojová vozidla pěchoty. „Vzhledem k technickým parametrům si lze představit provozování BVP 2 do konce jejich životního cyklu, v případě BVP 1 je nutno rozhodnout nejpozději do konce roku 2013 o jejich modernizaci či náhradě,“ řekl Picek. Náhrada neznamená v tomto případě automaticky koupi nového, ale kupříkladu jeho nahrazení typem, který je do armády již zaveden.

V otázce mobilizace a aktivních záloh není podle něj možné pokračovat jako doposud, kdy má resort uložené zásoby pro případ mobilizace a všichni jsou si vědomi, že většina z nich by stejně nebyla využitelná. „Uskladněné prostředky by měly být až na nezbytné minimum odprodány a na mobilizaci bychom se měli připravovat koncepčně,“ konstatoval ministr obrany. Aktivní zálohy by pak podle něj měly sehrávat významnější roli při doplňování ozbrojených sil při operačním nasazení na území republiky a měly by působit především u útvarů, tedy ne jako doposud jako pěší roty u krajských vojenských velitelství.

Racionalizace čeká i ministerstvo, operační velitelství budou zrušena

Ministerstvo čeká podle Bílé knihy odbyrokratizování, což se neobejde bez snižování počtu zaměstnanců. Ministr Vondra ale v této souvislosti zdůraznil, že nepůjde o plošné, ale selektivní snižování a že se změny dotknou i vojenské části resortu.

Dojde také ke zrušení operačních velitelství. Ty má armáda dvě – Velitelství společných sil v Olomouci a Velitelství sil podpory v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi. Podle Vondry zkušenost nejen z ČR ukazuje na jejich nízkou přidanou hodnotu. „Podobné redukce probíhají v řadě zemí NATO, sama Aliance některé mezistupně velení ruší,“ řekl Vondra a doplnil: "Posádky se v obou městech rušit nebudou, Stará Boleslav by fungovala jako posádka, kde by bylo velení vzdušných sil, v Olomouci pak velení pozemních sil."

V budoucnu také pravděpodobně dojde k opuštění nejméně jedné letecké základny. „Vzhledem k velikosti vzdušných sil je současná struktura vojenských letišť zcela neadekvátní. Tento návrh také plně koresponduje s opakovanými doporučeními NATO,“ uvedl Vondra s tím, že Bílá kniha doporučuje přeskupení leteckých schopností. Od změny si resort slibuje úsporu v řádech stovek milionů korun ročně. "Po schválení Bílé knihy vypracujeme nákladovou studii, jež doloží, která letiště jsou zbytná více a která méně. Teprve poté se rozhodneme, které opustíme."

Resort už také informoval o snížení počtu a rozlohy vojenských prostorů. Z analýz vyšel jako nejvhodnější na zrušení vojenský prostor Brdy. „Posádka v Jincích samozřejmě zůstává,“ zdůraznil Alexandr Vondra. Reorganizace čeká také Vojenskou policii a speciální síly. Dopravní a pořádková část VP se začlení do armády, v podřízenosti ministra obrany zůstanou jen vyšetřovatelé. Speciální síly podle Vondry „fungují perfektně, ale náš model, kdy 601. skupina speciálních sil spadá pod Vojenské zpravodajství, není obvyklý v žádné jiné zemi NATO. Proto tvůrci Bílé knihy doporučili do roku 2013 převést tuto jednotku pod Generální štáb a udělat to tak, aby její schopnosti nebyly žádným způsobem oslabeny.“

Některé reakce

Petr Hulinský, stínový ministr obrany za ČSSD a místopředseda Výboru pro obranu a bezpečnost PS PČR 21.4.2011


V Oranžové knize jsme například upozorňovali na to, že resortu schází promyšlená finanční strategie a schopnost finanční analýzy, což vede ke značnému mrhání finančními prostředky, které má resort k dispozici. A že jsou zde stále přítomny systémové předpoklady pro vysokou míru korupce a s tím spojeného klientelismu. Bílá kniha ministra Vondry řeší tyto problémy teprve nyní.

Bílá kniha má však i další zásadní problém. Selhává totiž už v samotném jejím smyslu. Bílá kniha o obraně měla být podkladem pro Obrannou strategii ČR, ministr Vondra však představil jakousi novou koncepci výstavby ozbrojených sil.

Jinými slovy se snaží rekonstruovat armádu, aniž by představil nějakou dlouhodobou strategii či koncepci. Domnívám se, že nejdřív musíme vědět, co chceme a teprve potom se bavit, jak toho dosáhneme. Alexandr Vondra na to ale jde obráceně.

Jsou tu ale i další potíže: Bílá kniha neřeší vážný problém tzv. hodnostní pyramidy v AČR, tedy výrazný nepoměr počtu generálů a vysokých důstojníků k řadovým vojákům. V současné době je tabulkový stav 1 generál na 591 vojáků, 1 plukovník na 87 vojáků, 1 podplukovník na 29 vojáků. Na tento problém jsem již dříve upozorňoval.

V Bílé knize jsou obsaženy i jiné zarážející věci. Například mapa s prostorovým vymezením možného operačního nasazení našich ozbrojených sil. Sice se vymezujeme vůči Arktidě a Antarktidě, ale připouštíme nasazení např. v tropech - to však naše armáda neumí a ani nikdy umět nebude. Vymezit se Bílá kniha měla i vůči například námořním a námořním výsadkovým operacím, pro které české ozbrojené síly také použity být vůbec nemohou.

Zároveň mám obavu, zda současná pravicová koalice, jejíž působení je poznamenáno řadou skandálů a politickou neschopností vládnout, bude schopna vytvořit podmínky pro to, aby se cíle deklarované v Bílé knize podařilo vůbec realizovat. Některé "tupé" rozpočtové škrty současné koalice vůči armádnímu rozpočtu, ke kterým došlo v minulém roce a které mají podle mých informací pokračovat, signalizují, že si vláda neuvědomuje nebo nechce uvědomovat špatnou situaci armády.

Snaha "škrtat za každou cenu" se bohužel promítá i do některých záměrů uvedených v Bílé knize.

Situaci samozřejmě nepomáhá ani nejistá pozice ministra Vondry, jenž má být zřejmě kvůli kauze ProMoPro a s ohledem na deklarovanou nedůvěru koaličních partnerů ODS odvolán.

Největší rizikem pro armádu se tak stává současná vláda. Mám obavu, že se za této situace cíle deklarované v Bílé knize nemusí naplnit. V konečném důsledku to ale bohužel nejvíce postihne především řadové příslušníky armády sloužící své zemi.

Pro ČSSD je prioritou, aby Česká republika měla akceschopnou armádu, která bude zárukou schopnosti dostát svým spojeneckým závazkům v rámci NATO a EU a zajistit obranu země.

Reakce Svazu vojáků z povolání http://www.vojak.cz/cz/aktuality-svaz-vojaku

Bílá kniha navazuje na předchozí fáze reformy ozbrojených sil a představuje vizi na roky 2011-2018.

Bílá kniha přináší tři významná zjištění:
•dosažení cílového stavu 26 200 vojáků v roce 2018 není možné,
•resort obrany má vnitřní dluh ve výši 80-90 miliard korun,
•není dostatek financí na potřebné modernizace, kumulace potřebných investic v letech 2015-2020.

Odborná komise také definovala hlavní příčiny těchto zjištění. Ty spočívají zejména v chybných a nekoncepčních rozhodnutích v minulosti, v podstatně sníženém zdrojovém rámci pro financování resortu a mimo jiné také v nepříznivém demografickém vývoji a klesající konkurenceschopnosti vojenské profese na trhu práce.

Přestože Bílá kniha zatím nebyla schválena vládou*, představil ministr obrany s náčelníkem generálního štábu a předsedou odborné komise některá hlavní navrhovaná opatření.

*Pozn. Platilo v době publikování příspěvku „Svazu“
________________________________________
Personální oblast. Aktuálně probíhají jednání, jak zvýšit konkurenceschopnost vojenské profese na trhu práce a jak stabilizovat platy vojáků. Dalším opatřením v této oblasti je příprava kariérního řádu.
Letectvo. Autoři navrhují zachování nadzvukového letectva, které má nezastupitelnou roli v ochraně vzdušného prostoru ČR, postupné ukončení provozu vrtulníků MI 24/35 a soustředění se na transportní vrtulníkové letectvo. Tento návrh je motivován zejména problémy s nasaditelností bojových vrtulníků a finanční náročností jejich provozu. Na druhé straně přináší rozvoj transportního vrtulníkového letectva přidanou hodnotu v jeho možném využití k nevojenským účelům pro podporu IZS.
Protivzdušná obrana. Postupné ukončení provozu protiletadlového raketového kompletu KUB a jeho nahrazení systémem RBS-70. Důvodem ukončení provozu ruského plrk je zejména jeho problémy s nasaditelností a zejména finanční náročnost provozu a nutné modernizace.
Bojové vozidlo pěchoty (BVP-2). Provozovat pouze do konce životního cyklu, tedy do let 2018-2020.

Centrum biologické ochrany Těchonín. Nerušit, ale do poloviny roku 2010 najít partnery pro spolufinancování a pro další rozvoj. Partnery mohou být jak spojenci, tak civilní instituce v ČR.

Vojenské újezdy. Zrušení vojenského újezdu Brdy a zmenšení ostatních vojenských výcvikových prostor průměrně o 20 % území.
Útlum rozvoje mobilních pasivních sledovacích systémů.
Racionalizace civilní i vojenské části Ministerstva obrany a Armády ČR.
Opuštění nejméně jedné letecké základy.
________________________________________
Bílá kniha o obraně je bezesporu ucelený a koncepční materiál, pro budoucnost obrany je ale důležitější, jak budou návrhy Bílé knihy realizovány v praxi. V současné době probíhá schvalovací proces, který by měl být završen schválením vládou. Následně začne proces realizace jednotlivých navrhovaných opatření.
Bílá kniha o obraně bude mít jistě mnoho příznivců i odpůrců, navrhované změny budou někomu vyhovovat a někomu ne. V každém případě je ale nutné obranu z "vážné situace" dostat. Nezbývá tedy než doufat a věřit tomu, že budoucích několik let proběhne ve znamení stabilního a kontinuálního procesu vývoje a rozvoje ozbrojených sil.

***************

V první řadě musím reagovat na poslední odstavec v komentáři Svazu vojáků z povolání, cituji: "Bílá kniha o obraně je bezesporu ucelený a koncepční materiál, pro budoucnost obrany je ale důležitější, jak budou návrhy Bílé knihy realizovány v praxi".

Nevím, co vedlo "Svaz" k tomuto tvrzení "ucelený/koncepční materiál", protože opak je pravdou. Materiál postrádá koncepci i ucelenost a navíc se účelově vyhýbá původnímu zadání pro "Bílou knihu" - konečně už vytvořit "strategickou koncepci" rozvoje AČR a tím vytvořit předpoklady, aby v rámci obranné politiky mohla být také řešena celá řada „doktrinálních“ otázek.

Samozřejmě nelze ze stavu, v jakém se nyní AČR nachází, vinit pouze tuto vládu. Na tomto stavu se podepsaly všechny předchozí vlády a to bez rozdílu. S každým novým MO přicházela nová koncepce a s tím i zcela nekoncepční změny, které byly spíše projevem zájmů politických stran, než zájmů AČR. Opouštěly se posádky, do kterých se jen krátce předtím „nalilo“ nemálo prostředků a nákladně budovaly nové. Neustálé změny, nejspíše vedené snahou využít je ku prospěchu politických stran, demotivovaly a znechutily celou řadu „profesionálů“ a ti, které to neznechutilo, tam zůstávající spíše proto, že by se v jiném prostředí jen stěží uplatnili (pouze základní vzdělání apod.).

V podstatě každá zakázka či „výběrové řízení“ byly provázeny korupčními skandály, přičemž se „provalily“ pouze některé a z nich pak povětšinou do ztracena „vyšuměly“. V podstatě všechny smlouvy byly uzavírány tak, aby přinesly co největší zisky lobbistům (zprostředkovaně také politickým stranám) a byly pro AČR co nejméně výhodné (vzpomeňme např. zavádění nových padáků, po tragických nehodách je nesměla armáda používat, ale dále je vesele nakupovala; výhodná výměna Mig - 29 za vrtulníky; nákupy materiálů pro armádu na dobu 40 let, kdy životnost materiálu představovala pouhé 4 roky; pronájem nadzvukových letounů JAS (kompatibilita se systémy NATO prověřila válka v Libyi; nákup OT PANDUR; nákup PLŘS systémů BOFORS se systémy „DoDo“ – dodělej si sám, přičemž po vyřazení systému KUB, tyto PLŘS krátkého dosahu – cca 5 km, budou hlavní výzbrojí protiletadlové brigády???; modernizace tanků T-72, kterou dřívější NGŠ Šedivý zdůvodňoval, že budou používány v mírových operacích; umělé „udržování“ obranného průmyslu, který pro dlouhodobou nekoncepčnost ztratil své vývojové a výrobní schopnosti a každá součástka vyrobená kusově dodavateli má „cenu zlata“; vývoj ALCA s použitím amerických technologií – tudíž z hlediska embarga vývozu této elektroniky jsou neprodejné, historii „slavného“ systému PLAMEN není třeba zdůrazňovat; minely stavebně ubytovací správy kde každý kontrakt provází skandál, nákladné budování nových „bází“, např. téměř končící dělvo Jince, když k dispozici bylo dostatek jiných vhodných a v zásadě připravených prostorů (podobně tomu bylo i s přesunem plbr ze Žatce do Strakonic), zámysl likvidace letecké základny, aby se později zjistilo, že se jedná o diverzní letiště NATO, do kterého britská strana vložila nemalé prostředky;).

Ve výčtu těchto „jahůdek“ by bylo možno téměř do nekonečna pokračovat. Mohli bychom si položit i otázku, zda takováto AČR, orientovaná výhradně jako intervenční, má vůbec smysl.

Přitom vůbec nechci zpochybňovat význam armády jako takový. Suverénní stát by měl disponovat ozbrojenými silami takových kvalit, aby alespoň mohl demonstrovat připravenost bránit, když už ne ubránit, svrchovanost státního území. Nářky na rozpočtové škrty zde nemají své zásadní opodstatnění, zejména z hlediska doby existence profesionální AČR, která byla promrhána neustálými změnami koncepcí a nesystémovým přístupem a představami každého jednoho MO.

Stojí za to si připomenout, že v „jistých“ obdobích, vracelo MO AČR, každý rok do státního rozpočtu cca 7 mld korun (polovina rozpočet, polovina rezervní fond)! :roll:
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

v.m: Jestli chceš, tak tady k tomu proběhla diskuze, než bylo toto téma z nepochopitelných důvodů zamčeno a přesunuto do hospody a vytvořeno nové:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4592
Uživatelský avatar
Idaho
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 459
Registrován: 21/8/2008, 19:50

Příspěvek od Idaho »

Jinak bílá kniha je prostě školní projekt, kterej je napsanej v rámci "politické korektnosti", to je furt svoboda projevu a pak se stejně nic neříká aby se náhodou někdo neurazil. BKO je prostě o ničem, třeba jeden z hlavních bodů - netolerovat špatné hospodářství, je sice odůvodnitelný, ale tady působí hodně úsměvně

Příspěvek byl zkrácen o věci navazující na flame-war. Skelet
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Hlavně, Bílá kniha není strategickou koncepcí armády. Ona jen dělá to, že pojmenovává současné problémy AČR a navrhuje jejich řešení. To ale není strategický výhled, to je jen mlácení prázdné slámy. Stačí se podívat třeba na B9lou knihu Nizozemí. Ta má 24 stran (naše přes 160!!!) a je v níc řečeno o rozvoji armády daleko více!!!

Je to jen byrokratický leták nevalné úrovně, kterí denně tvoří státní správa.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Hlavně se tam nemají objevit některé informace při tomto stupni utajení.
Uživatelský avatar
Idaho
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 459
Registrován: 21/8/2008, 19:50

Příspěvek od Idaho »

vojín.PETR
Příspěvky: 4
Registrován: 21/5/2011, 18:50

Příspěvek od vojín.PETR »

No a to je jako všechno, co je napsáno v bílé knize obrany nebo je ještě nějaká její tajná část?

Protože jestli je to všechno ,tak je to docela bída!
Naposledy upravil(a) vojín.PETR dne 21/5/2011, 20:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Idaho
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 459
Registrován: 21/8/2008, 19:50

Příspěvek od Idaho »

Pochybuju že ta 163 stránková zápočtová práce má ještě nějakou část, i když možné to je, ale to by spíš svědčilo o uvědomělosti a schopnostech velení, což si u totalitou odchovaných pohlavárů nějak nemůžu představit.

Armáda měla být obrazem Bílé knihy, takhle je ale spíš Bílá kniha obrazem nemastné, neslané armády bez řádného konceptu
Existují stovky různých, vzájemně nesouvisejících důvodů, proč se věci dějí nebo nedějí. Neporozumění může být tísnivé, stejně jako vědomí vlastní zodpovědnosti. Proto je lákavé svést všechny nepravosti na všemocné tajné organizace, které ovládají prakticky všechny prostředky komunikace a zbavují nás tak veškeré zodpovědnosti za naše omyly. Napsal Pavel Kasík
vojín.PETR
Příspěvky: 4
Registrován: 21/5/2011, 18:50

Příspěvek od vojín.PETR »

Já sem čekal ,že když na ní pracuje elita armády tak z toho vypadne něco užitečnýho a použitelnýho,ale co je tohle to teda nevim.

Čekal sem něco ve stylu :

budeme mít :nadzvukové letectvo , 100 tanků atd. zkrátka něco podrobnýho ,ale tohle.

To je jako když někdo řekne ,že k večeři bude buřtguláš ,ale že na něj musí koupit brambory, točenak,koření už neřekne.
Rotný
Příspěvky: 3
Registrován: 18/1/2009, 17:52

Příspěvek od Rotný »

Přemýšlím co ke knize říct a nic slušného mě nenapadá....ta kniha by se ale spíše měla jmenovat " Kuchařka pro idioty."
Promiňte mi ten výraz. V dřívějších dobách večer po 19té hodině byl zakázám vstup do města kejklířům a všelijakým umělcům. Myslím,že naši předkové veděli proč....
Odpovědět

Zpět na „ČSSR, ČR, SR“