Tiger II - průraznost kanónu

Německé tanky, obrněná vozidla, tankové divize, těžká výzbroj.

Moderátor: Zemakt

Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

Všetci pozname pohádku o Nashornovi a IS-2 z Marzdorfu.Tam to je 4600 metrov... :twisted:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

I já tomu kdysi věřil :mrgreen:
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Bruno: Tio samozřejmě poznáme, otázka je, co je na tom pravdy... :mrgreen:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Ekolog
rotný
rotný
Příspěvky: 86
Registrován: 13/2/2007, 21:12
Bydliště: Náchodsko

Příspěvek od Ekolog »

K příspěvku Sa58 10.1.2006 "Dobrý byl postřeh velitele tanku za Ostravské operace: "naše tanky měly speciální munici pro boj s Tigry, ale hlaveň vydržela jen pár výstřelů". Co to bylo za munici?"
Jednalo se o tzv. "cívkovou podkaliberní střelu". Mimochodem p. LIBRA z tohoto systému vycházel ve své konstrukci. Pokusil bych se vložit obrázek, ale zatím to neumím vložit do příspěvku. Pokud mi někdo pomůže díky. Nebo to pošlu na vyžádání. Ke střele. Jádro z karbidu wolframu, menšího průměru než ráže, neoddělitelné vodící části z lehkého kovu, vypadalo to přibližně jako dřevěná cívka na nitě, do šípu, úsťová rychlost cca 1 000 m.s-1, jsem po stěhování, a najít přesné údaje teď nemohu. Průbojnost asi 90 mm/500m, F34 76,2 mm, střela byla lehčí, do 4 kg, proto se použilo poněkud větší náplně s jinou rychlostí hoření. V komoře a v hlavni to byl nářez a tak se dělo rychle opotřebilo. Tygra I to z boku při trochu kolmém dopadu vyřešilo. Nevýhodou střely byla vysoká ztráta rychlosti s větší vzdáleností palby. Mimochodem, kdo pojede do Lešan, tuto střelu tam mají! První, kdo s tímto systémem přišli byli němci. Ale ti rychle přešli na balisticky výhodnější tzv. jádrové podkalibení sřely. PzGr.40.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Klidně to vlož jako přílohu, já to potom předělám. Nebo mi to hoď do mailu.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Tanky IS-2 používali dva typy nábojek pre rovnaký protipancierový granát (granát samotný je plnorážová priebojná strela s makarovovou a balistickou čapicou a malou trhavou náplňou s dnovým zapalovačom, hmotnosť cca 25 kg). Druhý typ nábojky bol nakladaný len v počte tri! kusy, mal výrazne zosilnenú náplň a ostrejší prach, čo malo za následok vyššiu počiatočnú rýchlosť strely, ale ohromne trpela hlaveň a celý kanón, údajne po ôsmich výstreloch počas celej životnosti zbrane už hrozilo utrhnutie hlavne z lafety. :roll: Presnejšie dáta nemám.

Nemecký granát PzGr. 39 je plnorážová priebojná strela s makarovovou a balistickou čapicou a malou trhavou náplňou s dnovým zapalovačom, teda klasická priebojná strela, nie strela podkalibrová alebo jadrová.

Ruské "cievkové" podkalibrové jadrové strely sa používali pre protitankové zbrane od kalibru 57 mm do kalibru cca 100mm, hlavnou výhodou je relatívne jednoduchá výroba a dobrá priebojnosť na diaľky do cca 1000m. Nevýhodou je nižšia presnosť (dôsledok technológie výroby) a predovšetkým vysoká strata rýchlosti v dôsledku nie príliš výhodného aerodynamického tvaru.

Kanón 88mm KwK 43 /L71 patrí k najvýkonnejším tankovým kanónom sa drážkovanou hlavňou vôbec - počiatočná rýchlosť presahovala 1000m/s.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

(Sorry, že pridávam obrázky takto, ale nedarí sa mi prihlásiť do galérie, obrázky mám aj vo väčšom rozlíšení)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

...

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

....

Obrázek
Naposledy upravil(a) Alchymista dne 25/3/2007, 15:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

A ešte jedna strela, tentokrát scan - 85mm PpSv TK44

Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Máš to nasypané ve Forum Fota, sekce SSSR 1918-1945.
Jenom ty malé obrázky musíš vkládat jako html funkci [img]http://[/img], náhledy u nich nefungují.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Nějak tady nevidím ani ty náhledy, ale to může být omezením v připojení (jsem v práci).
A k tématu:
Cívková podkaliberka je klasika, jen měli v předpisech to, že se s ní smí střílet pouze na těžké tanky protivníka a účinná byla spíš tak do 500m, balistickej tvar horší jak cihla..

A "dělo utržené od lafety", viděl jste to někdy někdo? Já jo, 125 mm tankovej kanon, někdo neodhadl náplň a kanón měl najednou zákluz asi 18m :shock:, pohled pro bohy. Vodící tyč brzdovratnýho zařízení (vysoce kvalitní ocel, průměr cca 50mm) krásně přetržená...

Edit: a hele, hned po mém příspěvku se obrázky objevily, záhada.
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Bruno píše:Všetci pozname pohádku o Nashornovi a IS-2 z Marzdorfu.Tam to je 4600 metrov... :twisted:
Tohle je ještě uvěřitelné, ale se mnou se jeden borec hádal, že 100mm čs polní kanón vz. 53 "je tak přesný, že se na max. dostřel VŽDYCKY trefí do čtverce 2x2 metry". :shock:
A nebylo boha mu to vymluvit.
rade622
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 22/10/2007, 11:04
Bydliště: Hradiště Uherské

Příspěvek od rade622 »

Dnes jsem narazil na celkem pěknou ukázku údržby v polních podmínkách
http://www.youtube.com/watch?v=h8vZsmXU ... re=related

Nevěděl jsem kam to dát, prosím kdo víte do kterého oddílu to má patřit, přesuňte to.
Pokud to tu bylo , prosím o prominutí.
Rade622
Obrázek
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Petrz »

Pro zajímavost,toto jsou hodnoty průbojnosti v testu, který prováděli s 88mm kanóny Američané po válce,střílelo se na pancíř o tvrdosti 240 BHN a tuším že bylo použito 50% kritérium uznání průstřelu(50% hmotnosti střely muselo rpojít skrz?),nejsem si ale jist.

Obrázek

Našel jsem to na jednom cizojazyčném diskuzním fóru,takže vše, co tu uvádím, tvrdí autor příspěvku,údaje nejen těchto kanonů jsou podle něj čerpány z blíže nespecifikované knihy.(u nás asi nevydané)
Uživatelský avatar
sagvanmaslo
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 7/1/2009, 15:56

Příspěvek od sagvanmaslo »

A jak to bylo s konfronatací s ruakou samobyhkou SU -100???? Je jasný že kanon Tigra dokázal Su prostřelit celkem bez problému, ale jak tomu bylo naopak?? SU 100 s kanonem 100/ L60 typu D-10 tušim by měl mít dostatečnou průraznost, aby ho dokázal zničit zepředu, otázkou je na jakou vzdálenost. víte někdo????
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Petrz »

Podle článku na www.battlefield.ru dělali Rusové testy ruských kanónů rpoti ukořistěnému Tigeru II.100mm kanon s SU-100 a 122 mm kanón s IS-2 dokázali probít čelo věže na 1000 -1500 metrů,čelo korby(horní 150mm silný) na tuším 500 metrů,pokud zasáhli jeho okraj.85mm D-5T a americký 76mm kanón z Shermana probíjeli boční pancíř Tigera II na 800 až 2 km,a tuším, že při ostřelování čela nezpůsobili na jeho pancíři žádné škody(tuším nevím jestli jsem to správně přeložil).F-34 neprobíjel Tigera na žádnou vzdálenost z jakéhokoli směru.
Rusové dost kritizovali kvalitu svárů a bočního pancíře.
Při testu se ukázal D-25T co do průbojnosti a rozptylu srovnatelný s KwK 43.zároveň se ukázal 76mm americký kanón výkonější než 85mm ruský(co do rpůbojnosti).
Závěr Rusů ohledně tohoto stroje zněl mimo jiné, že pancéřování a palebná síla neodpovídá velikosti a hmotnosti stroje.Otázka je jak by dopadlo hodnocení, kdyby měl Tiger II kvalitnější pancíř...
Jinak jestli dokázal88mm dělo Tigera II rpobít čelo SU-100 by mohl napovědět jiný test prováděný Rusi.Při něm KwK 43 probíjel čelní pancíř Panthera(80mm skon 55°) na 650 metrů.SU měl 75 sklon 50° tedy podstatně slabší ,na druhou stranu asi kvalitnější..
PETR ŠPAČEK
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 14/2/2009, 18:50

Příspěvek od PETR ŠPAČEK »

Nemáte nějakýúdaje o dělelu do tygra ráže 105 mm. Vím jen délku ráží 68.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Asi máš na mysli spíše projektovaný tank Pz VII Lowe (Lev), který byl konstruován u Kruppa jako super těžký tank. Podle projektu se mělo jednat o stroj s 1.000 k motorem, posádce 5 mužů a výzbrojí 105 mm /L70 dělem. Hmotnost se měla pohybovat kolem 76 tun a rychlost 27 km/h. Existoval ještě projekt lépe pancéřované verze tohoto nerealizovaného tanku, kde hmotnost vzrostla na 90 tun. Rychlost úměrně s tím klesla na 23 km/h.

Více info třeba ZDE:
http://www.achtungpanzer.com/panzerkamp ... i-lowe.htm
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Naozaj bola v rámci modernizácie tanku "Tiger II" , okrem iného, navrhnutá "Kruppovcami" inštalácia dela KwK L/68 10,5cm + 20mm kanón MG 151/20 miesto spriahnutého guľometu . Údaje k tomu hlavnému delu KwK sú viacej ako skromné - náboj o hmotnosti 26,1 kg s projektilom o hmotnosti 15,6kg s úsťovou rýchlosťou 960m/s.
zdroj. trojdielna publikácia "Korolevskij tigr" Gemanskij tjaželij tank časť.3 je tam aj bokorys tohto moderniz. tanku
Odpovědět

Zpět na „Německá obrněná technika“