VDV - výsadkové jednotky Ruské federace

Moderátor: Julesak

Odpovědět
bivakman
Příspěvky: 3
Registrován: 8/2/2012, 18:47
Bydliště: Praha

VDV - výsadkové jednotky Ruské federace

Příspěvek od bivakman »

Při slavném incidentu v Kosovu, v roce 1999, na Prištinském letišti, které obsadily nikým nečekané jednotky ruských VDV, vydal vrchní velitel NATO Wesly Clark, veliteli britských jednotek Mike Jacksonovi rozkaz, aby zablokoval letištní runway: Tak, aby další případní ruští výsadkáři nemohli v Prištině přistát. Jackson – sám bývalý paragán – odmítl tehdy tento rozkaz splnit se slovy: „Nezačnu kvůli vám třetí světovou válku, pane.“ Kdože tedy jsou VDV? Kolik jich je? Co mají a umí?

VDV (Воздушно-десантные войска) dnes, stejně jako v době SSSR jsou – předmětem národní hrdosti velké většiny Rusů. Současný negativní image ruské armády u vlastní veřejnosti, coby hnízda korupce, šikany a neschopnosti – se VDV netýká. Všichni v Rusku vědí, co znamená světle modrý baret. Baret, který je o vojenských svátcích (a že jich v Rusku je) s pýchou nošen i dávno pupkatými tatíky po padesátce. Den výsadkových vojsk – a okázalé veřejné slavení všech ročníků, které za jejich historii prošly VDV - je pak od veřejnosti otevřeným tolerováním něčeho – coby se nikomu jinému netolerovalo ani v Rusku.

Po skončení studené války se na vlně „nového myšlení“ původně počítalo se zrušením VDV. Předpokládalo se, že nebude důvod, proč by Rusko mělo disponovat výsadkovými jednotkami. A pokud ano, pak proč v tak velkém počtu. Druhým problémem se stala otázka nezávislosti VDV, resp. požadavek na jejich přesun z pozice „strategické rezervy vrchního velení“ – na standardní zařazení do struktur pozemních síly. Oba problémy zmítali existencí VDV celých 20 let.

Otázka existence vzdušně-výsadkových jednotek per se byla zpochybňována ne jen z ohledu na jejich strategickou, ale i operační roli. Klasickým argumentem v tomto směru je poukaz na to, jak je možné v dnešní době vysoké hustoty protiletecké obrany, uvažovat o hromadných leteckých výsadcích za nepřátelskou linií. Druhým argumentem se stala otázka - vzhledem k nové roli a možnostem Ruska ve světě a zřeknutí se sovětské doktríny, založené na mohutné vševojskové ofenzívě do západní Evropy – jaké by měly případně VDV za nepřátelskými liniemi poslání. V době vojenského plánování SSSR měli hloubkově připravit situaci právě pro ofenzivní vševojskový průlom. Průlom, který by následně samotný výsadek z obklíčení vyprostil. Avšak dnes, když se Ruská strategie orientuje čistě k defenzivnímu pojetí, by jakýkoliv výsadek za nepřátelské linie znamenal totéž – co prosté obětování výsadku. Proč tedy udržovat z hlediska vojenské koncepce náročnou a drahou strukturu VDV v chodu?

V tomto směru „nepomohlo“ snaze VDV, udržet si svůj výsadkový status, jejich angažmá v obou čečenských válkách. V obou bojovali jako vysoce ceněná, elitní součást armády. Ale téměř výlučně jako prostá infanterie. Navíc intenzivní čečenské angažmá, které pro VDV skončilo v roce 2005 a spetnaz VDV v roce 2006, vedlo ve VDV obecně k dalšímu omezování parašutistického výcviku: Ve prospěch výcviku protigerilových operací, městského boje atd. VDV tak prakticky od poloviny 90. let, mj. i v důsledku rozpočtových restrikcí, např. přestali provádět cvičné padákové výsadky těžké techniky. Samotný padákový výcvik byl pak omezen v roce 2001, co do povinných seskoků, na třetinu, oproti kvótám stanoveným pro výcvik za dob SSSR.

Struktura
Po rozpadu SSSR byl stav VDV snížen ze sedmi divizí na pět – o 35.000 mužů. Z pěti divizí byla následně zrušena 104. divize v Uljanovsku (za dob SSSR situovaná v Kirovabadu ,v Azerbajdžánu), která byla transformována na 31. výsadkovou brigádu. VDV nyní tvoří výsadkové divize 7. v Novorossijsku (za dob SSSR situovaná v Kaunasu, v Litvě), 76. divize v Pskově, 98. divize v Ivanovu (za dob SSSR původně Kišiněv, Moldávie) a 106. divize v Tule. Další samostatnou jednotkou v rámci VDV je 45. Samostatný průzkumný pluk VDV (Spetsnaz VDV) v Kubince u Moskvy.

Stavy divizí však neodpovídají stavům v dobách SSSR. Za ministra obrany „raketčíka“ Igora Sergejeva (1997-01), byl snížen v každé divizi VDV výsadkový korpus ze tří pluků na dva. Stav mužstva ve výsadkových plucích je 2.500 mužů. Celkový současný stav VDV je 35 tisíc mužů.

V rámci pluku Spetsnaz VDV je stav bojového korpusu 700 mužů. Pluk Spetsnazu VDV nepodléhá v bojových podmínkách přímo velitelským strukturám VDV, ale vojenské rozvědce generálního štábu GRU.

V rámci reorganizace v roce 2006 došlo k zásadní změně: Bylo změněno určení výsadkových jednotek. 98. (Ivanovo) a 106. (Tula) zůstala výsadková funkce. Tedy zachování bojové schopnosti a pokračování výcviku v podobě padákového seskoku za nepřátelskými liniemi. Naopak 7. divize (Novorossijsk) a 76. divize (Pskov) o svůj výsadkářský status přišla a byla reklasifikována jako десантно-штурмовая (výsadkově-útočná). Což ve své podstatě znamená, že v těchto divizích byl ukončen parašutistický výcvik. V případě 7. a 76. se tak de facto v současnosti jedná nadále nikoliv o výsadkářské, ale o jednotky rychlého nasazení. Sice jednotky, které budou na bojiště dopravovány lodí, letecky, či vrtulníkovými výsadky – nikolivěk však seskokem. V roce 2009 bylo nicméně od úplné implementace této koncepce upuštěno – a jeden ze dvou divizních pluků každé divizi nadále prodělává i parašutistický výcvik. V roce 2009 VDV provedly 35 tis. cvičných seskoků, v roce 2010 však už 154 tisíc seskoků.

Další změnou z roku 2006 bylo, že 7. Novorossijská, vzdušně-útočná gardová divize, dostala navíc označení „horská“. Nicméně doposud nedošlo k žádnému rozdílu mezi výcvikem a vybavením u této divize a divizí sesterských, které by označení „horská“ ospravedlňovaly. Perspektivně se jedná pouze o záměr.

V důsledku změny 7. a 76. divize z čistě „výsadkových“ na „výsadkově útočné“, bylo jejich posílení o dělostřelecké jednotky, které významně posílily jejich palebnou sílu. Naopak 31. výsadková brigáda přišla o veškeré těžké zbraně a i motorizované dopravní prostředky, byl ji zintenzivněn parašutistický výcvik a trénink přežití v nepříznivých podmínkách. 31. brigáda se tak stala, v rozporu se sovětskou tradicí, obdobou lehkých, západních, výsadkových jednotek. Tedy jednotek operujících po seskoku, hluboko za liniemi, pěšky.

Pluky VDV byly prvními plně, profesionalizovanými v ruských ozbrojených silách – konkrétně 104 pluk 76. divize v roce 2002. S výjimkou 106. divize (40 %) byly v roce 2007 všechny ostatní jednotky VDV profesionalizovány na 90% (tzv. kontraktnici). Branci nastupují do VDV pouze na vlastní žádost a po výběrových testech (snad jen třetina ze zájemců projde) – nikoliv na 1 rok, jako ve zbytku armády, ale na 2 roky (jeden rok s platem). Platy vojáků a důstojníků, na všech pozicích u VDV, jsou standardně 50 – 100 % vyšší než u srovnatelných hodností a zařazení v regulérní armádě (za doby SSSR byl rozdíl u důstojníků 30 %, u žoldu branců 100 %). V roce 2009, v důsledku ekonomické krize a pádu relativní hodnoty vojenských platů v důsledku ekonomické recese předchozího roku a devalvace rublu. Došlo tak k prudkému poklesu procentuelního podílu kontraktniků na stavu VDV ve prospěch branců (až na úroveň okolo 50 – 60 %). Z toho důvodu byly zvýšeny všechny platy ve VDV o 100 % a míra plné profesionalizace se aktuálně údajně obnovila.

Podíl vysokoškoláků, z nevojenského vysokého školství, na stavu mužstva VDV je velmi vysoký: 10 %. Podíl všech důstojníků k mužstvu je ve VDV 1:6.

V rámci Serdjukovovy reformy – tedy přechodu ruské armády na brigádní systém a zrušení prázdných divizních skořepin pro případ masové mobilizace, bylo 203 ruských divizí konvertováno na „pouhých“ 83 brigád. Nicméně brigád, které by měly být nejméně na 90 % plných stavů a ideálně se nacházet ve stavu plné připravenosti. Divize VDV měly projít stejnou proměnou, přičemž 106.Tulská měla být zcela rozpuštěna. V rámci brigádního systému měly být jednotky VDV podřízeny vojenským okruhům (na každý z šesti okruhů měla připadat jedna výsadková brigáda) a jednotky VDV tak měly definitivně pozbýt svůj výlučný charakter „mimo“ pozemní armádu.

Tento proces „likvidace“ VDV však byl opuštěn s příchodem nového velitele Vladimíra Šamanova, v roce 2009. Šamanov je kariérní paragán a nosí zlatou hvězdu hrdiny Ruska. Jako velitel 58. armády (1999) a následně jako velitel západní skupiny ruských vojsk v Čečně (srpen 1999) byl architektem druhé čečenské války, když původně velel už i operaci, která vytlačila Basajevovi muže z Dagestánu. Z hlediska svých odpůrců, především v lidsko-právních organizacích, je to nemilosrdný „řezník“ a válečný zločinec. Média o něm často hovořila jako o „druhém Jermolovovi“. Z hlediska svých zastánců je Šamanov energický, kompetentní, charismatický a velmi oblíbený velitel. Nicméně, jak uznávají i jeho zastánci, velitel přesto velmi tvrdý – jak ke svým mužům, tak k nepříteli. Slavné jsou v branži jeho časté osobní konflikty s nadřízenými, které dvakrát v jeho kariéře přerostli i v jejich fyzickou inzultaci.

Šamanov prošel všemi pozicemi ve VDV - od „řadového“, po velitele divize VDV. Absolovoval rjazaňské učiliště, frunzeho akademii a akademii generálního štábu. Po úspěšné kampani v Čečensku, odešel z armády do „politického důchodu“ jako „putinův muž“, v kterém však nebyl příliš úspěšný. V roce 2008 byl prvním vysokým důstojníkem v novodobé historii ruské armády, který se po pěti letech civilu vrátil spět do armády – jako velitel výcviku ruské armády. Za války s Gruzií pak velel na místě, a to od „druhého“ dne, ruským vojskům (především VDV) v Abcházii.

Šamanov využil svého politického i mediálního vlivu a prosadil změnu vojenské koncepce v případě VDV. VDV tak uniklo přechodu na brigádní systém a zachovalo si své jak divizní uspořádání – tak samostatný charakter nezávislý na pozemní armádě. Šamanov dostal od Putina zcela volnou ruku k uspořádání VDV podle svého.

VDV operují v režimu permanentní připravenosti. To znamená, že všechny jednotky VDV musí být vždy schopny do 1 hod. od rozkazu vyrazit. To je zásadní rozdíl proti západním standardům. Např. Britské jednotky okamžitě reakce mají na vyražení od rozkazu 24 hodin. Skutečnost je však taková, jak potvrdil konflikt v Gruzii, že schopnost okamžité reakce má cca 40 % kapacity VDV. Dalších cca 30 % kapacity VDV bylo schopno okamžité reakce do 12 hod. I to je nebývale vysoké číslo v porovnání se západními standardy.

Gruzie
Válka v Gruzii ukázala přednosti i nedostatky VDV. Celkový dojem z vystoupení VDV, ať v Osetii, tak v Abcházii, byl velmi dobrý. O půlnoci 7.srpna byl dán rozkaz 58.armádě a VDV k přesunu na bojiště. Dva pluky 76.divize, včetně těžkých zbraní, byly na místě v ostré akci, proti gruzínským jednotkám, za méně než 22. hodin od vydání rozkazu k přesunu. Přičemž za tu dobu překonali více než 2.000 km vzdušnou čarou. Navíc na místě neseskočili, ale museli se přesunout ze Severní do Jižní Osetie po zemi, přes Kavkaz. Rychlost dosažení bojiště tak byla vyšší, než u jednotek 58. armády, které byly dislokovány ihned na druhé straně gruzínské hranice.

Co se týká 45.pluku Spetnaz VDV, tento překonal 2.000 Km vzdálenost z Kubinky na bojiště i když bez těžkých zbraní, za 10 hod. A ráno 8. srpna se již aktivně účastnil, jako první z příchozích ruských jednotek, obrany hl. města Jižní Osetie - Tschinvali.

Důvod, proč nebyl čas nasazení VDV na bojišti ještě více zkrácen, byla nemožnost vysazení VDV v Osetii rovnou ze vzduchu. Ruské letectvo nebylo schopno garantovat tak rychle bezpečnost pro přepravní letadla VDV ve vzdušném prostoru Osetie. Z toho důvodu následoval několikahodinový přesun Rokosským tunelem pod Kavkazem.

V Abcházii proběhlo nasazení mnohem pomaleji, protože vzdušný výsadek nepřipadal v úvahu a jediná cesta vedla přes moře. 7.divize však neměla ani plavidla ani výcvik aby tento přesun okamžitě uskutečnila. Důsledkem bylo její kompletní rozmístění na bojišti až za pět dnů, po zahájení operací, přičemž první pluk 7. divize připlul do Abcházie, až 12 hodin po rozkazu – v 16.00 hod 8. srpna. (Pozn.: Nákup francouzské výsadkové lodi třídy Mistral, speciálně právě pro 7. divizi v Novorossijsku, je důsledkem poučení z této situace.)

7.divize následně obsadila a zničila gruzínskou vojenskou základnu a letiště v Senaki a obsadila gruzínský přístav Poti – kde potopila kotvící gruzínskou „flotilu“.

Klíčové problémy VDV v Osetii byly tři: Komunikace, průzkum a protiletecká obrana. V Abcházii navíc problém s námořním transportem. Co se komunikace týče – Gruzii se dařilo efektivně rušit radiové vysílání ruské armády (údajně i za přítomnosti regulérních jednotek US Army a izraelských specialistů). V důsledku toho např. VDV nebyly nejen schopny komunikovat s jinými druhy vojsk – např. navádět vlastní letectvo na cíle – ale ani komunikovat mezi sebou. V důsledku toho Rusové paradoxně často vzájemně komunikovali pouze z vlastních mobilních GSM telefonů, napojených na soukromou gruzínskou telefoní síť, která zůstala v provozu.

Tato situace způsobila mj. i to, že jeden z pluků 76.divize, který zůstal zcela bez spojení, začal pružně operovat zcela bez rozkazů – a zahájil rychlý postup na nehájené Tbilisi. V Tbilisi tato situace vyvolala paniku a evakuaci státních úřadů (jde o stejné okamžiky, kdy gruzínský prezident před TV kamerami v zoufalství žvýkal vlastní kravatu) . Pouze to, že nadřízený důstojník VDV, v zabaveném, soukromém gruzínském voze Lada osobně „dohodnil“ rychle postupující pluk VDV, pár desítek kilometrů před Tbilisi – zabránilo pádu hl.města Gruzie. A tím pravděpodobně i mnohem vážnějším mezinárodním konsekvencím z celé války.

Další stížnosti VDV se týkali nedostatku prostředků pro noční vidění, nedostatku množství i kvality odstřelovacích pušek, průzkumných prostředků (UAV), prostředků navádění vlastního letectva na cíle, neefektivní či žádné ochrany vozidel VDV proti minám, nedostatečné vybavení protitankovými zbraněmi, neschopnosti přenosných protileteckých systému Igla sestřelit gruzínské UAV, kritika nových BMD 4 atd.

Současnost a budoucnost VDV
Šamanov po gruzinském konfliktu přišel s několika zásadními změnami ve výcviku, vybavení i funkční struktuře VDV. Každá ze čtyř divizí VDV má nyní stejnou strukturu: Dva bojové pluky, dělostřelecký pluk, pluk PVO založený na nasazení systému Strela-10 M3 na podvozcích BMD 3, ženijní prapor, spojařský prapor, prapor údržby, prapor logistiky a zdravotníky.

Významnou změnou je zavedení průzkumných praporů při každém bojovém pluku. VDV vyšlo z analýzy, že v amerických výsadkových silách je 20-25 % personálního obsazení bojových jednotek určeno k průzkumné činnosti. Naproti tomu ve VDV, se v sovětských časech průzkumu věnovalo jen 8 – 9 % mužů z bojových jednotek a před Šamanovovou reformou, po poklesu ze tří bojových pluků na dva – jen 4 – 5 % z bojových stavů. VDV tak zkrátka neviděli ani „za kopec“ na kterém stáli. Absence UAV a moderních informačních technologií pak byla zcela mimo debatu. Starý sovětský zlozvyk, že „vysílačky jsou určeny jen velitelům“ stále přežíval: Až do Šamanova.

V současnosti jsou všichni příslušníci VDV vybaveni vlastní taktickou vysílací stanicí Avedjuk s dosahem 10 km. V souvislosti s uvedením ruského navigačního systému Glonass do provozu, byly všechny družstva VDV spolu se všemi vozidly, vybaveny systémem ruského analogu k GPS.

Velení systémem NCC (Souhvězdí) začalo být implementováno – nicméně v roce 2010 bylo dle vyjádření velitelských struktur VDV třeba nejméně pěti let, než VDV získají aktivní operační schopnost v jeho rámci. V rámci systému NCC - Souhvězdí, jsou on-line propojeny satelity Glonass, všechny bojové jednotky od úrovně družstev (perspektivně od úrovně individuelního vojáka), operátoři UAV, vlastní dělostřelecké a PVO systémy a velitelská struktura VDV. V současnosti je velení v systému Souhvězdí údajně plně v operačním nasazení pouze u 7.divize VDV.

V průzkumných praporech došlo k zavedení izraelských UAV Bird-Eye 400, I-Vew MK150 a Searcher MK II.

Byla znovuvzkříšena praxe z konce 80. let a průzkumné prapory mají opět ve stavu motorová (dvomístná) i čistě plachtařská křídla pro vlastní (noční) průzkum. Motorová dvojmístná křídla mají umožňovat jak výsadek, tak i vyzvednutí specialistů (např. diverze, průzkum nebo odstřelovači) operující hluboko za linií fronty. Nasazení motorových křídel bylo ze strany VDV potvrzeno v Gruzii na abcházské frontě.

Co se týká techniky VDV, je třeba si uvědomit rozdíl mezi západními výsadkovými jednotkami a VDV. Na rozdíl od západních výsadkářů, jejichž cílem je dostat se „co nejlehčeji“ na bojiště, VDV vždy lpěly na strategii „přežít na bojišti co nejdéle“. Důsledkem jiného myšlení jsou těžké zbraně v rukou VDV. Šamanov byl přesvědčen o potřebě zvýšit vlastní kapacitu VDV na bojišti jak v dopravní technice – tak v těžkých zbraních. Jedním důsledkem bylo zavedení mechanizovaných jednotek PVO. Dále přechod z BMD 1 a BMD 2 na BMD 4. Zároveň byl v roce 2010 (po sedmi letech poprvé) obnoven výcvik padákového vysazování BMD. A to včetně částečné přítomnosti posádky ve vozidlech, v době seskoku (pouze velitel a řidič), což je od sovětských časů za dvacet let poprvé.

Šamanov rovněž kritizuje koncept BMD 4 jako nedostatečný pro potřeby VDV. Klíčovou připomínkou je jejich malá ochrana proti minám a nemožnost pohybu v případě přetržení pásu. Dalším problémem jsou časté požáry motorů BMD a dále jejich vysoká váha (15 tun) na místo 13 tun u BMD 1 a 2. Což stěžuje jejich transportovatelnost. Neboť přepravní letoun VDV – IL 76 unese pouze dvě BMD 4 – namísto původních tří BMD 1, 2 či 3. Rovněž vysoká vybavenost BMD 4 elektronikou je v případě jejich výsadků na padácích problémem. Velké nárazy při „přistání“ elektronika BMD 4 údajně velmi „špatně“ snáší.

Klíčovým dělostřeleckým systémem VDV je nyní 120 mm 2S9 Nona S na podvozku BMD 3. Tato je v současnosti nahrazována dělostřelecko-protitankovým systémem 125 mm 2S25 Sprut D. Na systém Sprut jsou již přezbrojeny 76. a 98. divize. Problém systému Sprut na podvozku BMD 3 je jeho váha, která v současnosti neumožňuje jeho vysazení na stávajících padácích. VDV čeká (stejně jako pro BMD 4) na nový padákový systém. Už proto, že Sprut musí být v případě bojového nasazení vysazován spolu s prvními výsadkáři – mají-li VDV na budoucím bojišti plnit jakoukoliv smysluplnou roli.
Kromě BMD jsou VDV nově vybavovány ruskou analogií k H2 – lehce pancéřovanými 4x4 GAZ 2975 Tiger.

Problémy spojené s BMD požaduje aktuálně Šamanov řešit nákupem francouzských VBL 4x4 a VAB 6x6. Případně v Rusku v licenci (Kamaz) vyráběných IVECO LMV M65. VDV tak pravděpodobně tendují k opuštění jejich naprosté preference pro pásová vozidla. Pravděpodobně dvě divize do deseti let přejdou výlučně na kolovou techniku. „Na pásech“ zůstanou pouze jedna či dvě divize určené primárně k operacím ve střední Asii, Sibiři a v Arktidě. Tedy v bezcestném terénu.

Celkově je technika jednotek VDV v současnosti rychle modernizována – a to v rozsahu mnoha stovek kusů. Průměrné stáří mechanizované techniky není v současnosti vyšší než pět let.

VDV jsou nyní široce vybavovány individuálními noktovizory a britskými a australskými vstřelovacími puškami – protože Šamanov odmítl nadále přebírat pro VDV ruské pušky jako „nedostatečné vysokým standartům VDV“. Hlavní kritika – kvalita hlavní.

Zajímavostí je aktuální vybavení praporu na každou divizi VDV sportovními křídly, umožňujícími dopředný let z místa seskoku. Údajně v současnosti o 20 – 30 km jako norma. Příčemž cílem jsou izraelské výsadkové jednotky, cvičící dopředný let až do vzdálenosti 40 km. S IDF, jako jedinou zahraniční armádou, má VDV vlastní, rostoucí spolupráci na bázi vzájemných návštěv a výměny zkušeností.

Co se výcviku týče, 7 divize (Novorossijsk) v současnosti standartně cvičí námořní výsadky. První francouzská loď třídy Mistral je určena právě jim. Druhý Mistral, určený pro pacifickou flotilu, bude pak jejím operačním nástrojem v novém prostředí - ve východní Asii.

Nejnovějším výcvikovým programem je arktická příprava VDV. V souvislosti s otevíráním Arktidy a rostoucích tenzí o tamní energetické zdroje, stejně jako nároky Ruska na cca 60 % arktického dna vedou v současnosti k otevřeným úvahám v ruských médiích o reorientaci celé jedné divize VDV na „arktickou“.

V neposlední řadě VDV v současnosti převzali roli výcvikových center pro pozemní armádu. Byla zavedena praxe, že 100 nových rekrutů VDV absolvuje v Rjazaňském učilišti VDV neparašutistický výcvik vždy společně s 200 rekrutů z pozemních jednotek. Cílem je výcvik nejnižších důstojnických kádrů armády v „duchu“, který panuje ve VDV a snaha o jeho přenesení do zbytku armády.

Připravuje se obnovení vlastní letecké flotily VDV, v rozsahu 30 – 40 AN 70 v letech 2012-20, AN 124 Russlan a modernizované Il-76. Standardním vrtulníkem zůstává Mi-8 a Mi 26. VDV budou snad vybaveny vlastními „doprovodnými“ stroji Ka 52 nebo Mi 28 N. To však je zatím otevřená otázka – gen.štáb je zásadně proti. Naopak Šamanov očividně tlačí na proměnu VDV ve vlastní vševojskové uskupení.

O budoucí vojenské strategii obrany Ruska, v podobě „čtyř vrstev“ a klíčové roli VDV v ní, je možno rovněž rozsáhle hovořit. Stejně tak jako o otázce Arktidy, problému obrany Sibiře a Dálného východu, budoucích expedic, použití Specnazu VDV v Somálsku, dobrodružném životopisu Šamanova, sociální struktuře kontraktniků, vztahy s IDF atd. atd.

Závěr:
VDV jsou jednotky s nejlepším výcvikem, vybavením, mimořádně vysokou rychlostí reakce a bojovou morálkou v rámci ruské armády. Pravděpodobně žádný budoucí konflikt, v kterém se Rusko bude účastnit, se neobejde bez přítomnosti VDV na bojišti. Jako první Spetsnaz VDV, zajišťující prostor – případně posílený o „lehkou“ 31. brigádou VDV. Následující jednotky VDV, bez ohledu zda na cíl seskočí či k němu dojedou, se objeví včetně těžké techniky. Pokud bude těžká technika vysazována na padácích, pak bude vysazována včetně posádky – a technika VDV tak bude okamžitě po přistání bojeschopná. Je pravděpodobné, že VDV přejdou v dohledné době částečně na kolovou techniku – na místo pásové. Tato technika, stejně jako některé zbraně (odstřelovací pušky) bude importovaná. Zavedení lodí Mistral do černomořského (2014) a pacifického loďstva (2015) zvýší operační dosah VDV exponenciálně. Tato role pravděpodobně připadne Novorossijské (horské) divizi. Ivanovská či jiná divize VDV možná získá arktickou specializaci. Plná profesionalizace VDV je definitivní. Stejně jako její přechod na velení v systému NCC – Souhvězdí napříč všemi strukturami VDV od vojína výš, včetně zapojení UAV a dalších prvků intenzivního průzkumu do celého procesu boje VDV.

Spolu s rostoucí asertivitou ruského politického vedení lze očekávat, že VDV se bude stále častěji objevovat i mimo budoucí bojiště čistě v post-sovětského prostoru. Příkladem je aktuální rozmístění menší části jednotek Novorossijské divize na „strážní službu“ v Syrském Taurusu.
Naposledy upravil(a) bivakman dne 11/2/2012, 10:41, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Pekný článok o dnešných ruských výsadkároch :up: .

Trochu ma však prekvapila formulácia, že výsadkové lode triedy Mistral sú určené priamo pre nich - priamo takto povedané/napísané to vidím prvý krát. Podiaľ zatiaľ zverejnených údajov sa prvá loď, v súčasnosti stavaná pre VMF v Saint Nazaire, volá Vladivostok, druhá by mala mať meno Sevastopol. Či im tieto mená ostanú, je vo hviezdach. Takisto sa hovorí o ich zaradení do Tichooceánskej floty - ja si však stále myslím že tam pôjde len prvá, a druhá buď na Sever alebo na Čierne more.

Čo sa týka prezbrojovania, projekt "ľahkého tanku" 2S25 Sprut-SD bol pokiaľ viem zrušený ako neperspektívny.

Stretol som sa aj s názorom, že označenie "horská" u 7. gardovej divízie skôr než nejakú organizačnú/výstrojnú zmenu oproti ostatným signalizuje jej orientáciu primárne na Kaukaz. Špecializované horské brigády majú ruské pozemné sily dve -33. v Dagestane a 34. v Karačajevo-Čerkesku. Niekedy sa ako horská označuje aj 8. gardová motostrelecká brigáda v Čečensku.

Ešte k onej lehote 1 hodiny - v súčasnosti tento limit (do hodiny od rozkazu vyraziť do boja) platí aj pre brigády pozemných síl, nielen pre výsadkárov - práve ako poučenie z vojny s Gruzínskom.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
bivakman
Příspěvky: 3
Registrován: 8/2/2012, 18:47
Bydliště: Praha

Příspěvek od bivakman »

Pokud vzniknou v budoucnu konflikty, dotýkající se Černého moře, s potenciální ruskou intervencí, pak v úvahu, kromě konfliktu Gruzie – Arménie, (Arménie-Turecko nechme stranou) a nějaké varianty eskalovaného konfliktu týkajícího se Moldovy, připadají dle mého v úvahu především tyto:

1) Obnovený gruzínsko-osetinský či abchazský (resp. trilaterální) konflikt. V takovém případě opět bude stát Rusko před problémem, jak rychle transportovat vojska do Abcházie. Existuje sice železniční spojení, které je ovšem vzhledem k terénu, kterým prochází, velmi snadno přerušitelné. A vzduch nespolehlivý. Zkušenost z poslední války pak ukázala, že Rusko nemělo prostředky, jak dostat do Abcházie vojska. A to především 7.divizi VDV.

2) Konflikt s Ukrajinou týkající se Krymu či Sevastopolu.

Proč by v takovém případě nezasahovala 810 brigáda ruské námořní pěchoty? Protože ta bytuje v Sevastopolu. V případě konfliktu č. 2) by byla přímo na místě. A naopak by bylo třeba dostat jejího bratrance (7.divizi VDV) k ní. V případě obnoveného konfliktu v abchazských kopcích, je na tento konflikt, na rozdíl od námořních pěšáků, vycvičena a připravena opět 7. divize VDV. Navíc její jednotky v Abcházii rotují.

7.divize VDV (Novorosijská), která pozbyla svůj výsadkářský charakter a stala se výsadkově-útočnou, je jednotkou okamžité reakce. Pokud se něco na Černém moři stane – 7. divize bude v akci jako první z celé ruské armády. Ne náhodou v současnosti stále více cvičí právě námořní výsadky.

Co se týče Mistralu Vladivostok pro Pacifik – ten by skutečně byl asi primárně užíván tamními námořními pěšáky.

Nicméně jinou otázkou je jeho využití v případné skutečné akce? Protože, jakého by asi byla charakteru? Velmi pravděpodobně by se jednalo o nějakou akci související se „zajišťováním“ či dokonce „vynucováním míru“ – a nikoliv o klasickou bojovou operaci. T.j. šlo by o schopnosti a zkušenosti, které dnes v celé ruské armádě mají pouze VDV, jež se jako jediné podobných akcí v minulosti účastnili. Všechny ruské „modré přilby“ minulosti byly vždy jen z VDV – od Kosova po Osetii, Abcházii či Karabach. Stejně tak i zajišťování míru nedávno v Kyrgizstánu opět bylo věcí VDV. Je-li problém v Sýrii, kdo je tam vyslán? VDV.

A kdo z VDV cvičí obojživelné operace? 7. Novorossijská…

Nicméně uznávám, že u pacifického Mistrálu jen spekuluji. U černomořského Mistralu však budou na něm muži ze 7.divize VDV jistě jako doma. Ale i zde zcela jistě mohou nastat operace, že bude-li na dohled budoucí akce moře (např. evakuace civilistů odněkud někam) zůstalo by to, v rukou nikoliv modrých, ale černých ("sevastopolských") baretů.
Naposledy upravil(a) bivakman dne 11/2/2012, 07:09, celkem upraveno 1 x.
bivakman
Příspěvky: 3
Registrován: 8/2/2012, 18:47
Bydliště: Praha

Příspěvek od bivakman »

"Létající tank" Sprut, je dle mých informací zčásti již zařazen ve službě u dvou divizí VDV. Neunesou ho však stávající padáky a čeká se na nové. Víc nevím.

Označení 7.divize na "horskou" je dle mého jen zapomenutým verbálním reziduem reformních pokusů z roku 2006. Nic víc.

Co se týká lhůty vyrazit do akce do jedné hodiny od rozkazu - ano, teoreticky platí pro celou pozemní armádu. Avšak realita? Efektivně se týká, kromě jednotek na Kavkaze, asi opravdu jen VDV.
redy
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 246
Registrován: 12/7/2011, 14:30

Re: VDV - výsadkové jednotky Ruské federace

Příspěvek od redy »

Byla znovuvzkříšena praxe z konce 80. let a průzkumné prapory mají opět ve stavu motorová (dvomístná) i čistě plachtařská křídla pro vlastní (noční) průzkum. Motorová dvojmístná křídla mají umožňovat jak výsadek, tak i vyzvednutí specialistů (např. diverze, průzkum nebo odstřelovači) operující hluboko za linií fronty. Nasazení motorových křídel bylo ze strany VDV potvrzeno v Gruzii na abcházské frontě.
Dají se najít podrobnosti o používaných křídlech (typ, výrobce, fotografie)?
Zajímavostí je aktuální vybavení praporu na každou divizi VDV sportovními křídly, umožňujícími dopředný let z místa seskoku. Údajně v současnosti o 20 – 30 km jako norma. .
bensala
Příspěvky: 5
Registrován: 20/2/2012, 23:46

Příspěvek od bensala »

Jednotky VDV nie sú plne profesionálne. Dokonca nie sú plne profesionálne ani bývalé jednotky brigád GRU, dnes patriace k pozemnému vojsku v podriadenosti okruhov. Šamanov tvrdí, že do konca r.2012 vzhľadom na zvýšenie platových prostriedkov by mohli dosiahnúť naplnenie až do 90%. Sú to ale odvážne tvrdenia, totiž on počíta s masovým návratom kontraktnikov k VDV. 2S25-Sprut-SD obdržali v roku 2011 20ks, a ďalších 10ks by mali dostať tohto roku. Je to ale len jedna tretina skutočnej potreby VDV. Minulý týždeň ukončili skúšky BMD-4M, ktoré boli upravené podľa požiadaviek VDV po ich odmietnutí pre nesplnenie potrebných parametrov(šlo predovšetkým o pasívnu ochranu osádky). Sám Šamanov vyjadril s upravenými BMD-4M spokojnosť, a tak ich začnú odberať už tohto roku.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Bensala, vítam Ťa na normálnom fóre.

Čo sa týka naplnenosti, tak tých 90% je naozaj veľmi optimistických, ale na strane druhej, súčasná tabuľková početnosť Desantných jednotiek bola vláde viacmenej nanútená. Svoje zohrali politicko-ekonomicko-osobné vplyvy. Vláda a GŠ chcela pár rokov do zadu škrtať a rozpúšťať, ale... teraz sa musia snažiť aby tie čísla naplnili.
Sprut -SD mohol byť, v podobe v akej bol zavedený, fajn tak pred cca 15 r, ale dnes ? Optika na úrovni začiatku 90. rokov, munícia druhej polky 80. / s výnimkou Refleks-M /, navigačný systém detto, BIUS žiadny atď. V tejto podobe tak akurát na cvičisko a pre foťáky novinárov.

BMD-4M. Je celkom fajn, jeho ochrana sa môže zlepšiť pridaním plátov ďalšieho panciera, ale to môže zhoršiť plavebné schopnosti a aj desantné a kde je moderná elektronika ? Nemyslím optiku, tam je to ok, ale všetky tie nuansy moderných strojov. Ak sa bude zavádzať tak len v obmedzenom počte a čaká sa na "Kruganca-25". Výhodou BMD-4M bola príbuznosť s BMP-3, ale ak tú v krátkom čase / 3-4r / začne nahrádzať niečo nové a to začne, tak jej výhoda sa stráca.
bensala
Příspěvky: 5
Registrován: 20/2/2012, 23:46

Příspěvek od bensala »

20ks 2S25-Sprut-SD sú nedávno modernizovaná verzia s pripojením na ASN(tzv. Aparatúra satelitnej navigácie). Napríklad napojenie systému 8 mobilných bodov riadenia a viac než 50 ks bojovej techniky v Novorosijsku(98.divízia) stál 3 mld. rublov(Polet-K a čiastočne Andromeda-D). Systém je plne kompatibilný so systémom ESU-TZ Ozbrojených síl RF. Systém ASU s Polet-K je plne funkčný u 76. divízie(Pskov). Samotné ASN bude v r. 2012 zabudovávané aj do novej odovzdávanej techniky BMD-4M a Sprut-SD. Napríklad nové navigačné systémy dávajú informácie polohy v reálnom čase s vyhodnotením riadenia streľby delostreleckých jednotiek.
http://www.glonass-portal.ru/news/2012- ... 0302.avcms
http://sdelanounas.ru/blogs/13392/?pid=70881
V náväznosti na zavádzané systémy riadenia a navigácie vznikol nedávno experimentálne Centrum geopriestorových informácií a navigácií u topografickej služby štábu Južného vojenského okruhu, ktorého cieľom je potvrdiť životaschopnosť systému ASN v spojení s tvorbou a využitím digitálnych 3D máp. Vrcholom preverovania by malo byť Veliteľsko-štábne cvičenie na KAUKAZ-2012 s výsadkom 98.gardovej vzdušno-výsadkovej divízie a 31. gardovej samostatnej výsadkovej útočnej brigády. Práve dnes v exkluzívnom rozhovore pre Ria Novosti potvrdil Šamanov(veliteľ VDV) úspešné ukončenie skúšok modernizovaných BMD-4M(http://gurkhan.blogspot.com/2011/09/4-rea-2011.html) so zosilnenou ochranou a so zachovaním možnosti výsadku a plávania v dvoch variantách kompletizácie: http://ria.ru/defense_safety/20120222/571876849.html
bensala
Příspěvky: 5
Registrován: 20/2/2012, 23:46

Příspěvek od bensala »

Plný text rozhovoru so Šamanovom
http://ria.ru/interview/20120222/571891620.html
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Bensala veľmi dobrý príspevok. Nič z neho nespochybňujem. Ruská armáda sa chce dostať z rokov 80. do súčasnosti v oblasti orientácie a velenia. OK To je prioritná oblasť, ale nič to nemení na fakte, že Sprut-SD je zastaralý a nepostačujúci. Som troška prekvapený, že sa stále ešte spomína BMD-4M, keď nad ním bola "zlomená palica" už pár rokov dozadu a neviem či ďalšie pláty panciera to zmenili. Aby to nebolo "armáda chce, armáda nedostane" Nechám sa prekvapiť.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

bensala ešte malú poznámku k týmu ASUV / čiastkový, pre vyššie celky prapor, pluk - Polet-k a komplexný Andr. D /. Jeho najväčšie rozšírenie je v 76. DŠD, tá je/bola aj ich hlavný testovač, menšie zastúpenie je v 7. DŠD a 98.VDD V prípade posledných dvoch sa to zatiaľ asi rieši len čiastkovo a hlavne na úrovni vyššieho velenie , prípadne nejaká osekaná verzia. Tomu by nasvedčovala aj Tebou uvádzaná cena - 3mld R.
bensala
Příspěvky: 5
Registrován: 20/2/2012, 23:46

Příspěvek od bensala »

Veľmi slušných viac ako 300 fotografií (aj detailov)BMD-4M na Russian Expo Arms-2011 v Nižnom Tagile.
http://otvaga2004.narod.ru/publ_w7_2010 ... -foto4.htm
Mimochodom, ukážky techniky na výstave boli online na nete. Podobne sa dalo tohto roku online sledovať aj časť (násilný prechod vodného toku zosilnenou motostreleckou brigádou) cvičenia Center-2011.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Časy sa menia - VDV na cvičení v Colorade :lol::
http://ria.ru/defense_safety/20120220/570605736.html

Obrázek
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
redy
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 246
Registrován: 12/7/2011, 14:30

Příspěvek od redy »

Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Propagačné video elity VDV, 45. výsadkového prieskumného pluku:
http://www.youtube.com/watch?v=ekEUh0LJ ... r_embedded
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: VDV - výsadkové jednotky Ruské federace

Příspěvek od Julesak »

Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: VDV - výsadkové jednotky Ruské federace

Příspěvek od josefg »

a tady odkaz na hudební videoklip propagující VDV http://www.youtube.com/watch?v=OlQ6KqTlyfk
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Re: VDV - výsadkové jednotky Ruské federace

Příspěvek od M1A2 Abrams »

josefg píše:a tady odkaz na hudební videoklip propagující VDV http://www.youtube.com/watch?v=OlQ6KqTlyfk
Ja jsem vzdy vice zral tuhle pisen http://www.youtube.com/watch?v=t-TJwuPrfh8 - a klip je take rozhodne lepsi.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: VDV - výsadkové jednotky Ruské federace

Příspěvek od josefg »

M1A2 Abrams píše: Ja jsem vzdy vice zral tuhle pisen http://www.youtube.com/watch?v=t-TJwuPrfh8 - a klip je take rozhodne lepsi.
No, přít se o neco takového je dost velký nesmysl, ale propagace armády mi dost dlouho měla co řict, tak podle mne nejlepší co se v tomto segmentu objevilo v teritoriu "bílého muže" :D je toto přeně toto. http://www.youtube.com/watch?v=1OSXB79l ... ure=fvwrel .
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: VDV - výsadkové jednotky Ruské federace

Příspěvek od Lord »

Mě to přijde, že jedna hymna je ještě z dob studené války, zatímco druhá modernější (trochu rap a rock), samotného Ruska.
A ten poslední klip je dokonce z roku 1966. Je to poplatný době vzniku.
Tu píseň co uvedl Abrams je samozřejmě nejlepší :)
Ale z dob sovětského impéria (tipuju 80. léta), to mělo takovou decentní a přitom místy údernou melodii.

Nu a přidám taky jednu dobrou kompilaci ...

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „SSSR - Rusko“