Střední tank typ 89 Chi-Ro

Odpovědět
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Střední tank typ 89 Chi-Ro

Příspěvek od YAMATO »

V roce 1927 byl Japonci ve Velké Británii zakoupen střední tank Vickers Mk.C. Na jeho základě poté vznikl v roce 1929 experimentální tank "2", později označovaný jako typ 87 Chi-I. Po vyrobení několika prototypů však nedošlo k sériové výrobě, výkony byly neuspokojivé. Tank byl však dále vyvíjen, uplatněny byly i další prvky tanku Vickers a nový stroj již uspokojil požadavky. Byl zaveden do výzbroje jako střední tank typ 89 Chi-Ro.

Konstrukce byla nýtovaná, konvenční a ne právě elegantní, pancíř silný 11 až 17 mm. Podvozek K pohonu byl použit benzinový, kapalinou chlazený motor Mitsubishi o výkonu 78,3 kW. Čtyřčlennou posádku tvořil řidič s kulometčíkem v korbě a velitel s nabíječem ve věži. Výzbroj tvořil kanon typ 90 ráže 57 mm ve věži (100 kusů munice) a dva kulomety typ 91 ráže 6,5 mm (2745 nábojů), jeden v čelním pancíři korby, druhý v týlu věže. První tanky typ 89 byly vyrobeny v roce 1931. Již o rok později byly zavedeny modifikace: upraveny byly pásy, podvozek, čelní pancíř, na němž byl umístěn vstup, a lafetace kanonu.

Od roku 1936, poté, co zkušenosti z Mandžuska ukázali problémy s benzinovým motorem při nízkých teplotách, byly tanky vybavovány dieslovým, vzduchem chlazeným motorem Mitsubishi o výkonu 84,6 kW. Dieslový motor zároveň snížil riziko zapálení, usnadnil také startování. Tanky s dieslovým motorem jsou označovány jako typ 89 B (Otsu), zpětně pak starší provedení jako A (Ko). Někdy se však také objevuje označení typ 92 (=typ 89 A) a typ 94 (=typ 89 B). Od roku 1937 byl pak montován výkonnější diesel o 117 kW, jiný typ převodovky, provedeny byly i další změny. Tyto stroje však již nové označení nedostali. Část tanků, používaných v Mandžusku, byla také vybavena přídavným "ocasem" na zádi pro lepší překonávání zákopů. Ten byl odvozen od konstrukce, používané francouzským tankem Renault NC 27. Některé stroje také od roku 1937 dostávali novější kanon typ 97 ráže 57 mm.

Celkem bylo vyrobeno něco přes 400 tanků typ 89, cca 280 typu A a 125 typu B. Vzhledem k několika různým výrobcům (Mitsubishi, arsenál v Osace a Nanmanu, Kobe Seikosho, Nihon Seikosho) a absenci standartizace se od sebe i tanky stejné varianty často dost odlišovali, např umístěním řidiče a kulometčíka v korbě, různým řešením bočního pancíře či velitelské věžičky.

TECHNICKÉ ÚDAJE

ROZMĚRY
Délka: 5850 mm (6360 s "ocasem")
Šířka: 2150 mm
Výška: 2600 mm

HMOTNOST
Bojová: 11800 kg (typ 89 B cca 14000 kg)

VÝKONY
Max. rychlost: 25 km/h
Max. dojezd: 140 km (typ 89 B 170 km)

Obrázek
Typ 89 A.

Obrázek
Typ 89 B.

Obrázek
Chi Ro B s ocasem.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Tak tyhle články jsou dost dobrý.
Ono běžně se v článcích popisují amrické nebo evropské konstrukce ale na příspěvky o těchhle japonských krabičkách člověk většinou nenarazí.
Jak se to chovalo v terénu? 100-150 koníků na 11-14 tun živé váhy mi připadá dost ubohé, to muselo zapadnout i v záhonu mrkve. Jseš si jistý, že to nemuseli ještě tlačit?? 8)

A při bojích v Mandžusku se to asi rozpadlo jen když se na to Ivan podíval periskopem.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Zas taková hrůza to nebyla, na počátek 30 let to byl solidní stroj...ovšem rychle zastaral. Pohyblivost špatná nebyla, zato výzbroj...v bojích se Sověty byl jasně znevýhodněn, výzbroj byla typicky pěchotní s velmi omezenou schopností boje s pancéřovými cíly. Absence koaxiálního kulometu ve věži byla typická pro naprostou většinu japonských tanků...také dost velká chyba.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Ocas pro překonávání zákopů? To v té době snad už nikdo nepoužíval, snad ruský T-18. Ta ráže 57 mm není špatná, ale délka hlavně je dobrá tak pro plašení pěchoty.

Dotaz: dělili japonci tanky na pěchotní a jiné?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Do určité míry ano, mimo pěchotních byly také některé řazené mezi jezdecké...dělení probíhalo ale spíše podle potřeby, než výrobou speciálních typů...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Obrázek
Obrázek
Obrázek
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Tak barevné fotky japonské bojovky...jednoznačně bomba!
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Náhodou jsem je našel na http://forum.axishistory.com/
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Jeden krásně restaurovaný a hlavně funkční Type 89
ObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“