Tančík TYP 2588 (1928)

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Tančík TYP 2588 (1928)

Příspěvek od kacermiroslav »

Tančík TYP 2588
Japonsko
1928

Obrázek

Za První světové války se Japonské císařství postavilo na stranu Dohodových mocností proti Centrálním mocnostem tvořeným Německem a Rakousko-Uherskem (později v průběu války se na tu či onu přidávali další země). Volba správné strany umožnilo Japonsku zaměřit se po válce na čínské území, kde měla tato ostrovní velmoc tradiční zájmy vlivu. Vítězné mocnosti měli totiž po válce starosti s obnovou svých vlastních území a ekonomik a také s rozdělenými německými koloniemi. Japonsku tak nikdo v této lokalitě nebránil, protože ani tradiční protivník na Dálném východě Rusko, se potácelo v Občanské válce mezi Rudými a Bílými. Zvláštní pozornost pak byla zaměřená na Mandžusko, které pro Japonsko znamenalo silné průmyslové a nerostné zázemí s možností dalšího pronikání do Číny. Cíle k ovládnutí Číny pak načtrnul nový japonský premiér baron generál Giichi Tanaka v roce 1927. O čtyři roky později se již Japonsko cítili dost silné na to, aby se znovu pokusilo o ovládnutí Číny (několik pokusů již bylo učiněné dříve za čínsko-japonské války v letech 1894-1895 a rusko-japonské v letech 1905-1906). Takzvaným Mukdenským incidentem z 18.září 1931 se Japonsko ocitlo ve válce s Čínou. Již dopředu připravená vojska bleskově obsadila strategicky důležitý Mukden a dále se valila na kontinent. Jenomže Čína, to je obrovské území s obrovským množstvím lidí. S nadsázkou by se dalo říct, že japonská armáda neměla ani tolik munice, kolik bylo Číňanů. Početní převahu tak ostrovní říše musela vyrovnávat morálkou, taktikou a především technickou a technologickou převahou. Za tím účelem potřebovali Japonci disponovat moderní obrněnou technikou, která projevila své kvality již během bojů První světové války. Úspěchy tankových sil na bojištích západní Evropy totiž neušli pozornému oku japonských důstojníků, kteří o této nové zbrani hojně diskutovali na půdě generálního štábu.

První typy obrněné techniky ukořistilo Japonsko na bolševickém Rusku. Jednalo se obrněné automobily typu Austin-Putimov. Z Británie se pak podařilo zakoupit další obrněné vozy Austin. První představy o funkčnosti této techniky tak důstojníci získali a prosadili další nákupy. V roce 1919 tak japonská armáda zakoupila z Británie tanky Medium A Whippet, v Japonsku nesly označení Typ 2579. To číslo na konci označení je rok zavedení do výzbroje (podle japonského kalendáře). Nákup další vojenské techniky pak průběžně pokračoval a japonští důstojníci si tak mohli důkladně prozkoumat stroje jako například britský střední Mk.IV (4-6 ks v roce 1919) a Vickers Mk C (3 ks v roce 1926), nebo lehký francouzský Renault FT 17 (verze M-17 a M-18) zakoupený v počtu 13 kusů v letech 1919/1920, St.Chamond M21 (1 ks v roce 1923) a Renault NC 27 (10 ks v roce 1937). Těžký stroj Mk IV v “ženské” verzi byl v jednom exempláři zakoupen roku 1919. Od roku 1925 pak Japonsko začalo plánovat výstavbu vlastních složek obrněné techniky s využitím domácích konstrukcí a výrobců.

Stejně jako v řadě jiných zemích, propadlo ve své době i Japonsko módě miniaturních tančíků, vyzbrojených kulomety, případně děly malé ráže. Podle tvůrců myšlenky tančíků, si mohli státy pořídit relativně levný obrněný prostředek, který se dal vyrábět ve velkých sériích s poměrně vysokou bojovou hodnotou (v porovnání s tehdejšmí převážně pěšími nebo jízdními jednotkami). Boje Druhé světové války ale jasně ukázaly, že tančíky byly slepou vývojovou cestou a na bojovém poli prakticky vůbec neuspěli. Nicméně asijské válečné prostředí, to bylo poněkud něco jiné. Japonsko se sice koncem třicátých let střetlo se Sovětským svazem, kde utrpělo drtivé porážky mimo jiné i v tankových střetech, ale na druhou stranu, několik následujících let i těch předchozích, se tankové osádky země vycházejícího slunce nemuseli bát konkurence. Státy, které se Japonci rozhodli od počátku třicátých let ovládnout, prakticky žádnou obrněnou technikou po celou dobu války nedisponovali (Čína, Filipíny, Thajsko, Indočína atd.). Když to tedy shrneme, tak i tančíky, tedy stroje pouze s kulometnou výzbrojí, měli do jisté míry pro toto asijské válčiště opodstatnění.

Obrázek

Stejně jako v případě válečných plavidel, tak i tančíky se Japonsko rozhodlo nejdříve nakoupit v zahraničí, tedy dávalo přednost před vlastním vývojem a sázelo na osvědčené zahraniční konstrukce. Prvním japonským tančíkem se tak stal TYP 2588, který byl zakoupen v roce 1928 ve Velké Británii. Jednalo se o tehdy módní tančík typu Vickers Arden-Loyd Mk.VI, který císařská armáda zakoupila v počtu šesti kusů. O něco později byly dokoupeny další dva stroje verze Mk.VIB.

Tančík (tankette) Carden-Loyd Mk.VI byl vyvinut na základě soukromé iniciativy majora Gifforda Le Q.Martela v Camberley, který uvažoval při jeho konstrukci tak, že pásový lehký obrněnec by mohl být použit jako platforma pro nesení kulometu. Do té doby (dvacátá léta) byl kulomet poměrně těžkou zbraní na to, aby byl ručně přenášen a proto se k jeho přenosu používala zvářata, nebo byl v rozmontovaném stavu přenášen mužstvem. Umístěním na pásový podvozek, který zvládal náročný teren, by kulomet byl neustále v pohotovosti a mohl být okamžitě podle potřeby nasazen. Major Martel tedy oslovil výrobce traktorů firmu Carden-Loyd Tractors Ltd. a jejich majitelé sira Johna Cardena a Viviana Loyda, aby se chopily vývoje. Prototyp byl postaven jako univerzální nosič nejen výzbroje, ale také jako tahač vojenského materiálu (za tančík bylo možno připnout různé typy vozíků. Sériová produkce se rozběhla v roce 1927 a do roku 1930 dala vzniknout celkem 270 tančíky určenými pro britskou armádu. Produkce pokračovala až do poloviny třicátých let, kdy celkem od začátku výroby bylo vyrobeno 450 tančíků všech verzí, z toho 325 Mark VI. Pro Brity (někdy je uváděno 348 kusů). Další produkce směřovala na export, mezi jinými do Thajska (40 ks), Sovětského svazu (26 ks), Číny (24 ks), Polska (10 ks), Japonska (6+2 ks) a další zemí. Rovněž meziválečné Československo zakoupilo 3 ks, které se stali vzorem pro vznik Tančíku vz. 33.

Stroje to byly s jednoduchou konstrukcí tvořenou hranatou korbou. Ta byla nýtovaná z rovných plechů umístěných na rám z ocelových profilů. Síla pancéřování dosahovala rozmezí 6 až 9 mmm a spolehlivě tak tančík chránila před puškovou municí i střepinami z blízkých výbuchů projektilů a ručních granátů. Podvozek byl tvořen čtyřmi malými pojezdovými koly umístěnými na společném závěsu. Ten byl ještě navíc zesílen plochým ocelovým nosníkem. Pás byl umístěn na dvou kladkách, napánacím a hlacím kole. Pohonnou jednotku tvořil řadový benzínový čtyřválcový motor Ford o výkonu 40 koňských sil (v některých zdrojích je uváděn výkon 22,5 koňských sil). Byl to prakticky jediný tank/tančík, který byl v japonské armádě poháněn benzínovým motorem (benzínový motor měl ještě tančík Typ 94 Te-Ke). Pro ostaní modely již konstruktéři japonské armády volili naftové motory, u kterých viděli výhodu v nižší spotřebě pohonných hmot a v menší hrozbě vznícení ať v důsledku zásahu nepřítelem, nebo poruchou motoru. I se slabým motorem byl malý tančík schopen po silnici uhánět rychlostí až 48 km/h, překonával příkop o šířce 1,22 m, brod o hloubce 0,6 m, stoupání 25 stupňů, stěnu širokou 0,4 m. Hlavní a jedinou zbraní byl lehký kulomet Vickers ráže 7,7 mm (0.303) se zásobou 1.150 nábojů. Ten byl ovládán jedním ze dvou členů osádky. Druhým byl řidič.

Obrázek

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tančík TYP 2588
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*země původu: Japonsko
*rok vzniku: 1928
*vyrobeno kusů: 8 ks

*hmotnost: 1,5 t (1.525 kg)
*délka: 2,47 m
*šířka: 1,99 m
*výška: 1,22 m
*světlá výška:
*motor: benzínový motor Ford o výkonu 40 koňských sil
*pohon:
*rychlost: 48 km/h
*dojezd: 160 km
*zásoba PHM:
*pancéřování: 6-9 mm
*výzbroj: 1x kulomet Vickers ráže 7,7 mm (1.150 ks munice)
*osádka: 2 muži


Zhodnocení:
Již v prvních letech války proti Číně, byl tančík typu 2588 nasazen v bojových akcích. I přes svou slabou výzbroj, počet a pancéřování, byl vítanou zbraní proti slabě vyzbrojeným čínským vojákům, kteří často poprvé viděli takový obrněný prostředek. Efekt tak byl obdobný, jako u prvních nasazení tanků na polích První světové války, kdy se těmto obrněncům podařilo prolomit do té doby nepřekročitelné území nikoho a zákopové línie. Bližší informace o nasazení těchto tančíků na čínské frontě nemáme. Po stažení z fronty tančíky zřejmě dosloužili v roli výcvikových strojů.

Jeho hlavní role tak byla, i díky nízkému počtu (8 ks), více méně v roli výcvikového stroje, na kterém se učila celá řada japonských tankových osádek, které časem přesedlali na výkonější stroje. Další přínos byl v podobě vlastní konstrukce, kterou japonští inženýři důkladně prozkoumali a použili při vývoji vlastního tančíků Typ 2594 Te-Ke, jehož prototyp vznikl v roce 1933 a již o rok později byl přijat do sériové výroby, která dala vzniknout celkem 843 strojům.


Zdroje:
I.Pejčoch - Obrněná technika (10) – Praha 2010
http://www.wwiivehicles.com/unitedkingd ... oyd-vi.asp
http://mailer.fsu.edu/~akirk/tanks/japa ... armor.html
http://www.weaponsofwwii.com/forum/viewtopic.php?t=3130
http://www.tanksinworldwar2.com/japan-type-88.php
http://www.wikipedia.org
http://www.palba.cz
ObrázekObrázekObrázek
keldor
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 139
Registrován: 5/11/2010, 11:42

Příspěvek od keldor »

Moc pěkný článek klidně by zasloužil i na českou mutaci vikipedie
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Díky za pozitivní hodnocení, nicméně na Palbě si právě zakládáme na tom, že v military tématice si bude Wiki hledat u nás a nikoliv my u ní:-)))

A ještě jen tak na okraj...když se podíváte na ty rozměry tančíku, jeho výšku atd., tak je vůbec s podivem, jak se do něj ti dva Japončíci mohli vejít. Jo jasně....Japonci jsou obecně maličkatí, tak těch "tankánů" mohli mít fakt hodně a nebo rovnou konstruovat menší tančíky/tanky:-) Nicméně v případě Typ 2588 se jednalo o Britský výrobek, takže vše nakonec vypovídá a skutečně stísněných prostorech tančíku.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od Lucius »

Chcel by som sa spýtať, v článku je uvedené, že tančík bol nasadený už v prvých rokoch vojny proti Číne...autor mal na mysli rok 1931 teda boje medzi JPN a CHN po Mukdenskom incidente? Ďakujem. :)
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Bohužel k tomu nasazení se mi nepodařilo prakticky nic sehnat. Vzhledem k tomu, že v roce 1931 Japonsko nijak početnou obrněnou technikou nedisponovalo, tak věřím to, že byl tančík Typ 2588 nasazen ihned na počátku konfliktu. Ostatně i Čína disponovala těmito stroji, dokonce ve větším množství (24 ks). A jak víme, válka s Čínou se táhla celá třicátá léta a následně v průběhu Druhé světové války až do Japonské kapitulace (1945). S příchodem nových a početnějších tančíků a lehkých tanků (např Typ 92 a 94), byl zcela jistě nepočetný stav typu 88 odsunt mimo první linie do výcvikových středisek.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Micuhide Akechi
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 141
Registrován: 11/10/2006, 11:13
Bydliště: Příbram

Příspěvek od Micuhide Akechi »

Ono i v těch zdrojích, které uvádíš, se dá něco málo vyčíst. Podle nich japonská armáda nejprve zakoupila dva tančíky. Při testech udělaly docela dobrý dojem, ale pár věcí vadilo. Chyběla otočná věž, ochrana osádky byla příliš slabá a v transportní roli měly malý výkon. Proto se armáda raději rozhodla vyvinout vlastní typ a britské tančíky nakonec přenechala námořnictvu. To k nim nakoupilo ještě další 4.
Námořnictvo se v té době zapojilo jen do jednoho konfliktu, a to v Šanghaji na počátku roku 1932. Pokud byly tyhle tančíky někdy nasazeny v boji, tak jedině tam. Někdo tvrdí, že ano a někdo zase, že ne. Tak si můžeme vybrat. Přímo se Šanghajským konfliktem jsem zatím viděl spojovány jen lehké tanky Renault.
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Tady je něco o nasazení v Šanghaji. A vypadá to že se tam používaly .

The two Carden-Loyd tankettes were handed over to IJN in late 1931. At this time the tensions in China raised and the decision was made to sent armoured vehicles to Shanghai to support the naval troops stationed in the japanese settlement. Therefore four more Carden Loyd tankettes were bought in late 1931/early 1932. These vehicles were modified by replacing the small straight armour plates on the sides by higher trapeziod armour plates which were arranged sloped. In addition the two armoured caps were replaced by a single cap which closed the fighting compartment completely. During the 1932 Shanghai incidents the vehicles were used during the fightings as transport vehicles and for infantry support designated "Type Ka (for Carden-Loyd) MG vehicle". The further fate of these vehicles is unknown.

zdroj http://www.weaponsofwwii.com
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

chlapi překládejte to i pro neangličtináře
ObrázekObrázekObrázek
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Pardon
Dva tančíky Carden-Loyd byly předány IJN na konci roku 1931. V této době napětí v Číně vrcholilo a bylo rozhodnuto, poslal obrněná vozidla do Šanghaje na podporu námořní vojáků . Proto jsou další čtyři Carden Loyd tančíky zakoupeny na přelomu let 1931/ 1932. Tyto vozy byly upraveny a byl nahrazen slabý rovný pancíř na bocích, silnějším pancířem, které byl montován šikmo. Kromě toho byly dvě obrněné čepice nahrazeny jediným krytem, který uzavřel bojový prostor úplně. V průběhu roku 1932 v Šanghaji bylo vozidlo Carden Loyd MG nasazeno během bojů a pro podporu pěchoty.Další osud těchto vozů není znám.

Můj překlad není dokonalý,tak prosím o shovívavost
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Tančík TYP 2588 (1928)

Příspěvek od badaxe »

Myslím že překlad je dobrý, jen místo "čepic" tady má "cap" význam víko nebo uzávěr, tedy pro techniku je to že místo dvou pancéřových poklopů byl instalován jeden společný přes celou šířku.
Nasazení v Šanghaji je opravdu zajímavé.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“