Jména japonských tanků

Odpovědět
Uživatelský avatar
Micuhide Akechi
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 141
Registrován: 11/10/2006, 11:13
Bydliště: Příbram

Jména japonských tanků

Příspěvek od Micuhide Akechi »

Jamamoto díky za příspěvky o japonských tancích. Než jsem si je přečetl, měl jsem o jejich strojích jen zmatené a kusé informace. Teď už o nich snad mám slušný přehled. Nadále jsem však byl nešťastný z jejich jmen – samé Ha Ho He, jako kdyby se nám japs vysmívali. Jak ale poznamenal Lord, zdá se, že v tom je nějaký systém. A ten jsem se pokusil vypátrat. Bohužel jsem uspěl jen u základních tanků, o speciálních strojích z nich přestavěných jsem našel jen málo informací.
Zpočátku Japonci používali jen typová čísla. Ty označovala rok zavedení do výzbroje. Používali poslední dvojčíslí japonského kalendáře. Typ 97 je tak z roku 2597, dle našeho kalendáře z r. 1937. Tento systém používali u všech druhů zbraní. V r 1940 (2600 j. k.) se Japonci nějak nedokázali dohodnout a tak armáda použila typ 100 a námořnictvo typ 0. Později, jak vzrůstal počet nově zaváděných typů, se začaly objevovat různé stroje se stejným jménem a bylo potřeba je nějak odlišit.
Proto vznikla kódová jména. U tanků byla tvořena 2 slabikami.
První označuje třídu tanku.
Te je tančík
Ke je lehký (keikaina)
Chi je odvozeno z chui (čúi) sensha, tj. střední tank.
Ho znamená dělo (taihó), použito u samohybných děl
Ka je obojživelný tank
Druhá slabika je z japonské abecedy - I(Yi) Ro Ha Ni Ho He To Chi Ri Nu Ru ....
Chi-Ha je tedy střední tank model C. Nebo také třetí vyvinutý střední tank, překlady jsou různě.
Tato kódová jména byla poprvé použita u středního tanku Typ 97 Chi-Ha. Starší stroje však nosily různé přezdívky. Typ 92 Jyu-Sokosha – těžký obrněný vůz, Typ 94 TK je Tokusyu-Keninsha (speciální tahač), Typ 95 Ha-Go znamená třetí vůz a toto označení používala firma Mitsubishi při jeho vývoji, nejde o bojové označení. Občas jsem u něj narazil na jméno Kyu-Go, což v japonštině znamená prostě devadesát pětka. Výjimkou je Typ 89, který má kódové jméno Chi-Ro. Podle některých zdrojů jde však o přezdívku později danou Američany. Sami Japonci pro něj používají jméno I-Go. To je opět tovární označení znamenající první vůz.
Další výjimkou je tančík Typ 97 Te-Ke. Ono Ke není modelovým číslem ale zkratkou znamenající samohybné dělo.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Díky za dobrý rozbor!
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

OK - pánové - zatím jsme hlupáci a nemáme Norada
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

ale máte podarenú vládu a tá odstraší každého votrelca ale to tu nepatrí poprosím o zmazanie tohto aj horného príspevku :lol:
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Já bych to tu prostě nechal. Už jen z těch důvodů, že naši kolegové z východu přeci jenom nějakou starost o ty čehůny projevují - zvláště někteří.
Trvá Norada a YAMATO, mě i střízlivému chybí. je to o japonské problematice
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

michan:
Dědku,zas řádíš? Víš jak se trestají generálové? 3dny domácího vězení a v pondělí další díl do Bagrationu.
Dnes už si dej raději pauzu.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1569
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

musím poznamenat že něbyl sám kdo v pátek řádil:D....já ale sem radši nepsal:)))
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

děkuji, že ses mě Daver - alespoń vůbec někdo - nějakým způsobem + fatale zastal.
Zde platí - moc málo víme o tankové a vůbec taktice japonců v Pacifiku.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

Veľmi dávno som videl film podľa skutočnosti, kde na jednom z ostrovčekov ale silne zalesnenom na konci 50tich rokoch pristála od skončenia vojny nejaká technická výprava pre prieskum a našli tam pobehovať fanatického japončíka jazdiaceho na malom tančíku, ostatný vraj pomreli na maláriu a choroby a on odhodlane bránil "cisárove územie" pomiatol sa...neviem čo to bolo. Postavil si tam aj nejakú pevnosť z dreva.
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1569
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

já bych chtěl vědět v jakých jednotkách japonské tanky operovaly. chci říct, jestli operovaly samostatně(při podpoře pěchoty) nebo jestli měly nějaká samostatná uskupení...

to michan:to je v pohodě:)), já jsem v pátek nebyl schopen něco jasného vymyslet:)

o taktice japonců se toho ví docela dost, ale neví se nic, nebo jen málo o taktice japonských tanků(teda aspoň já toho moc nevim)
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“