Aeronautica Nazionale Republicana 1943-1945

Moderátor: Hans S.

Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Já bych navrhoval to přidat k avizovanému ucelenému článku o ANR, tomu by podobná tabulka mohla slušet :)
Uživatelský avatar
glock
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 132
Registrován: 22/4/2010, 15:34

Příspěvek od glock »

Hans S. píše:Já bych navrhoval to přidat k avizovanému ucelenému článku o ANR, tomu by podobná tabulka mohla slušet :)
No ja článek neavizoval..jen drobná pojednání o jednotkách. Dělám sice na něčem ale to je v nedohlednu a počítám s tim pro "papír"
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Přání bylo asi trochu otcem myšlenky :) Myslel jsem poznámku TADY - poslední věta.
Kdybys třeba nějakou lite verzi plánoval hodit na Palbu, bylo by to fajn. Sám o letadlech celkem rád mluvím :) A ta se špagetami místo kabeláže mi jsou celkem sympatická, jen o nich nic nevím :)
Uživatelský avatar
glock
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 132
Registrován: 22/4/2010, 15:34

Příspěvek od glock »

Hans S. píše:Přání bylo asi trochu otcem myšlenky :) Myslel jsem poznámku TADY - poslední věta.
Kdybys třeba nějakou lite verzi plánoval hodit na Palbu, bylo by to fajn. Sám o letadlech celkem rád mluvím :) A ta se špagetami místo kabeláže mi jsou celkem sympatická, jen o nich nic nevím :)
JJ tím sem myslel tuto diskuzi. :wink: Sem spíš modelář než historik, ale tak nějak sem se i té "neplastikové" stránce nevyhnul :D.
Teď vychází několik publikací a ještě jsem objednal i nějaké další takže snad už obsáhnu víc info.

Jinak zpět k ANR. Na Wikipedii jsem našel obdobné info, které přisuzuje I Gruppo 113 sestřelů, II Gruppo 114 a dohromady asi 100 pravděpodobných.

viz http://it.wikipedia.org/wiki/Aeronautic ... pubblicana

To je víc něž 300 sestřelů. Takže seznam mám podle tohoto asi 2/3 nový.
Jenže. Podle jiných zdrojů I Gr mělo v první polovině roku 1944 nahlášeno cca 60 sestřelů včetně pravděpodobných, pak od půlky 1944 (toto období mám zmapovano lépe) už nic moc (6 měsíců nelétali), takže opravdu nevím odkud autor wiki čerpal info.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Wiki je problematická, že nemá pořádnou diskusi a psát na ní může každý s dírou do sedínky. V principu to neznamená, že by byla špatná, naopak - výborný počin, ale v rámci odborné literatury je často velice zavádějící a poněkud jednostranná. Může to být téměř vycucané z prstu, nebo doplněno nějakou interpolací..
Uživatelský avatar
glock
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 132
Registrován: 22/4/2010, 15:34

Příspěvek od glock »

Další jednotkou která začala vznikat v listopadu 1943 bylo I Gruppo pod velením majora Borgogna. Výzbrojí se staly letouny Macchi Mc 205. Tyto Italové převzali v počtu 20 kusů od II/JG77, která je měla ve výzbroji cca 2 měsíce a měla se přezbrojit zpět na Bf-109G. Oficiálním dnem vzniku je udáván 1 leden roku 1944.

Odkaz na film s prvním letem Mc 205 v barvách ANR.

http://www.youtube.com/watch?v=xSe8S3O8 ... re=related

Odkaz na film se sestřelem P-47 (Mc 205)

http://www.youtube.com/watch?v=jkGhyY2m ... re=related

fota Mc 205 od ANR

http://www.finn.it/regia/immagini/macch ... ormido.jpg

http://www.finn.it/regia/immagini/macch ... m92219.jpg


Již 3 ledna 1944 skupina podstoupila první boj a nahlásila tři sestřely. Tím začalo pro skupinu sedm měsíců tvrdých bojů, které přinesli nejen vítězství ale i ztráty. V únorů nálety stovek bombardérů USAF na nějakou dobu znemožnili operační činnost (došlo ke zničení většiny výzbroje - na zemi) . Letadla byla průběžně doplňována z výroby 23. února musel major Borgogno vyskočit na padáku a zranil se. Velení přebral kapitán Adriano Viscnoti, který s malou přestávkou velel jednotce až do konce války. Italové se v této fázi bojů střetávali převážně s B-24 a B-17 a P-47 a P-38. Macchi nebyl špatný stroj, ale Italů bylo málo na nějakou účinnější obranu. Ztráty narůstaly každým dnem. V dubnu došlo k vybombardování továrny Macchi a tím byl zastaven přísun nových letadel. Na konci května skóre ohlášených sestřelů dosáhlo 60, ale jednotka byla materiálně i morálně vyčerpaná. Stále to byla jediná stíhací skupiny u ANR i když se k ní v dubnu připojilo II Gruppo. U toho však bylo záhy rozhodnuto o přezbrojení na Bf-109 a tak mnoho společných akcí neproběhlo. Ztráty byl tak velké, že síla Gruppo klesla ke dni 20.5.1944 na 8 letuschopných Mc 205. Všechny G.55 od druhé Gruppo byly v průběhu několika dní na přelomu května a června předány I Gruppo.
Tím se podařilo vyřešit problém s výzbrojí, ale ne s morálkou. Italové měli pocit, že nechrání vlast, ale bojují jen „pro německé zájmy“. Navíc piloti se o G.55 vyjadřovali jako o „unavené lodi“ a litovali, že se nepokračuje s výrobou Mc 205. A tak přišly tvrdé změny. Velení „vyhodilo“ 15 pilotů, dalších 21 odešlo na dlouhodobou dovolenou a sedm byl přeřazeno k pomocným jednotkám. Majora Viscontiho (odeslán na dovolenou) vystřídal ve velení major Arrabito. Také byla do I Gruppo včleněna letka Montefusco-Bonet, nejdříve jako další letka, posléze jako 3 Sq. Dne 4.6 byla obnovena bojová činnost, ale v hodně omezené míře.
V červenci byla jednotka doplněna piloty, ti však potřebovali dokončit výcvik a tak se mnoho nebojovalo a činnost se obnovila po 20.7. To se však první část bojového nasazení blížila ke konci. Operační činnost ustala cca ve druhém týdnu srpna, z letounů byl vypuštěn benzín. 25.8.1944 započalo operace Phoenix. Němci se rozhodli ANR zrušit a piloty kteří o to budou stát, včlenit do Luftwaffe. Pro první Gruppo to znamenalo 5 měsíců výpadku v bojové činnosti. Na konci října 1944, když se vyměnilo německé velení, se bojová činnost ANR obnovila, ale I Gruppo nemělo s čím bojovat. Italské stroje byly zničeny němci. Takže se rozhodlo o přezbrojení na Bf-109 a proběhlo tříměsíční přeškolení v Německu. V té době se také uvažovalo o vyzbrojení jedné letky letouny Me-163. Nevím jak dalece by to ANR prospělo, našel jsem informace, že u části pilotů proběhl základní výcvik, ale dále se nepokračovalo z důvodu potřeby pilotů na „109“ a také již nebyl čas vytvořit infrastrukturu pro nasazení raketových stíhaček. V lednu 1945 Gruppo obnovilo činnost, opět pod velením majora Viscontiho. Bohužel žádné větší bojové úspěchy se nedostavily. Ztráty byly opět drastické a to i přes fakt, že počasí v lednu a únoru 45 omezilo bojovou činnost na menší míru. Dne 14.3 byl sestřelen i major Visconti, ale stačil vyskočit na padáku. Mnoho hlídek skončilo bez kontaktu s nepřítelem, nebo neúspěšným bojem se stíhači spojenců. V dubnu už bylo jasné, že válka brzo skončí, situace byla chaotická, přesto několik bojů proběhlo a dne 19.4 se podařilo čtyřem pilotům sestřelit jednu B-24 (jeden z nich padl). Byl to pravděpodobně poslední sestřel I Gruppo a zřejmě i celé ANR (který je potvrzen spojenci).
Za faktický konec Gruppo považuji 29.4.1945 kdy byli major Visconti a jeho pobočník poručík Stefanini zastřeleni partyzány při vyjednávání o kapitulaci. Zbytek jednotky zachránili od podobného osudu britští vojáci.
Naposledy upravil(a) glock dne 8/5/2010, 16:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

glock - Odkaz na film se sestřelem P-47 (Mc 205)
http://www.youtube.com/watch?v=jkGhyY2m ... re=related


To není Thunderbolt, ale Tomahawk. Z toho plyne i to, že útočníkem není Mc 205. Může to být buď Mc 200, nebo G.50ka.
Uživatelský avatar
glock
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 132
Registrován: 22/4/2010, 15:34

Příspěvek od glock »

Farky píše:glock - Odkaz na film se sestřelem P-47 (Mc 205)
http://www.youtube.com/watch?v=jkGhyY2m ... re=related


To není Thunderbolt, ale Tomahawk. Z toho plyne i to, že útočníkem není Mc 205. Může to být buď Mc 200, nebo G.50ka.
No o identite se tam dost prou ale proc myslis ze jen g50 neb Mc 200 stejne tak to muze bejt 202 nekdo pise ze i 109 jako priklad ale dobry
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Tak jsi mne donutil trochu se na to podívat blíž a něco jsem si uvědomil. Není to ani Mc 200, ani G-50ka - běžně neměli fotokulomet a pokud ano, byl namontován nad pravou polovinou křídla. Vlastně neznám jedinou fotku těhle letadel u bojové jednotky, které by měli namontovaný fotokulomet. Zbývá nám Mc 202 a Bf 109. Nikde jsem nenašel informaci, kde a jestli vůbec měli Mc 202 namontovaný fotokulomet. Takže bych si troufnul odhadnout, že jde o Bf 109.
A o tom, že to na tom videu schytává Tomahawk není nejmenších pochyb.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Myslíš to podle toho systému zatahování podvozku co je vidět ze spodu křídel?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Ty gondolky pod křídlem to éro identifikují jako P-40 a tvar trupu mi jasně říká že to není Kittyhawk, ale Tomahawk. Mám tohle letadlo natolik "v oku", že jsem si jistý na 100%.
Stryx
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 135
Registrován: 22/11/2009, 22:00
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Stryx »

Ja bych to videl na 100% utok 109tky,bo ty strely jdou z cumaku a tohle delaj granaty,ne velkorazny kulomety jaky uzivaly taliani (a kdyz mely konecne kanony na Mc. 205,tak je meli v kridlech)

ad. odpoved: kdyz sjedete na komenty ma to byt P 40C vs. Fridrich IV
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

No, v těm komentech je taky věta - JE TO P-47, BEZ DEBAT. :roll:
Ale ano, souhlasím - je to Bf 109F vs. Tomahawk.

P.S. - malinko spam, sorry.
Uživatelský avatar
glock
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 132
Registrován: 22/4/2010, 15:34

Příspěvek od glock »

Tak zase trochu navrat k ANR. Jak už jsem psal výše, mám rozpracovanou tabulku sestřelů. Je to kompilát dvou publikací o ANR, několika knih/sešitů o letecké technice kde bylo popsáno několik bojů a také zdrojů z internetu.

Kde to bylo jen možné je uveden typ protivníka a jeho jednotka, u mnoha sestřelů jsem nezjistil kdo je nárokoval (šlo o informace ze souhrných hlášení). Tam kde se podařilo sestřel ověřit je to poznamenáno.
Přílohy
anr2_sestrely.xls
tabulk sestrelu
(38 KiB) Staženo 348 x
Uživatelský avatar
glock
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 132
Registrován: 22/4/2010, 15:34

Příspěvek od glock »

Ještě k sestřelům. Farky měl dobrý nápad na doplnění ještě jména protivníka (taktické číslo a pod) případně něco o italském letadle.

S tím jménem tam můžu zkusit něco přidat, někde jsem našel pár takových údajů, případně taktické číslo letounu někdy i serial. Co se týká italských letadel, tam maximálně doplním typ. S/N nebo taktické označení jsem uvádět nikde neviděl, ale kdyby měl někdo zdroj na doplnění budu rád.

Co se týká literatury kterou jsem použil je to tato:

Ali D Italia Mc-205 (sešit číslo 27) Fiat G-55 (sešit číslo 10)
Camouflage and Markings of the Aeronautica Nazionale Republicana
AIR WAR Italy od tria Beale, D'Amico a Valentini
Sešit vydavatelství Sqadron Signal Italské letectvo - díl druhý na ANR a Cobaf

A také ineternetové zdroje, info o pilotech a to hlavně ze stránek
http://surfcity.kund.dalnet.se/italy.htm

a http://users.accesscomm.ca/magnusfamily/ww2ita.htm

Ještě to Farky. Toho 13.7 se italové s tou jednotkou co jsi uvedl utkali, jenže tam byly ještě 109 od JG77 a tak ten sestřel co píšeš ten mohl mít i nějaký němec...
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

13.7.1944 nenárokovala JG77 žádný sestřel. Takže považuji téměř za jisté, že Roberta Ryana (86th FS/79th FG) sundal někdo z Italů.
Uživatelský avatar
glock
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 132
Registrován: 22/4/2010, 15:34

Příspěvek od glock »

Farky píše:13.7.1944 nenárokovala JG77 žádný sestřel. Takže považuji téměř za jisté, že Roberta Ryana (86th FS/79th FG) sundal někdo z Italů.
ok doplnim do dokumentu ale kdo to z italu byl nezjistime :( ctyri narokovali poskozeni P-47
Odpovědět

Zpět na „Letectvo“