37mm kanón M1A2,lafeta M3A1

Odpovědět
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

37mm kanón M1A2,lafeta M3A1

Příspěvek od jean2005 »

Překlad z knihy Weapons of World War II, opět něco pro znalce i něco humoru, ti amíci se totiž vytahují až hanba...
Úvod k protiletadlovým zbraním:
Protiletadlové zbraně
Ordnance Department (něco jako výzbrojní úřad, termín nepřekládám, dále jen jako OD) od roku 1925 intenzivně pracoval na různých typech protiletadlových zbraní. Přes chronický nedostatek financí bylo vyvinuto několik vhodných zbraní v několika různých rážích.
OD postavil zcela automatický protiletadlový systém řízení palby (dále SŘP) v roce 1926. Tento systém se skládal z dáloměru a výškoměru, centrálního počítače, zařízení pro přenos el. signálu, systému automatického nastavení zapalovačů a zařízení "následuj zaměřovač" (follow the pointer, blbě se to překládá) na podvozku kanónu. Ve stejném období bylo zovněž vyvinuto zařízení elektrického řízení náměru a odměru, takže pohyb kanónu mohl být řízen z centrálního místa. V oblasti elektronického řízení PL zbraní měla tato země (USA, pozn. překl.) náskok před všemi ostatními. Ve skutečnosti žádný z našich nepřátel nevyvinul kopletně integrovaný SŘP pro PL zbraně. Naši experti při poválečném zkoumání Německých a Japonských pokroků v této oblasti zjistili, že jsou o roky pozadu. Náš účinný SŘP pro všechny typy dělostřelectva nám dával obrovskou výhodu proti Němcům i Japoncům.

37mm kanón M1A2,lafeta M3A1.

37mm automatický kanón, střílející 1,25 liberní projektily úsťovou rychlostí 2800 stop/s byl vyvíjen po několik let před rokem 1940. Tento kanón s lafetou na taženém podvozku byl vyráběn ve velkých množstvích. Byl taktéž použit na polopásovém podvozku pro zvýšení mobility. Potom, co Britové potřebovali v této zemi (USA) zavést výrobu 40mm kanónu Bofors pro lend-lease a protože výrobní závody musely vyrábět ještě 37mm letecký kanón, byla zastavena produkce 37mm kanónu ve prospěch 40mm Boforsu.
Jedna z nejefektivnějších PL zbraní proti nízkoletícím letadlům sestávala z jednoho 37mm automatického kanónu, umístěného na speciálním podstavci spolu s dvěma kulomety ráže .50. Celá jednotka se montovala ve věži na polopásové vozidlo a je známa jako 37mm M15. Tyto zbraně byly intenzivně používány našimi jednotkami během tažení v Itálii, Francii a v Německu. Obvykle se nejprve pomocí kulometu .50 zastřílelo na cíl, na který potom střílel i kanón. Tato kombinace se osvědčila jako velice efektivní proti nízkoletícím letadlům.
Následující zpráva přišla ze severoafrického bojiště: "Během minulých operací našich sil se ukázala hodnota vysoce pohyblivých samohybných PL zbraní. Ze 69 letadel, sestřelených ze země, 49 bylo sestřeleno "443rd Separate Coast Artillery Battalion (A.A.)" /443. samostatný pobřežní dělostřelecký prapor (PL)/, vybavený M15-T28E1. "okonalost těchto zbraní může být popsána ve třech charakteristikách: jejich mobilita, umožňující držet krok s jednotkami v čele a také efektivně patrolovat podél cest, po kterých byla doprava ohrožena nálety; jejich pohyblivá a flexibilní palebná síla, kombinující množství střel calibru .50 s údernou silou sedmatřicítky; a použití, kdy se používal proud střel se stopovkou jednoho kulometu kalibru .50 na zastřílení na cíl před spuštěním palby zbylých zbraní. Stalo se mnoho případů efektu "pastičky na myši", kdy nepřátelské letadlo se odvážilo blíže po počáteční palbě ráže .50, než by letělo proti kanónům a v tom na ně spustily 37ky."

Obrázek[/img]




Odpovědět

Zpět na „Armáda (US Army)“