HMS Hood

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
SK
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 196
Registrován: 14/9/2005, 09:36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SK »

cayman píše:
SK píše:No čo sa týka obrany proti lietadlám tak na tú dobu ju mal Bismarck na svetovej úrovni...
Inak povedané všetky bitevné lode mali protilietadlovú výzbroj na začiatku vojny rovnako nahovno. To čo bola na začiatku vojny špička (Bismarck 16x105, 16x37, 12x20), to bola na konci vojny protilietadlová výzbroj ľahkého krížnika, ale ani torpédoborce sa nemali za čo hanbiť (trieda Allen M. Sumner 6x127, 12x40, 11x20, trieda Gearing 6x127, 12x40, 16x20), obzvlášť keď zoberieme do úvahy že účinnosť 127 mm diel sa zhruba zdvojnásobila po zavedení bezkontaktných zapalovačov, ktoré explodovali v blízkosti ciela (VT fuze). Ťažké krížniky triedy Baltimore boli so svojou protilietadlovou výzbrojou už naprosto inde (12x127, 48x40, 24x20)...
Presne tak...Bismarck na svoju dobu mal silnú protilietadlovú výzbroj, ktorá by s postupom času narastala (viz Tirpitz, u ktorého vzrástla na 16x105mm, 16x37mm, 78x20 a iste by to nebol konečný počet keby sa dožil konca vojny). Proste vyčítať Bismarcku nedostatočnú protilietadlovú výzbroj nie je možné, pretože v danej dobe nebolo moc lodí, ktoré by ju mali silnejšiu. Proste nik nepredpokladal, že lietadlá až tak rýchlo prevezmú moc nad morami...Nakoniec akákovek protilietadlová výzbroj bola proti masovému útoku lietadiel nedostatočná (napr. potopenie Yamato, Musashi...)
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

Prosstě jsem to už našel
Přílohy
Pěkné porovnání větších bitevních lodí ww2
Pěkné porovnání větších bitevních lodí ww2
bbbchart.gif (15.46 KiB) Zobrazeno 8256 x
Uživatelský avatar
SK
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 196
Registrován: 14/9/2005, 09:36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SK »

Tkuh píše:Prosstě jsem to už našel
to absolutne zjednodušené porovnanie... :roll:

napr. Iowa v žiadnom prípade nemá lepšiu ochranu životne dôležitých častí lode ako Bismarck...zase je to na dlhšiu diskusiu.
Proste tak jednoducho sa porovnať lode nedá, je to značne skresľujúce porovnanie vôbec nevypovedajúce nič o realite... :roll:
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

Jednoduché tak akorát pro mě. :D Nejdůležitější je stejně zkušenost posádky a trcha štěstí(viz. již zmiňovaný zásah Hooda, ten byl jen díky štěstí, jinak by se to ještě protáhlo).
Někde jsem slyšel, že Iowy byli stavěny na boj proti lodím třídy Jamato, takže nevím.
Uživatelský avatar
SK
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 196
Registrován: 14/9/2005, 09:36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SK »

No určite by sa to pretiehlo, otázne je aký by bol výsledok. Pravdou je, že Hood bol v tej dobe už pravidelne zasahovaný či už od Prinz Eugena či od Bismarcka...takže väčšie poškodenie bolo otázkou času. Ale zas, náhoda je blbec ;)
Ked sa porovná Bismarck s Iowou tak delá Bismarcku by dokázali prebiť pancier Iowy až k životne dôležitým častiam lode (pod hladinou - muničné sklady, pohon) na väčšiu vzdialenosť ako by to bolo naopak... To že má lod zničené nadstavby lod nepotopí...viz posledný boj Bismarcka, kedy bol síce rozstrieľaný a nebojaschopný ale ho nedokázali delostrelbou potopiť...
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

Dnes znalci z pozorování ponorek tvrdí, že Bismark nebyl natolik poškozenej a že ho němci potopili sami, protože už neměli naději, ale britský vlastenec s tím nesouhlasí. :lol:
Uživatelský avatar
SK
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 196
Registrován: 14/9/2005, 09:36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SK »

no ktorý brit by s tým súhlasil? :-)

už sme to kdesi preberali, že ani tie torpéda z Dorsetshire zjavne Bismarcka nepotopili, pretože sa potopil na opačný bok ako dostal posledné zásahy - logicky by sa mal prevrátiť na tú stranu kde dostal zásahy torpédami, teda tam kde by od nich malo byť väčšie zaplavenie... :-) Prieskum ukázal, že protitorpédová prepážka bola neporušená i ked samozrejme že sa nedá preveriť jej tesnosť, ale nejaké vážne poškodenie tam nebolo, tak sa dá predpokladať, že torpéda veľký účinok nemali...
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

no jo, podle těch z ponorek byl jediným úspěšných zásahem s nějakým účinkem torpédo jednoho swordfishe do kormidla, takže i Rodney a KGV měli smůlu
Uživatelský avatar
SK
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 196
Registrován: 14/9/2005, 09:36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SK »

asi tak...čo sa týka boku lode, tak pod vodoryskou udajne nebol žiaden prieraz od delostreleckého granátu a nad nou len niekoľko...
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Trosečníci z HMS HOOD
24.května 1941


…před námi velká skvrna nafty, nakupené hromádky malých trosek – to bylo všechno. Ale kde jsou čluny, vory, plováky…? A lidé, kde jsou lidé? Vzpomněl jsem si, jak jsem naposledy viděl HOODA a myslil jsem na jeho na jeho majestátní posádku – vypadali jako celá malá armáda, když nastupovali po divizích k rozkazu. Vzpomněl jsem si na svá slova k doktorovi … „Budeme potřebovat každého, aby nám pomohl s těmi chudáky na palubu.“ Skoro současně se ozval další výkřik, a daleko na pravoboku jsme spatřili tři muže – dva z nich plavali, třetí byl na voru. Ale ve studených vodách okolo nich nebylo žádné jiné známky života. Vrchní loďmistr vykřikl nevěřícně, když jsme se znovu a znovu dívali: „Ale přece jich musí být tady mnohem víc – nemohou být jen tři! Ksakru, kde jsou všichni ti ostatní?“ Avšak nebylo už žádných „ostatní“ … tyhle tři hlavy ve vodě bylo všechno, co zbylo ze statečné posádky HOODA. Zůstali právě jen tihle tři muži, tři z 1 419, tři, kteří přežili katastrofu, jež zničila 42 000 tun ocele za méně než čtyři minuty plamene a výbuchu. Byla to chvíle, která mi nikdy nevymizí z paměti. Bylo to zjevení hrůzy.
Fregatní kapitán TJ. Cain „HMS Electra“, London 1959, str. 79-80
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 390
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: HMS Hood

Příspěvek od Raiden »

V zajímavé knize Kaigun: Strategy, Tactics, and Technology in the Imperial Japanese Navy, 1887-1941 je v kapitole věnované japonským speciálním „ponorným“ granátům uvedena spekulace, že onen osudný zásah na Hoodu (a následný výbuch muničních skladů) mohl být způsoben tím, že se onen granát Bismarcku zachoval podobně, jako se to stalo Japoncům při dělostřeleckých testech na nedokončeném trupu bitevní lodě Tosa v roce 1923 (tedy ještě za použití klasických protipancéřových granátů) - tzn. že dopadl před cíl, zanořil se, pod hladinou stabilizoval svoji trajektorii a Hooda zasáhl pod jeho bočním pancéřovým pásem načež lehce pronikl do skladů munice a prachových náloží.

Nikde jinde jsem podobnou teorii ve spojitosti s potopením Hoodu nezaregistroval, někdo jiný snad ano?

Tohle je ta kniha, mohu jedině doporučit:
Kaigun: Strategy, Tactics, and Technology in the Imperial Japanese Navy, 1887-1941
https://www.amazon.com/Kaigun-Strategy- ... 159114244X
雷電
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: HMS Hood

Příspěvek od Zemakt »

No já nevím, tohle jsou vždy dost divoké teorie, pakliže u toho nebyl zrovna nějaký žabí muž a neviděl to a nebo zrovna někdo nedával cígo u zábradlí, když to přilítlo :) . V těchto případech se vždy snažím držet byť otřepaného, ale ověřeného klišé. I ty největší záhady mají většinou zcela jednoduché vysvětlení.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 390
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: HMS Hood

Příspěvek od Raiden »

Jojo, je to sice divoká ale zajímavá teorie :D S tím, že i ty největší záhady mívají jednoduchá vysvětlení, souhlasím.
雷電
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: HMS Hood

Příspěvek od Dzin »

Mimochodem, dívám se na to grafové srovnání před 14 léty a asi mi tehdy unikla, protože za mě moc nesedí.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 390
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: HMS Hood

Příspěvek od Raiden »

Jojo, řada věcí mi tam také moc nesedí.
雷電
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: HMS Hood

Příspěvek od Dzin »

Že jo? Třeba ohromné nadhodnocení Bismarcka a hlavně Scharnhorsta. A nebo pro mě podhodnocení Littorio.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 390
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: HMS Hood

Příspěvek od Raiden »

Mě se vůbec zdá, že Bismarck je dost často nadhodnocován, čímž ovšem nechci říct, že to byla špatná loď, to opravdu ne.
雷電
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: HMS Hood

Příspěvek od Dzin »

Souhlasím. byla to moderní bitevní loď, ale mezi ostatními moderními určitě nevyčnívala. Za mě je nutno hledat příčinu v propagandě a to jak německé, pro kterou Bismarck (a Tirpitz) symbolizovaly sílu Německa, tak ale i ve spojenecké resp. britské, v souladu s postojem, že velikost vítězství se měří podle velikosti poraženého.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 390
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: HMS Hood

Příspěvek od Raiden »

Ano, propaganda a okolnosti kolem zničení Bismarcka (nakonec ho nahánělo celkem několik desítek lodí) v tom jistě sehrály značnou roli.
雷電
Odpovědět

Zpět na „Royal Navy“