Anketa o leningradské blokádě

vše co přesahuje rámec výše uvedených témat
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Leningradská blokáda

Příspěvek od Bleu »

Tvl to je jak u blbejch na dvorku ve 4 ráno, fakt. Ta otázka týhle diskuze podle mého primárně nebyla o tom jestli měli nebo neměli vydat Leningrad, ale o tom, co tahle otázka jak se zdá způsobila pro jednu velkou soukromou ruskou televizi. Takže tahle otázka není o SSSR v letech 1941-44 ale o současné Ruské federaci. Je to zhruba to samé jako kdyby na TV Nova řešili jestli měl nebo neměl být proveden atentát na Heydricha a jestli to stálo za ty následující represe. A následně by tahle televize byla uzavřena.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Zbrojnoš
desátník
desátník
Příspěvky: 55
Registrován: 20/1/2014, 17:13

Re: Leningradská blokáda

Příspěvek od Zbrojnoš »

Proč prosím nemohu být poučen o smyslu otázky, položené v dnešní době v Ruské federaci? Vždyť otázka je formulována tak, že dopředu předpokládá, že životy by ušetřeny byly. Nechtěl jsem a nechci diskutovat o blokádě. Stačí jen ta číslice.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Leningradská blokáda

Příspěvek od Bleu »

Ta otázka i tak jak si ji postavil ty je na hlavu a je ahistorická. Stejně jako otázka té ruské TV.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Zbrojnoš
desátník
desátník
Příspěvky: 55
Registrován: 20/1/2014, 17:13

Re: Leningradská blokáda

Příspěvek od Zbrojnoš »

Já jsem myslel, že třeba ruská televize má nějaká fakta, která vrhají nové světlo na tuto věc, když otázku takto položila a mohla se represi v současné Ruské federaci bránit u soudu. Třeba byl v archivech nalezen nový výnos Vůdce a říšského kancléře o zacházení s civilním obyvatelstvem, nařizující přísně šetřit jeho životy. Mě nejde na rozum, proč by jinak soukromá a svobodná televize pokládala ahistorickou otázku na hlavu.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Leningradská blokáda

Příspěvek od kopapaka »

Zbrojnoš: kvůli prachům, co jiného, kontroverzní témata zvyšují sledovanost...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Zbrojnoš
desátník
desátník
Příspěvky: 55
Registrován: 20/1/2014, 17:13

Re: Leningradská blokáda

Příspěvek od Zbrojnoš »

kopapaka píše:Zbrojnoš: kvůli prachům, co jiného, kontroverzní témata zvyšují sledovanost...
Byl jsem poučen. Říkám to upřímně, není v tom dvojsmyslnost.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Leningradská blokáda

Příspěvek od Alfik »

A já měl za to, že otázka byla položena i zodpovězena, tv stanice, jak se zdá, může i v Rusku pokládat kontroverzní otázky, nikdo jí to nezakazuje, a když je diskuse drsnější, dojde k nápravě.
Odpovědi máme, přímo v diskusi. Stanice může, bez cenzury, a pokud je otázka hloupá, či diskusní přísp. troloidní, ozvou se úřady i lidé sami. Bez rušení stanice. A - navíc - město vydáno být nemělo, jakkoli obětí nutno litovat.
Bleu má pravdu, trošku je to "jak v židovské škole" :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Leningradská blokáda

Příspěvek od Alchymista »

Súkromnú televíznu stanicu TV Dožd nikto (administratívne) nezrušil. Len iné, rovnako súkromné spoločnosti, šíriace televízny signál cez družice a káble, jej vypovedali zmluvy a prestali jej signál šíriť. Spoločnosť Tricolor TV, najväčší ruský distribútor TV signálu, bola založená a je zo 75% vlastnená spoločnosťou General Satellite, najväčším ruským výrobcom satelitných a digitálnych TV prímačov - so sídlom v St. Peterburgu, teda v bývalom Leningrade.
Takže vôbec nemuselo dôjsť k nejakému zásahu štátu - celkom stačilo, aby takúto otázku zobralo zopár členov vedenia Tricolor TV alebo General Satellite osobne...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Leningradská blokáda

Příspěvek od Alfik »

Přesně tak, ale pokud jsem to pochopil, otázka byla po administrativním zásahu.
Pochopte, pokud stanici "utly" Tricolor TV a General Satellite, nemuselo jít vůbec o tuto věc - to může být jen záminka, a také to vůbec nemusí souviset - jen si to někdo, kdo podvědomě očekává v Rusku cenzuru (ze znění otázky to tak vypadá), myslí...
Může jít jednoduše o prachy, o osobní antipatii, o cokoli. S debatou o blokád to nemusí mít společného nic.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Leningradská blokáda

Příspěvek od Polarfox »

Nikdo tu asi do vazeb v pozadí nevidí, takže toho počítám moc nevyřešíte. Ve hře jsou obě možnosti...buď jde opravdu o spontánní akci a nebo někdo trochu zatlačil. A nebo je to fakt jen souhra okolností. Ať tak či tak, je celkem jedno, zda-li vám auto nezabaví, stačí když vám nikde neprodají benzín :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Leningradská blokáda

Příspěvek od Stuka »

http://www.denik.cz/ze_sveta/ruska-poli ... 40208.html

Snad jste zachytili, že byla i demonstrace, kde si lidé dovolili otevřít deštník (nic víc) a asi 40 jich bylo zatknuto. Ruská prokuratura začala vyšetřovat Dožď pro podezření z extrémizmu. Ředitelka TV si myslí, že aféra kolem ankety byla jenom záminka, aby TV mohla být odstavena kvůli jejím dřívějším reportážím o přepychových vilách některých členů ve vládě. Tak jak píše Alfík.
A Bleu to vystihl.
Osobně si myslím, že kabeloví operátoři jednali na pokyn z Kremlu.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Leningradská blokáda

Příspěvek od Alchymista »

Vec sa môže mať aj tak, že TV Dožd už mala podobných "nasieracích" akcií za sebou viac, a nakrkla pritom niekoľko dobre postavených pánov sediacich v správnych radách (možno i v Dume, ale to je menej dôležité). Pritom skôr ako o "politiku" mohlo ísť o "majetkové pomery" - na to bývajú taký páni obecne oveľa citlivejší :???: Lenže nemohli s ňou nič urobiť - sympatie verejnosti by v prípade odstrihnutia boli jednoznačne na strane televízie.
Ale tou otázkou si zatĺkla klinec do rakve - naštvala ňou aj pospolitý ľud a tak "dobre postavený páni" bleskovo využili situáciu a drzú a vlezlú televíziu odstrihli.

K teórii "štátneho zásahu" nesedí jedna vec - TV Dožd totiž nevyhodil zo svojej ponuky len Tricolor, ale aj ďalší veľký súkromný poskytovatelia družicového a káblového pripojenia ako NTV-Plus (najstarší súkromný operátor), Kontinent TV, Bilajn/Vimpel, RosTelekom, Akado...
Naopak v ponuke "štátnej" siete "Centralnyj telegraf" a menších "lokálnych" či "mestských" operátorov TV Dožd zostal a je stále dostupný. (čerpané z ruskej wiki http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0% ... 0%D0%BB%29)
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
zenith0009
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 578
Registrován: 6/9/2012, 22:33

Re: Anketa o leningradské blokádě

Příspěvek od zenith0009 »

Ke svobodě projevu v Rusku: Asi si z nedávna pamatujeme, jak skončil pokus několika pamětníků, připomenout si invazi Varšavského paktu do Československa...
Obrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Anketa o leningradské blokádě

Příspěvek od Julesak »

Skončil tak ako skončiť musel, kedže si preň vybrali miesto kde verejné zhromaždenia ako také nie sú z bezpečnostných dôvodov povolené...
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
SIOLA
vojín
vojín
Příspěvky: 18
Registrován: 24/11/2008, 21:45
Bydliště: Praha 5

Re: Leningradská blokáda

Příspěvek od SIOLA »

Stuka píše:Nevím sice co je to "chucpe"
ale ankety se lidi zúčastnili , aspoň někteří, takže je asi téma zajímá i po 70 letech.
možná v dnešní době pro někoho krutá a nepochopitelná doba, ale tak to je a nic se na tom nedá změnit.
- změnit sice ne, ale bavit se o tom ano.
:)
Útrapy civilů v Leningradě nebo i jinde v SSSR byly obrovské ale každý z těch civilů zvysoka kašlal na to, že u někoho v budoucnu budou snad vzbuzovat uznání nebo je bude pokládat za hrdiny. Oni je chtěli zmírnit nebo se jim vyhnout. Tak není na škodu probrat, jestli se to nedalo udělat.
Moje milá Stuko,
"chucpe" je slovní výraz, pocházející z jidiš (snad má slovní základ v hebrejštině, nejsem si jist) a není v jiných jazycích jednoslovně přeložitelný. Nejčastěji se používá v židovských anekdotách a vyjadřuje jakýsi příměr něčeho proti něčemu. V češtině se nejčastěji vykládá jako příměr, asi takto: Vrah, který zavraždil otce a matku, žádá u soudu jako polehčující okolnost tu skutečnost, že je sirotek.
Proto si já osobně myslím, že již sama anketa (položená otázka) je "chucpe". Mám za to, že ne na všechno se dá zeptat, protože na některé otázky neexistuje relevantní odpověď, resp. neexistuje vůbec žádná odpověď. Je to trošku filozofický problém a spousta lidí nemá představu o tom, že jsou řečnické otázky, které nemají odpověď a trošku poučený tazatel se "prostě takto neptá", musí najít, nebo položit otázku tak, aby byla zodpověditelná. Otázka v anketě, tak jak byla položena je na úrovni: "Je li toto lano nekonečné, co je na jeho konci ?"
Tím jsem si dovolil také odpovědět na to, že o tomto se nelze bavit :).
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Anketa o leningradské blokádě

Příspěvek od Stuka »

Když nemáš co do vlákna říct, není třeba ani tlachat o "chucpe".
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Anketa o leningradské blokádě

Příspěvek od skelet »

Siola reagoval na anketu a na tebe. Prosím tu svou pasivní agresivitu si nech pro jiné stránky. Děkuji.
ObrázekObrázekObrázek
SIOLA
vojín
vojín
Příspěvky: 18
Registrován: 24/11/2008, 21:45
Bydliště: Praha 5

Re: Anketa o leningradské blokádě

Příspěvek od SIOLA »

Stuka píše:Když nemáš co do vlákna říct, není třeba ani tlachat o "chucpe".
Milá Stuko,
celé jsem to nijak nemyslel zle, nebo poučně, pouze jsem reagoval na tvoji odpověď. Já jsem si dovolil vyjádřit v předešlém mém příspěvku svůj názor na anketu toho rádia. Samozřejmě, že jsem tuto informaci o té anketě zaregistroval již před tím, než si to zde vložila jako vlákno k diskuzi. Nejen na internetu, ale i v masmédiích se dnes a denně můžeme přesvědčit o tom, že úroveň toho, co je předkládáno veřejnosti, jaksi koresponduje s duševním průměrem populace. Tím dokonce nemyslím bulvár, tam se o průměru nedá hovořit snad vůbec. Měl jsem za to, že Palba je otevřený server, spojující názorově jistou skupinu lidí, kteří si mají co říci a kteří to velice často i na velice vysoké úrovni ostatním prezentují. Vážím si toho a věř, že jsem potěšen že toto existuje. No a protože Palba jak jsem ji poznal NENÍ bulvár, ale jak doufám, relativně specializující se server v otázkách vojenských a vojensko-historicko-technických, tak sem měl za to, že ta otázka toho rádia NENÍ na jakoukoliv diskuzi zde. A to prosím bez urážky.
Kdyby redaktoři toho rádia položili otázku třeba ve smyslu: Co naše vedení udělalo špatně? Dalo se to lépe zorganizovat? Měl by ještě dnes někdo nést zodpovědnost za nezvládnutou mobilizaci SSSR? a tak dál a pod., tak bych ani nepípl.
Shrnul bych to asi teda takto: To rádio je u mě normální bulvár a jako správný bulvár položilo bulvární otázku. Proč tomu tak učinilo? Protože potřebuje vyvolat co největší pozornost a přitáhnout posluchače a pak před inzerenty se prezentovat, no podívejte jak nám stoupá poslechovost, a co teprve návštěvnost našeho webu! A proč si to myslím? nu protože, jak jsem již napsal, NEDÁ se na takto položenou otázku správně odpovědět, zjednodušené odpovědi prostě nejsou. Všechny odpovědi by bylo nutné zasadit do historického kontextu a to vydá minimálně na diplomovou práci. A i potom se zajisté objeví oponentura co s vaší prací zacela jistě nebude souhlasit. Prostě u celé té ankety už mě chybí pouze vyjádření Ivety Bartošové a bude dokonáno.
Takže nezlob se, ale chtít vyvolat diskuzi na takto položenou otázku zde na Palbě, mě přijde zcela nekonstruktivní a zcestné, jak sem si dovolil před tím ve svém příspěvku uvést.
Jo a ještě mě na konec napadlo, že to ti redaktoři možná až tak sofistikovaně nemysleli, oni jsou možná jenom tošku připitomělí.
Děkuji.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Anketa o leningradské blokádě

Příspěvek od Stuka »

V pořádku. :) Žádná sekyra ale nebyla z mé strany vykopána, to jenom skelet ze mně rád dělá nejagresivnějšího člověka na Palbě.

Takovéhle vysvětlení od tebe beru, je na jiné úrovni než to předešlé, které se mi zdálo trochu jako když ožrala řve v hospodě že všechno ví. :)
Možná máš pravdu, že šlo víceméně jenom o takovou populistickou nebo bulvární anketu. No, ale na Palbě se i o tom dá mluvit. Kdyby sme tady měli mluvit jenom o seriózních a 100pro ověřených věcech , tak by tady bylo ticho. :D
Takhle aspoň máme přehled.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
lope
Příspěvky: 5
Registrován: 14/8/2007, 23:23

Re: Leningradská blokáda

Příspěvek od lope »

Stuka píše: Otázka Dožďu možná byla provokativní ale určitě ne hloupá. Stejné jako by se u nás někdo ptal - bylo SNP zbytečné nebo ne. Já osobně odpovím v anketě : ne. Kdyby se ptali jestli květnové povstání v Čechách pokládám za zbytečné: kliknu na ano.
Za hloupost bych takové otázky nepokládala. Byla bych zvědavá na výsledek ankety a případnou diskusi k ní. :D

Osobně si myslím že SNP bylo nezbytné, neboť jinak by se Slovenský štát přiřadil k poražěným státům, (vždyť do té doby byl jedním z německých spojenců), tak by se sním asi i zacházelo, včetně placení válečných reparací a to, že armádu Slovenského štátu sami Němci považovali za nespolehlivou by moc nepomohlo.
Odpovědět

Zpět na „OSTATNÍ“