Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Moderátor: Zemakt

Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od Dzin »

Pátrač píše:
Jen ten film bych moc nepodceňoval - jeho rozpočet byl 83 milionů, ale jen 30 mega bylo z českých zdrojů. Zbytek platili Němci a Rakušané - už to je divné, já nevěřím v tomto směru na charitu. Scénář napsal Wolfgang Limmer, narozen v Bavorku, a nic se o něm nedovíš.
Tady máš jeho scénaristickou tvorbu

https://www.csfd.cz/tvurce/90584-wolfga ... r/oceneni/
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od Mirek58 »

Ehm, Zikmund, jako jméno bylo běžně užívané u nás.
Konkretně ulice v Teplicích je pojmenovaná po pánu Teplic z roku 1523, Zikmundovi ze Smiřic. Jak se dá dohledat.
A zásluhy na vyřešení papežského schizma nemá Zikmund, král uherský, ale Pařížská univerzita, která nalezla tři průchozí cesty k vyřešení problému, via cessionis (dobrovolné odstoupení), via compromissi (podrobení se rozhodčímu výroku) a via concilii. Pak teprve bylo možné svolat koncil.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od Pátrač »

Dzin- to jsem si našel také ale není to to bych chtěl vědět. Ale musím uznat, že detektivky Otec Braun se mi líbí - starý pán je velmi příjemný na sldování, pěkné lehké pokoukání.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
GlobeElement
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 116
Registrován: 2/3/2018, 14:47

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od GlobeElement »

Alfik píše: S Jiráskem na mě nechoď. Z toho cos napsal je pravda jedině to, že se snažil o sjednocení Evropy proti Turkům - ale ani to nedokázal.
A schizma pokud vím řešil a vyřešil koncil, právě ten nešťastný na kterém to stálo život Husa. Myslím, že kdyby tehdy koncilující věděli to co víme my, raději by obětovali někoho jiného. Zikmund (v té době nebyl dokonce ani Římským králem či císařem Sv. ř. Ř. n. N.) do toho měl hovno co kecat - byl jen hostem. Hodil se jen na to, aby vydal glejt, kterým se koncil ani nemusel řídit (a neřídil).
Nejúspěšnější Lucemburk??? Vedle Jana a Karla IV??? Jak ti na tuto pitomost mám jako odpovědět aby to bylo slušné???
Že byl větší ranař něž Václav ještě neznamená že byl úspěšný.
To, že mám na Zikmunda jiný názor než ty, ještě neznamená že jsem "objat Jiráskem".
Králem Uherským ho, mch, udělal Karel IV. Nikoli že se jím stal. Císařem se také stal automaticky, po smrti Václava to na něj přešlo.
Takže nám zůstává akorát to válčení s Turky. To mu šlo, to samozřejmě přiznávám.
To, co jsi napsal, není pravda. Koncil v Kostnici král Zikmund svolal, nebyl jeho hostem a učinil tak právě ve snaze schizma vyřešit. Uherským králem se stal v době, kdy byl Karel IV. už deset let na pravdě boží. Zisk uherské koruny byl čistě Zikmundovou zásluhou. Zikmund získal více držav, než jeho předchůdci, více než Karel IV. a na rozdíl od svého bratra Václava získal korunu římského císaře, což se Václavovi nepodařilo nikdy, především proto, že právě za jeho vlády (a i jeho přičiněním) byli dva papežové a nebylo jasné, který by měl císaře korunovat. Císařská koruna nebyl dědičný titul, možná si to pleteš s římským králem. Ale Václav přišel i o korunu toho římského krále, byl sesazen.
Zikmund byl politicky extrémně úspěšný. A to v době, která na rozdíl od doby jeho otce byla hodně bouřlivá, církev se potácela na prahu rozkolu, dotírali Turci, středověký svět se otřásal v základech.
A ještě k tomu "objímajícímu Jiráskovi". Na rozdíl od Jiráska nepovažuji Zikmunda za "Němce", ale přesně za to, čím byl, tedy za krále Uherského a Chorvatského, a posléze, po smrti Václavově, na 7 let i Českého. Žádný germanobijec nejsem, to ze mě nemusíš dělat :D
A hlavně, ani stínem jsi mi neodpověděl na mou otázku, takže ještě jednou, pro ty pomalejší: "To fakt netuším, jak jsi došel na to, že zrovínka pojmenování ulice po Zikmundovi, tedy králi Uherském a Chorvatském, a posléze nakrátko a neúspěšně i Českém, je lakmusovým papírkem vyspělosti národa. Osvítil bys mě?"
A nakonec, abys pochopil že jsi zaspal dobu někde okolo údajného vyhánění sudeťáků: Představ si, že v Olomouci je Zikmundova ulice. A nevylučuji že je i v jiných městrech... takže jsi šlápl do...
Já z tebe nedělám germanobijce, upřímně mne nenapadlo, že by někdo mohl považovat nějakého Lucemburka za Němce, vysoká šlechta neměla národnost, všichni králové jsou bratranci. Zikmund nebyl jen král uherský a chorvatský (a český), jak píšeš. Byl to markrabě braniborský, moravský a lužický, král uherský, římský, lombardský, český a německý, slezský vévoda a římský císař.

Karel IV. byl král německý, lombardský, burgundský a český, moravský markrabě a císař římský. Zikmund jej překonal. Osobně si myslím, že by na něj byl Karel IV. hodně pyšný.

A proč by pojmenování ulice po něm bylo lakmusovým papírkem vyspělosti národa? Spíše znakem překonání jednoho historického mýtu o lišce ryšavé a proradném králi Zikmundovi. Tvé příspěvky jsou důkazem, že se toho jen tak nedočkáme.

Jo a ta ulice. Jak už píše jiný diskutér, není Zikmund jako Zikmund, ta existující je po Zikmundovi ze Smiřic, což je, jak uznáš sám, jiná postava.
GlobeElement
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 116
Registrován: 2/3/2018, 14:47

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od GlobeElement »

Mirek58 píše:Ehm, Zikmund, jako jméno bylo běžně užívané u nás.
Konkretně ulice v Teplicích je pojmenovaná po pánu Teplic z roku 1523, Zikmundovi ze Smiřic. Jak se dá dohledat.
A zásluhy na vyřešení papežského schizma nemá Zikmund, král uherský, ale Pařížská univerzita, která nalezla tři průchozí cesty k vyřešení problému, via cessionis (dobrovolné odstoupení), via compromissi (podrobení se rozhodčímu výroku) a via concilii. Pak teprve bylo možné svolat koncil.
Mirku, pařížská univerzita sice mohla navrhnout možnosti, ale někdo musel ty hádající se papeže (na koncilu v Pise přibyl ještě jeden) přimět k rezignaci a tím univerzita nebyla, tím byl onen koncil a tedy kardinálové a na ty pak tlačily evropské vládnoucí osobnosti. Byla to věc nejvyšší politiky, kam se hrabe EU.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od skelet »

GlobeElement: lakmusovým papírkem? Proboha v čem? Máme panovníků, že by jsme s nimi mohli dláždit.. a kolik z nich má své náměstí, ulici, sochu, či park? Asik minimum. Prostě Zikmund v těchto krajích nebyl oblíbeným králem. Se s tím smiř..
ObrázekObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od Mirek58 »

Jistě, Zikmund se stal uherským králem sňatkem s Marií r.1385, ale pouze na základě zasnoubení v r. 1374, které zpunktoval jeho otec Karel IV.
ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od Dzin »

Pátrač
No právě. Podle toho seznamu je to spíše takový scénáristický rutinér, takže bych v tom nějaké hlubší pozadí nehledal.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
GlobeElement
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 116
Registrován: 2/3/2018, 14:47

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od GlobeElement »

Mirek58 píše:Jistě, Zikmund se stal uherským králem sňatkem s Marií r.1385, ale pouze na základě zasnoubení v r. 1374, které zpunktoval jeho otec Karel IV.
Možná ti uniklo, že po smrti Karla IV nechala uherská královna zasnoubit svou dceru Marii s Ludvíkem Orleánským, takže Zikmund si musel sňatek vynutit silou.
GlobeElement
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 116
Registrován: 2/3/2018, 14:47

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od GlobeElement »

Dzin píše:Pátrač
No právě. Podle toho seznamu je to spíše takový scénáristický rutinér, takže bych v tom nějaké hlubší pozadí nehledal.
A to je chyba. Je to velice zajímavá historie, Evropa na pokraji kolapsu, intriky, konflikty Lucemburků, přebíhání kurfiřtů, laxnost (a možná vysloveně neschopnost) Václava IV, rozhodné a obratné jednání Zikmunda, lavírování Jošta.

Ale chápu, že tradiční české mýty o otci vlasti a ryšce ryšavé mají tuhý kořínek.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od Dzin »

GlobeElement
Bavili jsme se o Habrmanově mlýnu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
J.J.
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 8/7/2015, 11:38
Bydliště: Rijnland (NL), Sudety

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od J.J. »

IMHO Zikmund opravdu byl velmi schopný a pohled na něj je ovlivněn tím, že ty schopnosti musel s ohledem na dobový kontext používat zejména k hašení průserů. To je sice záslužné, ale ne tak „divácky atraktivní“ jako byla třeba budovatelská mánie jeho otce Karla.

S hodnocením úspěšnosti podle počtu získaných korun bych byl trochu opatrnější - to nemusí odrážet faktickou moc a vliv.

Pokud jde o koncil, tak souhlas s G.E. - vymyslet u stolu nějaké možné řešení je jedna věc, donutit všechny zúčastněné strany, aby nějaké konkrétní řešení přijaly a respektovaly, to je něco úplně jiného. That said ovšem také nechápu, proč by zrovna pojmenování/nepojmenování ulice po Zikmundovi mělo být nějakým lakmusovým testem čehokoli. Nota bene takové abstraktní věci jako je „vyspělost národa“ což zavání kolektivismem na sto honů. Já osobně znám dost lidí, kteří by téměř jistě byli proti, stejně jako dost těch, kteří by byli pro - a nejvíc asi těch, kterým by to bylo fuk.
Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od kacermiroslav »

Kolegové, vím že oficiální název tohoto vlákna je obecný, ale nicméně týká se především doby po vzniku Československé republiky. Nepřipadá vám, že jste se s Lucemburky nevzdálili už moc z tématu? Pokud chcete rozebírat Zikmunda, tak proč ne pod vlastním článkem?
ObrázekObrázekObrázek
GlobeElement
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 116
Registrován: 2/3/2018, 14:47

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od GlobeElement »

kacermiroslav píše:Kolegové, vím že oficiální název tohoto vlákna je obecný, ale nicméně týká se především doby po vzniku Československé republiky. Nepřipadá vám, že jste se s Lucemburky nevzdálili už moc z tématu? Pokud chcete rozebírat Zikmunda, tak proč ne pod vlastním článkem?
Slyšel jsi o komplementárně spojených vadách - neschopnost myšlenku udržet a neschopnost myšlenku opustit?
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4159
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od Alfik »

1) Ze Smiřic je v Teplicích. Já jsem psal o jinde.
2) Zase jsi vypočetl všechny tituly a úspěchy, které nemají s Českým královstvím vůbec nic společného. Já se ptal na to, proč by tady měla být ulice po něm, když (mimo nepochybných úspěchů jinde) tady pohořel...
3) Ještě jednou: Proč by doprčic mělo být měřítkem vyspělosti pojmenovávání po komkoli? Odpověz jasně na otázku nebo drž pec, protože co píšeš, je mimo. Po takovém Fridrichu Falckém, nebo kterémkoli z Přemyslovců, taky moc ulic pojemnovaných nenajdeš.Ostatně já osobně jsem na ulice a pomníky králům a politikům celkem dost napružen. Jsem mnohem raději, že máme u nás desítky ulic Janáčkových, Goethových, Schillerových, Gogolových, ale také třeba Newtonových, Einsteinových, Keplerových a Jánského, než jediného krále bez ohledu na to čím byl příbuzným. O politicích jako např. Stalinovi, Gottwalkdovi či Hitlerovi ani nemluvě.

Pánové, omlouvám se ale "von si začal s tím Zmikundem" :D
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od Mirek58 »

Koupil jsem si k "tématu" knížku Poražení - R.Gerwath.
Velice zajímavý dnešní pohled a hodnocení období 1918-1923 ve střední a východní Evropě.
A autor je kupodivu němec jako poleno.
Doporučuji přečíst.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od kacermiroslav »

Tak zrovna jsem sledoval na čt1 Všechnopárty, jako vzpomínku na J.Herze a zrovna se tam okrajem zmínil i o Habrmanově mlýně. A prezentoval to tehdy v mediích, tj. ve Všechnopárty, jako pravdivý příběh, soužití Čechů a Němců od roku 1937 do 1945 na jedné vesnici. Tudíž se dle jeho vlastních slov nejedná o filmovou či literární fikci, ale o pravdivý příběh. My ale už víme, že to pravda nebyla.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od skelet »

No on to nemusel být zlý úmysl, neboť na wiki se v životopise Juraje Herze píše
Jeho rodiče byli židovského původu, ale v roce 1943 se nechali z obav před transportem pokřtít. Rodina se před transportem skrývala v německé vesnici Eisdorf, nechali je u sebe nezištně němečtí sedláci. Pak se k Herzovým dostala zpráva, že už se nemají čeho obávat, a tak se vrátili domů, do Kežmarku. Tam je okamžitě zatkli Hlinkovi gardisté a následoval transport do koncentračního tábora. Původně byla celá rodina v Ravensbrücku, později je rozdělili. Celá rodina přežila, matku osvobodili Britové, otce Američani a Juraje, který byl mezitím přesunut do Sachsenhausenu, Rusové. Když se Herzovi po válce vrátili, z gardistů se stali partyzáni, Eisdorf už neexistoval a všichni Němci byli odsunuti.
V každém případě je jej škoda. Režisér to byl excelentní a jeho filmy nezapomenutelné. Budiž mu země lehká.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od skelet »

Když říkám klid, tak myslím klid
promazáno
ObrázekObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Historikové proti znásilňování dějin - 2002

Příspěvek od kenavf »

O odsunu Němců rozhodli spojenci už v roce 1943. Tvrzení Merkelové je nepřesné, upozorňuje historik
https://www.irozhlas.cz/veda-technologi ... 6211301_pj
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „ČESKOSLOVENSKO“