OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Moderátor: Zemakt

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od kacermiroslav »

O vyhnání sudetských Němců se od Petera Wassertheurera (katalog z výstavy, svazek 1, str. 207), se - i když jen citovaně - dozvídáme následující: „Sám Hitler hovořil ve svém projevu v Říšském sněmu ze dne 6. října 1939, že chce německé národnostní skupiny přesídlit domů do Říše, protože celý východ a jihovýchod Evropy je zčásti zaplněn neudržitelnými odštěpky německého národa a tyto je třeba přesídlit, aby byla odstraněna alespoň část zdrojů konfliktů v Evropě. Podle názoru Markuse Lenigera se díky Hitlerově přesídlovací politice později Spojencům nabízel model, pomocí něhož mohli stálé konflikty mezi menšinou a většinou vyřešit definitivně a poměrně humánně a vyhnání německého obyvatelstva z Polska a Československa bylo ,konec konců pokračováním stěhování německých menšin na západ vyvolané Hitlerem a Himmlerem‘.

Ve zmíněném projevu z 6. října 1939 formuloval Adolf Hitler z pohledu německé sféry vlivu "cíle a úkoly, které vyplývají z rozpadu polského státu". Definoval celkem 5 bodů:
1. Zřízení říšské hranice, která je v souladu s historickými, národopisnými a hospodářskými danými skutečnostmi.
2. Zavedení míru na celém území ve smyslu obnovy snesitelného klidu a pořádku.
3. Naprostá záruka bezpečnosti nejen říšského území, nýbrž i celého zájmového pásma.
4. Nový řád, nová výstavba hospodářského života, dopravy a tím však také kulturního a civilizačního vývoje.
5. Jako nejdůležitější úkol však: Nový řád a uspořádání národopisných poměrů, tj. přesídlení jednotlivých národností tak, aby se skončením tohoto vývoje vytvořily lepší dělící meze než je tomu dnes."
Poté hned konstatoval, že "celý východ a jihovýchod Evropy je částečně vyplněn neudržitelnými fragmenty německého národního tělesa". A zde hovořil o těchto úmyslech s nimi: "Právě v nich spočívá důvod a příčina neustálých mezistátních poruch. V údobí principu národnosti a rasové myšlenky je utopistické, pokud se věří, že by se tito příslušníci vysoce hodnotného národa beze všeho dali asimilovat. Náleží tedy k úkolům dalekozrakého uspořádání evropského života, aby došlo k přesídlení, a tím se alespoň odstranila část prvků schopných vyvolat evropské konflikty."
(Celý text projevu se nachází v knize Adolf Hitler: Projevy, guidemedia etc, Brno 2012, s. 149-185.)
ObrázekObrázekObrázek
GlobeElement
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 116
Registrován: 2/3/2018, 14:47

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od GlobeElement »

kacermiroslav píše:O vyhnání sudetských Němců se od Petera Wassertheurera (katalog z výstavy, svazek 1, str. 207), se - i když jen citovaně - dozvídáme následující: „Sám Hitler hovořil ve svém projevu v Říšském sněmu ze dne 6. října 1939, že chce německé národnostní skupiny přesídlit domů do Říše, protože celý východ a jihovýchod Evropy je zčásti zaplněn neudržitelnými odštěpky německého národa a tyto je třeba přesídlit, aby byla odstraněna alespoň část zdrojů konfliktů v Evropě. Podle názoru Markuse Lenigera se díky Hitlerově přesídlovací politice později Spojencům nabízel model, pomocí něhož mohli stálé konflikty mezi menšinou a většinou vyřešit definitivně a poměrně humánně a vyhnání německého obyvatelstva z Polska a Československa bylo ,konec konců pokračováním stěhování německých menšin na západ vyvolané Hitlerem a Himmlerem‘.

Ve zmíněném projevu z 6. října 1939 formuloval Adolf Hitler z pohledu německé sféry vlivu "cíle a úkoly, které vyplývají z rozpadu polského státu". Definoval celkem 5 bodů:
1. Zřízení říšské hranice, která je v souladu s historickými, národopisnými a hospodářskými danými skutečnostmi.
2. Zavedení míru na celém území ve smyslu obnovy snesitelného klidu a pořádku.
3. Naprostá záruka bezpečnosti nejen říšského území, nýbrž i celého zájmového pásma.
4. Nový řád, nová výstavba hospodářského života, dopravy a tím však také kulturního a civilizačního vývoje.
5. Jako nejdůležitější úkol však: Nový řád a uspořádání národopisných poměrů, tj. přesídlení jednotlivých národností tak, aby se skončením tohoto vývoje vytvořily lepší dělící meze než je tomu dnes."
Poté hned konstatoval, že "celý východ a jihovýchod Evropy je částečně vyplněn neudržitelnými fragmenty německého národního tělesa". A zde hovořil o těchto úmyslech s nimi: "Právě v nich spočívá důvod a příčina neustálých mezistátních poruch. V údobí principu národnosti a rasové myšlenky je utopistické, pokud se věří, že by se tito příslušníci vysoce hodnotného národa beze všeho dali asimilovat. Náleží tedy k úkolům dalekozrakého uspořádání evropského života, aby došlo k přesídlení, a tím se alespoň odstranila část prvků schopných vyvolat evropské konflikty."
(Celý text projevu se nachází v knize Adolf Hitler: Projevy, guidemedia etc, Brno 2012, s. 149-185.)
Možná si to neuvědomuješ, ale teď se dovoláváš Hitlera jako autority a pokračuješ v jeho politice.

Promiň, ale uvažování českých a německých nacionalistů je úplně stejné. Proto se my dva nikdy nemůžeme shodnout - já považuju samotný konstrukt národních států a národního boje proti jinému národu za špatný a v rámci Evropy i nelogický. Vyhnání Čechů a vyhnání Němců je stejně špatný krok. A jsou-li němečtí nacionalisté špatní, protože prováděli etnické čistky, jsou špatní i čeští nacionalisté, když je dělají také. Chovat se k někomu jinak, než ke mně samotnému, uplatňovat vůči němu jiné zákony a jiná pravidla, jen proto, že je odlišného národa je nacionalismus a šovinismus.
Evropské státy nikdy nebudou etnicky homogenní. Lidé se stěhují, kapitál investuje napříč celou Evropou, z času na čas se mění i hranice. Úkolem států je chovat se ke všem svým občanům stejně a respektovat případné krajové tradice a ne odlišující se srovnat do latě případně vyhnat nebo vyvraždit. Národnostní třenice se mohou projevovat v hospodě, ale ne v politice. A projevuje-li se nějaký politik nebo nějaký stát nacionálně, neznamená to, že já se budu chovat také tak.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od kacermiroslav »

GlobeElement píše:Možná si to neuvědomuješ, ale teď se dovoláváš Hitlera jako autority a pokračuješ v jeho politice.

Promiň, ale uvažování českých a německých nacionalistů je úplně stejné. Proto se my dva nikdy nemůžeme shodnout - já považuju samotný konstrukt národních států a národního boje proti jinému národu za špatný a v rámci Evropy i nelogický. Vyhnání Čechů a vyhnání Němců je stejně špatný krok. A jsou-li němečtí nacionalisté špatní, protože prováděli etnické čistky, jsou špatní i čeští nacionalisté, když je dělají také. Chovat se k někomu jinak, než ke mně samotnému, uplatňovat vůči němu jiné zákony a jiná pravidla, jen proto, že je odlišného národa je nacionalismus a šovinismus.Evropské státy nikdy nebudou etnicky homogenní. Lidé se stěhují, kapitál investuje napříč celou Evropou, z času na čas se mění i hranice. Úkolem států je chovat se ke všem svým občanům stejně a respektovat případné krajové tradice a ne odlišující se srovnat do latě případně vyhnat nebo vyvraždit. Národnostní třenice se mohou projevovat v hospodě, ale ne v politice. A projevuje-li se nějaký politik nebo nějaký stát nacionálně, neznamená to, že já se budu chovat také tak.
Ale houbelec. Jen uvádím další dokumenty a důkazy té doby, které ukazují, že Němci v plánu provést vysídlení Čechů z Čech a Moravy (nemluvím o rozsahu). A jediné, co jim v tom zabránilo, byla válka. V jeho politice jen tím, že jsem uvedl historický dokument, rozhodně nepokračuji. To máš dost překroucené.

Nikdo tady nepopírá, že vyhnaní Čechů a Němců byl špatný čin. Už v úvodním textu jsem to jasně psal. Rozdíl ale je v tom, že v roce 1938 jsme my Němce vyhánět nechtěli, zatímco oni nás vyháněli a měli v plánu vysídlit další Čechy v masovém měřítku. Takže celou dobu jen tvrdím, že si Němci v tomto začali první a není se pak asi čemu divit, jaká reakce na to v roce 1945 nastala. A stejně tak sem dávám celou řadu důkazů o tom, že SdP chtěli minimálně od konce roku 1937 včlenit do říše a všechny požadavky, jako Karlovarský program, byla jen hra o čas a stupňování svých požadavků. Kdo umí číst a něco málo z historie zná, tak si to dá snadno do souvislostí.
ObrázekObrázekObrázek
GlobeElement
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 116
Registrován: 2/3/2018, 14:47

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od GlobeElement »

kacermiroslav píše:
GlobeElement píše:Možná si to neuvědomuješ, ale teď se dovoláváš Hitlera jako autority a pokračuješ v jeho politice.

Promiň, ale uvažování českých a německých nacionalistů je úplně stejné.......
Ale houbelec. Jen uvádím další dokumenty a důkazy té doby, které ukazují, že Němci v plánu provést vysídlení Čechů z Čech a Moravy (nemluvím o rozsahu). A jediné, co jim v tom zabránilo, byla válka. V jeho politice jen tím, že jsem uvedl historický dokument, rozhodně nepokračuji. To máš dost překroucené.

Nikdo tady nepopírá, že vyhnaní Čechů a Němců byl špatný čin. Už v úvodním textu jsem to jasně psal. Rozdíl ale je v tom, že v roce 1938 jsme my Němce vyhánět nechtěli, zatímco oni nás vyháněli a měli v plánu vysídlit další Čechy v masovém měřítku. Takže celou dobu jen tvrdím, že si Němci v tomto začali první a není se pak asi čemu divit, jaká reakce na to v roce 1945 nastala. A stejně tak sem dávám celou řadu důkazů o tom, že SdP chtěli minimálně od konce roku 1937 včlenit do říše a všechny požadavky, jako Karlovarský program, byla jen hra o čas a stupňování svých požadavků. Kdo umí číst a něco málo z historie zná, tak si to dá snadno do souvislostí.
Vidím, že se toho nacionálního uvažování my-oni, Němci-Češi, Němci si začali a pod nezbavíš. Dokud se ti nepodaří vidět lidi a ne vlajku, nepochopíme se.

Není Němec jako Němec, Čech jako Čech, Žid jako Žid.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od skelet »

GlobeElement: Kačermíra ti vysvětluje posloupnost událostí, které vyústili ve vyhnání sudetských Němců. Tedy bere to z historického hlediska. Ty se do toho snažíš vnést moralistní, z tehdejší reality, vytržený náhled. Proto se nikdy, ale absolutně nikdy nemůžete shodnout.
ObrázekObrázekObrázek
GlobeElement
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 116
Registrován: 2/3/2018, 14:47

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od GlobeElement »

skelet píše:GlobeElement: Kačermíra ti vysvětluje posloupnost událostí, které vyústili ve vyhnání sudetských Němců. Tedy bere to z historického hlediska. Ty se do toho snažíš vnést moralistní, z tehdejší reality, vytržený náhled. Proto se nikdy, ale absolutně nikdy nemůžete shodnout.
Kdyby to bral z historického hlediska, neměl by začínat v roce 1938. Ale hlavní rozdíl je v přístupu k definici viníka. Podle něj je to každý, kdo je německé národnosti, ať se osobně choval, jak chtěl. Podle mne je jím ten, kdo něco spáchal, bez ohledu na to, jaké je národnosti.

Jedná se o natolik diametrální rozdíl, že se skutečně nikdy nemůžeme shodnout.
Uživatelský avatar
J.J.
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 8/7/2015, 11:38
Bydliště: Rijnland (NL), Sudety

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od J.J. »

I já už jsem tu dříve psal, že Říše plánovala na tisíc let a plánovalo se tam kde co. Ostatně náckové v tomhle nebyli sami. Pokud zde někdo chce řešit ideologii a mokré sny některých nacistických pohlavárů, nechť si to užije.

Já jsem zde řešil realitu roku 1938, když Německo, jakkoli byl jeho režim hnusný, jako stát prostě neprovádělo systematické vysidlování českých obyvatel Sudet (srovnatelné s odsunem po válce). Ano, někteří Češi byli vyhnáni, ale většina jich na tom území zůstala. Zda měli nacisté pro padesátá a šedesátá léta v plánu je pozvolně asimilovat, odsunout či vyhladit, to nevím. Někteří vedoucí představitelé režimu asi ano, ale od tužeb, svěřených deníčku, k plánu a uskutečnění je dlouhá cesta.

Druhá zásadní věc, proti které jsem se tu ohrazoval bylo to, jak někteří přítomní dělají ze všech sudetských Němců automaticky nácky, kteří (v roce 1938) nadšeně podporovali všechna svinstva, kterých se náckové z Říše (v letech pozdějších) dopustili. Já tvrdím, že to byli normální lidi, stejně jako například miliony poválečných členů KSČ. Většina z nich se v první řadě starala o věci daleko přízemnější, než nějaká velká politika - ostatně stejně, jako to dnes dělá většina z nás. Ano, někteří konkrétní jedinci se dopustili konkrétních svinstev, za které měli být konkrétně potrestáni.

Co se týče národa, národovectví apod. tak souhlasím s GE. Dělit lidi podle toho, jakým jazykem mluví a odkud před mnoha sty lety přišli jejich předkové, považuju za pitomost. Ano, existuje určitá (ne)kompatibilita daná kulturním backgroundem (fuj, jak se to řekne česky?) Jenže to je jen malá část, navíc poměrně jasně vidím, že s některými zahraničními kamarády mám i tak daleko více společného než s nějakými vypatlanci „nic než národ“ a „kdo neskáče, není Čech“ (kteří přitom často mluví takovou češtinou, že z jejich projevu se mi chce zvracet a o historii Čech toho vědí méně, než někteří moji holandší kamarádi).
Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od skelet »

GlobeElement: Nebere to od roku 1938, ale bere to postupně. Čteš zřejmě něco jiného.
A stále se drží tehdejší doby, viz jeho "Nikdo tady nepopírá, že vyhnaní Čechů a Němců byl špatný čin"

Pokud se chceš dozvědět, že ČSR postupovalo po roce 1945 špatně, tak to se zde asi od nikoho nedozvíš, protože nikdo neví jaký byl ten správný postup (v kontextu doby).

takže ne : historik s filosofem se fakt nemůžou shodnout.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od Polarfox »

kacermiroslav píše:Polare, nápodobně. Ty zase zcela ignoruješ fakta. Nežil jsi v té době, asi ani nemáš z rodiny nikoho, kdo to zažil, zatímco já ano. A na rozdíl od tebe, nemám důvod těm lidem nevěřit. Ty si asi myslíš, že jsem si ta svědectví vygeneroval ne??? S jakou pitomostí by jsi chtěl ještě argumentovat? A tvé přirovnání ke zrůdnostem SSSR? No a co? To má být argument čeho, když se zde bavíme o česko-německých vztazích? Ty by jsi asi změnil názor až poté, pokud by u nás netekla krev proudem, jako při stalinistických čistkách.
Svědectví, svědectví, svědectví.....já už se z těch tvých svědectví asi potento, fakt! Můžeš to tu zaplavit třeba miliónem pravdivých svědectví a přesto se nikdy nemusíš dobrat k žádnému odpovídajícímu, logickému a proporčnímu závěru, pokud toto bude vše, co budeš kdy dělat. A toto je bohužel vše, co ty děláš... Dobré informace použité špatným a nekomplexním způsobem nedávají korektní a strukturovaný závěr. V tomhle se bohužel prostě nikdy neshodneme...nehodlám se tu nadále dohadovat s fanatikem běžícím jak lumík zlatým tunelem, protože bych musel být hodně hnusnej. Kvantita nerovná se hned kvalita.

Toť za mne v tomto vlákně definitivně vše. Příjemnou zábavu a pevné nervy.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od kacermiroslav »

GlobeElement píše:
skelet píše:GlobeElement: Kačermíra ti vysvětluje posloupnost událostí, které vyústili ve vyhnání sudetských Němců. Tedy bere to z historického hlediska. Ty se do toho snažíš vnést moralistní, z tehdejší reality, vytržený náhled. Proto se nikdy, ale absolutně nikdy nemůžete shodnout.
Kdyby to bral z historického hlediska, neměl by začínat v roce 1938. Ale hlavní rozdíl je v přístupu k definici viníka. Podle něj je to každý, kdo je německé národnosti, ať se osobně choval, jak chtěl. Podle mne je jím ten, kdo něco spáchal, bez ohledu na to, jaké je národnosti.

Jedná se o natolik diametrální rozdíl, že se skutečně nikdy nemůžeme shodnout.
Sorry Globe E, ale to ty pořád do toho mícháš události po roce 1938. Ty pořád zde kritizuješ vyhnání Němců v roce 1945, ačkoliv jsem tě X krát žádal, aby jsi se držel tématu, tj. vyhnání Čechů k roku 1938 a události tomu přecházející. Naopak z tvé strany to na mě působí, a nejen na mě, že tvé názory jsou nacionalistické ze strany Sudeťáků a vůbec se od nich nedokážeš odprostit. Tím pro mě diskuse ztrácí další smysl, protože vedle dokladů a dokumentů, které tu vkládám já, TY PÍŠEŠ JEN SVÉ NIČÍM NEPODLOŽENÉ DOMĚNKY. Viz. např. o KH, o kterém pochybuješ, že by chtěl připojení k říši, kde by přišel o své výsadní postavení. A přitom fakta o tom mluví jasně a jsou proti tomu, co ty se DOMNÍVÁŠ. Sorry, ale domnívat se, prostě v takové diskusi nestačí. Předlož nějaké důkazy, pak se můžeme bavit dále.
Polarfox píše:
kacermiroslav píše:Polare, nápodobně. Ty zase zcela ignoruješ fakta. Nežil jsi v té době, asi ani nemáš z rodiny nikoho, kdo to zažil, zatímco já ano. A na rozdíl od tebe, nemám důvod těm lidem nevěřit. Ty si asi myslíš, že jsem si ta svědectví vygeneroval ne??? S jakou pitomostí by jsi chtěl ještě argumentovat? A tvé přirovnání ke zrůdnostem SSSR? No a co? To má být argument čeho, když se zde bavíme o česko-německých vztazích? Ty by jsi asi změnil názor až poté, pokud by u nás netekla krev proudem, jako při stalinistických čistkách.
Svědectví, svědectví, svědectví.....já už se z těch tvých svědectví asi potento, fakt! Můžeš to tu zaplavit třeba miliónem pravdivých svědectví a přesto se nikdy nemusíš dobrat k žádnému odpovídajícímu, logickému a proporčnímu závěru, pokud toto bude vše, co budeš kdy dělat. A toto je bohužel vše, co ty děláš... Dobré informace použité špatným a nekomplexním způsobem nedávají korektní a strukturovaný závěr. V tomhle se bohužel prostě nikdy neshodneme...nehodlám se tu nadále dohadovat s fanatikem běžícím jak lumík zlatým tunelem, protože bych musel být hodně hnusnej. Kvantita nerovná se hned kvalita. Toť za mne v tomto vlákně definitivně vše. Příjemnou zábavu a pevné nervy.
Polare, urážky typu fanatik, si laskavě nech od cesty. Taky bych tě tu mohl zurážet do aleluja, a věř mi, že to umím ! A ignorací faktů/svědectví/projevů/plánů atd. si tak můžeš max strkat pořád hlavu do písku, ale to je vše, co s tím uděláš. Na lidi, jako jsi ty, přesně v roce 1946 E.Beneš myslel.

Prezident E. Beneš: Myslím stále na to, s čím přijdou Němci za pět deset let.
A přijdou jistě s nařčením a výtkou, že se jim stala křivda. Přicházíte po sovětských a amerických vojenských činitelích, kteří nám s odsunem pomáhali. Jsem osobně rád, že právě mezinárodní spoluprací byla otázka odsunu řešena. Je to potvrzením souvislostí našich národních zkušeností s celkovým světovým děním. Zdůrazňoval jsem všem, že k odsunu jsme sáhli po hrozných zkušenostech, které jsme s Němci měli. Byli jsme ochotni vyjít jim vstříc a vyšli jsme jim vstříc tak, jak to vůbec bylo možné v těch pohnutých dobách předmnichovských. Zradili nás. A právě tato naše ochota a jejich zrada to byla, která nám dala mravní legitimaci k tomu, že jsme mohli položit požadavek odsunu a že tento náš požadavek mezinárodně byl uznán. Záleželo mi na tom, aby odsun byl prováděn lidsky. Myslím stále na to, s čím přijdou Němci za pět deset let. A přijdou jistě s nařčením a výtkou, že se jim stala křivda. Humánní a lidské provedení odsunu bude pak nejlepší obranou proti jejich nařčení. Jsem rád, že odsun byl vaší zásluhou skutečně humánně prováděn a že i přísní mezinárodní kritikové tuto humánnost plně uznali a uznávají. To je velký kapitál pro budoucnost. Budete mít jednou jistě důležití slovo při vyvracení propagačních tvrzení, která budou ze strany Němců vznášena, a že budou vznášena o tom není pochybnosti. A také proto se ubráníme, že jsme s celou akcí začali již za války v Londýně a získali už v té době plnou podporu Anglie, Ameriky a Sovětského svazu. Osobně myslím , že všichni můžeme být hrdi na to, že národ s pomocí našich spojenců a také naší prací dokončil svůj zápas o bytí a nebytí.
Z projevu prezidenta E. Beneše při setkání s pracovníky Úřadu zmocněnce pro odsun Němců na pražském Hradě 17. prosince 1946
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
J.J.
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 8/7/2015, 11:38
Bydliště: Rijnland (NL), Sudety

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od J.J. »

kacermiroslav píše:Sorry Globe E, ale to ty pořád do toho mícháš události po roce 1938.
Ale vždyť Ty přece děláš to samé - na základě znalosti toho, co Třetí Říše dělala několik let po roce 1938 a toho, že se k ní sudetští Němci předtím hlásili, o nich tvrdíš, jak podporovali vyvraždění Čechů atd. O tom, jak je i po několik stoletích považuješ za trpěné hosty, kteří smějí v českých zemích jen držet hubu a šoupat nohama, protože tady jsou páni Češi, raději nemluvě.

Přitom je ale zle jakmile někdo vytáhne československé buzerování Sudeťáků před rokem 1938, které je IMHO pro pochopení jejich postojů v tom roce zásadní, nebo jejich odsun po konci války, který byl snad podle všech možných měřítek daleko horší, než obsazení Sudet v roce 1938...

Mezi událostmi v Sudetech let 1938 a 1945 vidím podobný rozdíl, jako mezi pár vypatlanými hnědokošiláči, co v roce 1935 vymlátili nějakému Židovi výlohu a zmlátili ho a činností einsatzgruppen za východní frontou. Ani v jednom případě samozřejmě není o co stát, ale já tam ten rozdíl vidím.
Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
GlobeElement
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 116
Registrován: 2/3/2018, 14:47

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od GlobeElement »

kacermiroslav píše:
Prezident E. Beneš: Myslím stále na to, s čím přijdou Němci za pět deset let.
A přijdou jistě s nařčením a výtkou, že se jim stala křivda. Přicházíte po sovětských a amerických vojenských činitelích, kteří nám s odsunem pomáhali. Jsem osobně rád, že právě mezinárodní spoluprací byla otázka odsunu řešena. Je to potvrzením souvislostí našich národních zkušeností s celkovým světovým děním. Zdůrazňoval jsem všem, že k odsunu jsme sáhli po hrozných zkušenostech, které jsme s Němci měli. Byli jsme ochotni vyjít jim vstříc a vyšli jsme jim vstříc tak, jak to vůbec bylo možné v těch pohnutých dobách předmnichovských. Zradili nás. A právě tato naše ochota a jejich zrada to byla, která nám dala mravní legitimaci k tomu, že jsme mohli položit požadavek odsunu a že tento náš požadavek mezinárodně byl uznán. Záleželo mi na tom, aby odsun byl prováděn lidsky. Myslím stále na to, s čím přijdou Němci za pět deset let. A přijdou jistě s nařčením a výtkou, že se jim stala křivda. Humánní a lidské provedení odsunu bude pak nejlepší obranou proti jejich nařčení. Jsem rád, že odsun byl vaší zásluhou skutečně humánně prováděn a že i přísní mezinárodní kritikové tuto humánnost plně uznali a uznávají. To je velký kapitál pro budoucnost. Budete mít jednou jistě důležití slovo při vyvracení propagačních tvrzení, která budou ze strany Němců vznášena, a že budou vznášena o tom není pochybnosti. A také proto se ubráníme, že jsme s celou akcí začali již za války v Londýně a získali už v té době plnou podporu Anglie, Ameriky a Sovětského svazu. Osobně myslím , že všichni můžeme být hrdi na to, že národ s pomocí našich spojenců a také naší prací dokončil svůj zápas o bytí a nebytí.
Z projevu prezidenta E. Beneše při setkání s pracovníky Úřadu zmocněnce pro odsun Němců na pražském Hradě 17. prosince 1946
Hm. Dám ti kvíz. Který ze dvou níže uvedených výroků je autentický a kdo je jeho autorem?

"Vylikvidovat zejména nekompromisně Židy v zemích německých, jak se jen likvidace ta dá v zájmu jednotného národního státu Němců vůbec provést. Heslem naším budiž: definitivně zbavit Židů naši vlast, kulturně, hospodářsky, politicky..."

"Vylikvidovat zejména nekompromisně Němce v zemích českých a Maďary na Slovensku, jak se jen likvidace ta dá v zájmu jednotného národního státu Čechů a Slováků vůbec provést. Heslem naším budiž: definitivně odgermanisovat naši vlast, kulturně, hospodářsky, politicky..."
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od kacermiroslav »

To: J.J.
Ty se pořád ale oháníš tím, že to vyhnání Čechů v tom plánovaném masovém měřítku neproběhlo po roce 1938 tak, jako bylo obráceně uskutečněno v roce 1945. Už se nechci znovu opakovat, ale znovu zdůrazňuji, měli jsme snad počkat, až Německo vyhraje válku a své „mokré sny“, uskuteční? Pak by jsi byl spokojen a konečně měnil názor? Takže nakonec chyba nás ostatních, co jsme jiného názoru než ty, je, že jsme nepočkali na vítězství fašistických zbraní??? Sorry, ale to je už vážně zcestné!

Jak už jsem opakovaně dokázal já i ostatní, události měli nějakou časovou osu a ta osa na základě jasných důkazů směřovala i po roce 1938 k vyhnání Čechů v řádech milionů!!! A že k tomu v takovém měřítku nedošlo a Třetí říše válku prohrála, tak jen Bohu díky za to. Jinak bych tu nebyl já a ani většina z vás. Ani ty zřejmě. Prostě tvůj jediný, zdůrazňuji JEDINÝ ARGUMENT je, že nás prostě po tom roce 1938 nevyhnali. Ale už ZCELA IGNORUJEŠ, proč k tomu nedošlo. I když i na to je úplně jednoduchá odpověď…válečná situace tomu zatím nebyla pro Němce příznivá. Nicméně i v průběhu války X krát z mnoha míst (nikoliv jen deníčky) zaznívalo, jaký řád tu v Protektorátu, chtějí Němci zavádět.

Já ze všech Němců nácky nedělám. Byli dobří, byli špatní. Jako v každém národu, v každé kultuře.

Já se ale právě nesnažím sem zatahovat informace po roce 1938. Maximálně v pár případech naznačím, jaký byl sled po roce 1938 a jaký plán byl s Čechy a to ještě uvádím v souvislosti, když ty a pár dalších jedinců tvrdíte, že vyhnání Čechů v plánu nebylo. I těch případů do roku 1938 jsem myslím uvedl dost.

Opět říkám, že nikdo nezpochybňuje vyhnání Němců v roce 1945. Nikdo to zde nechválí, nikdo nepíše žo to bylo správné, nikdo nepíšeš že se neděla zvěrstva. Ale pořád se ty a spol vracíte právě k tomu. Já jako historik se snažím toto právě oddělit. Mě zajímají v tomto vláknu události do 1938/1939. Až bude vlákno o vysídlení Němců v roce 1945, tak samozřejmě budu brát v potaz celý vývoj. To je snad logické ne?

Ano, máš pravdu, že tu je rozdíl. Já ale pořád to posuzuju k roku 1938/1939. Nikdo nevěděl, že přijde obsazení Protektorátu, že budou statisíce našich občanů umírat. Že válka zplodí ještě větší zvěrstva, než jaká lidská fantazie dokáže vytvořit. Nicméně v kontextu doby (do 1938) bylo i těch X stovek mrtvých, zraněných, tisíce odvlečených prostě více než dost.
A abychom pořád nevklouzávali k roku 1945, tak se vás znovu jednoduše ptám. Jaké právo mělo Německo na obsazení Čech a Moravy 15.3.1939??? Vždyť dostali vše a mnohem více, než co vyplynulo z Mnichovské dohody a všemu, co jí předcházelo!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od kacermiroslav »

GlobeElement píše:Hm. Dám ti kvíz. Který ze dvou níže uvedených výroků je autentický a kdo je jeho autorem?

"Vylikvidovat zejména nekompromisně Židy v zemích německých, jak se jen likvidace ta dá v zájmu jednotného národního státu Němců vůbec provést. Heslem naším budiž: definitivně zbavit Židů naši vlast, kulturně, hospodářsky, politicky..."

"Vylikvidovat zejména nekompromisně Němce v zemích českých a Maďary na Slovensku, jak se jen likvidace ta dá v zájmu jednotného národního státu Čechů a Slováků vůbec provést. Heslem naším budiž: definitivně odgermanisovat naši vlast, kulturně, hospodářsky, politicky..."
Globe E...fakt si myslíš, že to je takový problém si ty citace dohledat? (Praha 16,5.) :-) Jen vidím, že tebe furt zajímá jen otázka Beneše a vyhnání Němců v roce 1945 a nikoliv vyhnání Čechů 1938 a plány Němců na nerespektování Mnichovské dohody, plány na obsazení zbytku Čech a Moravy, plány Němců na vysídlení Čechů a Moraváků. To je věc, která se má týkat tohoto vlákna a nikoliv rok 1945, kterým se pořád sebeobhajuješ. Napiš si ucelený článek k tomu. Máš prostor.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od Polarfox »

kacermiroslav píše:Polare, urážky typu fanatik, si laskavě nech od cesty. Taky bych tě tu mohl zurážet do aleluja, a věř mi, že to umím ! A ignorací faktů/svědectví/projevů/plánů atd. si tak můžeš max strkat pořád hlavu do písku, ale to je vše, co s tím uděláš. Na lidi, jako jsi ty, přesně v roce 1946 E.Beneš myslel.
Vlez mi laskavě na hrb. Ty máš dost drzosti, aby jsi na základě konkrétních svědectví vázaných ke konkrétním osobám a událostem generalizoval na celou populaci, ale budeš mě tu poučovat. Kdybych pracoval jako ty, tak tu vybalím policejní spisy, budu tu recitovat jednu kauzu za druhou...jak Rumun nebo Ukrajinec nebo ET mimozemšťan někoho znásilnil....jak R, U nebo ET někoho okradl, jak R, U nebo ET někoho zavraždil, jak R, U nebo ET někoho napadl, jak R, U nebo ET unesl dítě...atd. atd. atd. Se všemi detaily. Pevně věřím, že obětem těch činů se to fakt nelíbilo, spousta z nich bude vyložená hrůza a všechny budou do mrtě pravdivé. ALE nedává mi to absolutně žádné právo ani podklad pro to, abych mohl říci, že každý Rumun, Ukrajinec a ET mimozemšťan včetně žen, dětí a domácích mazlíčků je vrah, násilník, zloděj a nechce nic jiného, než tě okrádat, bít a mučit. A nebudu mít to právo a podklad ani když otočím list ve spisu a přečtu dalších 100 svědectví...třeba ještě detailněji a ještě hrůznějších. A nebude to ani při dalších 100, 200, 300...a ani když obětí budu já nebo někdo mě blízký. Leda že by jsi měl v ruce fascikl, ve kterém je každý ten tvůj Rumun, Ukrajinec, ET mimozemšťan co jich tu žije a na každého jsi tam měl nějakou tu hrůzu a zlý záměr. Ale ty nic takového nemáš...a ani nikdy nebudeš moct mít, protože to reálně není možné. Ale to ti nezabraňuje v tom, aby jsi to frknul na všechny...a když ti tohle někdo vmete, tak jen uděláš spravedlivě naštvaného, označíš ho za popírače, revizionistu a přečteš další list...a to má být důkaz všeho. Jak kolovrátek. Ostatně kdyby každý sudetský Němec chtěl jen vraždit, okrádat a bít, tak ten tvůj fascikl svědectví je tak naditý, že by tě to dočista zavalilo....možná by jsi tu mohl pročítat svědectví do důchodu. Kdyby celé ty více jak 3 milióny lidí byly tím tvým vtělením ďábla a aktivně se tak chovaly, jak ty proklamuješ, tak věř, že by jsi se z toho (a především naši předci) poto...

Nikdo tu neomlouvá činy, které se staly a lidi, kteří se provinili, ale démonizovat tu en bloc činy, které se nestaly a lidi, kteří se neprovinili nebo není o jejich vině žádný důkaz (včetně Rumunů, Ukrajinců a ET mimozemšťanů), kromě en bloc principu, je zvrácené a nehodné jakéhokoli člověka a národa. Takže si mne označ za co chceš, vytapetuj čím chceš, ať už to bude další svědectví, proslov, poznámka v deníku, ale to nic nemění na tom, že tvoje "logika" postrádá jakoukoli komplexitu a je prostě zvrácená.

A řeknu ti ještě něco a přeber si to jak chceš. Lidé pracující tímto zvráceným "logickým" argumentačním způsobem jsou motorem a garanty všech různých univerzálních pravd a zdůvodnění. Lidé pracující tímto způsobem byli ideální pro generalizaci vlastností a jiných atributů jiných skupin lidí, kteří mohli být následně atakováni a perzekuováni. Třeba Hitlerovo Německo a jeho aparát na nich jeli jako namazaní..bez nich by se to tak nějak neobešlo a bez nich a jejich bystrých očí, zdůvodnění a generalizace by spousta lidí (a podlidí) proklouzla.
J.J. píše:které je IMHO pro pochopení jejich postojů v tom roce zásadní
Pro komplexně uvažujícího člověka nejdoucího jedním tunelem za jedním cílem s jedním manuálem v kapse ano, jinak je to věc zcela postradatelná a zbytečně komplikující život...a cíl....
Jen vidím, že tebe furt zajímá jen otázka Beneše a vyhnání Němců v roce 1945 a nikoliv vyhnání Čechů 1938 a plány Němců na nerespektování Mnichovské dohody, plány na obsazení zbytku Čech a Moravy, plány Němců na vysídlení Čechů a Moraváků.
...který je tu alfou a omegou. Neboli toto vlákno je určeno k nějakému záměru a úzkému závěru a my ho tu kazíme a komplikujeme souvislostmi.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od skelet »

Vlákno uzamčeno až do odvolání. Když se sobě chováte jak malé děcka, tak to holt jinak nepůjde
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od kacermiroslav »

Vzpomínky poručíka Mogschara při obsazování Podkrkonoší na Trutnovsku
říjen 1938


Vím, že vlákno je uzavřené, ale přesto jsem si dovolil sem vložit pohled i z druhé strany, tedy ze strany důstojníka pravidelné německé armády. Knížka od pánů Jana Lakosila a Tomáše Svobody je pro mě zajímavá již jen z toho důvodu, že popisuje obsazení území, kde jsem vyrůstal. Pokud se situace v diskusi uklidnila, tak bych i navrhoval otevření vlákna. Snad se to zase nezvrhne. Myslím si, že vkládat sem různá dobová svědectví z jedné i druhé strany, by nebylo zase tak od věci.
... Čas tlačil a my jsme museli podle rozkazu obsadit první zónu. Protože jsme Čechům ještě nedůvěřovali a v posledních hodinách došlo k opakovaným neoprávněným zásahům neorganizovaných band, bylo naše tažení prováděno za plného vojenského jištění. Před námi se nacházely dva obrněné průzkumné vozy, za nimi špice pěchoty s jedním poručíkem a jeho četou. Následovala třetí rota, štáb praporu, ke kterému jsem také patřil, a nakonec zbývající část praporu. Při odchodu z místa B. přijela náhle spojka se zprávou:

Čelo narazilo na Čechy, očekávám další rozkazy.

Velitel si mne nechal okamžitě zavolat a jako styčnému důstojníkovi mi dal rozkaz, abych požádal Čechy o předání nebo vyklizení. Před jednou budovou v tomto místě vlála česká vlajka (byla samozřejmě československá, ale němečtí vojáci zásadně mluvili o české - poznámka redakce), které si doposud nikdo nevšiml. To jsem okamžitě hlásil svému veliteli a prosil ho o povolení, abych směl tuto vlajku sejmout. Toto přání mi bylo odmítnuto, stejně jako dalším důstojníkům. Po krátkém rozhodování jsem pověřil několik mužů z Freikorpsu, aby vlajku sejmuli, což také provedli s jasným nadšením. Byla to vlajka na ubytovně českých důstojníků.

Krátce na to jsem obdržel rozkaz k vyjednávání s Čechy. Sedl jsem na motorku, vzal čtyři muže na bicyklech k zajištění a vyrazili jsme vpřed. Po příchodu k veliteli čelní jednotky mi vysvětlil situaci a terén a řekl mi, že vlevo od naší postupové trasy jsou na železničním náspu Češi v palebném postavení. Naše čelní skupina samozřejmě také zaujala palebné postavení. Šel jsem jen se svými čtyřmi muži k českému palebnému postavení. Buďte si jisti, moji kamarádi, že to nebyl žádný povznášející okamžik. Při fanatismu Čechů jsem musel v každý moment počítat s tím, že nás pět mužů, kteří si nevzali s sebou ani bílou vlajku, bude jednoduše zastřeleno. Toto nebezpečí mi bylo v tento okamžik jasné, a dal jsem proto svým čtyřem mužům okamžitě rozkaz, aby zaujali plné krytí. Pokud by Češi stříleli, nemohli by čtyři muže jen tak vyřídit. V opačném případě by nás to stálo pět obětí.

Zkusil jsem Čechům naznačit své mírové úmysly a oni to také pochopili. Každopádně mne nechali přijít k nim a domlouval jsem se s jedním podporučíkem, který mluvil německy. Vyjasnil jsem mu, že mám rozkaz obsadit území a že se musí okamžitě stáhnout nebo složit své zbraně. To poslední odmítl. Asi po deseti minutách se mi tohoto muže podařilo přesvědčit o tom, že by byl odpor marný, a ustoupil do mnou udaného prostoru. Hrdý na svůj úspěch jsem tento výsledek hlásil veliteli. Postup šel dále. Asi po další půlhodině zase stejný manévr.

Tentokrát narazilo čelo na velmi silný kulometný oddíl, který zůstával ležet v palebném postavení. Veliteli čelní jednotky vysvětlili, že budou okamžitě střílet, pokud bude postupovat dále. Zase jsem vyrazil vpřed do funkce vyjednávacího důstojníka. Když jsem k Čechům přišel, objevil se automobil se dvěma českými štábními kapitány. Jeden z nich mi ukázal nějaký průkaz v němčině a češtině, který ho opravňoval k vyjednávání s německými jednotkami. Vysvětlil jsem oběma pánům záměr mého velitele obsadit Vlčice a vyzval jsem je, aby neprodleně vydali svým jednotkám rozkaz k ústupu. Vysvětlili mi, že to nemohou udělat, že mají výslovný rozkaz držet Vlčici a že by to byl z naší strany omyl, kdybychom šli dále. Podle jejich map patřila Vlčice k zóně, kterou jsme vůbec neměli obsadit, a oni vůbec nepomýšleli na to, že by odešli. Na moje upozornění, že půjdeme vpřed všemi prostředky a pak dojde ke zbytečnému krveprolití, mne poprosili o trochu strpení.

Poslali okamžitě motospojku k jejich veliteli pluku, který mohl údajně jediný vydat rozkaz k vyklizení. V mezičase jsem se bavil s oběma štábními kapitány a při této příležitosti jsem se zeptal podporučíka, velitele české prvosledové jednotky, jaké je národnosti. Řekl mi, že není Čech. Zeptal jsem se ho tedy, zda je Slovák. Odpověděl záporně. Když jsem se ho zeptal: „Co jste tedy vlastně?“, hrdě mi vysvětlil: „Jsem Žid.“ Nemohl jsem se udržet a při té příležitosti jsem okamžitě řekl: „Heil Hitler.“ Tato epizoda názorně ukazuje, jak vypadá část českého důstojnického sboru...

V kruhu nepřátelských vesničanů - Slemeno u Hostinného (Arnau)

Nakonec dejme ještě slovo poručíku Mogscharovi, který se svojí četou doputoval přes Trutnov až do obce Slemeno, která se nachází západně od Hostinného. Z následující vzpomínky poručíka Mogschara je patrné, že obyvatelstvo čs. národnosti se k německému záboru stavělo negativně a snažilo se německé aktivity v říjnu 1938 bojkotovat. Bohužel marně.

V dalších dnech jsme pochodovali dále, abychom podle plánu obsadili druhou zónu, která nás měla zavést až do Dolní Olešnice. Zase stejný obraz jako v předešlých dnech. Nepopsatelný jásot, každý dům byl ozdobený. Dosáhli jsme Slemena, ryze české obce s nepřátelsky naladěným obyvatelstvem. Okna byla zatažená, žádní obyvatelé se neukázali. Dovedu si představit, že to takto vypadalo v roce 1914 v Belgii. Obec jsme neobsadili, pouze zajistili silnými polními strážemi. Postupovali jsme do další obce, která byla již čistě německá a ležela na samé hranici naší zóny.

Další den ráno v 8 hodin jsem musel jet k českému starostovi, abych mu předal k vyvěšení plakáty vojskové skupiny. Když jsem přijel se svým řidičem motocyklu do vesnice, stáli lidé ve skupinách na silnici. Když jsem přišel ke starostovi, připojilo se k němu hned několik mužských obyvatel vesnice. Protože jsem už věděl, že starosta mluví německy, řekl jsem mu německy své rozkazy. Odpověděl krátce: „Nix deutsch verstehen.“ Řekl jsem mu: “Vím, že mluvíte německy, opakujte mi každé slovo, které Vám říkám.“ Mezitím se zvětšila skupina mužů, kteří s ním přišli a nedělali dobrý dojem, navíc jsem si tohoto navýšení přírůstku lidí ani nevšiml. Řekl jsem starostovi: “Tyto plakáty vyvěsíte a ručíte za to, že nebudou strženy.“ Stroze mi odseknul: „To odmítám.“ Teprve v tuto chvíli mi došla nebezpečnost mé pozice. Zapomněl jsem si hlídat volná záda a byl jsem nyní zcela uzavřen v kruhu nepřátelských vesničanů. Můj řidič motocyklu stál vně kruhu. Protože se mi situace zdála již příliš riskantní, vytáhl jsem pistoli a dal řidiči motocyklu rozkaz, aby namířil pušku a pod tlakem zbraní sevření kruhu kolem prořídlo a starosta si nechal již vysvětlit vše, co má udělat

Zdroj: Sudety 1938 – Pohledem důstojníků německé armády - Jan Lakosil, Tomáš Svoboda, 2013
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od kacermiroslav »

Následující text sepsal kapitán Graf Kielmannsegg, který působil jako jeden z důstojníků štábu 1. tankové divize.
popisované události se pak týkají Karlovarska


Musíme jet pomalu, jásající a šťastní lidé zatarasují cestu. Vozidla jsou zcela pokryta květinami, vlastně v celém okolí už nemůžou být žádné květiny. Stále více lidí se společně shlukuje, člověk je zasypáván vším možným, všechno se směje, pláče a křičí jeden přes druhého. Když zastavujeme před hotelem u pošty, který je určen jako předběžné shromažďovací místo, dá se jen stěží přejít na druhou stranu ulice. Ruce natáhnout na obě strany, rychle odpovědět na různé otázky a konečně se mi podařilo dostat do chráněného přístavu – hotelové haly. Jak rád bych ještě zůstal stát venku, abych mohl prožívat nadšení a radost, ale práce nepočká. Zatímco zpracovávám rozkazy pro další pochod na příští den, jedou velitel divize s první důstojníkem štábu okamžitě ve směru na Loket, kde se vyhledává v blízkosti obce Hory místo, na kterém bude Vůdce obědvat.


Když jsem tam po vyřízení nutných prací kolem poledne chtěl také vyrazit, byl průjezd města možný už jen stěží. Nyní jsou skutečně celé Karlovy Vary na nohou, mezitím dorazily i další jednotky. Čestné brány, se kterými se započalo právě při našem příjezdu, se dokončují, stejně jako výzdoba domů. Všude jsou vidět transparenty s nápisy, které v různém znění tlumočí Vůdci radost a díky Sudet. Stále znovu a znovu je každé vozidlo Wehrmacht zdraveno voláním heil. Lidé neúnavně stojí a čekají, protože se mezitím rozhlásilo, že Vůdce přijede do Karlových Var. Postupně se uvolňuje přístupová cesta, jednotky začínají s vytvářením špalíru, přisunují se čestné roty Wehrmacht a Leibstandarte a zvláště obdivované a pozdravované těžké tanky duní ulicemi k náměstí před divadlem, kde bude Vůdce mluvit.

Já sám se svým vozem získávám volnější cestu jen pomalu. Počasí se bohužel zhoršilo. Je to citelně znát – mezitím začalo totiž pršet. Ráno jsme to moc nevnímali kvůli vnitřnímu rozrušení a napětí, ale nyní je to už trochu nepříjemné a člověk toho lituje především s ohledem na Vůdcovu návštěvu. Když přijíždím na louku těsně u silnice, je již postaven velký stan a v něm jednoduchá tabule pro oběd. Těsně za ní stojí kouřící polní kuchyně dělostřeleckého pluku, který měl tu čest a směl převzít tuto část Vůdcova přivítání.

Přímí účastníci tohoto oběda se scházejí, velící generál a velitel divize s několika pány z jejich štábů. Samotné jednotky divize, pokud již nevstoupily do Karlových Var, odpočívají podél silnice, po které bude přijíždět Vůdce. Krátce po 13. hodině jsou vidět oba obrněné průzkumné vozy jedoucí těsně před Vůdcem, brzy potom odbočuje kolona vozů ze silnice na louku. Sbor trumpetistů dělostřelectva hraje, generálové podávají hlášení, potom jde Vůdce rychle ke stanu doprovázen vrchním velitelem skupiny General der Artilerie von Reichneauem a jeho doprovodem. Předtím mu smělo sudetoněmecké děvče předat květiny, které převzal přátelsky, s úsměvem a poděkováním.

Jeho výraz v obličeji je vážný, příliš nemluví, ale v jeho očích je vidět hluboká radost z toho, že byla vyhrána tato velká bitva, navíc bez jediného ostrého výstřelu. Toto také pronesl, sedím k němu šikmo naproti a mohu tak přímo poslouchat, co říká. Jednoduché jídlo, horká hrachová polévka, chutná a povzbuzující, chléb a trocha ovoce. Uteče to hrozně rychle, kdo by ale nechtěl pokud možno co nejdéle sedět u jednoho stolu s Vůdcem. Už dvakrát předtím jsem ho směl zažít z bezprostřední blízkosti, ale takto ještě ne. Vyráží se. Jedu jako první, abych prozkoumal příjezdové podmínky. Pak jedou generálové, kteří se mnou stáli ve frontě, a nakonec vlastní kolona Vůdce.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od kacermiroslav »

Německé uvítání v obci Svojetín
Na obsazení obce Svojetín, která se tehdy nacházela na samé jazykové hranici vzpomínal R. D. Irmer ve své knize Mit Dessauer Regimentern ins Sudetenland:

Dalším přesunem převzal velení 2. roty Hauptmann Buck. Jí připadl úkol obsadit obec, která nese název Svojetín. Tato obec zasahovala podle obsazovací mapy i se svým čtyřúhelníkovým katastrálním územím hluboko do české země. Jediná přístupová silnice ležela po obsazení také několika kilometry na území pod českou nadvládou. Takže vzhůru na cestu lesem. Pevněji chytnout volant, nadzvednout se ze sedu a s nutnými cviky u volantu sjet dolů obtížnou strmou lesní cestu. První rychlostní stupeň a terénní převod to podle předpokladu zvládly, ale přesto byla potřeba trochu trocha umu, protože naše vozidla měří na šířku více než dřevěné vozy obyvatel Svojetína.

Příjezd do Svojetína byl proto i velkolepý. Tolik chleba, kafe, hrušek, jablek jsme po cestě nedostali jako najednou zde. Nehledě na stisky rukou, obejmutí a mnoho fotek, které následovaly po našem příjezdu. Na velké vojenské silnici z Karlových Var do Prahy u Veclova, našeho následného ubytování, jsme se mohli dočíst, že jsme přesně 63 kilometrů od Prahy – tedy ve vzdálenosti jedné hodiny jízdy autem. Naše přijetí bylo srdečné jako první den. Dříve než jsme sjeli do Svojetína, byli jsme rozmístěni u cesty.

Najednou přiběhli obyvatelé z několika vesnic a zoufale nás prosili, abychom obsadili i jejich vesnici. Ukazovali dozadu na jeden kopec, kde si česká celní stráž postavila kulomet. My jsme jejich přání ale nemohli splnit, nepomohly ani přinesené cigarety, neboť jejich vesnice ležely za hranicí okupační zóny. Tato velká obec byla obsazena ještě společně s několika dalšími až později. 10. října ve 24 hodin vzplály na všech horách a kopcích vatry svobody sudetských Němců. Utlačovaný a nyní svobodný lid tím vyjádřil svůj dík. Zažili jsme tak v prvních večerních hodinách srdečnou radost.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OBSAZENÍ SUDET A ODSUN ČECHŮ 1938

Příspěvek od skelet »

odemknuto
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „ČESKOSLOVENSKO“