Abdikace prezidenta republiky dr. Edvarda Beneše

Moderátor: Zemakt

Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Abdikace prezidenta republiky dr. Edvarda Beneše

Příspěvek od kacermiroslav »

Pod nátlakem ze strany předsedů vládních koaličních stran a především na nátlak Berlína, se prezident Edvard Beneš rozhodl abdikovat na svůj úřad. Prezident napsal abdikační dopis a svůj úmysl abdikovat rovněž oznámil v rozhlasovém vystoupení. Předseda vlády generál Syrový zaslal dopis československým vyslanectvím, v němž vysvětloval motivy a souvislosti prezidentova kroku a připomněl, že šlo o požadavek Berlína.
Abdikace prezidenta republiky dr. Edvarda Beneše
5. října 1938



Telegram předsedy vlády generála Syrového československým vyslanectvím v Evropě


President republiky dnes abdikoval. Učinil to v první řadě s ohledem na mezinárodní situaci, neboť je čím dál tím více patrno, že anglická a francouzská vláda nemají tolik vlivu na vládu německou, aby Německo po přijetí mnichovských rozhodnutí už přestalo s útoky a nechtělo využívat situace do všech důsledků. Zejména bylo stále zřejmější, že Berlín považuje za překážku osobu prezidentovu. Vlády francouzská a anglická se ve svých projevech ve sněmovnách zachovaly celkem chladně, což také oslabovalo prezidentovu posici. Vnitropoliticky byly důsledky Mnichova dotčeny i politické strany, což se do značné míry přeneslo i na presidentovu posici. Abdikace presidentova by mohla býti výstražným znamením západním mocnostem, které by nepochopením situace samy mohly uplatňoval vůči republice Československé Hitlerův program. Podařilo se jim to do té míry, že vrhly hospodářsky republiku Československou do područí Německa. Další vývoj je těžko předvídat, ale budeme se snažit vše, co se dá. Abdikace presidentova znamená však ústupek Německu, které by jistě stále rozvracelo a útočilo, kdyby tato oběť nebyla přinesena. Proto se prezident rozhodl ulehčit státu v tuto těžkou dobu. Tento výklad situace je pro vaši důvěrnou informaci.

Syrový

(Zdroj: Mnichov v dokumentech II – Praha 1958, str. 341)


Hitlerova instrukce k likvidaci zbytku Československa
21. října 1938, Berlín


Musí být možno kdykoli rozdrtit zbytek Československa, kdyby se jeho politika stávala Německu nepřátelskou. Přípravy, jež pro tento případ musí být brannou mocí učiněny, budou rozsahem podstatně menší, než tomu bylo v případě „Plán Grún“; musí však přesto zajistit stálou pohotovost ještě vyššího stupně, poněvadž bylo upuštěno od mobilizačních opatření dříve plánovaných. Organizace, složení a pohotovost jednotek předurčených pro tento úkol musí již v míru umožnit útok na Československo s překvapením tak, aby toto bylo předem zbaveno všech možností organizovaného odporu. Cíl akce je nutno vidět v bleskové okupaci Čech a Moravy a v izolaci Slovenska. Do příprav nutno zahrnout i opatření, jež by současně umožnila zabezpečovaní hranic na západě. Podrobné úkoly pozemní armády a letectva:

Armáda: Jednotky umístěné v blízkosti hranic Čech a Moravy jsou určeny, spolu s několika motorizovanými divizemi, pro útok s překvapením. Jejich přesný počet bude záviset na síle vojenských jednotek v Československu. Rychlý a rozhodný úspěch musí být zajištěn. Plány pro nástup a útok musí být vypracovány. Jednotky nezúčastněné přímo na akci budou v pohotovosti. Předvídané úkoly pro ně: zajištění hranic nebo přesun za útočící armádou.

Letectvo: Rychlý postup německé armády bude zajištěn včasným vyřaděním českého letectva. Proto je nutno připravit zásah letectva s překvapením z mírových základen. Zda pro daný účel bude třeba ještě větších leteckých sil, může být určeno teprve podle vývoje vojenské situace v Československu. Současně připravte soustředění zbývajících sil letectva proti Západu.

(Zdroj: A.Šnejdárek – Druhá světová válka v dokumentech a fotografiích 1 – Praha 1968, str. 104)


Dodatek k Hitlerově instrukci ohledně likvidace zbytku Československa
17. prosince 1938, Berlín
Směrnice W.Keitla


K „likvidaci zbytku Československa“ nařídil vůdce ještě toto:
Případ zpracovat za předpokladu, že nelze očekávat žádný odpor hodný zmínky. I navenek musí být jasně patrno, že jde jen o pacifikační akci, a ne o válečný podnik. Proto smí být akce provedena jen s mírovými brannými silami bez mobilizačního zesílení. Potřebné pohotovosti použití, zvláště zajištění nejnutnějšího přísunu, musí být dosaženo vyrovnáním uvnitř svazů. Právě tak mají jednotky pozemní armády, určené pro nástup, všeobecně opustil své posádky teprve v noci, před překročením hranic nemají předem plánovitě nastupovat k hranici. Nutnou organizační dopravu je třeba omezit na nejmenší míru a pokud možno maskovat. Případně nutné překládání do jednotlivých jednotek – zvláště motorizovaných svazů – do cvičišť blízko hranic podléhá schválení vůdce. Letectvo nechť postupuje podle obdobných zásad. Z týchž důvodů předvídá se obstarávání moci výkonné vrchním velitelstvím pozemní branné moci jen v nově obsazeném území a jen na krátký čas.

(Zdroj: B.Čelakovský – So oder so – str. 218)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Re: Abdikace prezidenta republiky dr. Edvarda Beneše

Příspěvek od Scrat »

Abdikace prezidenta republiky dr. Edvarda Beneše

Zřejmě tím píchnu do vosího hnízda ale může mi někdo vysvětlit jednu drobnost.
Abdikaci vem čert bylo to jeho rozhodnutí, na základě jakého mandátu se ale následně tento člověk stal předsedou exilové vlády, nebo na základě čeho tento člověk v dubnu 1945 jmenoval vládu? Kdo ho pověřil aby v období okupace uzavíral jménem Československa smlouvy se "spojenci". U exilové vlády se předpokládá alespoň kontinuita s předchozí řádnou vládou ale jaká je návaznost u člověka který se z vlastní vůle vzdal funkce a jako "normální" občan tehdejšího Československa odešel do Spojeného království.
Mám dojem že to bylo spíš stylem "chlapi pojďme, rozdělíme si koryta"

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Stačí se podívat do wikipedie:
Čs. exilová vláda byla Velkou Británií prozatímně uznána v červenci 1940, plného uznání Beneš dosáhl 18. července 1941, kdy SSSR i Velká Británie definitivně uznaly československou exilovou vládu.
Beneš byl na čele čs. exilové vlády, tak rozhodoval.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

O to myslím Scratovi nejde. Spíš jak se dostal do exilové vlády.
Podle mě měl autoritu u Čechoslováků a kontakty u Spojenců.
Myslím, že něco málo o tom psal Pátrač ve své práci o Československém vojsku ve Francii v roce 1940.
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Příspěvek od Scrat »

Ne o tohle mi opravdu nešlo, otázka nezněla ve smyslu kdo a kdy ji uznal. To se může členem české exilové vlády prohlásit každý cikán co utekl do Anglie nebo do Kanady s poukazem na to že je tu rasismus a čekat že ho vláda Spojeného království uzná.
Jde mi o to že například v případě nizozemské nebo norské exilové vlády zde byla kontinuita v osobě panovníka jemuž se podařilo vycestovat ze své vlasti a který následně exilovou vládu jmenoval. I v čele lucemburské exilové vlády stála velkovévodkyně Charlotte, příslušník vládnoucí rodiny.
Ale u nás se sešla skupinka lidí a řekli si pojďme sestavíme si exilovou vládu. A když nad tím tak přemýšlím tak třeba Poláci na tom byli s osobou Sikorskeho obdobně. V době převratu Józefa Piłsudského, tedy v letech 1926-1939 nezastával žádný politický post ale v Londýně se jmenoval (nebo ho jmenovala skupinka jeho kámošů) ministerským předsedou polské exilové vlády.

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
Firefly
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 175
Registrován: 25/12/2010, 13:58
Bydliště: Velký Beranov

Příspěvek od Firefly »

Mě není stále jasné, proč se parta samozvolených "Československých" politiků nazývá exilová vláda?! Podle mého je správné oslovení vláda emigrantů. Beneš se "svými věrnými" odletěli dobrovolně z Českosovenska jako soukromé osoby. Exil je vynucený odchod ze země, emigrace je dobrovolné opuštění země. Scrat má v toto případě pravdu.
Obrázek

Největší životní úspěch? Nevím ještě. Ještě žiju! Josef Šnejdárek
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Ono takovejch samozvanejch ptáčků bylo víc. Třeba de Gaulle.
さようなら。
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Podle mého je správné oslovení vláda emigrantů. Beneš se "svými věrnými" odletěli dobrovolně z Českosovenska jako soukromé osoby. Exil je vynucený odchod ze země, emigrace je dobrovolné opuštění země. Scrat má v toto případě pravdu.
takto to nelze brát. To by de facto emigrovala půlka Evropy vč. židů. A náckové by říkali: "však je nikdo nenutil oni šli dobrovolně, tak wo co goo"
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Scrat píše:Ne o tohle mi opravdu nešlo, otázka nezněla ve smyslu kdo a kdy ji uznal. To se může členem české exilové vlády prohlásit každý cikán co utekl do Anglie nebo do Kanady s poukazem na to že je tu rasismus a čekat že ho vláda Spojeného království uzná.
ČS velvyslanectví ve VB a Fr stále existovala a takže zakládající členové exilu nebyli bez "kontinuity" na ČSR - i když kontinuita v podobě velvyslanců, býv. ministrů, poslanců, či býv. prezidenta se nedá srovnávat s útěkem třeba Holandské vlády, přesto má nesrovnatelně vyšší autoritu jak u spojenců, tak na domácí půdě, než by mohl mít běžný apolitický občan, který by chtěl zakládat exil - s takovým by se samozřejmě už vůbec nikdo nebavil.

Jinak skutečně nezáleží na tom, kdo se snaží zakládat exilovou vládu, ale na tom jestli mu jeho exilovou vládu někdo jiný uzná. A i kdyby si exilovou vládu zakládal s členy vlády suverénního státu, kteří byli z nějakého důvodu vyhnání ze země, pak ti tvojí vládu nikdo nemusí uznat, pakliže to nebude v jejich zájmu.
Uživatelský avatar
Malej Achil
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 7/10/2009, 11:52

Příspěvek od Malej Achil »

No co jsem tak čet a co si pamatuju (nějaká z knížek od J. Wannera - už nevím přesně která), tak právě ta kontinuita francouzského velvyslanectví byla pro Beneše zprvu spíš problém. Respektive problém byl s velvyslancem v Paříži Štefanem Osuským. Ten se totiž rovněž prohlásil "exilovým vůdcem Československa" (termín není přesný, ale nevím jak to líp napsat) a začal s organizací naší zahraniční armády ve Francii (pokud si to správně pamatuji, tak zprvu určitě i bez Beneše). Prostě proto, že on tu jakousi neporušenou kontinuitu s Československem i s "druhou" republikou měl (a francouzské velvyslanectví bylo naše největší/nejdůležitější).
Takže první věc, kterou pro nás Edvard Beneš jako exilový prezident udělal, byl menší konflikt o moc právě s Osuským...
Na druhou stranu i Osuský jej nakonec jako exilového prezidenta "uznal".
Naposledy upravil(a) Malej Achil dne 15/3/2012, 13:34, celkem upraveno 1 x.
Voják bez humoru je žoldnéř.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Scrate: Protože napřed se Spojencům hodilo vy***t se na ČSR a poté (mnohem méně) na Polsko, a pak se jim hodil Beneš. Jinak na to nelze odpovědět - a neber to jako odsudek Spojenců. Prostě to bylo tak, stejně jako kdyby náhodou lidi u nás v devadesátých v referendu neschválili vstup do EU, nedověděli bychom se to, možná až teď někdy, a výsledek by byl jaký byl.
Např. vzpomenutý Osuský měl podporu ve Francii, ale ne v Anglii a USA (a můžeš klidně říci že to bylo "díky" tomu co Beneš dělal v minulosti), a naprosto by neměl podporu ze strany SSSR - ta exilovou vládu v Londýně pod jeho vedením uznala.
Dokonce (a to na rozdíl od GB, USA i Francie) NIKDY NEUZNALA nejen protektorátní vládu, orgány, a ani samu existenci protektorátu, ale ani Mnichov!
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Já bych to viděl tak, že Beneš byl de facto z funkce prezidenta na nátlak Berlína donucen odstoupit. V opačném případě by asi setrval. A jelikož se po 15.březnu 1939 ze stávající politické garnitury nedal verbovat někdo, kdo by národ vedl proti Německu, tak se muselo vybárat z těch, kdo byli venku. A Beneš z nich zastával nejvyšší funkci a těšil se největší autoritě. A tak trošku mu to i ti zrádci z Francie a Anglie dlužili. Na základě uznání exilové vlády pak v prosinci 1941 mohla čs.exilová vláda vyhlásit válku Německu a jeho spojencům.
ObrázekObrázekObrázek
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

Nechci vám tu zasahovat do jistě přínosné debaty, jen bych vaší pozornosti doporučil např. tuhle knížku. Požadovanému problému se tam Hrbek a spol. věnují velice přehledně a přitom s dostatečnou mírou přesnosti a detailů.

Nehledě na to, že poměr cena/výkon celé dvojice knížek je nejvyšší, jaký jsem za posledních pár let viděl.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

V této své práci jsem s trochu pozadí vzniku odboje zejména ve Francii věnoval. Hned v prvních dvou kapitolách.

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4737

Vznik a personální složení odboje bylo složité procesování a osobnost doktora Beneše rozhodně nebyla jen tak někdo. Nemyslím si že bych našel odvahu k některým odsudkům co zde zazněly.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Firefly
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 175
Registrován: 25/12/2010, 13:58
Bydliště: Velký Beranov

Příspěvek od Firefly »

takto to nelze brát. To by de facto emigrovala půlka Evropy vč. židů. A náckové by říkali: "však je nikdo nenutil oni šli dobrovolně, tak wo co goo"[/quote]

Promiň, ale zrovna exil židů není vhodný příklad, ale pokud tak učinily, tak se již zpět do Evropy většinou nevrátily. Možná měl Lev Prchala opravdu zatřelit E. Beneše a vše by bylo jinak. Beneš je tragická politická osobnost Československých dějin. A jeho politické "velotoče" snad každý rozumný člověk musí odsoudit. On ostouzel E. Háchu a sám si popíjel čaj o páté v klidu a chystal zaprodání republiky Stalinovi
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Ježišmarja, zase zlej Beneš. No jo no, nesnášeli ho náckové, komouši a i dnešní rádoby hrdinové.
Uživatelský avatar
Firefly
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 175
Registrován: 25/12/2010, 13:58
Bydliště: Velký Beranov

Příspěvek od Firefly »

Cassius Chaerea píše:Ježišmarja, zase zlej Beneš. No jo no, nesnášeli ho náckové, komouši a i dnešní rádoby hrdinové.
Ale ale, vždyť se komoušům zasloužil o stát a dokonce to v parlamentu odhlasovali všemi svými hlasy. Pokud je hrdinství vyjádřit otevřeně názor na Beneše, tak jsem hrdina a mnoho dalších. :D
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Beneš byl jaký byl a doba byla jaká byla. Nijak jej nechci odsuzovat, vše co jsem kdy o něm napsal, bylo něco ve smyslu, že kdyby byl dnes místo Klause prezidentem on, bylo by všecko jinak.
Což se dá říci i opačně - kdyby byl tenkrát prezidentem Klaus místo Beneše...
Potíž je v tom, že my opravdu nemůžeme říci jestli bylo jeho působení dobré nebo špatné - ať již za WWI, za WWII, nebo po ní. To by bylo "co by kdyby".
Může bejt, že jsme stigmatizováni Mnichovem etc. Může ale taky bejt, že pravdu mají na západě, kde tuto celou dobu naopak vidí jako jakési hrdinné sebeobětování naší vlasti na oltář míru, který nenastal neboť o něj Hitler fakt nestál... Prostě na západě to nevidí jako naši hanbu, ale naopak. Pokud se tam s někým pobavíte, tak oni to vidí jako něco velikého a čestného - ale holt to nevyšlo... Asi jako organizovaný ústup vojska, aby mohlo reorganizovat a znovu udeřit.
Konec konců, kdyby Beneš nebyl politik ale čistě jen voják, tak by jeho počínání bylo velmi účinné. Ustoupil, a z Londýna dělal co se dalo. A to se dá říci i o situaci po válce, s komunistama.
Jeho smůlou je, že mu vlastně nikdy nic nevyšlo dobře, o ničem z jeho života se nedá říci že by to úspěšně dokončil. Ale - uvažte toto: Velikost muže se měří jeho úmysly, nikoli úspěchy. Kdo má malé cíle, je nejúspěšnější, protože mu můžou vyjít všecky.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Alfik píše: Jeho smůlou je, že mu vlastně nikdy nic nevyšlo dobře, o ničem z jeho života se nedá říci že by to úspěšně dokončil.
Vytvoření ČSR 1918, či obnovení ČSR 1945. Já bych to označil za docela úspěch.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

No, vznik ČSR roku 1918 nebyl tak úplně zcela pod jeho taktovkou, že? A k obnovení ČSR roku 1945 muselo dojít asi jako že po noci přichází den. Stejně si ovšem republiku nechal ukrást. Takže asi nějak tak. ;-)
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Odpovědět

Zpět na „ČESKOSLOVENSKO“