Abdikace prezidenta republiky dr. Edvarda Beneše

Moderátor: Zemakt

Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

A co zcela bylo pod jeho taktovkou? Jasně vše co se nepodařilo to bylo pod jeho taktovou...zlý Beneš.
A k obnovení ČSR roku 1945 muselo dojít asi jako že po noci přichází den.
To je samozřejmě těžká iluze. Do roku 41 VB neměla v plánu, obnovit ČSR v jeho původních hranicích, dokonce ani jako samostatný stát v hranicích z roku 39.
Naposledy upravil(a) Cassius Chaerea dne 16/3/2012, 09:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Byl zodpovědný za jednání a rozhodnutí, která vedl.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

jersey.se píše:Byl zodpovědný za jednání a rozhodnutí, která vedl.
Jo pak tedy se mu úspěšně povedlo založit ČSR v 18tém a obnovit v 45tém.
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Příspěvek od Scrat »

To jako kdybychom neměli Beneše tak bychom po WWII neexistovali? Čeho bychom potom byli součástí?
A jak je zmíněno kousek výše, kdo ví jak by to vypadalo kdyby byl na místě Beneše někdo rozhodnější. Mnichov by zřejmě také neovlivnil ale třeba by se nekonalo žádné "Právě jsem se vrátil z hradu........".

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Kdyby na hradě byla namísto Beneše byla osobnost podobná TGM, patrně by vrah Gottwald mohl říct toto:
"Právě jsem se vrátil z hradu. Pan prezident mě nakopal do prdele!"
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Cassie, oboje ne tak jak on chtěl, a oboje ne až tak pod jeho taktovkou. Dokonce jsem přesvědčen o tom, že oboje by se stalo bez něj - a možná i lépe. Těžko asi jinak, na to prostě neměl vliv. Sám to mnohokrát trpce řekl či napsal.
Tím jej nechci snižovat, opakuji, není to (jak ty píšeš) "zlý" Beneš. Je to muž velkých a často v dané době a místě nesplnitelných vizí. Navíc muž který trval na tom, že on (a tím i tento stát) dodržíme úmluvy na které se ostatní *** a oni se mu smáli, smějí a smát budou.
Jak jsme napsal už dříve v jiném vlákně, je to vlastně tragická postava.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Scrat píše:To jako kdybychom neměli Beneše tak bychom po WWII neexistovali? Čeho bychom potom byli součástí?
1. Dle prvních názorů a představ VB. Sudety zůstanou Německé. Otázka samostatnosti Slovenska byla otevřena a na stole ležel "plán" Polsko-České unie. Nelze říci, že, by někdo jiný také nedokázal dosáhnout obnovy původních hranic ČSR (samozřejmě nepočítáme-li Podkarpatskou Rus), avšak Benešovi se to do dvou let podařilo u záp. spojenců prosadit a to je prostě fakt, ať se to "zlým Benešovcům" líbí nebo ne.
2. SSSR by se při vytváření poválečné ČSR bez Beneše pravděpodobně plně obešla bez Londýnského exilu.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Alfik píše:Cassie, oboje ne tak jak on chtěl, a oboje ne až tak pod jeho taktovkou. Dokonce jsem přesvědčen o tom, že oboje by se stalo bez něj - a možná i lépe. Těžko asi jinak, na to prostě neměl vliv. Sám to mnohokrát trpce řekl či napsal.
Aha, takže ač to byl Beneš co za světové války z celé Národní rady vedl drtivou většinu jednání a sám vytvořil téměř všechny memoranda zaslaná zástupcům Dohody, pak jeho podíl není dostatečný, aby vytvoření ČSR v hranicích 1918 mohlo být považováno za jeho úspěch. No a to mě opravdu zajímá, jak by se tedy lépe bez něj ČSR 18tém vytvořilo a potažmo i v 45tém. Mimochodem, jeho vliv a podíl práce v rozvinuté exilové vládě 39-45 byl o poznání menší, než byl jeho podíl v úzkem okruhu Národní rady v letech 16-18.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

jersey.se píše:Kdyby na hradě byla namísto Beneše byla osobnost podobná TGM, patrně by vrah Gottwald mohl říct toto:
"Právě jsem se vrátil z hradu. Pan prezident mě nakopal do prdele!"
Jo a pak by ty tisícovky členů ozbrojených rudých gard a milice z Václaváku poslal na třetí defenestraci. Jersey, prosím zkus si něco aspoň o tom únoru zjistit. To byl předem připravený puč, tady šlo jen o to, jestli to půjde po dobrém, či po zlém - ten nápad s vládou nebyl z hlavy pana Gottwalda, ten netahal za nitky, ty končily v Moskvě a ta byla připravená vyřešit případné nepokoje, kdyby na to nestačila RG a četnictvo.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Ano, byly by tu nepokoje, které mohly vyústit ve vyjímečný stav a možná krátkou občanskou válku. Kdyby ovšem nebyl ve skutečnosti Beneš rudej až za ušima (najdi si něco o vývoji jeho názorů) a nebyl taky napojenej na jednu z těch nitek z Kremlu, jsem přesvědčenej, že Gottwaldovi by nakonec nezbyloí než smířit se s tím že byl nakopán do prdele. ALe vysvětluj to někomu, kdo má pod avatarem sovětskou vlajku...
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

jersey.se píše:Ano, byly by tu nepokoje, které mohly vyústit ve vyjímečný stav a možná krátkou občanskou válku. Kdyby ovšem nebyl ve skutečnosti Beneš rudej až za ušima (najdi si něco o vývoji jeho názorů) a nebyl taky napojenej na jednu z těch nitek z Kremlu, jsem přesvědčenej, že Gottwaldovi by nakonec nezbyloí než smířit se s tím že byl nakopán do prdele. ALe vysvětluj to někomu, kdo má pod avatarem sovětskou vlajku...
Ježiš ty seš... Jak se dokážeš v jednom odstavci popřít? To ti opravdu první a druhá věta ladí? Místo žvanění o tom, kdo má jakou vlajku pod avatarem, si o tom únoru kua něco zjisti- než zase budeš mít tu chuť se plést do něčeho co si viděl z rychlíku.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Hmmm.... V čem si odporuju, zda-li to smím vědět? Kdo ovládal armádu? Komunisti mocně manipulovali veřejným míněním, to je pravda. Ale skutečnou moc vzít si zemi násilím neměli. Tečka. Mít pod avatarem sovětskou vlajku je dle mého skromného názoru naprosto to samé, jako mít tam tohle:

Obrázek
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

jersey.se píše:Hmmm....1) V čem si odporuju, zda-li to smím vědět? 2)Kdo ovládal armádu? Komunisti mocně manipulovali veřejným míněním, to je pravda. 3)Ale skutečnou moc vzít si zemi násilím neměli. Tečka. 4)Mít pod avatarem sovětskou vlajku je dle mého skromného názoru naprosto to samé, jako mít tam tohle:

Obrázek
1)V čem, že píšeš že by byla občanská válka a pak a v druhé větě že ne, že by se z toho Gottwald pos*al.

2)Kdo ovládal armádu? Ty se ještě ptáš? Kdo byl ministrem obrany? Který v únoru na ústředním výboru Národní fronty prohlásil "armáda jde s lidem" a který a zakázal jakékoli možné přesuny jednotek - samozřejmě zvláště těch, jejichž velitele političtí komisaři ještě nestačili zpracovat.
3)Neměli? Měli policii, gardy, milice, z neutralizovanou armádu a sovětské jednotky u sousedů čekající jen na pozvání vlády, respektive na povel z Moskvy. Ale jinak samozřejmě, byli až za ušima pokakaný a zastrašený. Stačilo by jen říct "NE" a komunisti by před "nepracujícím" a neozbrojeným lidem zalezli zpátky do kanálu...
4)Pro mě za mě si to tam klidně dej. Ale vzhledem k tomu, že vlajku pod avatarem očividně považuješ za projev sympatie k dané zemi, či režimu, pak...tě tedy uklidním, jsem komunista a miluji SSSR. A že máš s tím problémy, je tvoje věc.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

1) Pokud by občanská válka byla, Gottwald by se z toho posral. Jsem přesvědčen, že Češi nebyli nikdy komunistická sebranka, jak si evidentně myslíš ty.
2) Nejvyšším armádním velitelem je ministr obrany? V občanské válce nutně armáda poslouchá ministra?
3) To samé platí o "prozápadní" sekci. Myslím že zrovna Američani by se za jistých podmínek přetrhli.
4) Bez komentáře.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

jersey.se píše:1) Pokud by občanská válka byla, Gottwald by se z toho posral. Jsem přesvědčen, že Češi nebyli nikdy komunistická sebranka, jak si evidentně myslíš ty.
2) Nejvyšším armádním velitelem je ministr obrany? V občanské válce nutně armáda poslouchá ministra?
3) To samé platí o "prozápadní" sekci. Myslím že zrovna Američani by se za jistých podmínek přetrhli.
4) Bez komentáře.
Tohle nemá cenu, ty o únorové situaci jak domácí tak zahraniční nemáš ani páru a debata s tebou je zbytečna, protože už sis svůj svět (pohled) na těch svých chatrných základech postavil a očividně ti jenom "ruším tvé kruhy". Udělej mi jednu malou laskavost, už na mě nikde nereaguj, stejně by to odteď byl vždy jen tvůj monolog.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

To chce klid pánové...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Jakej klid? Já jsem úplně klidný. Nejsem to já, koímu evidentně došly argumenty. :D

Celkem bych doporučil například toto: http://www.totalita.cz/1948/1948_rozh_01_01.php
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Já myslím, že by jsme se z toho pos...i všichni, protože když by se nevrátil z hradu s tím s čím se vrátil, tak by mu lízátko rádi donesli soudruzi ze Sájuzu.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Já myslím že ne nutně. ČSR nebyla, jak se mylně traduje, přiřčena sovětské sféře vlivu. Ovšem soudruh Beneš už námluvy se Stalinem roztočil ještě za svého pobytu v Londýně.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Firefly
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 175
Registrován: 25/12/2010, 13:58
Bydliště: Velký Beranov

Příspěvek od Firefly »

Odstoupení území uskutečněné v první říjnové dekádě nebylo ani dodatečně konvalidováno příslušným ústavním zákonem.

Protože po odstoupení území není možno zastávat názor, že § 3 Ústavy 1920 nadále platí, nezbývá než konstatovat, že byla hrubě narušena československá ústavnost. Došlo k převratu – politickému i právnímu. Byla přetržena právní kontinuita s první československou republikou, která zanikla, neschopna bránit svou územní celistvost a státní suverenitu, a na jejíchž troskách vznikl stát jiný – druhá československá republika.

President Edvard Beneš provedl – ve spolupachatelství s vládou – státní převrat, čímž se dopustil velezrady. Skutečnost, že v době nejvyššího ohrožení republiky vůbec nesvolal zasedání Národního shromáždění, svědčí o tom, že se na možnost státního převratu promyšleně připravoval. K tomu cituji z patrně nejlepší práce věnované Mnichovské dohodě (Čelovský, Bořivoj. Mnichovská dohoda 1938. Vyd. 1. Šenov u Ostravy: Tilia, 1999. 472 s. ISBN 80‑86101‑19‑3):
Je smutným vysvědčením nezralosti demokracie první československé republiky, že se nenašel nikdo, kdo by se silou postavil páchané vele‑ a vlastizradě, ještě než byla dokonána, resp. než její následky nevratně poškodily obranyschopnost republiky, tj. během druhé poloviny dne 30. září nebo prvých dvou dní měsíce října. U generálů československé armády, kteří měli nejlepší možnost zabránit státnímu převratu, zjevně zvítězila subordinace vrchnímu veliteli branné moci nad loajalitou k republice – její ústavě. (Armádního generála Lva Prchalu dělil od záchrany republiky prý jen stisk spouště: Navštívil presidenta Beneše na Hradě a snažil se jej odradit od přijetí Mnichovské dohody. Přitom údajně tasil pistoli a presidentu republiky hrozil zastřelením. Generál Prchala si – podle svědectví svého syna – nikdy neodpustil, že tehdy Beneše nezastřelil.)

Předchozí úvahy neúprosně vedou k závažné konsekvenci: V exilu Edvard Beneš nemohl být presidentem trvající první československé republiky; jednak proto, že tato na přelomu září a října 1938 zanikla, jednak proto, že on k presidentskému úřadu v ní již nebyl způsobilý. Kromě toho po své abdikaci 5. října nebyl již ani presidentem druhé československé republiky. Byl pouhým samozvancem. Tím se ovšem tzv. dekrety presidenta republiky ocitají v právním vakuu, nehledě ke skutečnosti, že ani v Ústavě 1920 pro ně není právní opory.
Beneš se osvědčil i jako donašeč informací Stalinovi. Záznam rozhovoru ze dne 12.12. 1943 v Moskvě. Stalin: Mám jednu vážnou věc a chtěl bych se vás zeptat, co si o tom myslíte. My se chceme dohodnout s Polskem; řekněte, jak to udělat a jestli je to možné. Vy se s nimi v Londýně stýkáte a znáte je.
Beneš: Odpovím na to takto: náš poměr k Polákům je dosti chladný, styků není mnoho, ale přece jen jsme v kontaktu a známe je. Poláci s námi odjakživa měli zvláštní poměr, a to ne valně dobrý. Musím říct, že hlavní překážkou byl vždy nás poměr k vám. Potom se leccos stalo, na příklad vytýkali nám, že v době, kdy Poláci vás napadli a táhli na Kyjev, naši dělníci udělali všeobecnou stávku a zabránili, aby vlaky, které z Francie vezly munici a zbraně Polákům, mohly jet přes naše území. (To je velmi nepřesné, bojovalo se s Trockého rudými gardami i před Varšavou a ČSR proti vůli Francouzů a Velké Británie vyhlásila neutralitu. Polským jednotkám tehdy dokonce velel francouzský generál. Není divu, že pak v roce 1938 nechtěli jít nespolehlivému spojenci na pomoc, zejména když nebyli na válku, podobně jako SSSR, připraveni - pozn. autora.) Pak jsme vždycky měli, i v historii, hraniční spory.
Má cenu ještě obhajovat E. Beneše??
http://www.velezrada-1938.cz/ http://neviditelnypes.lidovky.cz
Odpovědět

Zpět na „ČESKOSLOVENSKO“