Dukla 1944

Moderátor: Zemakt

Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Jestli byl osobně přítomen a nějaký voják mu odepřel rozkaz, tak kdyby řekl důstojníkovi vedle sebe zastřel ho, tak ztratí veškerou úctu u důstojníků, natož u vojáků.
Velitel musí jít příkladem.

Takže to neznamená, že je jasně řečeno, že je střílel - píši "nepřímo se hovoří".
Každý ať si udělá názor sám.

Thór - myslíš, že se o zabíjení či o válce čte hezky?
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Rosomak@
Takže jsi potvrdil slova výchoďáka o střelbě gen. Svobody do vlasních lidí.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Rosomak-nečte.....stejně se pořád střílíme,někdy mě samotného moje úlety zapřísáhlého militaristy poněkud překvapují.......když jsem četl E.Lamberta ( Dvacet tisíc zlodějů, Veteráni ) tak jsem slzel jak želva.....
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Jeansy, odtud jsem bral výcuc: Richard Overy-Rusové ve válce. A je to od str.295 zhruba po str.303. Kniha je překvapivě OK i když se tam najdou taky cancy sem tam. Ale jinak to docela jde. Jen těch 6-7 praporů je odjinud, myslím z mého prvního příspěvku. Je to tam i o Žukovovi. Overymu evidentně nejlepší maršál SSSR nevadí. Nevím, co máš o něm za drby. Protože mi připadá, že ti ruští velitelé byli kreatúry a různí generálové SS bezchybní chlapi s velkým CH. Někdy si tu připadám, že sem píši lidé z druhé strany Šumavy. Ještě mi tu chybí datumy srazů bývalých členů zbraní SS!
Obrázek
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Milda-a o koho že to se prosím Tě jedná ( z těch pisatelů z druhé strany ). Osobně si to zatím neberu................
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Ti chlapi s velkým CH se totiž snažili šetřit svoje lidi a neposílat je zbytečně na smrt. O tom že byli dobří VOJÁCI není pochyb.
V tom se asi liší od těch sovětských. Ti věděli že NAS MNOGA a DAVAJ! Proto mohli nechat vykrvácet pluk za plukem na německé obraně.


NEMÁTE NĚKDO INFORMACE O TOM PŘEDZVĚDNÉM ODDÍLU 1.čsas?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Přečti si něco o SS tady a možna budeš koukat. Dokonce myslím Sapík mazal i přísahu SS. A názory některých diskutéru v TV a i tady doslova kroutí historii tak aby to bylo poplatné dnešní době. Jinak si to neumím vysvětlit.
Obrázek
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Milda: podle jakých kritérií hodnotíš generály? Žukov měl jen málo nej a to nejdůležitější z nich byl počet vojáků, kteří pod jeho velením padli. Jinak toho moc nepředvedl. O německých generálech jsem nic nepsal a o SS už vůbec ne, tak proč to pleteš dohromady?
Já jen upozornil na to, že paměti obecně, sovětských generálů ještě více a Žukovovy z toho nevyjímaje nejsou zrovna hodnověrný zdroj.
Ostatní: sorry za OT, už se o tom tady rozepisovat nebudu. Ale asi brzo udělám nějaký referát na téma Žukov, to co tady o něm je se nedá považovat ani za dostatečné (Pegeucko snad promine).

EDIT:Abych svoje tvrzení trochu podpořil, mám tady citát od redakce Žukovových "Vzpomínek a úvah", díl III, str. 233: "... jde o typický příklad sovětského vědeckého zkoumání na poli vojenské historie, kdy politicky stanovené zadání výsledku je naplňováno "odborným" výzkumem, selekcí pramenného materiálu apod. Podobným způsobem byla zpracována téměř veškerá sovětská historická produkce a paměti významných politických a vojenských činitelů, Žukovovy paměti nevyjímaje."
Uživatelský avatar
pinkolin
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 200
Registrován: 4/6/2007, 18:39

Příspěvek od pinkolin »

jean2005 píše:Milda: podle jakých kritérií hodnotíš generály? Žukov měl jen málo nej a to nejdůležitější z nich byl počet vojáků, kteří pod jeho velením padli. Jinak toho moc nepředvedl. O německých generálech jsem nic nepsal a o SS už vůbec ne, tak proč to pleteš dohromady?
Zhukov's actual career is as diverse as those opinions. Brutal disregard for the lives of his soldiers often changes to the complete opposite. Zhukov spent more time than most Soviet commanders training his troops for battle, and preparing the battle plans, which often led to significantly lower casualty numbers compared to other Soviet commanders; for example at the Soviet counteroffensive during Battle of Moscow in the winter of 1941 Zhukov lost 139,586 men[23], or 13.6% of his total strength - while a comparable operation under General Kozlov lost about 40% of his men (estimates ranging between 150,000 and 175,000 killed) near Kerch[24]. As the war went on, Zhukov's casualties became even lower. At the Battle of Berlin Zhukov lost only 4.1% of his men, while Konev's forces, who faced weaker German opposition, lost 5%[25] and at the same time Rodion Malinovsky lost almost 8% at the Battle of Budapest.[26]
Kdo čest nemá, druhému jí nedá.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

jean2005 píše:Milda: podle jakých kritérií hodnotíš generály? Žukov měl jen málo nej a to nejdůležitější z nich byl počet vojáků, kteří pod jeho velením padli.
Podle jakých kritérií si k tomu dospěl? Žukov vystřídal nebývalé množství vojenských postů a defacto až do konce války na hlavních směrech. Asi těžko najdeš maršála SSSR pod kterým bojovalo více lidí než byl právě Žukov a taky těžko najdeš maršála SSSR který by velel více ofenzivním akcím než právě Žukov. Nedopouštěj se pro samou negaci informací ze sov. zdrojů, stejných chyb.
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Chtěl jsem se učit, ale tohle je silnější.
Pinkolin:
1) o cvičení vojsk pod Žukovem toho moc nevím, ale vzhledem k tomu, co něm vím o tomto tvrzení pochybuji, ale to je jen můj názor.
2) Žukov nikdy (mimo jednoho krátkého období v roce 41, kdy se IMO moc nepředvedl ) žádné plány nepřipracoval a neměl to ani v náplni práce. Přípravu plánů provádí štáb a Žukov štábní práci nenáviděl (říká to on sám, potvrzuje mimojiné Rokkossovskij) a neměl pro ní navíc ani potřebné vzdělání.
3) údaje o ztrátách, které tady uvádíš, pocházejí z jediného zdroje (John Erickson) a co jsem si tak hledal, liší se až několikanásobně. U operace Kerč-Feodosia bylo jediné číslo, které jsem objevil cca 40000 nasazených vojáků, takže ztráty 4x větší se mi zdají podivné. Ale to může být nedostatkem údajů. Krom toho tato operace byla vyloďovací a to za podmínek: teplota až -28°C, vlny 2,5-6m vysoké. Tam bych vysoké ztráty celkem i čekal. Berlínskou operaci jsem zatím nestudoval, jen vím, že poslat tanky do města se ukázalo být poněkud nešťastným nápadem a co jsem tak četl od německých pamětníků, ani tady se ještě Sověti nenaučili, že centra odporu se dají obejít a prostě se silou probíjeli přes všechno vpřed.
Co je ale zajímavé, že součástí Berlínské operace byla i bitva o Seelowské výšiny, kdy měl Žukov skoro milion vojáků a 20 000 tanků a děl proti cca 100 000 vojákům a 1200 tankům/dělům u Němců. A trvalo mu čtyři dny, než prorazil se ztrátami 30000 proti 12000. A to ještě nebyly pouliční boje ve městě a co jsem tak kdy četl, v této době měli němečtí dělostřelci povoleno vystřelit 1-2 rány denně, podle ráže děl.
No a k tomu všemu existuje třeba bitva, kdy měl taky osminásobnou přesilu v tancích a dokázal jí prohrát ani ne za týden.

Cassius: celkem souhlas. Žukovova kariéra od náčelníka GŠ k pouhému veliteli jednoho frontu je mi celkem známa. Chyb se určitě dopouštím to přiznávám beze studu. Jen mě tak napadlo, co takhle hodit sem, jednu po druhé, operace kterým velel a pár čísel k nim?
Pro začátek, když vynechám jeho první "bojové" zkušenosti při masakrech vlastních civilistů, třeba slavná bitva u Chalchyn-Golu. Zde zvítězil a dostal i svou první Zlatou hvězdu. Ale je tu pár otázek:
1) Kdo operaci naplánoval? Žukov o tom kupodivu naprosto mlčí a přestože byl jenom vykonavatelem toho, co vymyslel někdo jiný, vyznívá jeho popis tak, že všechny zásluhy jsou jen a jen jeho.
2) jaké byly ztráty na obou stranách? Řekl bych, že i přes značnou sílu tanků na ruské straně a téměř žádnou PT obranu na straně japonské a přes vzdušnou nadvládu, pro kterou dostal to nejlepší, co se mezi sovětskými piloty dalo sehnat, byly ztráty až příliš vysoké.
3) zajímalo by mě, kolik sovětských vojáků bylo za tu chvíli, kdy tam byl u kormidla Žukov, popraveno.
Popravy byly totiž jeho hlavním motivačním prostředkem při velení vojskům, důkazů pro to mám víc než dost. Např. některé jeho rozkazy v souvislosti s popravami svědčí spíš o tom, že trpěl nějakou duševní chorobou, než o tom, že byl nějaký stratég.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

jean2005 píše: Cassius: celkem souhlas. Žukovova kariéra od náčelníka GŠ k pouhému veliteli jednoho frontu je mi celkem známa. Chyb se určitě dopouštím to přiznávám beze studu. Jen mě tak napadlo, co takhle hodit sem, jednu po druhé, operace kterým velel a pár čísel k nim?
Pro začátek, když vynechám jeho první "bojové" zkušenosti při masakrech vlastních civilistů, třeba slavná bitva u Chalchyn-Golu. Zde zvítězil a dostal i svou první Zlatou hvězdu. Ale je tu pár otázek:
1) Kdo operaci naplánoval? Žukov o tom kupodivu naprosto mlčí a přestože byl jenom vykonavatelem toho, co vymyslel někdo jiný, vyznívá jeho popis tak, že všechny zásluhy jsou jen a jen jeho.
2) jaké byly ztráty na obou stranách? Řekl bych, že i přes značnou sílu tanků na ruské straně a téměř žádnou PT obranu na straně japonské a přes vzdušnou nadvládu, pro kterou dostal to nejlepší, co se mezi sovětskými piloty dalo sehnat, byly ztráty až příliš vysoké.
3) zajímalo by mě, kolik sovětských vojáků bylo za tu chvíli, kdy tam byl u kormidla Žukov, popraveno.
Popravy byly totiž jeho hlavním motivačním prostředkem při velení vojskům, důkazů pro to mám víc než dost. Např. některé jeho rozkazy v souvislosti s popravami svědčí spíš o tom, že trpěl nějakou duševní chorobou, než o tom, že byl nějaký stratég.
Zkus se držet v mezích "2. světové války" u Chalkin Golu neni ho s kým porovnávat, pakliže nechceš počítat Bljucherův Chasan.
V čem byl dle tvého tak "nej" z těma ztrátama? Kirponos, Kulik, Pavlov, Golikov atd. měli snad jiné metody? Že zmrvil Rževskou operaci a v dalších udělal nespočet hrubek, no to neni nic zvláštního při pohledu na ostatní sov. generály. Ale většina jeho operací končila většinou alespoň dílčím úspěchem, což se o mnoha ostatních generálech říct nedá, a ani ztráty nebyly nijak od ostatních generálů odlišné.

A že se někomu ty ztráty zdají veliké? No odpovídají sovětskému vojenskému systému v danné době.
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Chalkin-Gol je docela důležitý i ve vztahu k WWII. Mimo to, že v podstatě do WWII už patří, i když oficiální datování této války je až přesně po jeho skončení, si tam Žukov ověřil, že když bude mít úspěch, Stalina nebudou zajímat jakékoli ztráty, nebo metody, jakými toho docílil. Dal jsem ho na úvod jako příklad, abys pak měl volné pole k jakékoli jeho vítězné operaci ve WWII, kterou jsem čekal, že uvedeš k lehkému rozboru. Ten Ržev je ovšem zajímavý už z toho hlediska, ža tam nešlo o jednu bitvu, nebo operaci, ale minimálně o celý rok neustálých marných útoků, neboť Žukov byl touto lokací přímo posedlý a hodlal tam prorazit za jakoukoli cenu. A takovéto IMO zbytečné a tupé bušení do připravené obrany na stále stejném místě taky nepotvrzuje tvoji teorii o nejlepším sovětském veliteli. Člověku pak přijde skoro tragikomické jeho zdůvodnění neúspěchu při zmiňované operaci Mars, která probíhala až na konci toho "útočného" roku.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

jean2005 píše:Chalkin-Gol je docela důležitý i ve vztahu k WWII. Mimo to, že v podstatě do WWII už patří, i když oficiální datování této války je až přesně po jeho skončení, 1)si tam Žukov ověřil, že když bude mít úspěch, Stalina nebudou zajímat jakékoli ztráty, nebo metody, jakými toho docílil. 2)Dal jsem ho na úvod jako příklad, abys pak měl volné pole k jakékoli jeho vítězné operaci ve WWII, kterou jsem čekal, že uvedeš k lehkému rozboru. 3)Ten Ržev je ovšem zajímavý už z toho hlediska, ža tam nešlo o jednu bitvu, nebo operaci, ale minimálně o celý rok neustálých marných útoků, neboť Žukov byl touto lokací přímo posedlý a hodlal tam prorazit za jakoukoli cenu. A takovéto IMO zbytečné a tupé bušení do připravené obrany na stále stejném místě taky 4)nepotvrzuje tvoji teorii o nejlepším sovětském veliteli. Člověku pak přijde skoro tragikomické jeho zdůvodnění neúspěchu při zmiňované operaci Mars, která probíhala až na konci toho "útočného" roku.
1)Tak to si asi ověřilo během 2. s.v. hodně sovětských generálů, že.
2)Tady neni co rozebírat, řekl si že byl nej ve ztrátách a já se tě ptám jak si k tomu dospěl? Ty sis snad srovnal dejme tomu jen maršáli SSSR a dle jakých měřítek sis je srovnal?
3)Touto lokací byla mimo Žukova posedlá i STAVKA, potažmo Stalin, protože se jednalo o možný nástupní prostor k novému útoku proti Moskvě. Boje o Ržev jsou velmi podobné těm, které vedl Volchovský Front od října 1941, obě snahy nakonec slavily úspěch, za cenu obrovských ztrát.
4)Kde si přišel že mám nějakou teorii o nejlepším sovětském veliteli? Já si dokážu i v roce 1941 představit další tři generály minimálně na úrovni Žukova.
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Jeansi, já nehodnotil generály ale že je Žukov nejlepší a Overymu nevadil. Myslím že po roce 43 už byli ruští generálové lepší jak nemečtí i když je nijak neshazuju. Jak řekl kdosi z Rusů-do 43 jsme se učili bojovat a byli jsme biti, teď už to umíme a bijeme Němce. Proč ho Pepík posílal když to někde hořelo? Každý dělá chyby, každý. Proč nemluvíš o Schornerovi, ten byl profík v popravování vlastních lidí a pak nechal celou armádu napospas osudu a vajchnul aerem, protože by asi moc dlouho nedejchal u Rusů?! 900000 lidí v trapu!
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mantra píše:Jak se říká po bitvě je každý generál.

Je to trochu OT, ale já osobně neznám žádného slováka, který se chtěl v roce 93 odtrhnout. Opět a zase rozhodli politici. Možná tak slovenští maďaři z jihu ty chtěli zpátky pod Uhry ale jinak.....A jak vidno stále se k nim vracíme, s vojenskou spoluprací, v politice atd, jako k nejbližším, možná je to tím, že ještě moje generace s nimi studovala a že se to časem změní neboť mladší generace už jim nerozumí. Nikdo se neučí slovenštinu a v TV jich moc není......ale to je OT.
Ja si mysím že jsem pročetl dost abych mohl tvrdit že dostatečně přesvědčivě že Slováci jako většina nechtěly společný stát a nechtěli ani osvobodit od Rusů. Takže Dukelská operace pro ně byla noční můra. Proč ?
Když se republika rozpadla měli z toho jen prospěch. A ne jen tak ledajaký:

Primo - Slovenský stát okamžitě zabavil veškerý majetek českých firem na svém novém území. Byla to dokonalá krádež, o náhradách se nikdy nejednalo. Byly to desítky podniků zaměstnávající tisíce lidí kteří byly vyučeni a vyškoleni českými inženýry a techniky. Kolik slovenských občanů si tak pomohlo k významnému postevní. Proč by měli chtít zpátky společný stát když věděli že budou muset zabavené vrátit a ztratí svá privilegia?

Secundo - byli vypovězeni státní úředníci, učitelé a policisté - opět bez řešení co s nimi bude doma. Jejich problém. Na uvolněná místa byli dosazeni zasloužilí vlastenci. Kolik bylo těchto lidí co si výrazně pomohlo? Mám věřit tomu že tito lidé toužily o svá místa přijít?

Tertio - okamžitě byli vypovězeni všichni důstojníci a jejich rodiny. Mnozí zde byli hodně let a měli velký podíl na budování místních vojenských útvarů. Díky tomu bylo hodně slovenských vojáků povýšeno a vyzdviženo a funkce které by normálně nikdy nemohli dostat. Proč by tito lidé měli toužit po návratu společného státu?

Kvarto - v rámci arizace židovského majetku po likvidaci slovenských židů - desítek tisíc rodin - si desítky tisíc slovenských rodin dopomohlo k majetku který jim byl dán do užívání. Toto ale byl problém i v protektorátu, Polsku, na Ukrajině a kdekoliv jinde v Evropě.

Kvinto - tím že byl nový režim založen na katolické církvi, došlo k nebývale vřelým vztahům s Vatikánem. Slovenko tak získalo výsadní postavení v Evropě. Stalo se hlavním dodavatelem některých potravin do této zemičky a mělo z toho ekonomický a morální profit.

Těchto 5 bodů snad ukazuje že není důvod si myslet že Slováci do společného státu spěchali s rozvinutými zástavami. Jejich chování těsně před zahájením operací na Dukle to navíc dokazuje nadmíru jasně.

Naopak tím že do něj vešli jim vyřešilo extrémně vážný problém. Z poraženého vazala Německa se stali vítězi. Zapomělo se na to, že Slovensko vyhlásilo válku USA, Velké Británii a kdovíkomu dalšímu. Zapomělo se na to, že proti SSSR aktivně vojensky vystoupilo.

Byl to opravdu upřímný zajem na společné státu nebo pouze chladný kalkul jak se zbavit odpovědnosti za poslední 4 roky?

Já nevím a je mi to ve své podstatě jedno. Ale mám pochybnosti o tom co jsi napsal. A rok 1993 k Dukle nepatří. Byla to jiná situace a i když mě osobně to mrzí je mi to dnes více méně jedno. Nakonec to EU vyřešilo za nás.

Mělo by zde ale být zdůrazněno že chování dvou slovenských divizí bylo takové že byly ledabyle odzbrojeny a tím vlastně zajistily Němcům hluboký a klidný týl s nímž potom německé jednotky mohly klást tak dlouhý a tvrdý odpor.
Pro mě je to další důkaz toho že Slováci jako národ v té době neměli mimo komunisty žádný zájem na tom aby byl společný stát restaurován.
Uživatelský avatar
pinkolin
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 200
Registrován: 4/6/2007, 18:39

Příspěvek od pinkolin »

jean2005 píše:Chalkin-Gol je docela důležitý i ve vztahu k WWII. Mimo to, že v podstatě do WWII už patří, i když oficiální datování této války je až přesně po jeho skončení, si tam Žukov ověřil, že když bude mít úspěch, Stalina nebudou zajímat jakékoli ztráty, nebo metody, jakými toho docílil. Dal jsem ho na úvod jako příklad, abys pak měl volné pole k jakékoli jeho vítězné operaci ve WWII, kterou jsem čekal, že uvedeš k lehkému rozboru. Ten Ržev je ovšem zajímavý už z toho hlediska, ža tam nešlo o jednu bitvu, nebo operaci, ale minimálně o celý rok neustálých marných útoků, neboť Žukov byl touto lokací přímo posedlý a hodlal tam prorazit za jakoukoli cenu. A takovéto IMO zbytečné a tupé bušení do připravené obrany na stále stejném místě taky nepotvrzuje tvoji teorii o nejlepším sovětském veliteli. Člověku pak přijde skoro tragikomické jeho zdůvodnění neúspěchu při zmiňované operaci Mars, která probíhala až na konci toho "útočného" roku.
Na jednu stranu tvrdis, ze Zukov byl jen pesak a zadne operace neplanoval, nakonec ale byl nejakou operaci posedly... Myslim, ze si hned v nekolika prispevcich docela dost slusne protirecis. Co takhle: Sorry kluci, asi jsem se splet :-D
Kdo čest nemá, druhému jí nedá.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Postava soudruha Žukova je zcela jistě zajímavá. Ale s problémem Dukla měl společného asi tolik co já s roubováním chlebovníků. A to já bych ty chlebovníky možná i narouboval.

Úseku fronty kam patřila Dukla velel Koněv. Přímí velitelé byli Moskalenko a Grečko. Takže by možná bylo lepší nechat Žukova Žukovem a věnovat se Dukle a těm co na ni měli vliv.

Žukov byl velitel zkušený a kvalitní. Ale nikdy nepřerostl rámec svých zkušeností získaných v boji. A ty zkušenosti tedy jejich získání někdo musel zaplatit. A ten někdo byli rudoarmějci a platili svými životy a zdravím.
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Pátrač: vím a omlouvám se za OT, nechal jsem se zase rozdráždit výrokem jistého spolubesedníka o "nejlepším sovětském maršálovi". Ale už bych si měl zvyknout, že tento člověk, píšící navíc skoro za každou větou vykřičník, to naplácá dost a dost, většinou naprosto nepodloženého a reagovat na všechno je nekonečná a zbytečná práce.
Cassius: to není o tobě, spolu se sice často neshodneme, ale debata s tebou je na úplně jiné úrovni. Taky jsem netvrdil, že máš teorii o nejlepším veliteli, to vzniklo z toho, že opět debatím proti davu a každý si moje odpovědi vztahuje na sebe.
O Žukovovi v tomto topicu končím a ještě jednou se omlouvám.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Jean2005 -Neomlouvej se, mě šlo jen o to dostat to zpátky k Dukle. Já sám mám velmi často dělat odbočky a pak trnu že mi sa58 umeje hlavu. Navíc jsem měl dojem že se dostáváte do zbytečné hádky.

Já osobně pokud bych měl třeba říct kdo byl podle mě nejlepší sovětský generál tak bych Žukova asi neuvedl. Mě se zdá jako nejlepší generál Petrov-obránce Oděsy a Sevastopolu.
Odpovědět

Zpět na „ČESKOSLOVENSKO“