Domácí odboj v Protektorátu Čechy a Morava

Moderátor: Zemakt

Odpovědět
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Domácí odboj v Protektorátu Čechy a Morava

Příspěvek od jeikob »

Tak že nedávno ,když michan psal o operaci bagration a partyzánech v bělorusku ,došlo na to že by stálo za to venovat se partyzánskému hnutí i u nás a že bych si to vzal na starost.Jen že to je velmi rozsáhlé téma,které je nutnouvést do souvislostí s odbojem na našem uzemí a jeho vývojem. Tak jsem si všiml ,že tu není na to nejaká ucelenější kategorie ,jen pár članku sice zajímavých,ale ne v kontextu.Jednu dobu mě tohle téma hodně zajímalo ,dost jsem načetl a zjistil,že na netu je plno zajímavých informací.Jenže je to téma tak široký a zajímavý,že na to par članku nestačí.Tak že se pokusím chromologicky napsat jakousi osu a po té se podrobně venovat jednotlivým tématum jako jsou osudy jednotlivých učastníku ,ruzné události,místní odboj a tak podobne.Další bylo by fajn ,kdyby palbáci přispívali ,reagovali a obzvlášt má li nekdo v rodině pametníka ci si pamatuje jeho vypravení.
Další co mně k tomu vedlo ,je na tohle téma pohled verejností.Často slyším,mi jsme nic nedělali a makali pro ríši ,bylo tu hodně kolaborantu a tak podobně.Často tyhle názory zejména u mladších pramení z neznalosti věci a situace.Pak za dob komunistu byl opevován odboj komunistický a zase v posledních letech se zase komunistický odboj opomíjí což také není zcela spravný.Docela bych rád pokud by mi zkušení harcovníci poradili či dali navrhy jak s tím pracovat.Zajímalo by mne jak do tohodle tématu vkládat jednotlivé kapitoly aby bylizvýraznený a ne jako pouze odpoved.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ok - chlape nezávidím Tě, pracuj pomalu a obezřetně.
Já myslím, že to je skvělé rozhodnutí na mnoho měsíců a možná let.
Bylo to 6 let života lidí a vtěsnat je do pár článků nejde. Vím, že jsi uvážlivý člověk a že se toho ujmeš se ctí.
Pravda je jak říkáš - osnovu - okupace - armáda, Sokol a organizace - běžný život Protektorátu. Nezapomeň, že si mnoho lidí neuvědomuje, že ČSR na 6 let přestalo existovat ve svých hranicích a jen vláda v Anglii a kdy byla znovu uznána. Její aktivity. Uznání po Mnichovském diktátu a další a další věci. Mnoho lidí v dějepise nedávalo pozor a je, jsou i tyto věci nutno připomenout.
Dále spontání a řízený odboj.
Chlape je to na možná rok a víc.
Dnes jsou i možnosti dohledat příběhy jednotlivých odbojových skupin a pod.
Držím palce.
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Uvedení do tématu a jednotlivá období odboje

Příspěvek od jeikob »

Tak ze začátku je dobré asi uvést, co vlastně odboj za protektorátu byl a co tento pojem znamená. Na uzemí Protektorátu to byla snaha obnovit původní stát Československo z dob před Mnichovskou konferencí a jeho politické zřízení, zbavit se nadvlády okupační velmoci formou boje, kdy nebojuje pravidelná armáda, ale různé složky a skupiny národa v ilegalitě, tedy utajeně. Prvotní a hlavní cíl odboje je ve vhodné situaci vyvolat ozbrojené povstání, do té doby je to příprava a organizace tohoto cíle. Dalším záměrem odboje je snaha škodit okupačním složkám a pomocí ilegálních tiskovin konkurovat oficiálnímu tisku a propagandě, vyvolávat protiněmecké nálady a povzbuzovat vlastenecké cítění. Po vytvoření exilové vlady koordinovat činost s touto vládou. Po vypuknutí války dostává odboj další impulsy k činosti, jako je špionáž pro Spojence, sabotování válečného prumyslu a v počátcích organizování odchodu dobrovolníků do zahraničí ke Spojencům.
V předchozím článku jsem již psal o názoru mnoha lidí, Češi nic nedělali a hromadně se nezapojili do odboje. Být v odboji znamenolo být do něho nějak zapojen, tedy osloven určitou skupinou nebo být v určité organizaci a mít pro ni nějakou důležitost. Za druhé to byla činnost nebezpečná nejen pro danou osobu, ale i pro jeho rodinu, a jak se hned ukázalo, okupační složky určené k boji proti odboji byly velmi nebezpečné a nelítostné. Vstoupit do odboje tedy bylo velmi těžké a morální dilema. Dále je důležité připomenout, že k vzniku Protektorátu Böhmen und Mören došlo ještě za dob míru politickou cestou. To znamenolo v prvních okamžicích určitou nejistotu, co dál a jak se dál ubírat. Němci převzali krom vojenského vybavení průmyslu také materiály policejních složek a de facto tento aparát pro svou kontrolu, získali tedy přehled o osobách a politických stranách (na to doplatili hned první den okupace komunisté, kteří již za republiky byli v ilegalitě a mnoho z nich mělo policejní záznam. Tudíž byli pozatýkáni hned 15. března při akci gitter), naštěstí se velmi důležité archivy naší rozvědky podařilo zachránit K tomu později. Další nebezpečný faktor pro odboj byl ten, že již delší dobu před Mnichovem jsme byli v hledáčku německých tajných služeb. A Druhá republika, tedy zřízení po Mnichovu, se již orientovala silně do prava proněmecky a projevovaly se protimasarykovské elementy jako německá menšina a čeští fašisté. Na druhou stranu nám byla umožněna určitá, i když spíš jen formální samostatnost, byla vytvořena protektorátní vláda, vládní vojsko a policie a četnictvo. I když většina členů a zaměstnanců těchto organizací byla loajální, či dokonce kolaborovala, měl v nich odboj stále své lidi. Což znamenolo přístup k informacím pro odboj životně důležitým.
Téma odboje se dá rozdělit na tři epochy a vetšina historiku je i tak dělí.
Doba před nástupem Heydricha a nasledně heydrichiádou a po heydrichiádě. První období těsně po vzniku Protektorátu byla doba vytváření jednotlivých organizací a struktur, již po Mnichovu se organizovalo Politické ústředí složené z demokraticky smýšlejících politiků, vojáci začali organizovat Obranu Národa a již velmi aktivně zřizovali sklady zbaraní a munice a organizačně připravovali jednotlivé obvody a strukturu pro budoucí povstání. Pak to bylo třeba hnutí Věrni zůstaneme, které již za dob republiky organizovalo pomoc Španělsku proti Frankovi, a různé organizace z Junáka či Sokola. Komunisté byli v poměrně zvláštní situaci, byli řízeni Kominternou z Moskvy, a jelikož Německo uzavřelo se Sověty pakt o neútočení, měli pokyn se příliš neangažovat. Což myslím byl pro mnohé asi problém, určitě i mezi nimi byli vlastenci. V tomto období byla snaha hlavně zkoordinovat činost jednotlivých organizací. Po ustavení exilové vlády, zatím však neuznané okolními státy, bylo navázáno spojení s Londýnem, kde měla sídlo. Nejvýznamnější čiností odboje pro první období je zpravodajská činost pro Londýn s využitím agenta A-54 a s tím související činost známé skupiny Tři králové. Bohužel toto období se také vyznačuje mnoha chybami, zpusobenými nezkušeností s ilegální čiností, podceněním německých bezpečnostních složek a dochází de facto skoro k rozbití většiny odbojových organizací a prerušení spojení s Londýnem. Tak bychom postupně mohli přejít do druhého období, kdy současného říšského zastupujícího protektora Von Neuratha nahrazuje říšský velitel SS a gestapa Reinhardt Heydrich, který okamžitě vyhlašuje výjimečný stav.
Zatýká mnoho významných českých činitelů, mnoho lidí, již zatčených, je popraveno a odboj velmi citelně poškozen. Londýn se proto rozhodne pro vyslání paradesantních skupin, za účelem znovuobnovení spojení a znovuvybudování odbojových skupin, a samozrejmně atentátu na Heydricha. Tou dobou také již probíhá válka se Sovětským svazem, a proto komunistický odboj zintenzivňuje svoji činnost a soustředí se především na sabotáže a ilegální tiskoviny a přípravu činosti partyzánských skupin. Ale i tento je citelně poškozen čiností německých bezpečnostních složek. Po atentátu se stupňuje teror, který vrcholí vyhlazením Lidic a Ležáků, a tento akt je zároveň impuls pro Spojence a zbytek světa, aby exilová vláda byla uznána. Toto je důležité pro odboj, vzniká tendence sjednotit komunistický odboj s nekomunistickým, a jak se vyvíjí válka, začíná se též rozhodovat o budoucím politickém uspořádání Československa. A to již nastává poslední etapa, ve které se zintenzivnují výsadky z Anglie, ale začínají se objevovat i výsadky organizované Sověty. Vznikají partyzánské oddíly, některé živelně, množí se sabotážní činost. A jak se blíží fronta, nabývá na důležitosti špionáž. Ale německé složky jsou až do konce velmi nebezpečný a nelítostný protivník a partyzánský boj často provázejí tragické události. Vše vrcholí květnovým povstáním.
Tento můj přehled je spíš stručná osnova, nástin historických událostí, které asi většina z vás zná. Je dobré nějak si vše utřídit. Příště bych se podrobně věnoval prvnímu období , přičemž některé události a osoby si zasluhují samostatný článek. A právě od toho by mělo být tohle fórum, kde není třeba vše řešit chronologicky. Rozhodně bych rád se věnoval podrobně Třem králům a Thummelovi alias A-54, a Obraně národa. A má- li někdo znalosti o komunistickém odboji, tak ať něco napíše.
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

michan píše:Ok - chlape nezávidím Tě, pracuj pomalu a obezřetně.
Já myslím, že to je skvělé rozhodnutí na mnoho měsíců a možná let.
Bylo to 6 let života lidí a vtěsnat je do pár článků nejde. Vím, že jsi uvážlivý člověk a že se toho ujmeš se ctí.
Pravda je jak říkáš - osnovu - okupace - armáda, Sokol a organizace - běžný život Protektorátu. Nezapomeň, že si mnoho lidí neuvědomuje, že ČSR na 6 let přestalo existovat ve svých hranicích a jen vláda v Anglii a kdy byla znovu uznána. Její aktivity. Uznání po Mnichovském diktátu a další a další věci. Mnoho lidí v dějepise nedávalo pozor a je, jsou i tyto věci nutno připomenout.
Dále spontání a řízený odboj.
Chlape je to na možná rok a víc.
Dnes jsou i možnosti dohledat příběhy jednotlivých odbojových skupin a pod.
Držím palce.
Právě to je ono,že to je na dlouho a dá se říct na pořád.Plám je asi takový pro mladší palbáky,neznalé tematu .První tři kapitoly takový spíš referát ,každá pro jedno období do heydrichiady ,heydrichiada ,a poslední roky.A potom se věnovat jednotlivým událostem osobám,fenoménum a už to nemusí být chronologicky,protože díke těm třem článkum už si to budou moci zařadit.Ale at na tohle téma přispějou i ostatní a i diskutujou ,plno věcí je kontraverzních
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Prosím Tě nezlob se
Dne 15. března 1939, porušujíc i Mnichovskou dohodu obsazuje Wehrmacht Československo a na 6 let přerušuje integritu ČSR de jure a de facto, neboť zároveň Slovensko vytváří Slovenský štát již 14. března 1939!!!! Tolik začátek, jsi neformální, ale!!!
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

Ne ne díky prave to je dobře pokud mně upozorníte na chyby.Mně šlo o to,že je duležité si uvědomit ,že na rozdíl od jiných státu jsme se dostali do područí během míru a ten stát převzal bezpečtnostní složky i z administrativou a zaroven armádu a vyzbroj.A že to je specifická situace.Poláci ,jugoslávci,rusové,de facto základ partyzánských skupin a odboje vytvořili za válečného chodu a měli jasně danou situaci.To u nás po březnu nebylo,nevědělo se ,bude válka nebude,jak to bude v protektorátě fungovat,kdo zradí a kdo ne.Na druhou stranu díky ,že jsme měli určitou formu i když loutkovou vlády a určitý složky.Mohl se v nich odboj etáblovat.A tomuhle se chci věnovat v popisu první fáze s ověřenými udáji a daty
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Hlavně, dej si pozor " do leva" do prava" - svádí to na obě strany.
Ty Levičák? Budeš to mít stejně těžké, jako bych to měl promiň popsat - Michan pravičák. Budu Tě pořád oponovat. Dobrý - konečně!!!!
Nic osobně, řekni si co nás učili komunisti - a co je dnes rok 2007 - říkejme již pravdu.
Chlape o to se snažím aspoň rok.
Pravičák, levičák - kde je pravda?
Naposledy upravil(a) michan dne 13/1/2007, 11:38, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Vidíš to říkáš stát - to nebyl stát - Protektorát to je něco míň než autonomie. My Češi jsme si říkali, že jsme stát. To je ten omyl co v nás pěstovali. Říšský protektor písknul a bylo jeho rozhodnutí - Protektorátní vláda bylo něco jako krajský výbor KSČ - nebo lépe a správně řečeno KNV- nic víc.
Jen se tomu říkalo - vláda - vládní vojsko a pod. Ve skutečnosti to mělo něco jako krajské pravomoci!!!
Byl to vládní paskvil - o všem rozhodoval státní protektor - byly snad tři neumím to napsat přesně německy - Neurath, Heydrich ( dostal co zasloužil za cenu mnoha obětí) a Kurth Deuliege - omlouvám se za přesné názvy jmen - musel bych to hledat - napiš to prosím Tě správně.
Jo a nesmím zapomenout na neblaze proslulého sudeťáka K. H. Franka - jeho funkci dohledej - z hlavy jí nevím.
Vidíš i tady je názorná ukázka, že na vše se musí člověk připravovat. T y jména jsou špatně - zvláště ten U mne foneticky Kurt Dalíge. Historické postavy v poho, ale na přesné znění, písmeno po písmenu bych se musel podívat.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ujasněme si pojmy a dojmy - říkali nám 1. republika - jasan Masaryk a Beneš. Nikdo nikdy nehovořil jadrně a na plné pecky 2. Republika 3. republika
Až Košice 1944 a Košický vládní program instaluje na území ČSR to ČSR de jure a de facto. Uznání ČSR - to prosím jeikop dohledej, musely to dovolit 4 velmoci (USA, VB, SSSR a Francie ) - netroufám si z hlavy tvrdit 41, 42, 43 a 44). Hodně k tomu přispěl podíl ČSR letců v bitvě o Anglii a pozemní jednotky čechoslováků v Africe.
Tuším, nevím přesné datum - 41, 42 zrušily velmoci platnost Mnichovského diktátu?
Jo, abychom v to měli pořádek. Zákony ČSR platily vždy, až do 8. května 1945 jen na území, které osvobodili Američané, SSSR - a to jen se schválením jejich vojenských zástupců. Tolik ww2.

Jen tak mimochodem, Protektorátní, česká policie mohla tak honit pytláky a zloděje. Ostatní hlási Gestapu. No prostuduj - horší, menší pravomoci než Městská policie dnes.

Nespěchej!!!
Doplň správnými jmény a datumem mé předchozí faktické ( To jsou fakta) bláboly , seřaď to a já se těším.
Znova - držím palce - Nadepiš to -Úvod - Protektorát 1939 -45

Nezapomeň na Komiternu - jak nám lhali soudruzi. Do 22. června 1941 nejen pacifikovali techniky v Anglii u spitů a obslužný personál v Africe. Oni lhali i v tom, že jim vybrali ÚV KSČ a kolik. Proč - spolupracovali s nimi v Protektorátu a i blbej gestapák si opíše i jména!!!

Pozor - ti občané paskvilu " Protektorát" do - jurisdikce a teď Říše prostě právně patřili.
Pánové s tímto vědomím létaly Ti tehdy kluci nad Evropu, Hitlera - bojovali s tímto vědomím i jako pěchota ( angličtí poručíci a kapitáni tento status respektovali). Nejen to je důvod proč si jich vážím. Mám ještě jeden - šel bych taky


Z 5.příspěvků jsem udělal jeden. Dědku brzdi s lihem, nebo zase bububu.
Pegeucko
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Již dlouhodobě sleduji, kdo toto téma vezme. Je skvělé a především Těžké.
Jeikop to prostě chytil a řekl - udělám.
Jak šly moje myšlenky tak jsem psal.
Ten líh se mi prostě Pege nelíbí.
Ty víš, kam bych šel.
Naposledy upravil(a) michan dne 13/1/2007, 15:39, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ještě podotknu - toto odpoledne nebránilo provozu.
Srozumitelně nic nebránilo tomu, abych své myšlenky nemohl říkat - není to fér!!!
V každém příspěvku byl nový fakt.
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

Tak já jsem rád,když prave tyhle udáje upresníš.To je jasný to jsou fakta a je nutný je ohlídat.Já se pravě chci snažit vysvětlit roki fungovaní.A hlavně odboj to jsou neuvěřitelné příběhy a osudy spousty lidí.No já mám hlavně poměrně dost načteno o paraskupinách ,třech kralích je fakt,že v těch přesných pojmenování a terminologii plavu a v těch právních pojmech,tak že rád uvítám korekturu.Další v čem jsou mezery a v současné době se k tomu špatně hledají materiály je právě komunistický odboj.Mám v paměti,že byly ilegalní výbory myslím v pořadí 1 až 4 po té mladežnický predvoj a pamatuju jména jako fučík ,zika,kudeříková tot vše.A s těmi komunisty je to těžký ,oni se do odboje výrazně zapojili,když začla válka z ruskem a je fakt ,že se hodně podíleli na sabotážích meli hodně príznivcu v delnictvu a na železnici.Problém je ten ,že ti opravdový odbojáři z jejich řad byli vybitý gestapem a většinou prežili právě konfidenti,který pak na konci se prohlašovali za vlastence a odbojáře.Proto taky ta shánka po archivech a unosy gestapáku do moskvy.To je ,ale moje teorie.Jinak jak řikám chci hlavně to psát tak,aby to nebyli jen suchý fakta,ale aby čtenáři zejména mladší si uvědomili ,jak to bylo naročný ,a že nic není jen černobílé.Často ,kdo třeba byl na první pohled kolaborant pomohl odboji či zachránil mnoha lidem život a naopak
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

Odboj v Protektorátu patří mezi dějinné události, za které se náš národ nemusí stydět. Je však dobré, pohlédnout vždy na obě strany mince. Hlavně, když se snažíme pochopit a především přijmout historii jako něco, co sice nemůžeme ovlivnit, ale můžeme se z ní poučit, abychom si ji snad nedej bůh nemuseli zopakovat.
Takový druhý pohled na občany tehdejšího Československa naleznete na :
http://www.bruntal.net/view.php?cisloclanku=2007071003
Nepovažoval jsem za správné jakkoliv se snažit o převyprávění tohoto článku.
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Na likvidaci odboje se největší měrou podílel plukovník Moravec, který používal při komunikaci z Londýna velmi slabé a známé šifrování.
Více zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=41421#41421
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Občas jsem narazil na názory (a to nejen na Palbě), že Protektorát Čechy a Morava byl plně loajální k Třetí říši. Osobně s tímto názorem nesouhlasím a tak jsem si vyhledal pár dokumentů, které můj názor podtrhují. Samozřejmě je nutno brát v potaz, že i v samotném Protektorátu žilo několik set tisíc Němců, kteří byli vůči Říši plně oddáni a tak nějaký otevřený projev odporu byl těžko myslitelný, protože hrozba udání a následných perzekucí číhala na každém kroku. Přesto možná udiví, že již na podzim roku 1939, tedy v době, kdy Německo uzavřelo své vítězné tažení v Polsku a vše nasvědčovalo tomu, že válka se Západem není na pořadu dne, vypukly v Protektorátu velké nepokoje. Otevřený vojenský konflikt ale bohužel nebyl možný, protože obyvatelstvo Čech a Moravy bylo po březnu 1939 zbaveno vojenského materiálu a těch pár tisícovek četníků protektorátního státu, kteří byli ozbrojeni, by nic proti armádě nezmohli. Kdyby alespoň obyvatelstvo mohlo doufat v pomoc ze Západu, ale Francie s Anglií již opakovaně předvedli, že svého někdejšího spojence odepsali a hodili přes palubu už dávno před Mnichovem (září 1938).

Německá policie o nepokojích v Protektorátu
28. října 1939


Ve zprávách minulých týdnů jsme běžně hlásili o českých přípravách k 28. říjnu. Původci této podvratné činnosti byli lidé z kruhu bývalých důstojníků, úředníků a zaměstnanců politických stran, kteří jsou oddáni Benešovu politickému směru a jsou více než ochotni provádět podvratnou činnost na příkazy doručované zahraničním rozhlasem a jinými cestami. Dne 28. října se ve středu Prahy shromažďovaly veliké davy lidu, zvláště na Václavském náměstí před budovou tajné státní policie a před hotelem Palace, v němž jsou ubytováni příslušníci tajné státní policie. Do 17 hod. bylo zatčeno něco na 200 osob. Z davu se ozývaly výkřiky: „Německá policie – německé svině!“, „Krvežícnivci!“, „Chceme Stalina!“, „Chceme svobodu!“ Němečtí policisté byli při zatýkáni ohrožováni. V časných večerních hodinách byly davy ve středu města posíleny lidmi z předměstí. Účastníci nosili odznaky v českých a všeslovanských barvách. Na různých místech se pozorovalo, že davy byly podněcovány příslušníky české inteligence. Na Staroměstském náměstí byl zatčen jeden ministerský rada. Protože vznikl dojem, že česká policie nepostupovala dostatečně energicky v rozhánění demonstrantů, kteří zpívali české písně a vyvolávali protiněmecká hesla, velící důstojník policie a SS, doprovázen vrchním velitelem SS, se odebral k prezidentu Háchovi se žádostí, aby prezident dal českým bezpečnostním orgánům patřičný strohý rozkaz. Česká policie se v pozdních hodinách skutečně rozhodla k ostřejšímu zákroku s tím výsledkem, že v pozdních hodinách večerních byl střed města vyklizen a přísun posil z předměstí, která vždy hrála důležitou úlohu, úplně zaražen. Příznačné pro náladu českých demonstrantů bylo, že vypískali a zasypali nadávkami důstojníka policie a SS a vrchního velitele SS v Praze, když tito se vraceli z návštěvy u prezidenta dr. Háchy. Ale několik uniformovaných členů SS stačilo k tomu, aby rozehnali větší skupiny demonstrantů. Němci byli po celý čas pány situace. Několik Čechů, zraněných střelnými zbraněmi, bylo dopraveno na kliniku, Tato zranění byla zřejmě způsobena členy německých orgánů, když se bránili proti Čechům. K dalším zraněním došlo při srážce jedné hlídky pořádkové policie s Čechy. Pokud se dalo zjistit, bylo na německé straně lehce zraněno několik policistů, když zatýkali provokující Čechy. Jelikož mezi zraněnými Čechy se nachází několik těžce raněných, dá se očekávat, že několik z nich nepřežije. Vrchní velitel SS v Praze nařídil již minulou noc, aby při chirurgickém ošetření zraněných Čechů byl přítomen německý lékař, aby se zamezilo pověstem o surovosti. Z ostatních částí Protektorátu se hlásí jen pokojné demonstrace studentů a inteligence v menších obcích. Z průmyslového města Moravské Ostravy se hlásí větší srocování lidí, jež však bylo bez zvláštních potíží rozptýleno. Zodpovědní mluvčí české policie ujistili, že podniknou patřičné kroky k zabránění dalšího srocování. Je nápadné, že na Moravě vládl úplný klid. V závěru se dá usoudit, že incidenty nebyly spontánním výbuchem národní vůle, nýbrž zřejmě šlo o organizované demonstrace, kterých se pražská lůza ráda zúčastňuje. Důkladné vyšetření všech těchto incidentů započalo…

(Zdroj: B.Čelovský – So oder so – str.234-235)


Německé represe
17. listopadu 1939


Policejní hlášení
… Nálada v Protektorátu se nadále vyznačuje utajovaným protiněmeckým chováním zvláště patrným u české vedoucí třídy. Tato nálada se projevuje v jednotlivých protiněmeckých incidentech… Dne 16. listopadu v Praze na české klinice pro soudní medicínu, u příležitosti smutečního obřadu pro jednoho studenta, který zemřel následkem střelné rány v břichu utrpěné 28. října, demonstrovalo okolo 3 000 lidí. Německým občanům bylo spíláno a teprve za půl hodiny zakročila česká policie…

Z deníku J.Goebbelse
Včera… Návštěva u Vůdce. Neurath a Frank podávají zprávu o situaci v Protektorátu. Demonstrace nebyly příliš závažné, ale přesto, principiis obsta. Uvažujeme co dělat. Budeme-li postupovat příliš tvrdě, nastane nebezpečí, že Hácha se svou vládou odstoupí. To by se nám právě teď příliš dobře nehodilo. Bezprostřední nebezpečí nehrozí. Ale může k tomu dojít dříve, než si myslíme. Češi jsou v podstatně povzbuzovaní zahraničním rozhlasem. Musíme jim eventuálně zabavit rozhlasové přijímače. Navíc použít všelikých šikan, aby se lid postavil proti štváčkům. Neurath je poněkud měkký. Frank by raději úplně zrušil autonomii. Ale tím bychom ztratili to poslední, čím můžeme ještě vyhrožovat. Češi jsou zvláštní národ. Jako všichni Slované žijí v pohádkové zemi a sní jenom čiré iluze. Vařit umí dobře. A jejich historie z nich udělala rebely…

Vyhláška říšského protektora v. Neuratha
Přes opětovné varování skupina jistých českých intelektuálů ve spolupráci s emigrantskými kruhy v cizině se již po nějaký čas menšími nebo většími akcemi snaží narušovat klid a pořádek v Protektorátu Čechy a Morava. Přitom bylo zjištěno, že původci těchto aktů odporu jsou zvláště na českých vysokých školách. Ježto se tyto živly ve dnech 28. října a 15. listopadu daly strhnout k násilným činům proti jednotlivým Němcům, byly české vysoké školy zavřeny na dobu tří roků, devět pachatelů bylo zastřeleno a větší počet účastníků vzat do vazby…

Zastřeleni byli: Doc.Dr. Josef Matoušek, dr. Jaroslav Klíma, Jan Weinert, Václav Šafránek, dr. František Skorkovský, Josef Adamec, Jan Černý, Bedřich Koula, Ing. Marek Frauwirth.

(Zdroj: B.Čelovský – So oder so – str.237-238)

Těch represí, kromě popravených, bylo ve skutečnosti mnohem více. Kolem 1.200 vysokoškolských studentů bylo zatčeno a dopraveno do koncentračního tábora v Sachsenhausenu-Oranienburgu. Prvních 33 studentů bylo z vězení propuštěno již v prosinci 1939 a několik dalších nemocných se dočkalo svobody na Štědrý den. V lednu 1940 bylo propuštěno několik menších skupin a v dubnu dalších 200 studentů. Další skupiny byly dále průběžně propuštěny na svobodu v průběhu roku 1940. Poslední student byl propuštěn 20. dubna 1943, v den výročí Hitlerových narozenin. Na první pohled to tedy vše vypadalo téměř idylicky, tedy že studenti byli propuštěni na svobodu. Co se ale již tehdejší veřejnost nedozvěděla, bylo, že mnoho studentů věznění nepřežilo. A také nebylo známo, že propuštění nebylo zadarmo. Němci drželi studenty jako rukojmí, aby mohli na prezidenta Háchu a jeho vládu vyvíjet nátlak. Za každý drobný ústupek byla propuštěná menší skupina studentů.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „ČESKOSLOVENSKO“