XV. díl. Bitva o Ardeny 1944, 45. Č 13.

Od Normandie po kapitulaci Německa

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

XV. díl. Bitva o Ardeny 1944, 45. Č 13.

Příspěvek od michan »

XV. díl. Bitva o Ardeny 1944, 45. Č 13.
Útoky spojeneckých vojsk od 26. srpna 1944, po Falaiské kapse, až po 14. září 1944, tedy

Obrázek

dobu, o kterou se jedná v popisu článku.
Ještě pokračuji v tom co jsem napsal v předchozím Č 12. u konce v bodě c/ - Udělat v západní Evropě, ve Francii, z některých přístavů "Fester Platz", zvláště pak v Antverpách, obrany ústí Šeldy, stejně jako obrany ostrova Walcherenu , které nařídil v konci srpna, počátkem září AH bránit za každou cenu. Viz zde odkaz:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=6411&f=137
Na odkaze Operace MARKET GARDEN, pak k Antverpám a Walcherenu, v Č 6.,, viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5747
, píši, že:
"......Polní maršál Rundstedt z těchto popsaných znaků a svých znalostí, vyvodil ne zcela správný, odvážný závěr, že zpomalení a zastavení britského postupu, není jen krátká přestávka, ale že se britská ofenzíva na čas zcela zastavila!!!
A tak na základě svého zhodnocení situace zrušil polní maršál Rundstedt, již jednou řečený, útok 15. A, který byl plánovaný na 6. a 7. září, přes spojenecká vojska směrem do Německa. Místo toho nařídil německé 15. A generála Zangena, aby provedla evakuaci přes ústí řeky Šeldy na ostrov Walcheren a potom dál po severním břehu řeky. Mohl si to dovolit, neboť na rozdíl od Modela, který předchozí rozkaz vydal, věděl, ještě z OKW, že ostrov nebyl dosud obsazen Spojenci. Protože v daném období měli stále Spojenci leteckou převahu, musela evakuace probíhat v noci a Němci jí mohli, dle předpokladů, provést za 14 dní. Byl to sice riskantní plán, ale jevil se jako jediná možnost, jak zachránit celou armádu před zničením. Důležitým předpokladem úspěšné záchrany 15. A bylo, že se Rundstedt nemýlil a Montgomery svůj útok vyčerpal a ofenzívu zastavil. Polní maršál Rundstedt si byl svým hodnocením jist. Navíc měl mnohem více informací z OKW, které říkalo, že Spojenci ví jen velmi málo o katastrofální situaci, ve které se momentálně Wehrmacht na Západní frontě ocitl. A už vůbec nic nevědí o pružnosti německé organizace, se kterou na vzniklou situaci Wehrmacht reaguje. Zároveň však Němci věděli, že se komunikační a zásobovací linie pro spojenecký postup prodloužila a proto bylo nutno zastavit!
Zde se dokonce objevila u Rundstedta neobvyklá reakce v jeho myšlení, když dal Adolfu Hitlerovi za pravdu.
Totiž na závěr všech štábních porad řekl polní maršál Rundstedt pro mnoho generálů nepochopitelnou a "neuvěřitelnou" domněnku, která byla zachycena pro historiky, cituji:

´že tentokrát by mohl mít Hitler pravdu!´

Hitler totiž vybavil Rundstedta( který AH většinou nevěřil) rozkazem, aby stabilizoval Západní frontu. Bylo to ve strašné situaci, ve které byl na počátku září Wehrmacht a tehdy, po analýze a po seznámení se situací - svitlo Rundstedtovi "světélko naděje" -, že Němci mohou frontu na Západě stabilizovat - čemuž tehdy věřil jen Adolf Hitler a jen někteří, jemu věrní, důstojníci OKW ( a skutečně, po přečtení "Operace MARKET GARDEN", která bezprostředně trvala od 17. září do 26. září 1944, zjistíme, že Západní fronta se prakticky, s malými úpravami některých úseků fronty, s lokálními útoky, a to až do útoku německých vojsk v - "Bitva o Ardeny" - , prosinec 1944 a leden 1945 - prakticky nepohnula. Viz u Úvodu - mapu do 15. prosince 1944 :
viewtopic.php?f=137&t=5741
).

K úplné konsolidaci německé obrany potřebovali Němci " čas "a ten jim museli poskytnout Spojenci. Historie říká, že Spojenci Němcům hodně času poskytli."

Obsazení Walcherenu a znovu pečlivě udělaná obrana ústí Šeldy znamenaly, že se do pozic dostala, děla všech ráží. Ve ´Fester Platzu´ Walcheren a okolí, byly Radiolokátory a flaky, tedy PVO, a vše bylo s německou důkladností v obraně obsazeno vojáky.
Spojenci, přesněji Kanaďané a Britové, tahle místa dobývali až do druhé poloviny listopadu 1944 - došlo k ohromnému časovému skluzu - Hitler získal tolik potřebný čas...

d/ Tím čtvrtým, možná prvním, ale určitě zcela rozhodujícím rozkazem AH pak bylo - dostat válečnou výrobu pod zem. Ale zároveň jí mnohonásobně rozšířit a zvětšit.
Tenhle zásadní rozkaz AH, vydaný již někdy, 1941, 1942, zvláště když létající pevnosti Američanů 1942, 1943, 1944 a od roku 1940 noční bombardování Britů, devastovaly výrobu Třetí říše, plnil tehdy víc než dobře Albert Speer. Výroba tanků v roce 1944, stejně jako letadel, se většinou v podzemních továrnách a díky totálně nasazeným dělníkům a válečným zajatcům, v roce 1944, zásadně zvětšila - byla to největší měsíční a i roční výroba od začátku 2. světové války.
Spojenci přes Enigmu a od hnutí odporu měly hodně zpráv, ale celou skutečnost neznali. Nevěděli kolik tanků, děl a letadel je Hitler schopen"ulít" pro nějakou utajenou ofenzívu.

Po vydání oněch ad a/ až d/ pokračoval sled myšlenek Hitlera dál.
Hitler začal své definitivní rozhodnutí - , že prudce zaútočí někdy okolo listopadu, aby zvrátil někde zásadně frontu, dál rozvíjet:

1/ Jako prvá se jevila otázka - Kde, jak a kdy zaútočit?
Jak potvrzovaly výpovědi maršála Jodla (náčelník OKW), prvé myšlenky AH znamenaly, že uvažoval o velké protiofenzívě na Východní frontě proti SSSR, ale prý po několika dnech změnil názor, neboť tam se jednalo o ohromnou koncentraci sovětských divizí (Abwehr a německé rozvědky hovořily až o 500 divizí) a útok německých 40ti divizí by žádný valný výsledek nepřinesl.

2/ Dalším zásadním faktorem u Východní fronty byla ta skutečnost, že SSSR, diktatura, byl monolit, který nevykazoval, jako totalitní systém, žádné velké slabiny.

3/ Útok na italské frontě se nejevil dobrý ze dvou jednoduchých důvodů:
a/ Na italské frontě nebyl žádný strategický prostor a nějaké menší vítězství by nepomohlo Hitlerovým snahám o separátní mír.
b/ Hornatý terén Itálie by stejně jako Němcům při ofenzívě Němců, nahrával obraně Spojenců. Vždyť tam většina větších ofenzív 1943 a 1944 končila většinou fiaskem, nebo byl strategický zisk území jen nepatrný, či zanedbatelný a bylo to časově náročné - "postup a útoky - krok za krokem". Hitler tolik času neměl.

4/ A tak se Západní fronta jevila tou poslední alternativou pro německou ofenzivní akci. Byla to Západní fronta, která byla ze všech nejslibnější. Hitler o Západní frontě v měsících, konec srpna, začátek září a až do konce listopadu věděl, že zde mají Spojenci velké zásobovací potíže, i celkově potíže v celé Logistice, o kterých jsme si psali. Zároveň věděl od rozvědek o slabinách uprostřed Západní fronty, zvláště v Ardenách. Věděl o rozporech mezi Spojenci a samozřejmě spoléhal na "moment překvapení". Upínal své zraky i k terénu a špatnému počasí.

5/ Jak již bylo řečeno, chtěl po Normandii vrazit mezi Spojence útočný klín, neboť si všímal jak oni sami mají koncem srpna a začátkem září v útoku jen asi 40 divizí a jak s nimi dokáží prolamovat frontu. O svém rozhodnutí a situaci v srpnu, září a říjnu hovořil tak, že, cituji: "Cítil v konečcích prstů, že anglo-americká aliance stojí na vratkých nohách a úspěch v Ardenách povede k rozkolu mezi Spojenci."
Definitivní rozhodnutí pro útok v Ardenách padl tedy již 19. srpna a Hitler rozhodl nejprve, že ofenzíva začne v listopadu 1944, kdy špatné počasí nedovolí Spojencům využít leteckou převahu. Rozkaz zněl za dva měsíce přesunout 25 divizí na Západ.

6/ O svém plánu získal určité poznatky i tím, že v srpnu navštívil Siegfriedovu linii, kde v Ardenách již tehdy zjistil (a trvalo to další 3 měsíce a nic se neměnilo), že je stejně jako v roce 1940 slabě pokryta americkými jednotkami. Když se vrátil, nechal tenhle prostor sledovat. V tu dobu, o něco později, v září 1944, zaútočila americká 4. divize na německou hranici a obsadila Schnee Eifel (o Schnee Eifel si toho ještě hodně a hodně řekneme a v Bitvě o Ardeny hrálo velkou roli) a americká 28. divize tehdy zaútočila přes řeku Our na Pronsfeld a americká 5. obrněná divize překročila také řeku Our poblíž Wallendorfu. Tehdy mezi 12. a 15. září 1944 proniklo několik amerických rot z těchto divizí do Třetí říše, do Siegfriedovy linie a obsadilo slabě bráněné objekty na hlavním směru tohoto provizorního útoku, který připomínal spíše větší průzkum bojem. Němci rychle soustředili několik rot a praporů, vytvořili z vojáků 2. pancéřové divize a 2. td SS Bojovou skupinu a 16. září na Američany zaútočili. Tenhle německý protiútok byl velice úspěšný a Američané ve zmatku opustili na tomto směru Třetí říši a sebedůvěra nacistů neobvykle vzrostla. Goebbelsova propaganda z německého protiútoku udělala "novodobý Zázrak na Marně z roku 1914" a prudce vzrostla nacistická morálka.

(Pro Č 13., 14. a 15. - Bitva o Ardeny, byly použity především mé dlouholeté poznámky za desítky let shromážděné, dále ověřená historická fakta z knih - Martin Gilbert - Druhá světová válka - úplná historie, Peter H. Gryner - Ardeny 1944, Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak - Ocelová lavina, Leo Kessler - Ardeny: Operace Lítice, Otto Skorzeny - Mé velitelské operace, Janusz Piekalkiewicz - Tanková válka 1939 - 1945, Letecká válka 1939 - 1945, Steven J. Zaloga - Panther vs. Sherman a další historické prameny z: Použité podklady na konci článků. Použity byly také některé termíny i z dalších pramenů, jako ověřená fakta, která jsem našel pod heslem Ardeny na internetu.)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: XV. díl. Bitva o Ardeny 1944, 45. Č 13.

Příspěvek od michan »

XV. díl. Bitva o Ardeny 1944, 45. Č 14.

Až po válce se Američané dozvěděli, že tehdy, v září 1944, propásli ohromnou příležitost. Významný německý generál Siegfried Westphal, který byl náčelníkem štábu OB West u maršála Rundstedta, po skončení války, při výslechu řekl, cituji:

"...že kdyby byl nepřítel soustředil ke svému útoku větší síly, nejenže by prolomil německou linii obrany, která se v té době teprve tvořila, ale vzhledem k nedostatku organizovaných záloh by tento průlom měl pravděpodobně za následek zhroucení celé Západní fronty."

To by se totiž jednalo o celkové prolomení Siegfriedovy linie a kdyby Američané pokračovali v útoku, dostali by se až do srdce Třetí říše (my víme, že tohle přesně chtěl Patton před MARKET GARDEN....).
Hitler si tehdy situaci okolo Siegfriedovy linie a Arden pamatoval a plán "Wacht am Rhein" zadal Jodlovi, který byl tehdy velice schopným a všeobecně uznávaným štábním důstojníkem. Plán mu zadal s tím, že musí být zachován jeho základní plán - Útok až do Antverp, kam zaútočí dvě německé TA přes Ardeny, úzkým koridorem k řece Maase. Tyhle dvě německé TA (5. TA a 6. TA SS) měly překročit řeku Maasu mezi městy Givet a Dinant, poté se stočit na severozápad a obsadit Antverpy. Jižní křídlo měla krýt 7. A.
Takovéhle zadání tedy dostal maršál Jodl, náčelník štábu OKW pro své plánování.....

Už když zadal AH do "svého štábu OKW", a to přes Jodla( "svého štábu OKW" - Hitler už roky nejlépe ovládal právě OKW, kde bylo nejvíce jeho přitakávačů a pochlebovačů, počínaje Lodlem) jasné zadání pro naplánování listopadové ofenzívy do Antverp, vyskytli se i mezi tamními důstojníky pochybovači. I v OKW tedy bylo hodně pochybovačů, mezi těmi plánujícími plukovníky, majory, kapitány, mistry dílčích oblastí( logistika, geografie, zpravodajská činnost, zbraňové systémy, atd.).
Hitler někdy zaslechl hlasy pochybovačů i z OKW, neboť po zadání velice pečlivě dohlížel ve štábu několik týdnů, jak se plánovalo. Byly to pro něho " malé ryby" ti plánovači a tak dělal, že neslyší. Dokonce některé historické zápisy říkají, že i kdyby slyšel s "těmihle nemluvil". Byl ve svém přesvědčení o" výjimečné genialitě své osoby imunní k těm nevěřícím Tomáškům"... (Ale jak se při konzultacích v další etapě plánování ukazovalo, Hitler byl imunní i ke zkušeným "nevěřícím Tomášům z praxe", lidem, kteří zažívali 2 roky porážek přímo v bojích na Východě a Západě - svým generálům a maršálům"...!!!).
Pod Hitlerovým dohledem zpracoval, od srpna do začátku října, a to v mapách i písemných dokladech, štáb Jodla celkem 5 variant alternativ listopadového útoku na Západní frontě. Zde jsou:

1/ Operace " Holandsko".
Což byl poměrně jednoduchý a přímočarý útok z oblasti Venlo směrem na Antverpy, při krytí si svých křídel.

2/ Operace " Liége-Cáchy "
Trochu složitější plán, kdy měl současně probíhat útok ze severního Lucemburska a z oblasti severozápadně od Cách. Typicky klešťová operace, kdy se obě útočící ramena kleští měla spojit v oblasti Liége a obklíčit a zničit americkou 1. A.

3/ Operace " Lucembursko ".
Což byla také složitější útočná operace, vedená o něco jižněji, kdy měly dva klíny, dvě útočná ramena, jedno z Lucemburska a druhé z oblasti Met, zaútočit současně - s hlavním cílem: Obklíčit a zničit Pattonovu americkou 3. A.

4/ Operace " Lotrinsko ".
Opět útok dvou křídel. Jeden z útočných klínů vycházel z prostoru Met a druhý útočný klín z prostoru Baccarutu. Hlavní cíl útočné operace: Dobýt město Nancy.

5/ Operace " Alsasko ".
Což byl plán podobný jako předchozí Lotrinsko, jen se měl odehrát v Alsasku...
Útočná operace měla jedním proudem vycházet od Epinalu a druhým klínem z Montbeliardu. Oba útočné proudy se měly spojit ve Vesoul.

Jak bylo ve všech německých štábech již několik set let zvykem, i Jodlův štáb OKW, předával, do začátku první dekády října 1944, Hitlerovy všechny varianty ad 1/ až 5/, i s doporučením štábu v písemné formě. Štáb OKW Hitlerovi doporučoval variantu - 1/ Operace " Holandsko" a variantu 2/ Operace " Liége-Cáchy ", které zároveň označil za nejvíce riskantní operace.
Jenomže Hitler už byl rozhodnut.
Když prostudoval všechny varianty Jodla tak viděl, že když spojí obě nejriskantnější varianty navržené Jodlovým štábem(ad 1/ až 2/ - Holandsko a Liége-Cáchy) a nechá je doplnit do Antverp, včetně obsazení přístavu a města, bude to vlastně celý jeho původní plán. Dopsal tedy jen doplnění a vrátil vše štábu OKW k dopracování.
No a pak to vše šlo rychle.
Bylo 11. října 1944, když Jodl předložil Adolfu Hitlerovi

Obrázek

konečnou koncepci plánu - Útok přes Ardeny až do Antverp, což byl přesně plán podle původní představy Adolfa Hitlera, který zadával před měsícem...
Jodl se svým štábem konečný plán(Bitvy o Ardeny) v této fázi nazvali právě oním krycím názvem: "Wacht am Rhein" - "Stráž na Rýně" - což byl název jedné staré německé nacionalistické písničky ( v německé historii o plánování ve štábech OKW jsem nalezl, že většinou všechny krycí názvy vymýšlel a určoval Jodl. Bylo to tam i s kritikou, že jeho krycí názvy nebyly vždy šťastné, a že někdy i prozrazovali o co půjde. Myslím, že v tomto případě tomu tak není.).

Definitivní - Plán Wacht am Rhein - Stráž na Rýně - z 11. října 1944.

V této konečné fázi plánu Wacht am Rhein z 11. října 1944 byl - Hlavní směr úderu veden z čáry Monschau-Losheim. Řeka Maasa měla být překročena dvěma proudy útočných ramen po obou stranách města Liége a obě ramena pak měla útočit až do Antverp.

a/ Severní útočný proud měla provádět - do prosince nově tvořená 6. TA SS generála SS Dietricha.

b/ Jižní ramenem ramenem, jižní útočný proud, ale vlastně jako krytí útoku Dietrichovy 6. TA SS na severu - pak měla útočit německá 5. TA generála Manteuffela ( vznik 5. TA - viz zde u Overlordu, v Č 119. - německou reorganizaci tankových vojsk od 1. do 6. srpna 1944, před německým protiútokem u Mortain,
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5651
).

c/ Součástí celého útoku v rámci Wacht am Rhein také bylo, že z Echternauchu, podél řek Our a Sauer měla zaútočit německá 7. A generála Brandenbergra. Německá 7. A generála Brandenbergra měla po celou dobu útoku krýt jižní křídlo tankových armád(jak 6. TA SS, tak 5. TA, té především, neboť byla první nad ní) před případným útokem Pattonovy americké 3. A do jižního boku celého útoku.

d/ Do celého, takto s konečnou platností sestaveného Wacht am Rhein byly zařazeny ještě i 2 další podpůrné útočné operace:
1/ Na severním křídle 6. TA SS generála SS Dietla, bylo vyčleněno několik divizí ze Zengenovy 15. A k zajištění severního týlu - Operace měla český název - "Pozdní sklizeň".
2/ A tou druhou podpůrnou útočnou a zároveň dokončující operací bylo, že v okamžiku kdy se měla čela obou TA přibližovat k Antverpám, měla také německá "Skupina armád H" generála Studenta zaútočit na Antverpy ze severovýchodu, z oblasti Venlo a tím dokončit zdárně celou Operaci Wacht am Rhein - dokončit tak vítěznou bitvu i se zabezpečením okolí.

Cílem "Operace Wacht am Rhein" byly jednoznačně a zcela Antverpy, v té době nejdůležítější přístav v celé Západní Evropě a Hitler jej chtěl, neboť se stalo zásobovacím centrem Spojeneckých armád. Jestliže by se Němcům podařilo dobýt Antverpy a zabezpečit celou trasu, znamenalo by to odříznutí přibližně 30ti amerických, britských a kanadských divizí, které by se dle Hitlera musely postupně vzdát, nebo by byly vyhlazeny.
Hitler takto ambiciózní plán, kterým "Wacht am Rhein", i dle vojenských odborníků byl ( ač druhým dechem dodávají, ale v té době z důvodů logistiky a záloh - nereálný, či nemožný,) nazýval také - "Nový Dunkerque". Narážel na nucenou evakuaci zbytků tehdy klíčových jednotek Britů a Francouzů, v červnu 1940 přes La Manche do Velké Británie, viz zde "Operace Dynamo" - Francie Č 85.:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=196&t=3931
a také Č 88., 89. a 90.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=196&t=3940
a také Č 91. a 92.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=196&t=3948
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: XV. díl. Bitva o Ardeny 1944, 45. Č 13.

Příspěvek od michan »

XV. díl. Bitva o Ardeny 1944, 45. Č 15.

Po doručení konečné verze plánu " Wacht am Rhein" - " Stráž na Rýně" - z OKW si ji od 11. října 1944 Hitler asi 2 dny detailně studoval. Jak hovoří historické zápisy z okolí AH, byl prý vůdce ty dva dny veselý. Dokonce prý byl po mnoha a mnoha měsících spokojený.
Tohle prý bylo ono. "Boží prozřetelnost prý AH opět osvítila". Hitler věřil, že "to co nyní zařizoval, to co držel v ruce - Plán " Wacht am Rhein" - je přesně to, co když jeho vojáci, generálové a maršálové přesně provedou bude znamenat vyřazení Spojených států amerických z války a Velké Británii nezbude nic jiného než požádat o separátní mír"
"Hitler se usmíval..."
"Až se tak stane obrátí svou pozornost na Východ. Celý válečný stroj Třetí říše bude pracovat pro boj na Východě, kde hordy podlidí zažene zpět do stepí..."
Ale již konfrontace s - Plánem " Wacht am Rhein - a s jeho generalitou, mu ukazovala problém, ale jak si za chvíli řekneme úsměvu Hitlera nezbavili ani maršálové ani generálové.

Plán " Wacht am Rhein - byl více než pečlivě utajen a jak již bylo na jiném místě řečeno, "byl tak utajen, že i například neopatrné použití slova Ardeny, či v Ardenách bylo zakázáno pod pohrůžkou trestu smrti" ( při studiu historických podkladů jsem nenašel nikde, že by byl v tomto případě nějaký trest za porušení kázně vykonán).
Nicméně Plán " Wacht am Rhein byl tak utajen, že i generálové, velitelé všech zúčastněných armád ( od jihu směrem na sever - 7. A gen. Brandenberger, 5. TA, gen. Manteuffel, 6. TA SS gen Dietrich, 15. A, gen. Zengen a velitel "Skupiny armád H", gen Student) se o útočné operaci v Ardenách dozvěděli až 22. října, tedy 4 týdny poté co byly vytvořeny prví předběžné plány add 1/ až 5/.
Jak později všichni generálové, ale i maršálové vypověděli, první bylo překvapení - po 2 letech takřka samých porážek, - náhle takový protiútok ohromujícího rozsahu... Do té doby u všech v duchu převládala skepse k průběhu války a k jejímu konci...
Určitě zajímavé, především z historického hlediska, jsou reakce a vytvoření alternativních plánů, k plánu Adolfa Hitler a jeho - " Wacht am Rhein" - " Stráž na Rýně", u obou zainteresovaných maršálů. Mám na mysli velitele OB West polního maršála Rundstedta a velitele německé "Skupiny armád B" polního maršála Modela.
Začněme polním maršálem Rundstedtem, velitelem všech německých vojsk na Západě, který byl, jak již bylo řečeno, po svém neslavném výroku, neslavném z hlediska Třetí říše a Hitlera -" Žádejte o mír hlupáci", když se ho na konci července Jodl zeptal : " Co má OKW dělat" - Hitlerem znovu, a to 4. září 1944, jmenován velitelem OB West.
"Vychladlý" Rundstedt, tehdy v říjnu 1944, nejprve, i když prý dle jeho okolí pochybnosti o cílech protiútoku měl, - začal diplomaticky, cituji:
" Plán ´Wacht am Rhein je ambiciózní a vidím v něm nádech geniality".
Jeho jediná výhrada byla, jak on sám pokračoval: "...útočící armády jsou příliš slabé, než aby mohly dotáhnout tuto operaci až do Antverp.
Když Plán " Wacht am Rhein" - " Stráž na Rýně", prostudoval detailně velitel "Skupiny armád B" polní maršál Model, v jehož operačním prostoru se měla Bitva o Ardeny odehrát, a který byl v samotném praktickém útoku dokonce velitelem celé útočné operace dle plánu " Wacht am Rhein" - " Stráž na Rýně" - měl o útoku také pochybnosti. O Modelových pochybnostech si na závěr plánování řekneme více ( přesně dle pochybností Modela totiž celý německý útok dopadl...).
Oba maršálové, jak Rundstedt, tak Model, mohli vznášet pochybnosti a říkat své připomínky do plánování útočných operací ve svém operačním prostoru a informovat o nich OKW. Bylo to po staletích u polních velitelů v německém štábním plánování zvykem, že pracovali na alternativních plánech protiútoku, na kterých pracovalo centrální plánování německých generálních štábů, v tomto případě Jodlovo OKW.

A tak zde byl ještě Plán zpracovaný štábem OB West, Rundstedtova štábu Velitelství Západ.

A byl zde stejně tak alternativní plán zpracovaný Modelovým štábem "Skupiny armád B", kde se měla odehrát většina bojů a my uvidíme, že se tam odehráli boje všechny...

Začněme tedy Rudstedtovým štábem OB West, který neméně kvalitně , nebo řekněme stejně kvalitně jako OKW, připravil Plán protiútoku v Ardenách.
Plán OB West se přeloženo z němčiny, dle mých podkladů jmenoval "Operace MARTIN"( jak víme Rundstedt nikdy nechtěl, aby plán někdo pojmenovával "Rundstedtova ofenzíva a moc a moc se zlobil, když to nějaký "pisálek, či historik udělal").
Ať už Rundstedt chtěl, nebo nechtěl, celý rukopis "Operace MARTIN, který zkušení štábní důstojníci jeho OB West pečlivě a precizně připravily, nesl přesně myšlenky a letité bojové zkušenosti z Východní ( 1941 "Skupina armád Jih, kde působil, viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=181&t=1221
, jako velitel) i Západní fronty( kde prosazoval stejný způsob útočných operací od roku 1943) polního maršála Rundsedta.
"Operace MARTIN", byla štábem OB West naplánována jako ofenzíva dvou křídel v Ardenách, kde severní a jižní křídlo, mělo mít v útoku celkem 30 německých divizí. Útočit měly v klešťové operaci celkem 3 ts ( ts- jsou tankové sbory, což byly většinou 2 td a jedna divize pancéřových granátníků + podpůrné jednotky různého složení, dělostřelectvo + ženisté atd - Pozor - složení ts mohlo být i jiné dle tehdejších možností. Já uvádím jen příklad).
Celý útok dle OB West v Ardenách měl v sobě ještě podpůrný útok - odlehčovací útok - prováděný divizemi ze Zengenovy 15. A, který měl vycházet z prostorů Roermond-Julich.
Cíl "Operace MARTIN byl dobytí strategicky důležitého města Liége na řece Maase a obklíčení velké části americké 1. A, která tehdy útočila v oblasti Cáchy...

U plánu, který sestavoval štáb "Skupiny armád B" polního maršála Modela je vidět, že školy německého generálního štábu vystudovali štábní důstojníci stejné, jako ti z OB West. Nesly oproti OKW jen větší znaky praktiků, lidí, kteří více pracovali přímo v bitvách 2. světové války. Modelův štáb po konzultacích se svým šéfem více prostě přihlížel k možnostem Wehrmachtu v prosinci 1944, které denně řešil...
Plán polního maršála Modela a jeho štábu "Skupiny armád B" je znám pod krycím názvem -
"Herbstnebel" - přeložen do češtiny - "Podzimní mlha".
Modelův plán - "Podzimní mlha" byl koncipován tak, že dvě německé TA (tankové, nebo pancéřové armády) prudce svými tankovými čely zaútočí na 60 km dlouhé frontě mezi Hürtgenským lesem a městem St. Vith v Ardenách. Hlavní cíl "Herbstenebel" - "Podzimní mlha" byl stejný jako u "Operace MARTIN", - Obklíčení a zničení převážné části americké 1. A, která byla tak nebezpečně vklíněna do Třetí říše.

Německá generalita nazvala oba plány - "Operace MARTIN" a "Herbstenebel" - "Podzimní mlha" tzv - "Malé řešení" a Hitlerovi byly předloženy 27. října 1944.
Hitler okamžitě oba plány zamítl - připojil k nim jen poznámku, že "žádný z obou plánů nenabízí konečné a rozhodné řešení...!!!"

Hitler se stále držel svého přesvědčení, že ten útok musí být prostě "Bomba", - Musí se jednat o - "Celkové vítězství které dovede Spojence k podepsání separátního míru." To nemohlo, ba nesmělo být, dle AH, jen nějaké dílčí vítězství...!!!"

A tak dál trval Hitler na svém "Wacht am Rhein", svém původním plánu, i když se všem zdálo a všichni okolo něho viděli, že dosažení Antverp, s tím co měly i v prosinci 1944 k dispozici, - bylo nemožné!!! Bylo to nad síly a prostředky Wehrmachtu...!!!

Důležité plánovaní budeme postupně ukončovat příště, kde si ještě popíšeme - krajinu Arden z vojenského hlediska - a pak navážeme na - ", Operace Stösser a Operace Greif", které si také popíšeme trochu hlouběji.


Použité podklady:

Duce – Anatomie jedné kariéry – Luboš Taraba.
Adolf Hitler a jeho cesta k moci – Rainer Zitelmann.
Nacismus – Alessandra Minerbiová – editor: Flavio Florani.
Pakty Stalina s Hitlerem – výběr z dokumentů 1939 a 40 – Naše vojsko.
Přísně tajné 3/99, 4/99, 3/05 a 3/08.
HPM ročník XIV. – Ivo Pejčoch – Těžký křižník Canarias.
Září 1938 – Role a postoje spojenců ČSR – Miloslav John.
Dějiny světa, svazek IX – L. I. Zubka, A. M. Zubinský a G. N. Sevosťjanov.
Dějiny světa, svazek X. – V. V. Kurasov, A. M. Někrič.
Krev, slzy a pošetilost v nejtemnější hodině 2. světové války – Len Deighton.
Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert.
Blitzkrieg od Hitlerova nástupu po pád Dunkergue - Len Deighton.
Druhá světová válka – John Keegan.
Polské tažení Hitler a Stalin rozbíjejí Polskou republiku – Janusz Piekalkiewicz.
Tanková válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Letecká válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Námořní válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Historie německé armády 1939 – 1945 – Philippe Masson.
Slovenská armáda 1939 – 1945 – Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal.
Hitlerovi válečníci – Guido Knopp.
Německé obrněné jednotky – Horst Scheibert.
Hitlerovy elitní jednotky – Lucas Cooper.
Němečtí parašutisté ve II. světové válce – Volkmar Kühn.
Operace Jubilee, Dieppe 1942 – Norman Franks.
Narvik – Donald Macintyre.
Ocelová lavina – Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak.
Bitva o Británii – Leonard Mosley a redakční kolektiv Time-Life Books.
Černí andělé, Historie zbraní SS – Rupert Butler.
Historie válek – David Brownstone a Irene Franck.
Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv – Christopher Andrew, Vasilij Mitrochin.
Den D, 1944, Hlasy z Normandie – Robin Neillands, Roderick de Normann.
Druhá světová válka den za dnem – Donald Sommerville.
Svět ve válce 1939 – 1945 – Dr. Duncan Anderson, Dr. Stephen Badsey, David Chandler, Dr. Paddy Griffith, Sean McKnight, Gary Sheffield.
Marcel Jullian – Bitva o Británii – červenec-září 1940
Alan Cooper – Cíl Drážďany.
Boje o Itálii 1943 až 1945 – Dominick Graham a Shelford Bidwell.
Hitlerovy horské jednotky – James Lucas.
viewtopic.php?t=1176,
viewtopic.php?t=1179
viewtopic.php?t=1193
viewtopic.php?t=1209
a v nich následné diskuze.
Miloš Hubáček – Bitva u Matapanu.
Miloš Hubáček - INVAZE.
Válka v Normandii. Ode Dne D k St. Lo,
německýma očima - Vince Milano a Bruce Conner.
Charles Kirkpatrick - Spory o druhou frontu.
Stephen Badsey - Příprava operace Overlord.
Detlef Vogel - Německá obrana.
Edward Marolda - Operace Neptune.
Steven J. Zaloga - Den D 1944 Pláž OMAHA.
Roger Cirillo, Stephen Badsey - Den D.
Charles Kirkpatrick - Soustřeďování sil.
Alfred Price - Vzdušné boje.
Nigel de Lee - Boje v Ńormandii.
Nigel de Lee - Průlom.
Bernard Nalty - Invaze do jižní Francie.
Roger Cirillo - Pronásledování k Sieně.
John Prager, C. W. Star Busmann - Bitva u Arnhemu a válka v Západní Evropě.
Generálmajor R. E. Urquhart, CB DSO a Wilfred Greatorex - ARNHEM.
Jaroslav Hrbek - ARNHEM 1944.
Tim Saunders - NIJMEGEN - Operace Market Garden (americká 82. vzdušná výsadková divize a gardová obrněná divize).
Donald R. Burgett - CESTA DO ARNHEMU - Křičící orel v Holandsku.
Frank Steer - ARNHEM - Operace Market Garden - Přistávací plochy a Oosterbeek.
A. Korthals Altes a N. K. C. A. in´t Veld - ZAPOMENUTÁ BITVA. ( The Forgotten Battle)
Peter H. Gryner - Ardeny 1944.
Leo Kessler - Ardeny: Operace Lítice.
Otto Skorzeny - Mé velitelské operace.
Steven J. Zaloga - Panther vs. Sherman.
Jaroslav Hrbek – Tobruk 1941.
Janusz Ledwoch – Afrikakorps.
Paul Carell – Lišky Pouště.
Janusz Piekalkiewicz – Rommel – Tajná válka v Africe.
Dwight David Eisenhower – INVAZE DO EVROPY.
Harry C. Butcher – TŘI ROKY s EISENHOWEREM.
Jiří Brož – STŘEDOMOŘÍ V OHNI DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY.
D – DAY OPERACE OVERLORD, dle nakladatelství Salamander
Den D 1944 Pláž Omaha, - Steven J. Zaloga, Howard Gerrard.
Books Ltd, Londýn.
Další související historická literatura.
Mé dlouholeté poznámky a mapy.
Z webu http://www.Palba.cz je použito jako podklad a upoutávka:
V subkapitole – Armády 1918 – 1945 u Francie zde:
viewforum.php?f=143
a zde jednotlivé sekce:
a) Pozemní a cizinecká legie – (články od Kačermiroslav, Sa 58 a Bruno):
viewforum.php?f=160
b) Letectvo – ( články YAMATO, Kačermiroslav a Fatale):
viewforum.php?f=161
c) Námořnictvo – (ovládal Norad – Nelson):
viewforum.php?f=162
d) Opevnění a bunkry – (od Bruna a Lorda):
viewforum.php?f=48
Aby pak důležitou smlouvu o porážce Francie z 22. června 1940 dodal Kačermiroslav v sekci
e) Ostatní:
viewtopic.php?t=3463
V subkapitole – Armády 1918 – 1945 pak nalezneme - Británie viz zde:
viewforum.php?f=139
kde jsou pak jednotlivé sekce, a v nich potom musíš otevřít - Pozemní vojsko:
viewforum.php?f=154
tam teprve otevřeš Obrněná technika – (především YAMATO, TonyHazard a Easy_Company) zde:
viewforum.php?f=241
aby pak ještě následovaly odkazy od Sa 58:
viewtopic.php?t=3351
a Thór:
viewtopic.php?t=2936
viewtopic.php?t=2892
viewtopic.php?t=2821
Royal Navy (především Norad – Nelson a také trochu Mikhassel. Dralno):
viewforum.php?f=153
Letectvo:
viewforum.php?f=99
pak má své podsekce:
Stíhací letouny – (xradar, YAMATO, Tempík, Reisen):
viewforum.php?f=216
Bombardovací a bitevní letouny – (Haness, YAMATO):
viewforum.php?f=217
Ostatní letouny – (Kačermiroslav):
viewforum.php?f=218
Různé – (od Haness, Ikala, Lord a YAMATO):
viewforum.php?f=220
A starší neaktualizovaný článek od Fatale:
viewtopic.php?t=1180
O Německé obrněné technice je možné se na Palbě dozvědět na tomto odkaze v subkapitolách zde viewforum.php?f=138
Tanky a stíhače tanků:
viewforum.php?f=116
od Sa 58, YAMATO, TonyHazard.
Samohybná děla viewforum.php?f=117 také od Sa 58 a YAMATO.
Mnoho dalších věcí, jako jsou OA – Obrněné Automobily - na tomto odkaze viewforum.php?f=17 také od Sa 58.
Z letecké techniky jsou to především v subkapitole Luftwaffe
viewforum.php?f=20
u Stíhacích letadel viewforum.php?f=112
monografie Hans S a YAMATO, stejně jako u Bombardovacích a bitevních viewforum.php?f=113
a u Ostatních viewforum.php?f=192
je to pak Tunac, Haness, Hans S a YAMATO.
Vybavení letounů viewforum.php?f=193je od Ikala, Eda a Sa 58.
O Itálii jsou pak jednotlivé subkapitoly zde:
viewforum.php?f=142

Případné doplnění a diskuzi prosím směřujte na tento odkaz:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=60&start=20
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Pozemní boje 1944 - 1945“